Masonlar.org - Harici Forumu

Diger => Guncel Konular => Konuyu başlatan: semsin - Ağustos 28, 2008, 12:34:49 ös

Başlık: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: semsin - Ağustos 28, 2008, 12:34:49 ös
  'İçki dayağında' AKP de devrede

Keçiören’de Metin Şahin adlı esnafın "içki sattığı" gerekçesiyle dövülmesi üzerine başlatılan soruşturmadaki ifadeler, Belediye Başkanı AKP'li Turgut Altınok'un gece 23.00'ten sonra ilçede içki satışına izin vermediği iddialarını güçlendirdi.

Altınok’tan bilgi istendi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Turgut Altınok'tan bilgi istedi. Altınok, gelişmelerle ilgili olarak dün AKP yönetimine bilgi verdi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını, başsavcılık yetkililerinden bilgi istediklerini kaydetti. Üskül, Keçiören Belediye Başkanlığı'na da bir yazı göndererek, "Olayla ilgili olarak belediyenizce başlatılan ya da başlatılacak işlemler konusunda komisyonumuza bilgi verilmesini rica ederim" dedi.
Keçiören Aktepe'de alkollü içki de satan bir büfe işleten Şahin, 14 Ağustos gecesi saat 23.00 sıralarında dükkânına gelen iki sivil zabıta tarafından çivili sopalarla dövülerek dükkânından dışarı atıldı. Güvenlik kamerası tarafından saniye saniye görüntülenen olayın ardından gelen Aktepe Polis Karakolu'na bağlı ekipler, Şahin'in ifadesine başvurdu. Şahin ifadesinde olayı şöyle anlattı:
"İki zabıta memuru, ellerinde çivili sopalarla bir arkadaşımla dükkânın önünde sohbet ederken geldiler ve 'Biz senden ne çekiyoruz ya! Bu saatten sonra içki satmayacaksın' dediler. 'Elimde Ankara 4. İdare Mahkemesi'nden aldığım karar var' dedim. 'Kapatacaksın. İçki satma, sabaha kadar çalış' dediler. Direnince kolumdan tutup dışarı attılar."
Başkan Altınok: CHP komplosuKeçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, içki satan bir esnafın belediye görevlilerince dövülmesi iddialarının “CHP komplosu” olduğunu öne sürdü.  Olaya karışan belediye görevlilerin halen görevde olduğunu belirten Altınok, olayların zabıtanın saldırıya uğramasıyla başladığını iddia etti. “Zabıtalar ifadelerinde, kendilerine saldırıldığı, sopayı da Şahin’in elinden almaya çalıştıklarını söylemişlerdir” diyen Altınok, dayak görüntülerinde esnafa vurma sahnesi olmadığını öne sürdü.
Dayak iddialarının CHP komplosu olduğunu öne süren Altınok, dayak yiyen Metin Şahin’in babası Pirifani Şahin’in “CHP yönetim kurulu üyeliği” yaptığını ve belediye meclisi için aday olduğunu öne sürdü. Altınok, “Bu, CHP komplosudur. Sandıkta eriyen CHP bu olayı istismar etmek istemektedir” dedi.

milliyet.com
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 28, 2008, 12:49:42 ös
Ne yazık ki faşizmin halleri ülkemizde daha belirgin olarak görülmeye başlandı. Faşizm hep bir sapma hep olağanüstü dönem ürünü olarak görülür. Ama günümüzde sıradan - gündelik faşizm uygulamaları daha sık görülmeye başlandı. Yani bir anlamda faşizm olaganlaştı. Ve siyaset bilim açısından devleti elegeçirme derdindeki faşizm bugün artık bu isteğini geriye atarak toplumu ele geçerme uğraşısı içerisine girdi ki zaten toplumun ele geçirilmesi de sonuçta devletin yeniden organizasyonuna yani devletin de faşizm tarafından ele geçirilmesine yol açacaktır.

Ve dahası ülkemizde bu tür ve onun alt türleri daima mağduru oynamayı da iyi beceriyorlar. İnsanları kendi istedikleri biçime sokma ve girmeyenleri bezdirme ve sindirme politikasını kimi kez keçiören örneğinde olduğu gibi apaçık şiddetle kimi kez ise baskı ve yıldırmayla gerçekleştirmeye çabalıyorlar. Tabi direnen olursa yine şiddet kendini belirginleştiriyor. Ancak her ne olursa olsun şiddeti ve cebri (şiddet maddi olur ancak cebir maddi olabileceği gibi manevi de olabilir) uygulayanlar yine de şu suçluydu bu suçluydu bilmem kimin komplosuydu diyerek işi geçiştirme hatta bunun da ötesinde genel tarafından haklı ve elbetteki mağdur kabul edilmeyi de başarabiliyorlar.Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: martı - Ağustos 28, 2008, 12:49:53 ös
Alevi?
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 28, 2008, 01:05:00 ös
Dayak mağduru esnaf Alevi bir yurttaşımız.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: martı - Ağustos 28, 2008, 01:12:22 ös
hmm tamam...maalesef böyle bir yönetimin idaresindeyiz bunun sorumluları ise bizleriz.Sorarsan kimse memnun değil idareden peki bunları ikinci defa kim başa getirdi? yazık...
Başlık: Re: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Isis - Ağustos 28, 2008, 01:15:24 ös
Arkadaslar,

Saat 23'den sonra icki satmak Ingiltere'de kanunen yasaktir ve en kucuk esnaftan, en buyuk supermarketlere kadar hic bir yerde bu saatten sonra icki satisina rastlamayazsiniz..Diger Avrupa ulkelerini bilemiyorum ama Peru'da da 11'den sonra icki satisi yasak oldugunu biliyorum. Tabiki barlarda serbest. Icmek isteyenler bardan gidip aliyorlar. Bu fasizm (!) sanirim Avrupa'dan geliyor olsa gerek.

Bu yasak tabiki oradaki arbedeyi ve magdur olan vatandasimizin magdur olmasini gerektirmez. Dayak bu yuzdendiyse siddetle kiniyorum.Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: martı - Ağustos 28, 2008, 01:19:22 ös
ben içki satışının yasaklanmasını faşistçe bulmuyorum zaten...kendini bilmeyenler için önemli ve gerekli bir uygulama ben esnafa yapılan uygulamaya ve eğer alevi olması ile ilgili başka bir durum  da varsa bunu faşistçe buluyorum...
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: tcorbaci - Ağustos 28, 2008, 01:26:22 ös
ALINTIDIR...

Who is Kuyucu Murat Paşa...

Osmanlı devleti osmanlı siyasal gücüne varlığını duyurtan osmanlı padişahlarının valilerinin keyfi ve baskıcı uygulamalarına karşı çıkan direnen direniş gösteren ve kendi egemen gücünü rahatsız eden hareketleri ve direnişleri yok etmek İçin sürekli baskı politikasını güden cellatlar yetiştirmiştir.

Tarihte kızılbaş celladı olarak nam salan dönemin PADişahı tarafından ödüllendirilen zatı muhteremdir.Bir hırvat devşirmesidir.Kuyucu adını kazdığı kuylara doldurduğu kızılbaş kadın ve çocuklarının bedenleriyle almıştır.
Anadolu halklarının zülme ve haksızlığa baş kaldırışını ezmek egemen gücün gerici hegemonyasını perçinlemek amacıyla anadoluya sefer adı altında anadolu halkını katletme girişimidir.1606 da sadrazam olan kuyucu murat paşa anadoluya kızılbaş avına çıkar üç yıl boyunca Anadoluyu kasıp kavurmuş ve bilindiği kadarıyla 65000 kişiyi öldürtmüştür.O dönemi yaşamış Ermeni rahip Gr
igor un gözlemine göre: Murat paşa,bütün konakladıkları yerlerde önceden kuyular kazdırır ve bütün kızılbaşlar ve celalileri öldürüp bu kuyulara attırır,oraya indirilen bir kaç adamda atılanları istif ederlerdi.Olaydan dört sene sonra kış mevsiminde oradan geçerken ev büyüklüğünde olan kuyuları görmüştük der.Murat paşanın kuyuculuğu işte buradan gelir.Bu kuyulara kimler öldürülüp atılmazdıki ....Küçük çocuklar bile onun elinde kurtulamamıştı.Kendi eliyle çocukta öldürdü.Ünlü Osmanlı tarihçisi NAİMA ANLATIYOR::BİRGÜN OTAĞIN ÜSTÜNDE KAZILAN KUYUYA GELEN ADAMLARI KATLETTİRİP DOLDURMAĞA MEŞGUL İDİ.
Osırada gördü halk arkasında bir atlı sipahi ,bir sabiyi(çocuğu) kenduye redif edip (ardından getirme)geçüp gider. Paşa emreyledi varıp sabiyi at arkasında indirip huzuruna götürdüler.Oğlancığaen ne yerdensin Celali arasına neden düştün?Dedikte,sabi doğru söyleyip:Falan diyardanım.kıtlık sebebinden babam beni alıp bunlara katıldı.Boğazımız tokluğuna yanlarında gezerdik.
DEDİ
Baban ne idi? deyü sorıcak
Şeştar çalardı ve anınla doyunuyordu.Vezir i Azam Murat paşa başını sallayarak acı acı güldü.Hay celalileri şevke getürdü.
Deyüp,çocuğun katline işaret etti.İşaret üzerine çocuğu cellatlara verdiler.
Fakat celatlar:
Bu sabi masumu nice öldürelim?
Deyü çekilip, her biri bir tarafa gidip göz yumdu .Murat paşa.emrinin neden geciktiğini sordukta .cellatların çocuğa merhamet edip istinkaf ettiklerini bildirdiklerinde paşa:
Yeniçerilerden birisi öldürsün.
Deyü buyurdu.Yeniçeriler dilaverlerine teklif olundukta,anlar dahi sabiye bakıp:
biz cellat mıyız?CEllatlar bile merhamet etti.Vezir kendi iç oğlanlarını emrettiki ,sabiyi öldüreler .Anlar dahi huzurundan dağılıp kabul etmediklerinden oğlancık meydanda kalıp .onu öldürecek adam bulunmadıkta .ihtiyar vezir,arkasından kürkünü bırakıp ve kalkıp sabiyi kendi eliyle alıp kuyunun kenarına getürüp başını burup boğazını sıkıp helak ve kendi eliyle kuyuya iktaa etti.İşte Kuyucu Murat paşa Osmanlı devletine gördüğü hizmetin uslubu buydu.Osmanlı devletince bu tür katliamlar o kadar benimsenmiş olacak ki bir başka devşirme olan sadrazam köprülü Mehmet paşa 1658 Anadoluda 10 binlerce kişiyi katletti.ADAmı olan İsmail paşa kimi yakaldıysa celali diye gönderiyordu.İsmail paşa halktan bütün tüfekleri ve kişi başına 10 kuruş para topladığını NAİMA ANLATIR.Anadolu insanın kitle halinde öldürülmesinin ortaya çıkardığı feci durumu Evliya çelebi şöyle anlatır.
Bir kaç gün içinde Üsküdar insan kanı ile laleliğe dönüp, teafün ile kötü kokudan divan erbabı rahatsız olmaya başladılar.Kanlar üzerine konan sinekler,çadırlarda rahatça oturanların üzerlerine konup herkesin elbise ve destarını kana bulardı.Diye yazar.Öldürülenlerin olaylarla ilgisi olmayan masum insanlar olduklarını da belirtir Evliya çelebi.Büyük kızılbaş ozanı DADALOĞLU NUN DEYİŞİYLE
DADALOĞLU YARIN KAVGA KURULUR
ÖTER TÜFEK DAVLUNBAZLAR VURULUR
NİCE KOÇ YİĞİTLER YERE SERİLİR
ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR.

İşte Osmanlı direnen anadolu halkını toplu yok etmekten adeta çekinmemiştir.
Yavuz sultan Selimin çaldıran savaşına giderken
arkasında hiç bir türkmen aşiretini bırakmamacasına katletmesinin altında yatan neden de halkın direniş ruhunun yok edilmesi zihniyeti yatmaktadır.Alevilerin CHP 'ye   neden bu kadar itibar ettiğinin bir göstergesi de yukarıda yazılanlardır.

Atatürk "Türk Milleti" diyerek Bütün bir Anadoluyu tek bir isim adı altında birleştirmiştir.

Din bezirganlarının Alevi düşmanlığı ise ekonomik ve sosyal baskı olarak hala devam etmektedir.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 28, 2008, 01:28:32 ös
İşte bahsettiğim bulanıklık da tam buydu. Sn. Kirlangic çok güzel bir örnek teşkil ettiniz. Bunun için teşekkür ederim.

Mevzu kişinin içki satış ruhsatı ile ilgili değil aslında. Kaldı ki encümenin aldığı karara karşı  esnaf idare mahkemesine başvurmuş ve ilgili encümen kararını iptal ettirmiş. ruhsatında 01.'e kadar satış yapabileceği alenen gözüküyor.

Velev ki öyle değil. Yani Beledye Encümen kararı geçerli ve saat 11 de kapatmak zorunda. Kapatmadı diyelim. Bunun çözümü işyerini dağıtmak, esnafı konuşamayacak durumda korkutmak, üstünü başını yırtmak, dayak atmak, "kapatacaksın lan, öldürürüm seni" diye tehdit etmek, küfretmek, rencide etmek, insan onuru ve haysiyetiyle oynamak, onu hiçe saymak olmasa gerektir.

Dolayısıyla sorun, belirlenen saatten sonra mı dükkan açıktı, yoksa ruhsatta belirtilen saatler içinde mi işini yapıyordu DEĞİL.

SORUN; Hukuk Devleti olduğu söylenen bir ülkede Hukukun Hiçe Sayılması, Zorbalığın, Faşizmin Cirit Atması, "ben diyorum olacak lan" Despotluğudur.

İşte kafaların bulandığı yer de burasıdır. "Adam içki satıyormuş, satmasaydı canım" ya da "belediye 11de kapatacaksın demiş kapatsaydı canım" düşüncesi ve bu düşüncenin içten içe aslında yapılan insanlık dışı uygulamayı, şiddeti ve saldırganlığı kabul etmesi ve prim vermesi... bu bulanıklığı aşmak gerek.
Başlık: Re: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Isis - Ağustos 28, 2008, 01:39:33 ös
Sn Skull beni yanlis anlamis. Cumlemin sonu sanirim kendimi ifade etmeme yardimci olamamis. Ne icin olursa olsun devletin ceza hukukunda olmayan ve bireylerin kendi baslarina cezai uygulamaya gidip icra ettikleri her turlu dayak, iskence, tehdit iceren siddet olaylarini kiniyorum.

Basliktaki sorulan "Icki satmak mi?" sorusuna bir cevap niteligindeydi cevabim. Dayak ve siddet hic bir sekilde bir sucun cezai yaptirimi olamaz elbettekive herhaldeki.

Zaten Milliyet olaylari saptirmaya bayildigindan bu haberin asli astari  elbet ortaya cikacaktir.


Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 28, 2008, 01:54:14 ös
Sn. Kirlangic, asıl siz beni anlamamışsınız ki ilk mesajınızda "faşizmin(!) bu hali avrupadan geliyor" demişsiniz.

Özenle vurgulayayım ki demek istediklerinizi çok iyi anladım. Ancak ben yine de bunun bir üstünü örtme biçimi olduğu iddiamı sürdürüyorum. Çünkü üzerinde durulması gereken mevzu Saat kaçtan sonra içki satışı yasaktır veya yasak olmalı mıdır olmamalıdır değil, saat kaçta olursa olsun içki satışı yapan bir esnaf dayak yemesi kabul edilebilir mi sorusu etrafında olmalıdır. Ben oyle düşnüyorum en azından.

Ayrıca Ankara'yı ve Keçiören'i pek bilmediğinizi düşünüyorum. Özellikle Keçiören'de sistematik bir biçimde uygulanan bir şiddet politikası mevcuttur. Bu politikanın sahibi bizzat Belediye Başkanı'nın kendisidir. Kurduğu faşist timlerin ismi bir zamanlar "A Takımı", "Altınok'un A Takımı" olarak anılırdı. Bu Takımın görevi Belediye Başkanınca tehlikeli veya kabul edilemez ya da Keçiören için sorunlu olabilecek yer kişi veya grupların bu tehlikeliliğine bir son vermek sorun oluşturmayacak hale getirmekti.

Bugün bir esnafa krşı girişilen kabul edilemez tutum bunun bir uzantısıdır.

Ayrıca olay 23'ten de önce gerçekleşmiştir. Bu da demektir ki, vuku bulan hadisedeki amaç, 23ten sonra içki satışı yapılmasının önlenmesi değil, Keçiören'in bir nevi kurtarılmış bölge olması için gereken herşeyin yapılması amacıdır.

Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: nietzsche - Ağustos 28, 2008, 02:31:50 ös

Ankara'da Keçiören'e yakın bir yerde oturuyorum ayrıca bir çok arkadaşım orada ikamet ettiğinden fazlasıyla Keçiörende bulundum. Keçiören Ankara'nın en büyük ilçesidir ve genelde iç anadolu ve çevresinden göç etmiş vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu yerdir. Kentsel dönüşüm açısından bakarsak keçiören çok güzel bir örnek teşkil eder. Bu konuda yanılmıyorsam üçüncü dönemi yaşayan belediye başkanının payı elbette büyüktür.

 Öte yandan başlıkta anlatılan gibi olaylara fazlasıyla rastlanırdı yani bu yeni yapılan bir şey değil. Genelde parklarda içki içen, geceleri sokak aralarında bağrışıp kavga eden hatta pazarda malını bağıra bağıra satan esnaf belediyeye bağlı olup olmadığı belli olmayan "A takımı" adı verilen sözde ahlak polisi görevi üstlenmiş grup tarafından terbiye edilmis(!) ve bu tarz olayları şiddet kullanarak engellemeye çalışmış, çoğunda da başarılı olmuştur. Bu durumu bizzat yaşayan tanıdıklarım olduğu için rahatca dile getirebiliyorum. Bu meselenin yerel seçim döneminde dillendirilmesi ise ayrı bir soru işaretidir. Benim ilk aklıma gelen bitmeyen Gökçek-Altınok savaşlarının devamı niteliği taşıyor. Bilindiği gibi Gökçek oğlunu Keçiören belediye başkanı yapmak için geçen seçim döneminden beri uğraşmakta. Aynı şekilde Turgut Altınok'un da büyükşehir belediye başkanlığı hevesi olduğu biliniyor.

İşin ürküten kısmı mı dersiniz ki bana göre bilindik kısmı ise halkın bu durumdan rahatsız olmaması hatta çoğunun hoşnut olmasıdır.  Elbette parklarda gecenin bir yarısı bağıra çağıra içki içen kendini dağıtan zavallıların uyarılması gerekir ama bizim çözümlerimiz genelde bu inceliktedir pardon bu kabalıkta demek daha doğrusu...Burada içki satanın maruz kaldığı kabalık ise işin aslında ne kadar vahim olduğunu, insana verilen değer adına her türlü dönüşüme, ilerlemeye kapalı olduğumuzun kanıtıdır.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: hakan_34_06 - Ağustos 29, 2008, 01:49:56 ös
Tüm kalbimle dayak atan kendini bilmez insanları(!) kınıyorum.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: zebex - Ağustos 30, 2008, 10:21:56 öö
Bence isin komik yani yuzyillardir süre gelmis olan, ve genelde Alevi kisilerin katli ile son bulan bu tür politik oyunlari oynayan sözde Müslüman kisiler (söz de müslüman diyorum Cünkü bildigim kadariyla Kuran-ni Kerim dede yazdigi gibi; yaratilani severim yaratandan ötürü ) her seyi ugruna yaptiklari, her zaman gurur duyduklari, camilerde veriler Fetvalar la toplu katliam örnekleri veren her gördügü sakalliyi babasi sanan bu ve bunun gibi kisiler, yillardir  aldiklari egtimler (daha dogru bazi ülkelerin destegi ) sayesinde günümüz Türkiyesinde önemli konumlara geldiler. Aslinda her seyi manevi hayatlari ve cennete huri lere kavusmak icin yapan, bu zihniyetteki kisiler gecmisteki yasamis kisiler gibi birer masadan ibarettir.  Aslinda oun hep ayni,  ekmek parasi icin icki satan Alevi br Türk vatandasini gönül rahatligi ile dövebilen, ama 14 -15 yasindaki kizlari hacilarin koynuna atan bir Türktür, yada 6. Filo nun Istanbula ayak basmassi icin direnen de Türkleridir, camilerden cikip 6. Filoyu istanbula sokmaya calisanlarda Türklerdir, ama isin komik yani, her zaman kendilerinden gururu duyan bu Müslüman ve ayni zaman da asil Türk oldugunu idda eden kisiler bilmezlerki 6. Filo neden istanbulda (hatirlayin Kibris Harekati). 

Ama unutmamak gerekir;
Sular yükselince baliklar karincalari yer,
Sular cekilince karincalar Baliklari, kimin kimim yiyecegine suyun akisi karar verir...

önemli olan suya yön verecek gücde olmaktir. Bu sadece Türkiye icin degil bu tür oyunlar dünya capinda hala sürmektedir.

Son bir örnek yakin tarihden

Ruslar Osetayi korumak icin Gürcistana karsi savas ti ve nedense tüm dünya medyasi Ruslari sucladi, Sanki onlar ilk Osetaya girip masul halki petrol ve ggaz boru hatlari icin öldürdü.
Ve Simdi bir sürü savas gemisi nedense baska gemi yokmus gibi yardim malzemesini Osetaya götüruyor.

Ve hala dünya Ruslari sucluyor.

Neden Acaba?
 
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Prenses Isabella - Ağustos 30, 2008, 01:52:22 ös
Ama unutmamak gerekir;
Sular yükselince baliklar karincalari yer,
Sular cekilince karincalar Baliklari, kimin kimim yiyecegine suyun akisi karar verir...

önemli olan suya yön verecek gücde olmaktir. Bu sadece Türkiye icin degil bu tür oyunlar dünya capinda hala sürmektedir.


Cok dogru :) ama konuyla uzaktan bir ilgim bile olmadigi icin sadece soylenilen bu anlamli tumce dikkatimi cektiginden dunyada ne yazik ki boyle bir zihniyet hakim ve herkes kendi egosu dogrultusunda hareket ettigi surece dogrusu suyun akisi bir anda tersine doner de bu sefer yiyen yenen konumuna rahatlikla gecebilir.

Buna benzer bir orneklem de ben sunayim; bir cicek yasamini devam ettirmek icin onune gelen bocegi yer ve sonra da o cicek bir İnsan tarafindan sadece koklanmak amaciyla koparilir ve sonra da cope atilir ne yazik ki!

Demekki burada onemli bir detay bulunmaktadir: Varligini devam ettirmek icin bir baska canlinin yasamina kastetmemek gereklidir. Verilen mesaj budur.

Saygilar.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: nietzsche - Ağustos 30, 2008, 07:00:41 ös
Sn. zebex, alevilere yapılan haksızlıklarda sizinle hemfikirim fakat burda durum sırf alevi olduğu için dövülen bir vatandaşın durumu değildir. Şu ırk şöyledir, bu ırk böyle yapar, bu mezhep hep böyle davranır diyerek toplumsal barışı getirmez.  Yıllardır kendine kendi içinde düşman yaratmaya çalışan ve başaran daha sonrada ne hikmetse bizim bizden başka dostumuz yok diyen şizofrenik tiplere dönüşüyoruz. Söyledikleriniz doğru ama bir o kadar da hırçın tavrınız yüzünden haklıyken haksız konuma düşmemenizi tavsiye ediyorum. Saygılarımla...
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: DarkSide - Ağustos 30, 2008, 07:17:21 ös
Günümüz Türkiyesinde aydın olmak,yobaz olmamak suçtur.Saygı görmek istiyorsanız sünni olacaksınız, Arapça bileceksiniz,Allah kitap ağazınızdan düşmeyecek ama çaktırmadan malı götüreceksiniz hatta birde 15 yaşında bir sübyanın ahlaksız ve yobaz ailesi ile anlaşıp onunla evlenirseniz ileride bu ülkeye Cumhurbaşkanı bile olabilirsiniz.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: zebex - Eylül 01, 2008, 10:44:06 ös
Bence önemli olan noktada bu, kisiler kendilerini baska insanlarin masaligindan kurtaramadigi (daha dogrusu kendilerini satmaktan vazgecmedikleri ) sürece bü tür ülkelerdeki vatandaslar 3. sinif ülke vatandasi ve ülkelrde 3. sinif ülke olmaktan kurtulamayacaktir. Bu da tabi suyun akisina benzeyecektir. Zamaninda balik olan Osmanli Imp. gecmisde karincalar tarafindan yenilmesi ve mirascisi olan bizim ve ülkemizide Osmanli artigi olarak görülmesidir.
Düsünün yüzyilar boyunca hükmünü sürdüre bilen bir imparatorlugun cöküsü ne kadar da kisa olmustur. Yani balik suda yemini bulmak icin gezmis aramis bazen kacirmis ama genelde yemistir,ve cok  uzun bir sürec sonunda serpilmis büyümüstür.
Peki sonrasinda ne olmustur?
Suyu azalan balik yem bulamaz olmus halden düsmüs ve kuraklik zamaninda karincalarin yemi olmaktan onca gücüne ve büyüklügüne karsin kendini kurtaramamistir.
Peki burda Osmanli  Imp.  icten ve distan kusatilmamis olsaydi ne olurdu (yani icten cünkü padisahlarin yanlarindaki akil danisdigi ve hatta kendileri, teknolojik gelismelere seytan icadi denmeseydi ve dista düsmanlarini önemsenseydi, günümüzdeki güclü devletlerin yaptigi gibi yapip askeri acindan kendini ilerletebilselerdi mesela, yeniceri ocagi kapatilmasaydi sizce ne olurdu? ( bu arada yanilmiyorsam yenicerilerde genelde Alevilerden olusuyordu nedensen onlarda bi akla hizmet toplu sekilde katledildi)

Demek ki her zaman farkinda olun yada olmayin birileri suya yön veriyor.

Bence hayatta her zaman göreceler vardir ve önemli olan, insanlari hayata baktigi pencerelerin coklugu ve bakis acilaridir.
Ve unutmayin tarih tekrarindan ibarettir.

 
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: zebex - Eylül 01, 2008, 11:05:45 ös
Sn nietzsche tavsiyeniz icin tesekkür ederim amacim hircin olmak yada ilgi cekmek degildir, burada anlatmaya calistigim
Ülkemizde oynanan bu oyunlarin ne dün basladigi ve ne de yarin son bulacagini anlatmaktir. Tabikide bunlar, benim sahsi fikirlerimdir ve  fikirlerimi dile getirirken istemiyerkte olsa kiskirtici veya kirici olduysam affiniza siginirim.
(Bu arada Sn. Sevil)
Ama sunuda eklemeden duramayacagim, aramiza sokulmus misyoner hatta onlarin ögrencilerinin, yüksek mevkilerde yasarken, ben  bir baligin, suyu cekilmis bir derede can vermesini anlatmamin yalnis bir  benzetmemin oldugunu düsünmüyorum.
Bence önemli olan derenin suyunun nereye gittigi veya gidecegidir. Tabikide eslik edenlerde önemlidir!


Sn nietzsche ve Sn Sevil
Her ikinizede  beni elestirdiginiz icin tesekkür ederim. Internet e yazma olaylarinda daha yeniyim ve tabikide insan burda anlatmak istedigini konusurken anlattigi kadar rahat ifade edemiyor ve yalnis anlasmalara sebeb verebiliyor, zamanlan fikirlerimizi paylasikca netlecegimizi ve birbirimizi daha yalin ve sade sözlerle daha net anliyacagimizi umuyorum.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: nietzsche - Eylül 01, 2008, 11:06:43 ös
( bu arada yanilmiyorsam yenicerilerde genelde Alevilerden olusuyordu nedensen onlarda bi akla hizmet toplu sekilde katledildi)


 


Osmanlı tarihini incelerseniz Yeniçeri ocağının kaldırılmasının gelişigüzel olmadığını görürsünüz. Osmanlıda halkın da desteğiyle meydana gelen bu olay takdir edersiniz ki bu yönüyle nadirdir. Yeniçeri ocağı yeniliklerin önünde duran ve kapatılması geç kalınmış bir örgütlenmeydi.

Halk devlet içindir anlayışı bizim kültürümüzün temel taşlarından biri maalesef. Başın saolsun, padişahım çok yaşa mantığı aslında monarşi geleneği içinde devletin bekası için gerekli niteliklerdi. Günümüzde bu durum değişmiş(?), devlet "çağdaş, sosyal" sıfatlarıyla mezelenmiş, yaptıklarını hukuka dayandırmıştır. Derken küresel dünyaya ayak uydurmaya başlamış, kendisinin eksik kaldığı zamanlarda memurunun işini bilmesi gerektiğini öğütlemiş, yeri gelmiş sinirlenmiş vatandaşın hem kendisini hem annesini kovmuş fakat bir de bakmış ki halk hala onu takdir etmekle, onu desteklemekle meşgul. Savunma mekanizması bu noktada başarısızlığı kendine yediremeyen bünyelerde daha kuvvetli çalıştığından da "bizim bizden başka dostumuz yok, canımızı sıkanın canını sıkarız, kırmızı hatlar yaratırız" diyip gürleriz, bir rahatlama gelir; tekrar yayılırız.  Konudan baya saptığımın farkındayım ama devlet-vatandaş ilişkisi rezaletinin kaynağı da bu ve bunun gibi nedenler olsa gerek.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: nietzsche - Eylül 01, 2008, 11:09:57 ös
Sn. zebex anlayışınız için teşekkürler; umarım eleştirilerimde kırıcı olmamışımdır. Saygılarımla.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: zebex - Eylül 01, 2008, 11:26:42 ös
Sanirim bilgilerimi tazelemenin zamanin geldi;)
Bu arada bence bizim temel sorunlarimizdan biri, bizde kiraldan cok kiralci olmasi sanirim
Kirici  oldugunuzu söyleyemem, bence elestirilmek ögrenmek ve ögretmenin bir parcasidir.
Saygilarimla.
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 02, 2008, 10:32:38 öö
(Bu arada Sn. Sevil)
Ama sunuda eklemeden duramayacagim, aramiza sokulmus misyoner hatta onlarin ögrencilerinin, yüksek mevkilerde yasarken, ben  bir baligin, suyu cekilmis bir derede can vermesini anlatmamin yalnis bir  benzetmemin oldugunu düsünmüyorum.
Bence önemli olan derenin suyunun nereye gittigi veya gidecegidir. Tabikide eslik edenlerde önemlidir!


Sn nietzsche ve Sn Sevil
Her ikinizede  beni elestirdiginiz icin tesekkür ederim. Internet e yazma olaylarinda daha yeniyim ve tabikide insan burda anlatmak istedigini konusurken anlattigi kadar rahat ifade edemiyor ve yalnis anlasmalara sebeb verebiliyor, zamanlan fikirlerimizi paylasikca netlecegimizi ve birbirimizi daha yalin ve sade sözlerle daha net anliyacagimizi umuyorum.


Lutfen, beni bir elestirici olarak degil; tam tersine size eslik eden bir arkadasiniz, kardesiniz olarak gormenizi yeglerim. Anlamli benzetmenizden yola cikarak sahsi fikirlerimi sunup bir paylasim sergileme amacini tasiyorum :) Sahsi fikrime gelince dusuncelerinizi gayet guzel bicimde ifade ediyorsunuz.

Saygilarimla,
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: zebex - Eylül 02, 2008, 05:07:23 ös
Sn Sevil
Tesekkür ederim.

Sizin gibi bir arkadasim, bir kardesim olmasindan gurur duyarim.

Saygilarimla,
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 02, 2008, 06:49:38 ös
Sn Sevil
Tesekkür ederim.

Sizin gibi bir arkadasim, bir kardesim olmasindan gurur duyarim.

Saygilarimla,

Eyvallah :) Ben de..
Başlık: Ynt: İçki satmak mı Alevi olmak mı yoksa her ikisimi artık suç
Gönderen: hakan_34_06 - Kasım 29, 2010, 12:18:56 öö
Alevileri bilmiyorum. Fakat içki satan ve içenler üstünde bir mahalle baskısı var gibi.