Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Diger Konular => Konuyu başlatan: Isis - Ağustos 20, 2008, 12:00:01 ös

Başlık: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: Isis - Ağustos 20, 2008, 12:00:01 ös
(http://img522.imageshack.us/img522/2155/irfantorecioo6.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img522.imageshack.us/img522/2155/irfantorecioo6.3ba767b169.jpg) (http://g.imageshack.us/g.php?h=522&i=irfantorecioo6.jpg)


5 yaşında sağ kolunu kaybeden ve ailesini geçindirmek için çobanlık yapan İrfan, okul birinciliği kontenjanından Hacettepe Tıp'ı kazandı..

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde tek koluyla 12 kişilik ailesine maddi katkı sağlamak için çobanlık yapan İrfan Töreci, azmi sayesinde Hacettepe Üniversitesi Ingilizce Tıp Fakültesi'ni kazandı. İrfan Töreci (19), henüz 5 yaşındayken elektrik akımına kapılması sonucu sağ kolunu kaybetti. Ancak yaşadığı bu olay onu yaşama küstürmedi. İrfan, ilköğretimi Adaklı köyünde okudu. Okulu birincilikle bitirip sınavı kazanarak Van Alparslan Anadolu Öğretmen Lisesi'ne girdi. Bir dönem burada okuduktan sonra Yüksekova Süper Lisesi'ne geçiş yapan Töreci, liseyi birincilikle bitirdi. ÖSS'de Sayısal alanında 355 puan alan İrfan Töreci, okul birinciliği kontenjanından 371 taban puan ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanmayı başardı.

(http://img522.imageshack.us/img522/8759/irfantoreci2ux5.jpg) (http://imageshack.us)


'GÜNDE 10 SAAT ÇALIŞIYORDUM'
Başarıya ulaşmak için çok büyük çaba sarf ettiğini belirten İrfan Töreci, "Disiplinli bir çalışma şekli izledim. Günde yaklaşık 10 saat çalışıyordum. Rehberlik öğretmenlerimden de bol bol destek aldım" dedi. Bir ağabeyi de Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü'nde okuyan genç çoban "Kolumun bu durumundan dolayı çevremden olumsuz tepkiler almadım. Bunu doğu kültürüne bağlıyorum. Ama, üniversitedeki ortamdan ve çevrenin algısından dolayı biraz da olsa endişeliyim" diye konuştu.

Toprak bir evde ikamet eden 12 nüfuslu Töreci ailesinin çocukları İrfan Töreci, bir yandan çobanlık yaparken, diğer yandan ders çalışmayı ihmal etmedi. Çobanlık yaptığı sürede kırsalda ders çalışan İrfan Töreci, 5 yaşındayken elektrik çarpması sonucu sağ kolunu kaybetti. İrfan Töreci, elektrik çarpması sonrasında doktor bulamadıkları için kolunu kaybettiğini belirterek, "O yıllardaki ihmalkarlık ve doktorsuzluktan dolayı müdahale yapılmadığı için kolumu kaybettim. Ancak bu durum hayata tutunmamı engelleyemediği gibi tıp okuma idealimde etkili oldu. İlköğrenimimi Adaklı köyü ve Yüksekova ilçesinde tamamladıktan sonra Yüksekova Süper Lisesi'ne devam ettim. Lise son sınıfta Yüksekova Sınav Dergisi Dershanesi'nde ÖSS'ye hazırlandım. Sınavda Sayısal 2 alanında 355 puan aldım. Okul birinciliği kontenjanından 371 taban puanı ile Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Bölümü'ne yerleştim" dedi.

Hiç kimsenin başaracağına inanmadığını belirten İrfan Töreci, çok büyük çabalar harcayarak bu başarıyı yakaladığını söyledi. Töreci, "Hiç kimse başaracağıma inanmıyordu ama disiplinli bir çalışma şekli izledim ve başardım. Günde yaklaşık 10 saat çalışıyordum. Rehberlik öğretmenlerimden bol bol destek aldım. Buralara sahip çıkılsa çok daha büyük başarılar elde edilir. Ancak imkansızlıktan dolayı okuyamayan birçok arkadaşım var" şeklinde konuştu.

Tek kollu olmasının hiçbir engel teşkil etmediğini belirten İrfan Töreci, sosyal sorunları kolay aştığını ancak en büyük engelin maddi sıkıntı olduğunu belirterek ailesinin kendisini okutacak durumda olmadığını ifade etti.


hurriyet
Başlık: Re: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: Isis - Ağustos 20, 2008, 12:27:59 ös
Aysun Kayaci' nin oyundan daha degerli bir oy olacak mustakbel Irfan'in oyu.  :)

  Emine Hanim'in bir elmas yuzugu Irfan'in butun okul masraflarini karsilar nasil olsa. Ya da Bayan Gul'un boynundaki inci taki da karsilayabilir. Artik aralarinda paylassinlar da bu cocuga bir zahmet sahip ciksinlar.
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: poyraz06 - Ağustos 20, 2008, 12:41:22 ös
Simdiye kadar sahip cikan coktan olmustur bence Sn.Kirlangic. Boyle insanlari ortada birakmazlar
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: de_hund - Ağustos 20, 2008, 03:00:21 ös
Zorunlu olarak çalıştı ve kazandı. Okul değil,hayatı bitene kadar sahnede rol yapmak zorunda. . .
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: Isis - Ağustos 20, 2008, 03:13:10 ös
Hepimiz kendi rollerimizi oynamiyor muyuz zaten bu hayatta. Onemli olan rollerin yapmacik degil samimi ve hakiki olarak oynanmasi olsa gerek.
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: Isis - Ağustos 20, 2008, 03:21:53 ös
Simdiye kadar sahip cikan coktan olmustur bence Sn.Kirlangic. Boyle insanlari ortada birakmazlar

Ben ozellikle onlarin burs vermesini istiyorumdur belki sn Poyraz ne dersin :) 'Halkin cumhurbaskani' unvaninin , sadece guney dogu'da halkin arasina girip selamlamakla olmadigini kanitlasin . Sn Basbakan'in esinin Tevhide'yi okutmaya gucu yetiyor da bu cocuga gucu yetiyor mu yetmiyor mu gorelim bir bakalim. Haksiz miyim?
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: poyraz06 - Ağustos 20, 2008, 03:53:52 ös
Haklisiniz benim onlarin disinda bir alternatifim daha var. Birikimleriyle 1 milyon dolar kazanan ve onu tamamen iyi niyetle baska firmaya yardim amacli veren sahsin da yardim eli uzatmasini bekliyorum. Digerleri lukslerinden vazgecmiyor da bu biraz daha hayirsever gibi :)
Başlık: Ynt: Hakkari'den Hacettepe'ye...
Gönderen: Prenses Isabella - Ağustos 20, 2008, 04:56:00 ös
Giptayla karsilanacak bir durum ve basarinin onune hicbirseyin gecilemeyecegini bu sayede Sevgili Kardesimizden de gorerek daha iyi anliyoruz. İrfan gibi Degerli Kardeslerimize  elbette yardim elleri uzatilacaktir. Ben buna inaniyorum :)