Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: poyraz06 - Haziran 27, 2008, 10:17:48 öö

Başlık: Erkek-Kadin Arasindaki Farklar
Gönderen: poyraz06 - Haziran 27, 2008, 10:17:48 öö
Sivilce

Erkeklerin sivilce sorunu daha fazladir. Bu da daha çok testosteron hormonundan kaynaklanmaktadir. Bu hormon yag bezlerini uyarir ve derideki gözeneklerin tikanmasina,dolayisiyla da sivilceye neden olur.

Spor

Spor konusunda erkekler kadinlardan daha hizlidir ancak kadinlar daha dayaniklidirlar.

Kan

Erkeklerde 4.5,kadinlarda 3.6 litre kan vardir. Erkek kani daha koyu kivamlidir, bir damlasinda 1 milyon kan hücresi vardir. Toplam olarak erkeklerde 1 santimetreküp kanda 5 milyon alyuvar vardir, bu da kadinlara kiyasla yüzde yirmi fazlalik demektir. Erkeklerin tansiyonu da kadinlardan yüksektir: 140/88. Bu deger kadinlarda 130/80'dir.

Yuzme Yetenegi

Kadinlar derilerinin altindaki yag tabakasi nedeniyle daha iyi yüzerler.

Vucut Isisi

Erkeklerin vücut isisi kadinlardan daha yüksektir.

Su Orani

Erkek vücudunun yüzde 60-70'i sudan ibarettir.Kadin vücudundaki su orani ise yüzde 50-60 arasindadir.

Iskelet

Erkeklerin omuzlari daha genis , kollari ve bacaklari daha uzun, kemikleri daha agir, eklemleri de daha büyüktür. Buna karsilik kadinlarin kalça kemikleri daha genis, eklemleri daha esnektir.

Vucudun Agirlik Noktasi

Omuz ve kalça iskeletleri farkli oldugundan, kadinlarin agirlik noktasi erkeklerinkinden daha asagidadir.

Duyu Organlari

Kadinlarin isitme ve koklama duyulari daha güçlüdür. Buna karsilik erkekler isiga karsi daha hassastir. Erkek gözü ayrintilari daha iyi seçer.

Metabolizma Hizi

Erkekler hareketsiz halde, vücudun metrekaresi basina ortalama 39,5 kalori yakarlar. Kadinlar ise 37 kalori. Erkegin günlük kalori ihtiyaci 2700 kalori, kadininki 2000 kaloridir.

Yag

Erkeklerde kadinlarinkinin yarisi kadar yag dokusu vardir. Kadinlarda yag dokusu vücudun yüzde 27'sini olustururken, bu deger erkeklerde yüzde 15'tir. Kadin vücudunda erkeklerden 3,5 kg daha fazla yag vardir. Yag, erkeklerde karin bölgesinde toplanirken kadinlarda daha çok kalça, baldir ve göbekte yogunlasi

Hastalik

Erkekler hayatlari boyunca kadinlardan ortalama 40 gün daha az hastalanirlar.

Saclar

Kadinlarin saçlari daha sik ve daha dirençlidir. Saç kökleri iki milim daha derinde oldugu için erkeginki kadar çabuk dökülmez.

Yemek

Ayni kilodaki kisilerden, erkekler kadinlardan daha çok yemek ihtiyaci duyarlar; çünkü metabolizmalari daha hizlidir.

Antikorlar

Kadinlar daha çok antikor üretirler, bu yüzden de erkeklere kiyasla bakteri ve virüs hastaliklarina daha seyrek yakalanirlar.

Aglamak

Kadinlar erkeklerden 5 kat fazla aglarlar. Genellikle de saat 19.00-22.00 arasi.

Kalp Atisi

Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavas çarpar: Dakikada ortalama 72. Bu deger kadinlarda 80'dir.

Yaslanmak

Erkekler kadinlardan daha hizli yaslanirlar. 55 yasindaki bir kadin bedensel gücünün yüzde 90'ina sahiptir. Oysa ayni yastaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70'ine sahiptir. 35 yasindaki bir erkegin damar sistemi 50 yasindaki bir kadininkine esdegerdir. Buna karsilik kadinda sadece cilt daha ince oldugundan çabuk yaslanip kirisir. Kadinlar yaslanma olayini psikolojik olarak erkeklerden çok daha kolay kabullenirler.

Yasam Suresi

Erkeklerin ortalama omrü 71,5 yil, kadinlarin 78 yildir.

Vucut Olculeri

Erkek ortalama 175 cm boyunda ve 73,5 kg agirligindadir. Gögüs çevresi 98,5cm , beli 80,4cm'dir. Kadin ortalama 160 cm boyunda olup 61,2 kg'dir. Gögüs çevresi 90,1; kalça genisligi 96,5 cm; beli 74,3 cm'dir.

Adem Elmasi

Girtlaktaki "Adem Elmasi" adli cikinti sadece erkeklere hastir

Solunum

Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alip verir. Kadinlar ise dakikada 20-22 kez soluk alip verir. Her iki cinsin günde soluduklari miktar ise ayni olup 12 bin litredir.

AIDS

Her dört AIDS hastasindan sadece biri kadindir. Nedeni ise kadinlarin baskin olan X krozomundan iki tane tasimasidir. Çünkü bir saglikli, bir hasta gene sahip olsalar bile saglikli gen hasta gene baskin çikar ve hasta degil tasiyici olurlar. Erkeklerde ise Y geni hastalikli X genini baskilayamaz.

Beyin

Erkek beyni yüzde 14 daha agirdir. Buna karsilik kadinlarda iki yarim küre arasindaki iletisim daha iyidir.

Deri

Erkeklerin toplam 1,8 metrekare, kadinlarin 1,6 metrekare derileri vardir. Kadini derisi daha ince ve kuru,bu yüzden de daha hassastir. Erkekte ter bezleri ve deri alti yag bezleri daha fazla oldugundan derisi yaglidir ve daha çok terler.

Daha Fazlasi Icin;

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=13283&p=1&rid=4369

Başlık: Ynt: Erkek-Kadin Arasindaki Farklar
Gönderen: hewal73 - Mart 13, 2009, 10:46:19 öö
Neden erkek kadın ayrımı yapıyoruz?
Başlık: Ynt: Erkek-Kadin Arasindaki Farklar
Gönderen: poyraz06 - Temmuz 29, 2010, 04:49:33 ös
Herhangi bir ayrım yok.