Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Ne Degildir? => İlluminati => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 25, 2006, 11:26:30 öö

Başlık: Illuminati Tarikatı
Gönderen: MASON - Eylül 25, 2006, 11:26:30 öö
Illuminati Tarikatı  
Illuminati Tarikatı 1776 yılında Almanya’da kuruldu. Latince “Illuminati” “Aydınlanmış olanlar” demektir. Cemiyetin hedefi cehaletle, batıl itikatlarla, dinsel baskıyla ve her çeşit tiranlıkla savaşmaktı. Her ne kadar amaç kilisenin bağnazlığı ile savaşarak Newton’cu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, cemiyet gizli emeller beslemek, Fransız İhtilâlini yönlendirmek, Avrupa’nın politik egemenliğini elde etmeye çalışmak gibi konularla suçlanmıştır.

Başlangıçta Bavyera’da gelişti ve üyeleri hep Alman ya da Avusturyalı olan Ilüminati Tarikati’nin şeflerinin kimlikleri gizliydi.

Cemiyetin kurucusu Adam Weishaupt (1748 – 1830) Cizvit eğitimi almıştı ve daha genç yaşında Ingolstadt Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü oldu. Bilimin yayılması için, Adam Weishaupt Cizvit modelinde gizli bir cemiyet kurmak istiyordu.

Amacı, Fransız Ansiklopedistlerinin, Voltaire’in öğretilerinin kilise tarafından yasaklandığı bir ortamda, gizli cemiyet yoluyla, parlak gençlere eğitim vermekti. Cizvit rahiplerinden korunmak için de gizlilik şarttı.

Masonlar uzak durdu

Adam Weishaupt 1774’te Hanover’li bir Protestan Mason’la tanıştı. Önce, kurmuş olduğu cemiyeti Masonlukla birleştirmeyi düşünmüşse de, Masonluk bir “tarikat” (order – nizam) olmadığından ve Cizvitlerle kendi yöntemleriyle mücadele etmek istediğinden bu projeden vazgeçti. 1 Mayıs 1778’de şaşaalı takma adlı beş kişi Illuminati Tarikatını kurdu. Adam Weishaupt’un kod adı Spartacus idi. Beklentinin dışında, Alman Masonlar Illuminati tarikatına akın etmediler, tersine, birçok Illuminati Masonluğu seçti. Yalnızca Münih’te başarılı bir faaliyet gelişti, bu nedenle de, İlluminati’lerin adı Bavyera ile de özdeşleşmiştir.

Illuminati sisteminde Çıraklar Ansiklopedistlerin eserlerini okumak ve kendileri de yazı yazmaya mecburdular. Üst dereceler “Minerval” ve “Aydınlanmış Minerval” idi. Üst derecelilerin kimlikleri gizli tutulurdu. Her üye diğer üyelerin bilgilerini üstlerine raporlamak zorundaydı.

Masonları aralarına çekememişlerdi, o zaman Masonluğa sızıp Masonluğu kullanmak gerekiyordu. Münih’te hiç bir Büyük Loca’ya bağlı olmayan bir Mason Locası kuruldu, Locanın üyeleri Illuminati idi. Mason Illuminati’lerden Baron Adoph Knigge (1752 – 96), “Philo” kod adıyla Illuminati’lerin başına geçti, tarikatı Hürmasonluk modelinde yapılaştırdı ve bir çok yeni üye kaydetti. Üyeler arasında Brunswick Dükü Ferdinand, Dük Ernest von Gotha, ünlü şair Goethe de vardı.

Hegel’in etkisi

Tarikatın amaçları hakkında dolaşan iktidar söylentileri nedeniyle, 22 Haziran 1774’te, Bavyera’da cemiyet ve Hürmasonluk birlikte yasaklandı. Illuminati tarikatı böylece gücünü kaybetti, 19. yüzyılın başında Hegel’in katılmasıyla biraz canlandı, sonra da eridi, bitti. Hegel milli ve küresel olayları etkileyerek, tez ve antitezi çarpıştırarak yeni dünya düzenini oluşturacak senteze varmak istiyordu. Amerika’da, Yale Üniversitesi’nde odaklanan “Kuru Kafa ve Kemikler” Skulls and Bones cemiyeti bu düşüncenin mirasçısı olmuştur.

1906 yılında Leopold Engel Illuminati Cemiyeti’ni Berlin’de yeniden kurdu. Savaş sonrası, Frankfurt’ta da benzer bir gelişme oldu.
Başlık: illuminati_503
Gönderen: just_McCann - Nisan 25, 2007, 04:55:54 ös
merhabalar.illuminati ile yazdıklarınızı okudum.fıkrımı acıkca ıfade etmek gerekırse yazdıklarınız bana cok yuzeysel geldı.amacım sızı kınamak degıl yanlıs anlamayın.ama cok yuzeysel gecmıssınız.ıllumınatı ıle ılgılı ne kadar derın bılgılere sahıpsınız merak edıyorum???emınımkı bu konu hakkında dusuncelerınız weya bılgılerınız wardır.ben yaklasık 2 yıldır ıllumınatı kardeslıgını ıncelıyorum we emınımkı gozden kacırdıgın bıseyler wardır.mesela ben sıze ıllumınatı suan da faalıyette desem?buyuk bır komplo dersınız dımı.cunku bır cok tarhcı ıllumınatının  artık faalıyette olmadıgını soyluyor.bır kısım tarıhcıler ıse tam tersını.hangı taraf haklı tam olarak bılınmez ama...bende tabıkı tam olarak bılemıyorum.bunu kımse bılemez.orgute uye olanlar dısında.sızınle konusmam lazaım cunku masonların buyuk bır cogu eger mason tarıhını bılıyorsa kı bundan suphgem yok mutlaka ıllumınatı orgutunude bılmektedır.sızınle konusmak ıstıyorum.ayrıca sıze bır bılgı wereyım.yazdıgınız yazıda masonlar ıllumınatı ıle pek ılgılenmedı demıssınız.evet masonlar ılgılenmedı.zamanla ıllumınatı masonların altına gırdı.masonların hımayesınde gıbı bırseydıler yanı.ama masın localarında zamanla kontrolu ele gecırıler bunu her tarıh kıtanı yazar ıstersenız sıze bu konuda kaynak werebılırım 1917 yılında yazılmıs bır kıtap.nese umarım bu mesajımı cevaplarsanız.ha sunuda solım kendımı cok bılgılı bır ınsan olarak gormuyorum.zaten o yuzden sıze bunları yazıyorum.sızınle cok drın olarak kıonusmam lazım.veya bana konusabılecegım bır ınsana yonlendırısenızde sevınırım...tesekkurler
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: MASON - Nisan 25, 2007, 05:55:14 ös
Sayin McCann_illuminati,

Illuminati konusu ozellikle yuzeysel olarak gecildi. Bunun en buyuk nedeni, genel halkta, sizin kadar illuminatiyi arastirmis kisilerin bulunmamasi. Konu karisik ve gizlilikler ile dolu. Anlatilmasi, zor ve rahatsiz edici. Yukarida yazilan yazi sahsimin degildir. Bir arastirmam sonucu buraya yazmistim.

Oncelikle sunu soylemeliyim. Illuminati suanda yok. Resmi bir kaniti yok. Gayri resmi olan kanit ve soylentiler, komplo teorilerinden oteye gidemeyecektir. Illuminati orta cag avrupasinda kurulmus yanlis amaclari olan bir topluluktur. Masonlar ile iliskileri vardi ve bir sure bu iliski artarak surdu. Masonlar ile iliskisi, Masonlarin (dikkat ceken) ketumlugu, sabiri ve karakteristik ozellikleri nedeniyle basladi. Yanliz bir sure sonra bu toplulugun Masonluga zarari olacagi anlasildi. Bizlerin dogru amaclarini degistirip, Kardesligi etkileme ihtimaline karsi ipler koparildi.

Illuminatiye ozel secilmis en ust Derecelerdeki Kardesler girebiliyordu. "Illuminati Masonlari ele gecirdi" seklinde bir ifadeyi kabul etmiyorum. Masonlugun ele gecirilmesi icin, butun dunyadaki Kardeslerin degistirilmesi yada ele gecirilmesi gerekiyor. Bu olmadikca Masonluk sadece gereken hallerde uykuya dalabilir. Illuminati Masonlugun ust derecelerini etkiledi. Yanliz bu, "yanlis yone kayma" hareketleri kisa surede farkedilip illuminati ile iliskiler bitirildi. Bir sure sonrada Illuminati toplulugu yok oldu. Illuminatinin amaclari ve hedefleri Masonluktan cok daha farkliydi. Yanlisti ve bu yanlis Masonlar tarafindan kabul edilemazdi. Illuminati toplulugunda bircok turde ayrimcilik ve yasadisi eylemler soz konusu idi. Amaclar icin cok kisiler ve degerler yok edilebilirdi.

Neden peki Masonlar ile iliskiye girildi? Bunun en buyuk nedeni Masonlarin ketumiyeti. Yanlis hedefleri olan bircok topluluk, belli zamanlarda Masonlar ile iliskiye girmeye calismistir. Bu konuda konusulacak cok derin bilgiler yok. Olan yuzeyel bilgiler dahi, kesin ve belgeli degiller. Bu nedenle derin konusmak sadece konuyu dahada cok bulandiracaktir.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: LuckyEye - Haziran 01, 2007, 06:04:26 ös
Çok öncelerden birisine İllumunati ile Masonluk arasındaki farkı sorduğumda İllumunatinin sırlarını Masonlarla paylaştığını tek ilişkinin bundan ibaret olduğunu İllumunatinin sırrını paylaştığı için çöktüğünü Masonlarınsa sırlarını asla paylaşmadıkları  için halen yaşadıklarını söylemişti bilmem ne kadar doğru  :-\
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Itzhak - Haziran 01, 2007, 06:39:30 ös
Kim bilebilir ki....? Yersiz söylentiler ve gecersız kanıtlar .... Ama nasıl bir kerede dagıldıysalar , bir kerede toparlanabılırler.....Buda soylenti..Kim bilebilir ki ?
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: just_McCann - Haziran 02, 2007, 10:19:26 öö
bu konuda sn ıtzhak a katılıyorum bunlar sadee soylentılerden ıbarettır.gerceklıgını kanıtlamk oldukca zordur
ıllumınatının masonlarla ılıskı orgutun cokmesınde ana nedenlerden bırıdır.bu durumda en onemlı neden ıllumınatının masonlarla ılıskısınde zamanlar gerek amacları ıle degıl cıkarları dogrultusunda sekıl vermeye calısmasındandır.masonlarda ıllumınatı ılıe ılsıkelrınden zarar gormus bu nedenle de baglarını koparmıslardır.ancak en buyuk zararı ıllumınatı gormustur.
saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Einsof - Haziran 02, 2007, 06:26:44 ös
Illuminati için Satanizm'in ilk temsilcisi diyolar ama ispat yok tabi her zamanki gibi..
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: just_McCann - Haziran 03, 2007, 12:40:29 ös
Illuminati için Satanizm'in ilk temsilcisi diyolar ama ispat yok tabi her zamanki gibi..
illuminati ile satanizmin arasında herhangı bır bag yoktur.ancak bır zamanlar illuminati dınsızlerın olusturdugu uye olarak  gosterılmeye calısmıs ve halk tarafından satanıst denılmeye baslamıstır.ama gereklerle alakaası yoktur.illuminati satanızmle ugrasmadı.onların amacları farklıydı
saygılarımla
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: tuana - Haziran 04, 2007, 01:17:55 ös
satanizm denilmemeli ona.mccann in dediği gibi farklı amaçları vardı.saptırılcak konu fazlasıyla mevcut..belki de yargılanmayı hakeden biçok konu var.herkes kendi iradesinden kendine karşı sorumlu.
saygılar..
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Mozart - Aralık 02, 2007, 02:26:04 öö
Kısacası tam olarak bilgi sahibi olamadığımız için biz nedersek diyelim tam olarak hiçbir dediğimiz doğru olmayacaktır.
biz nedersek, bu topice gelip okuyan kişinin aklında kalacaktır.Umarım yanlış şeyler söylemeyiz
Başlık: Re:
Gönderen: Mozart - Aralık 02, 2007, 02:28:31 öö
Illuminati Tarikatı  hiçbir şekilde faaliyette değildir.Yıllar boyunca canlandırılmak istenmiş ama başarısızlıkla sonuçlanmıştır verimliliğini kaybedip tarihin tozlu sayfalarına karışmışdır
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: tuana - Aralık 02, 2007, 02:34:40 öö
sn. M.Akyol;
bir önceki msjınızda tam olarak bilgi sahibi değiliz diyosunuz ama bir sonrakinde hiçbir şekilde faaliyette değildir ifadesini kullanıyorsunuz.. ::)
Başlık: Re: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ahu - Aralık 02, 2007, 12:44:00 ös
illüminati tüm oyunları bitiğinde perdeler
kapanıp ortadan kaybolur.Sen hala izlediğin
oyunun içindesindir. büyülenmişsindir.
Gülümserler sadece bir oyunduki......
Zaman zaman izlediğin oyunun büyüsünden
kurtalamayıp çocuklaşarak kendini o oyunun
kahramanlarından biri zannedersin.
ya bir sanerist yada bir baş rol oyuncusu olarak karşımıza çıkarlar.
illümünati hayatımızın her alanında.....
onlar tv lerde,sinamalarda, sembollerde,kitaplarda,şiirlerde...
atom zerrecekleri gibi yaşamımıza dağılmışlardır.
yüzeysel görünmezler araştırmalar sonucu
onlarla bütünleştiğinde mevcudiyetlerinin farkına varırsın.
verdikleri mesajlar her birey için farklı farklıdır.onların içinden kendine ait olanı seçersin.
İllüminatinin dünya ile ilişkisi,ruhun bedenle olan ilişkisine benzer.
 sahip oldukları ruhaniyet manevi
dünya'yı yönetecek kadar güçlüdür.maddesel gerçeklerle ruhun ispatı mümkün olmadığı gibi,onların ispatıda mümkün değildir.
hernekadar ruhun varlığı ispat edilemesede  varolmaması sözkonusu olamaz.
ruh bedeni yönetir, bedende gerçek dünyada yaşamını sürdürür.
                                                        saygılarımla


Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: naacal - Kasım 23, 2008, 01:11:31 öö
İllüminati'nin bir tarikat olarak adlandırılmasının katolik kilisesinin sebep olduğu kosunuda bazı yazılar okumuştum. illümitani o dönemde bir entüllektüel ve bilim klübü gibi çalışan bir topluluk olduğu bu yapının karşısında (avrupa aydınlanması ve pozitivist görüş) katolik kilisenin bu yapıyı tarikat olarak nitelemesi sonucu daha gizli bir yapıya büründükleri bazı kaynaklarda anlatılıyor.
saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Hyperion - Kasım 23, 2008, 06:54:36 ös
Tarikat hakkındaki "Google bir milyon sonuç buluyor öyleyse gizli değildir" şeklinde bir düşünce biraz sığ kaçmaktadır. Masonluğun bir kuralı der ki "bir şeyin gizli kalmasını istiyorsan onu ortaya çıkar".
tabi bu ifşa her ayrıntısıyla bir ortaya çıkarma değil. sadece insanlara yetecek kadarını göster. örneğin hiçbir mason derneği gizli değildir. türkiye'de bir çok mason derneği vardır. içeride ne olduğunu biliyor muyuz? bu derneklerin bağlantılarını biliyor muyuz? hayır.
bu gizlilik nerden mi gelir? gizem dinlerinden.başlangıcının mu kıtasına dayandığı idda edilen, bizim mısırlılar dolayısı ile bildiğimiz din. öyle gizlidir ki ayinleri, seromonileri gibi bilimleri de gizdir.
işte tüm kaynağını hatta sembollerini bile bu eski inanıştan alan masonluk ve illuminati aynı gizem dinlerindeki gibi gizliliklerini kendilerini ifşa ederek korumaktadır.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: lucifer - Şubat 02, 2009, 05:51:10 ös
İLLUMİNATİNİN SATANİZMLE ILGISI OLMADIĞI KONUSUNDA sn Just_McCann'a kesinlikle katılıyorum. illuminati orgutu 5 yılı aşkın suredir ilgimi son derece çekmiş ve bu yonde araştırmalar yapmamın onune gecememiş bulunmaktayım. tabiki her araştırmacı gıbı araştırdığım bılgılerın doğruluğu konusunda şuphelerim tabiki.

illuminati örgütü sn Masonunda belirttiği gibi aydın kişilerin biraraya geldiği bir cemiyettir. amaçları kilisenin bilimi yok etmeye çalıştığı ve bazı illuminati örgüt üyelerini, ıbret olsun gıbısınde katletmiş olmaları dolayısıyla kilise karşıtı toplanmasıdır. bu toplanış bilimin gücünü evrenin varoluşunu ve evrendeki her bir dongünün bilimsel ıfadelerle sonuçlandırılacağını ortaya koymaya çalışmasıdır.illuminatinin faaliyette olup olmadığı yıllar suren bir soru işareti olmakla beraber bu sorunun cevabını buyuk yuzdelerle evet olarak gorebiliriz. illuminati ünlü bilim adamlar ünlü heykeltraşlar ressamlar vb. aydınlanmış kişilerin kiliseyi kendileri açısından bir tehdit olarak görmesi eğer faaliyettelerse mukemmeliyetçi bir saklanışın gostergesidir. zaten ılluminatinin cemiyeti mukemmeliyeti arayan bir topluluktur.

satır aralarında belirttiğim gibi ılluminati orgutunun evrenin varoluşunu ve evrendeki her donguyu bilimsel olarak ıspatlama eğilimi kilise otoritesi için her zaman bir korku olmuş ve kiliseye olan inancın azalacağı ve boylece kilisenın ekonomık gucunu kaybetmesıne yol açacaktı. kilise buna karşı ılluminati orgutunun zamanın en onemli şahıslarını katletmesi illuminatinin bir gun intikam yemını etmesıne yol açmış ve kilisede zamanla bunun olacağı endısesıne kapılmıştı. illuminatinin bilimsel olarak evreni ıncelemesı ve her tez sonucunda yenı soruların doğuşuna sebep olması yenı yeni yeni bilimsel arayışlara orgut aydınlarını itmiştir. bugun CERN de olan atamoun parçalanması ve buyuk çarpışma ve aynı sekılde karşı madde olayı bunların sonucu ve bu orgutun araştırmaları ve deneyleri olduğu kanaatindeyim.
illuminati faaliyeti hakkındaki dusuncem varolup olmaması ile ilgili dusuncem çok onemli kişilerden edindiğim ve bazı küçük tespitlerim ve o kişiyle birlikte uyapmış olduğu araştırmalar ve kanıtlar sayesınde var olduğu ınancında olmamdır. yada sunu sıze soyle aktarmak isterim.
    ******        dunyanın sahip olduğu buyuk ve onemli aydınlar henüz daha bitmedi......... ******
sn Just_McCann Sn Masonla özel konusma isteğiniz nekadar gerçekleşti bilememekteyım ki.. sizinde ılluminati peşinde araştırmalarınız olduğu konusunu saptamış bulunmaktayım. ve bır gun sızınle bu konu hakkında dusunmekten buyuk zevk duyarım
saygılarımla,
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Prenses Isabella - Mart 07, 2009, 05:56:26 ös
Illuminati suanda yok. Resmi bir kaniti yok.

Sayın Mason; affınıza sığınarak Size yönelik birkaç sorum olacaktır. Ancak sık sık vurguladığım üzere herhangi bir yanlış tespit, Adınıza zor duruma girilecek pozisyonlarda -elimde olmayarak- cevap vermeme özelliğinizi son derece anlıyor, her zaman için Tarafınızdan uygun görülmeyen görüşlerim olsun, yazılarım olsun silebileceğinizi en başta ben kendi adıma belirtiyor ve asıl sorularıma müsaadenizle geçmek istiyorum. Bilgiyi Doğru Kaynaktan alma düşüncesiyle hareket ettiğim için her ne kadar benim için çok önemli bir hususiyet oluşturmasına karşın salt kendimi düşünmekten ziyade Karşımdakileri de aynı derecede hatta fazlası itibariyle düşünmemden dolayı hassasiyetliğimi mazur görmenizi rica ediyorum.

Illuminati , Sizin deyiminizle bir dönem Masonların uykuya daldığı gibi bir duruma geçtiği düşünülebilinir mi? ya da bunu gizliden gizliye devam ettirme yöntemini uyguladıkları haliyle de açığa çıkamadıklarını ve günün birinde hortlayacağı ihtimalini aklımıza getirmesi, bunun yanında tespit ettiğim kadarıyla ( yanlış bir tespit olabilir- özür diliyorum ) örgütsel olarak gizli kardeşliği benimsemesi ve giderek bilimsel yolla güçlendirilmeye çalışmları, haliyle de Dünya Kamuoyunda kendilerini kasıtlı olarak çökertmiş gibi göstermeleri bağlamında varlıklarını belirli bir süreden sonra gizli olarak devam ettirme çalışmaları düşüncesinin temelinde yer alması sözkonusu olunabilinir mi?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Prenses Isabella - Mart 07, 2009, 06:04:42 ös
İLLUMİNATİNİN SATANİZMLE ILGISI OLMADIĞI KONUSUNDA sn Just_McCann'a kesinlikle katılıyorum.

Gerçi Kitap üzerinde olan çalışmam henüz sonuçlanmadığı için vakit kaybetmemek adına acele davrandığımın farkındayım ama elde ettiğim birtakım bulgulara göre Satanizmin çıkış noktası şuanki amacından çok farklı ve değişik bir amaçla yeraldığı, günümüzdeki Satanizmle hiçbir ilgisinin bulunmadığı ki bu bilgiyi ben Satanizmi araştırdığım esnada elde etmiştim ve sonuç itibariyle birtakım yanlış uygulamaların benimsenilerek farklı ve saplantılı olumsuzlukların süregeldiği bir inanç şekline dönüşmesi ya da dönüştürülmesi sadece bu alanda değil Dünya yüzeyinde yeralan bütün akımlar için geçerlidir.

Illuminatinin bir Satanist Akımı olduğu kanısına birşekilde ben de mantıklı olarak bakıyorum. 

Ayrıca Aydın ve ileri görüşlü BilimAdamlarından oluşturulan ve sanıyorum ki Amaçlarının Dünya genelinde Yeni Dünya Düzenini kurma adı altında faaliyetlerde bulunulması bağlamında Satanizmi bugünkü şekliyle değil asıl şekliyle almanızı ve değerlendirmenizi rica ederek olaya bu açıdan baktığımı özellikle vurgulamak isterim.    
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Prenses Isabella - Mart 07, 2009, 06:11:52 ös
Illuminati orta cag avrupasinda kurulmus yanlis amaclari olan bir topluluktur.

Öğrendiğim kadarıyla Kiliselerin Ortaçağ Avrupasında Engizisyon Mahkemeleri tarafından birçok Bilimadamlarını yargısız infazla cani bir şekilde öldürmüş ve Kilisenin yanlış amaçlarına, tutumlarına karşı koymaya çalışan bir Topluluk olarak biliyordum.

 
Masonlar ile iliskileri vardi ve bir sure bu iliski artarak surdu. Masonlar ile iliskisi, Masonlarin (dikkat ceken) ketumlugu, sabiri ve karakteristik ozellikleri nedeniyle basladi. Yanliz bir sure sonra bu toplulugun Masonluga zarari olacagi anlasildi. Bizlerin dogru amaclarini degistirip, Kardesligi etkileme ihtimaline karsi ipler koparildi.

Illuminati Tarikatının Kilisenin ölümcül saldırıları karşısında bir hayli zayıflatıldığı ve bu itibarla da tam yok olmak üzereyken Masonluk tarafından kucak açılmış Onların güçlendirilmeleri sağlanıldıktan sonra hangi yanlış politikaları Masonluğun, Illuminati Tarikatiyla bağlarının koparılmasına sebebiyet vermiştir?

Bu süreçten sonra da Illuminatinin Masonluk tarafından tüm bağları kopartıldıktan sonra kendi kaderine bırakılarak yok olmaya mahkum edildikleri görüşüne sahip olmamız mümkün müdür?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Prenses Isabella - Mart 07, 2009, 07:03:08 ös
Yanliz bu, "yanlis yone kayma" hareketleri kisa surede farkedilip illuminati ile iliskiler bitirildi. Bir sure sonrada Illuminati toplulugu yok oldu. Illuminatinin amaclari ve hedefleri Masonluktan cok daha farkliydi. Yanlisti ve bu yanlis Masonlar tarafindan kabul edilemazdi. Illuminati toplulugunda bircok turde ayrimcilik ve yasadisi eylemler soz konusu idi. Amaclar icin cok kisiler ve degerler yok edilebilirdi.

Bu yanlış yöne kayma hareketleri derken tam olarak neyi kastediyorsunuz Saygıdeğer Mason?

Bunu açıklamanızda mahsur var mı bilmiyorum ama Illuminati Tarikatı içersinde yeralan birtakım Bilimadamlarınınn varlığı, taşıdığı unsurlar, bünyesinde barındırdıkları yeni düzen projeleri kapsamında Dünyanın tarihsel akışını geriye doğru sürüklemeye çalışan Kilise Doktrinliği karşısında Insanlığı Bilim yoluyla aydınlatıp Işığa kavuşturmayı amaç edinmiş bir yapıda bulunmaları bizlere birçok yönden fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır. Karmaşa bir düşünce yapısında bulunduğumuz için, olayın iç yüzünü bilmediğimizden bu hususta dikkatlice davranmama rağmen aydınlanmamı rica ediyorum.

Saygılarımla, 
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: R1DVAN - Nisan 15, 2011, 06:06:59 ös
Illuminati (Aydınlanmışlar) Gözün temsilcisi, son derece büyük ve 3. derece şahısların alınmadığı farklı bir yapılanma biçimidir. şuan Corporatocracy genel ismi şeklinde faaliyettedirler. Harward üniversitesi, yale üniversitesi gibi ve birçok enstitü bu yönetim organizasyonuna bağlıdır. bakın cemiyet, tarikat veya konsey demiyorum Illuminati bunlardan ileri farklı bir yapılanmadır ve genel anlamda çok güçlüdür. illuminat nin en büyük özelliği ise kendi benzer cemiyet ve toplulukları kullanarak kendi aslını gizlemektedir bunu büyük cemiyetlerin sembollerine bakarak bulabilirsiniz.  Corporatocracy olarak genelleme yapacağımız bu küresel elit gerçek yöneticilerdir.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Servan - Temmuz 15, 2011, 01:01:00 ös
İyi bir konuda yazılmış güzel bir kaynak herşeyi zaman gösterecek...
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Samuray - Şubat 20, 2013, 11:03:04 öö
Çırak illuminati üyelerine ansiklopedi okutulması çok ilginç belli ki ansiklopedi o zamanın google'ı gibi bir şeymiş.
Zaten ansiklopedi yazımının ilk amacı insanlığın bütün mirasının bütün bilgilerin tek bir kaynakta toplanabilmesiymiş. Şimdilerde bunu internet sağlıyor diyebiliriz.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Felix Steiner - Şubat 23, 2013, 11:27:09 öö
Sn. R1DVAN, örgütün varlığı ile ilgili kanıtınız var mı?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Samuray - Şubat 23, 2013, 11:55:51 öö
Bir çok illuminati başlığı var hangisinde soracağımı bilemedim. Burada soruyorum. Kaybolup giden binlerce örgüt varken neden illuminati bu kadar popüler? Neden romanlara filimlere internet sitelerine konu oluyor? İlluminatiyi illuminati yapan asıl sebep nedir?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Melina - Şubat 23, 2013, 01:02:59 ös
Evet öyle bir varsayım var ama gerçekliği henüz kanıtlanmamış.Çünkü onun aktif ve harekete geçmesi bir çok beyinin temizlenmesi ve yıkılması gerekiyor.

İlluminati ;

Tüm düzeni yık, dinleri yok say.Kendi hakimiyetini kur. Yanlış, olamaz.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Felix Steiner - Şubat 23, 2013, 01:06:46 ös
Bir çok illuminati başlığı var hangisinde soracağımı bilemedim. Burada soruyorum. Kaybolup giden binlerce örgüt varken neden illuminati bu kadar popüler? Neden romanlara filimlere internet sitelerine konu oluyor? İlluminatiyi illuminati yapan asıl sebep nedir?

İlluminati örgütü "doğrudan" herhangi bir filme konu olmadı diye biliyorum. İlluminati'yi İlluminati yapan, bu var olup olmadığı belli olmayan oluşuma karşı çıkanlardır. Birçok örgüt ve yaşanmış birçok olay doğrudan bu örgütle ilişkilendirildi. Ortada kesin kanıt yok ama geniş bir hayal gücü var, orası kesin.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Şubat 23, 2013, 05:08:21 ös

Sayın Felix Steiner doğru der, güzel der.

Nasıl Masonluk bol oranda spekülasyon konusu ise, birtakim benzer kurumlar da spekülasyon konusu edilmektedir. İlluminati diye anılan örgüt(ler) de bunun arasında yer alır. Bir diğeri de Tapınakçılardır.

Her nedense Rozkrua, Doğu Yıldızı ve benzeri diğer ezoterik/paramasonik örgüt ve kurumlar bu spekülasyon kullanımına pek hedef olmamışlardır. Bunun için bir sansasyon gereklidir. Sansasyon olmazsa tiraj ya da rating ya da satış olmaz.

Aslına bakılırsa, sansasyon yaratmaya elverişli birtakım başka kurumlar da var ama sanırım onlara pek dokunma güçleri yok bunları yaratanların.

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Şubat 28, 2013, 11:22:21 öö
Bir çok illuminati başlığı var hangisinde soracağımı bilemedim. Burada soruyorum. Kaybolup giden binlerce örgüt varken neden illuminati bu kadar popüler? Neden romanlara filimlere internet sitelerine konu oluyor? İlluminatiyi illuminati yapan asıl sebep nedir?

Çünkü kaybolup giden o binlerce örgüt ülkelerin izledikleri politikalara, seçilecek kişilere, savaşa ve barışa, ekonomik dalgalanmalara ve dünyanın nasıl şekilleneceğine karar veremiyorlar. Ama Illuminati veriyor.

Bu arada bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. Illuminati normal anlamda bir tüzel kişilik değil ki bunun varlığının kanıtını arıyorsunuz. Illuminati bir tür network ve altında binlerce şirketi, sivil/politik oluşumu barındırıyor. Nasıl ki aslında El Kaide diye bir örgüt yok ama aslında El Kaide birçok ülkedeki diğer İslami terör hücrelerinin/örgütlerinin oluşumuyla bir araya gelmiş bir terör ağından oluşuyorsa, benzer bir yapı Illuminati için de geçerli.

Fakat Illuminati'nin kullandığı semboller ve bazı süreçleri Masonluk'ta kullanılanlarla örtüşüyor diye çıkıp da Illuminati'yi Masonlarla hele hele Türk Masonlarıyla ilişkilendirmek çok yanlış. Bunu size hitaben söylemiyorum Sayın Samuray... Sadece bu konuda çok başlık açılmış, hepsine girip yazmaktansa burada yazayım dedim.

Ama ben kişisel olarak komplo teorisi dediğimiz türden tanımıyla Illuminati denilen oluşumun varlığına inanıyorum. Kendilerine özgü değişik bir dini yapılanmaları olduğunu ve bu inanışlarının temelinde de İbrahimi dinlerce getirilmiş olan Allah (Tanrı) inanışının olmadığını düşünüyorum. Onların dini yaklaşımlarını aslında Burak Özdemir'in Tanrı'nın Doğum Günü kitabında satır aralarında bulabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Şubat 28, 2013, 03:08:16 ös

Sayın Spock bazı şeyleri güzel yazyorsa da, yer yer satır aralarında bilgi noksanından kaynaklanan yanılgılardan da kendini alamamış bu başlık altında şu son yazdıklarının kapsamında.

Bu yanılgılardan biri de günümüzde İlluminati adını taşıyan bir örgütlenmnin bulunmadığını ileri sürüşü...

Dediği gibi El Kaide'nin bir örgütsel düzeni var mı, yok mu orasını bilemem ama günümüzde birkaç ayrı İlluminati örgüttü var.  Bunlar, konuya Masonluk açısından bakıldığında "paramasonik" nitelikli oluşumlardır. Bu konu üzerinde daha önce Forum'da durduk mu, herhangi bir irdeleme yaptık mı, anımsamıyorum; araştırmadım. Meraklı olanlar araştırabilir.

Hiçbir anlatımda bulunulmamışsa, istenirse, sıfırdan bir başlık açarak anlatabiliriz...

   
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Şubat 28, 2013, 03:42:07 ös
Sevgili ADAM,

Kurumsal anlamdaki oluşumlardan benim de haberim var. Örneğin; http://illuminati-order.com/ (http://illuminati-order.com/) ...hatta başvuru formu bile var sitede  ;D

Fakat benim tüzel kişiliği yok derken kastettiğim bu ve benzeri oluşumlar değildi. Ben komplo teorilerinde anlatılan türden oluşumların somut olarak varlığını kanıtlayamazsınız ama yine de ben var olduklarına inanıyorum demek istemiştim.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: evvah - Şubat 28, 2013, 04:34:10 ös
İlluminati'nin kurucusu olan Adam Weishaupt'ın İlluminati'yi Masonluk'a taşımasının en büyük nedenlerinden biri de üniversitede profesörlük yapan Mason arkadaşlarının bulunmasından kaynaklanmaktadır. Wishaupt'a bir süre sonra cazip hale gelmiştir.Yani İlluminati'yi Masonluk'a taşımak...

Kimi araştırmacılara göre İlluminati'nin kökünün Tapınak Şövalyeleri'ne dayanmaktadır.Bu kadar büyük bir öğretiye sahip olmaları Tapınak Şövalyeleri'nin İbranice metinleri büyük bir incelikle okuyup 'gizli bilgi'yi almalarından kaynaklanmaktadır.Daha sonra ticaret olarak tüm dünya da üstünlük sağladıktan bir süre sonra avrupaya gelmiş ve orada otoriteleri sonlandırıldıktan sonra geride kalanlardan oluşturulan İlluminati dünya projelerini tekrar gerçekleştirebileceklerine inanmışlardır.Neden bir kez daha olmasın?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Şubat 28, 2013, 05:26:57 ös

Sayın evvah, İlluminati'yi Tapınak Şövalyeleri ile bağdaştırırken bir kurgu mu oluşturuyor yoksa bunu bir başka kurgusal yazıdan mı aktarmış?

Tapınak Şövalyeleri'nin ne olduğu ve ne olmadığı bellidir. Geçmişleri de bellidir, arta kalanlarının sonraki  işleri de... 14. yüzyıl sonrasında İskoçya'da bir ezoterik örgütlenme oluşturmaları, daha önce böyle bir nitelikleri olduğunu göstermez. Nitekim yoktur. Örgütlenme biçimleri nedeniyle olabilmesi de olanaksızdır. Bu konuda belgelere dayanan doğru bilgiler veren gerek yabancı kaynaklar gerek araştırma ürünü Türkçe kitaplar vardır (Örneğin Tapınakçılar Siyonistler ve Masonlar)

Günümüzdeki İlluminati örgütlerini Bavyera Ayrdınlanmışları'na bağlamak da yanılgıdır. Arada üçyüz yıl var. Biri AIvrupalı, ötaki Amerikalı. Kaldı ki özgün İlluminati Adam Weisshaupt'un icadı değildir; ondan öncesi de vardır. Bavyera'da Masonluk ile bağlantısı konusu ise bambaşka bir olaydır; bunun için Baron von Knigge'nin tutum ve eğilimini göz önüne almak, anlamak gerekir.

Bu konudaki paylaşımlar çok güzel oluyor... Ancak ricam, bu paylaşımların sağlam ve güvenilir kaşnaklarda verilen bilgilere dayanılarak yapılması ve kurgulara itibar edilmemesi.

 
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: evvah - Şubat 28, 2013, 10:05:01 ös
Sayın ADAM,

Gerçekten bu siteye çok büyük bir emeğiniz geçiyor ve önemli bir kişiliğe sahip olduğunuzdan şüphem yok,evet kurgu niteliğinde ki teorilere aldırış edilmemelidir ve bunun aslında kurgu payını %99 bende verdim fakat zaten mesajımda da ''kimi araştırmacılara göre'' diye ekledim.Yani zaten konuyu sizin gibi bu işin ehli üstadalar bu platformda saolsunlar açıklıyorlar fakat bazen bu kurguları da burada açıklayıp yanlışlığını sizin gibi üstadların kendi ''kendi doğru'' bilgilerini paylaşmaları gerekir diye düşünüyorum.Amaç doğruları konuşmak olduğu gibi yanlışları da düzeltmek olmalı diye düşünüyorum.Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: raguel - Haziran 27, 2013, 09:35:30 öö
masonluk işçilikten gelir kısacası illimunati değildir.

eye of horus adaletin sembolüdür hatta illimunati sembolü değildir.

şöyle bir alıntı yapiyim

Horus’un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür.

bütün dinler, dayatmalar ve kontrol duygusunu aşılamak için yapılan bagnazlık horus üzerinden inşa edilmiştir.

engizisyon mahkemeleri ve vatikan böylece söz sahibi olmuştur. bu kontrol duygusuyla karşı tarafı "kafirlik"le suçlamak ve beraberinde gücü getirmiştir.

bu da bir nevi insanlarda korku imparatorluğu kurmak ve dini sorgulayanların başına bunlar geldi demek.

günümüzde illimunati örgütleri rockefeller, rothschild ve bilderberg gibi bankerlerdir.

televizyon ve medyadaki gücü inanılmazdır.

görüp görebileceğiniz bütün başkanlar, papalar yaratılır ve ellerinde ölür.

11 eylül'deki gibi düzmece savaşları bu örgüt düzenler.

kısacası bu bankerler dünyanın her yerinde söz sahibi insanlardır.

politikacılar yalnızca kukladır.

mesela günümüzde suriye'den gelenler cia tarafından kullanılmaktadır.

Engdahl: CIA plays ugly role, trains Syrian rebels (http://www.youtube.com/watch?v=Q9U3Tf1ejLY#)

muhtemel bir türkiye-suriye savaşı ise 3.dünya savaşına hazırlıktır.

sadece bankerlerin ve bu tarikatın cebini doldurmak için sahte savaş düzenlemek bile politika gerekliliğidir.

konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere şöyle bir örnek verebilirim.

(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/954830_274319502711317_500379377_n.jpg)
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Haziran 27, 2013, 09:48:03 öö

günümüzde illimunati örgütleri rockefeller, rothschild ve bilderberg gibi bankerlerdir.


Bu konuyu bu forumda çok tartıştık ama sonuçta bu ismini zikrettiğiniz kişi ve kurumlara isim olarak yani terminolojik olarak Illuminati denilmesinin yanlış olduğunu da yine bu forumda öğrendik. Ben de foruma ilk üye olduğumda bu ismini vermiş olduğunuz kişilerin kurmuş olduğu tüm dünyayı saran ağa Illuminati diyor ve bu minval üzerine forumda yazılar yazıyordum. Fakat bu ağın Illuminati olarak adlandırılması doğru değil çünkü Illuminati müessesesi başka bir anlama gelmekte. Forumda birçok konu başlığı altında Illuminati'nin gerçekte ne olduğu anlatıldı. Yukarıda ismi geçen kişilerin kurduğu global ağ için de bu ismin kullanılması, gerçek Illuminati kurumu için sanırım büyük talihsizlik olmuş. Masonik ve para-masonik oluşumların birbirinden ayırt edilmesi, neyin ne olduğunun iyi anlaşılması için büyük önem arz etmekte.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Haziran 27, 2013, 02:34:46 ös

Haniu Rockefeller ailesinin niteliğini, Rotschild'i geçelim; demek ki Bilderberg adlı bir banker varmış. 

Bazı zaman şu forumun bilgi noksanlı kimi üyelerinin yazıları ne denli komik olabiliyor!
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tij - Haziran 27, 2013, 03:05:43 ös
Yapmayin arkadaslar yaaaa, lütfen önce biraz arastirin, sonra yazin.
ADAM abimizide kizdirmayin.
Bilderberg bu gurubun yaptigi ilk toplantinin yapildigi otelin adidir.
Hotelin adi Hotel de Bilderberg"tir
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Samuray - Haziran 27, 2013, 10:54:02 ös
Yapmayin arkadaslar yaaaa, lütfen önce biraz arastirin, sonra yazin.
ADAM abimizide kizdirmayin.
Bilderberg bu gurubun yaptigi ilk toplantinin yapildigi otelin adidir.
Hotelin adi Hotel de Bilderberg"tir
Toplantının ikinci kez düzenlendiği yer ise hatırladığım kadarıyla çeşme Altınyunus oteli. Az kaldı bilderberg altın yunus oluyormuş  :))
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: raguel - Temmuz 27, 2013, 01:49:25 öö
pardon peki skull and bones benim görebildiğim illimunati uzantısı peki bankerler savaşlarda işin içinde nerede bulunuyor?

yani ülkeler arasında savaşlara karar veren mekanizmalar genelde bankerler olduğundan bu önemli soruyu sorma ihtiyacı hissettim.

bugün mesela koç grubu istese hükümeti gönderebilir yada tek başına finansal kriz yaratabilir.

aynı şekilde hükümetler üstünde söz sahibi olan bankerlerin konumunu merak etmekteyim.

aynı şekilde gülen tarikatı'da hükümetin üstünde söz sahibi yani oldukça karışık geldi bana mesela olabilecek suriye müdahalesi ile 3. dünya savaşı başlıyor olacak.

konuyla ilgili medyada çarpıtılan haberler gözüme ilişti bütün bunlara karar veren yada düzenleyen küresel güç nedir veya kimdir?
ayrıca kişi ve kurumlardan bahsettim zaten ama türkçe yanlış yerlere gidebiliyor.

üstteki mesajıma edit yapamadığım için ufak ayrıntıyı eklemek istedim ve üstteki sorum hala geçerlidir, beni aydınlatır ve bilgilendirirseniz sevinirim.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Temmuz 28, 2013, 06:51:42 öö

Sayın raguel ısrarla yanıt istiyor.

Bu Forum'da Illuminati konusu üzerinde çok yazı yazıldı. Bu konuyla ilgilenen, bu konunun doğrusunu öğrenmek isteyenler o yazıların içinden süzme yapabilir. Bu iş öyle bir kısa göz gezdirmekle olmaz; biraz emek harcamak gerekir. Bilgi edinmek bedava değildir.

Öyledir ama sonunda ortaya çıkacak olan da, Sayın raguel'in komplo teorilerinin ya da saptırıcı ve kışkırtıcı yazıların etkisiyle sorduğu bu soruların İlluminati ile bir bağlantısının bulunmadığı, İlluminati'nin bambaşka olduğudur. 
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ABCDEF - Aralık 18, 2013, 11:58:40 öö
İlluminati’nin idealleri arasında, insanların inançları ve yaşam biçimleri üzerine ipotek koyan herhangi bir dine ve onun yaygın örgütlenmelerine  hiçbir biçimde yerilmediği söylemekte. Hatta, ülkeler ve sınırların varlığı da dışlanmakta, bir tek "uluslararası insan kardeşliği"nin altının çizilmekte olduğu söyleniyor. Kimilerine göre ise hâlâ varlığını sürdürmekte olup "Dünyayı yöneten güç" olarak addediliyor.

Saygılar.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: davut - Ağustos 23, 2014, 01:01:57 ös
illuminati kelimesini terden yazınca sizi amerika birleşik devletlerinin güvenlik sistemlerine atıyor . güvenlik sayfasından fotoğraflara girdiğinizde piramit içinde illuminatiye hizmet eden bazı ajanların isimleri çıkıyor. bu tesadüf mü yoksa bir şeyi mi ifade ediyor.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: glory - Ağustos 23, 2014, 01:28:01 ös
Üstü kapalı konuşmalar ile bu grubu anlamak bence olanaksız . İlluminati grubunun amacı nedir ? Neredeyse tüm konuyu okudum ancak herkes illuminati tarikatınının tarihsel gelişimi , bu tarikatın satanizm ve masonluk ile ilişkilerini incelemiş . Bu tarikatın amacı nedir? Yeni Dünya Düzeni nedir? İnternette bu konu ile ilgili çok absürt şeyler var
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: davut - Ağustos 23, 2014, 01:51:25 ös
illuminati tarikatının kuruluş amacı ve hedefleri çok açık anthris ( deccal ) kavramı üzerinde yoğunlaşıldığında cevaplar ister istemez ortaya çıkıyor. armagedon adı verilen savaşı başlatmak ve kazanmak tüm amaç ve gaye bu, yapılanlara baktığımızda hedefin bu olduğu net olarak görülmekte.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 23, 2014, 03:55:34 ös
İlluminati nin gelişim sürecini 2 ye ayırmak gerekir 1776 yılında ki kuruluş batıl inanç, dini doktirinler ve bunların halk üzerinde kontrol amaçlı kullanılması karşı kurulmuş bir örgüttür.

1850 yılından sonra ki süreç ise ve özellikle ABD menşeili yapı ise dünya üzerinde tek bir merkezi yapı amaçlı kurulmuş bir cemiyettir (tek din, tek dil, küresel bir güvenlik, Desantralizasyon(gelir adaleti anlamında), Tam eşitlik, Merkezi(küresel) bir adalet sistemi, Küresel sağlık sistemi, Bölgesel aile ve nüfus planlaması, Vergi nin kaldırılması, Sivil hakların korunması, Yemek, iş vb temek hakların garanti altına alınması)

Her 2 şekilde bağımsızlığı savunurken 1850 sonrası yapılanma özgürlüklerin küresel; yaşam standart ve şeklinin yerelleşmesini savunuyor.

Açıkça farkı ifade etmek gerekirse 1776 yılında kurulan İlluminati yapısal olarak ezoterik tir!!!
1850 yılından sonra ki İlluminati ise egzoterik tir!!!

Bir diğer konu Masonik semboller. İlluminati ve Masonluğun kullandığı semboller EZOTERİK sembollerdir.

Gördüğünüz her ortak sembolü Masonluğa adlandırmanız yanlıştır. Ezoterik cemiyetlerin tamamı anlatımda semboller ve alegoriler kullanır.
Bu kullanılan sembol ve alegoriler ezoteri tabanlıdır!!!!!!!!

Kısacası kullanılan sembol veya alegoriler aynı olsa bile cemiyet yapılarıyla ve öğretilerle doğru orantılı olacak şekilde kişiselleştirilmiştir!!!

Daha iyi anlaşılması için lütfen : Schwarze Sonne,Svastika, Ouroboros sembollerini ve kullanıldığı değişik coğrafya ve kültürlere bakınız.
Sanıyorum daha net şekilde anlaşılacaktır.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Ağustos 23, 2014, 04:26:28 ös

Sayın Metatron'un bu başlık altında pek özet olarak dediklerine bir diyecek olmasa da, özellikle 20. yüzyılda "illimunati" adını taşıyan örgütlerden birkaç tane birden olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 23, 2014, 04:35:09 ös
illuminati kelimesini terden yazınca sizi amerika birleşik devletlerinin güvenlik sistemlerine atıyor . güvenlik sayfasından fotoğraflara girdiğinizde piramit içinde illuminatiye hizmet eden bazı ajanların isimleri çıkıyor. bu tesadüf mü yoksa bir şeyi mi ifade ediyor.


Muzip bir internet show-man'i aşağıdaki adreslerin domain'lerini para ile satın alıp, sonra da tıklandığında Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (National Security Agency - NSA) web sitesine varılacak şekilde yönlendirmiş.

www.itanimulli.com (http://www.itanimulli.com)
www.itanimulli.net (http://www.itanimulli.net)
www.itanimulli.org (http://www.itanimulli.org)

Ne diyebilirim? Bravo... Milletin işi gücü yok, nelerle uğraşıyor! Ayrıca Illuminati ajanı diye bir şey yoktur.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 23, 2014, 04:57:22 ös

Her 2 şekilde bağımsızlığı savunurken 1850 sonrası yapılanma özgürlüklerin küresel; yaşam standart ve şeklinin yerelleşmesini savunuyor.

1850 yılından sonra ki İlluminati ise egzoterik tir!!!


1850 yılının neyi ifade ettiğini anlamadım. Colombia Lodge of the Order of the Illuminati 1785 yılında New York'da kurulmuştur. İki isim değişikliği söz konusudur:

Birinci isim değişikliği: Colombia Lodge of the Order of the Illuminati ==> The Order of the Illuminati of the United States adını almış (bunun tarihi 1850 olabilir mi?)

İkinci isim değişikliği The Order of the Illuminati of the United States ==> Grand Lodge Rockefeller adını almış (bunun için de 20. yy başları denilmekte)

Egzoterik olduğundan ise o kadar emin değilim. Onların da kendi çaplarında ezoterik bir yapı kurduklarına dair anlatılar var. Fakat tabi kime göre, neye göre ezoterik? Onlar kendilerine ezoterik deseler bile, Masonluk müessesesi onların ezoterizmini kabul etmeyebilir.

Bu arada sürekli olarak Masonluk ile bağlantı kurmaya çalışan kişiler şunu anlamalılar. Grand Lodge Rockefeller'in Masonluk ile bir alakası yoktur. Ama Masonlar bireysel olarak gidip oraya da üye olmuş olabilirler mi? Elbette.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Ağustos 23, 2014, 05:14:58 ös
Güzel ve doğru sözlere elbette diyecek yok. Ancak bir kuruluşun Masonluk ile ilgisinin olmadığını söylemek belki yanılgılı olabilir. "Paramasonik" ya da "Masonluğa benzer" kavramını da unutmayalim. Bunu unutursak, o zaman bu Forum'da da çok sözünü etmiş olduğumuz birçok kurum ve dizgeyi dışlamış gibi bir duruma düşeriz. Oysa onların da saygın yerleri var ve onlardan birçoğuna göre Masonluk "para" bir nitelik taşıyor.

Nitekim bunların arasında çağdaş aydınlanmacı (illuminist) örgütler de var.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 23, 2014, 05:27:42 ös
"Sayın Metatron'un bu başlık altında pek özet olarak dediklerine bir diyecek olmasa da, özellikle 20. yüzyılda "illimunati" adını taşıyan örgütlerden birkaç tane birden olduğunu da göz ardı etmemek gerekir."

Kesinlikle Sayın ADAM. Özellikle kişisel gelişim adı altında başlayan akım ile sayıları bir hayli arttı.

1850 sonrası dönemi bir süreç olarak belirtmek istedim. Ezoterizm den uzaklaşmaya ve daha çok egzoterizme yakınlaştığı bir dönem olarak.

Egzoterik olduğu ise bence kaçınılmaz. Çünkü tamamiyle maddesel veya kapitalist bir örgüt. Hermes Trismegistus un anlatılarını tamamiyle çarpıtarak kullanılıyor. (1776 temelli İlluminati den bahsetmiyorum)

Bu bakımdan bana göre 1776 değil 1850 sonrası köklü ailelerin katılımıyla kurulan veya adı aynı isimle anılsa da değişen İlluminati yi ezoterizm le beraber anmak pek doğru gelmiyor. Ezoterizm değil de okültizm olarak ele alınmalı bence.

Zaten Masonluk veya diğer Gerçek ezoteri tabanlı cemiyetleri kötü gösteriyor olmaları da bu çarpıtma ve kapital odaklı yapıları.

Ezoteri ile değrlendirildiği için zaten Masonluk ile karıştırılıyor veya iç içeymiş gibi bir anlam doğuyor.

Benim yorumum açıkçası böyle.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Serhat AKMAN - Ağustos 24, 2014, 07:46:57 ös
Illuminati Tarikatı  
Illuminati Tarikatı 1776 yılında Almanya’da kuruldu. Latince “Illuminati” “Aydınlanmış olanlar” demektir. Cemiyetin hedefi cehaletle, batıl itikatlarla, dinsel baskıyla ve her çeşit tiranlıkla savaşmaktı. Her ne kadar amaç kilisenin bağnazlığı ile savaşarak Newton’cu pozitif bilimin önünü açmak idiyse de, cemiyet gizli emeller beslemek, Fransız İhtilâlini yönlendirmek, Avrupa’nın politik egemenliğini elde etmeye çalışmak gibi konularla suçlanmıştır.

Başlangıçta Bavyera’da gelişti ve üyeleri hep Alman ya da Avusturyalı olan Ilüminati Tarikati’nin şeflerinin kimlikleri gizliydi.

Cemiyetin kurucusu Adam Weishaupt (1748 – 1830) Cizvit eğitimi almıştı ve daha genç yaşında Ingolstadt Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü oldu. Bilimin yayılması için, Adam Weishaupt Cizvit modelinde gizli bir cemiyet kurmak istiyordu.

Amacı, Fransız Ansiklopedistlerinin, Voltaire’in öğretilerinin kilise tarafından yasaklandığı bir ortamda, gizli cemiyet yoluyla, parlak gençlere eğitim vermekti. Cizvit rahiplerinden korunmak için de gizlilik şarttı.

Masonlar uzak durdu

Adam Weishaupt 1774’te Hanover’li bir Protestan Mason’la tanıştı. Önce, kurmuş olduğu cemiyeti Masonlukla birleştirmeyi düşünmüşse de, Masonluk bir “tarikat” (order – nizam) olmadığından ve Cizvitlerle kendi yöntemleriyle mücadele etmek istediğinden bu projeden vazgeçti. 1 Mayıs 1778’de şaşaalı takma adlı beş kişi Illuminati Tarikatını kurdu. Adam Weishaupt’un kod adı Spartacus idi. Beklentinin dışında, Alman Masonlar Illuminati tarikatına akın etmediler, tersine, birçok Illuminati Masonluğu seçti. Yalnızca Münih’te başarılı bir faaliyet gelişti, bu nedenle de, İlluminati’lerin adı Bavyera ile de özdeşleşmiştir.

Illuminati sisteminde Çıraklar Ansiklopedistlerin eserlerini okumak ve kendileri de yazı yazmaya mecburdular. Üst dereceler “Minerval” ve “Aydınlanmış Minerval” idi. Üst derecelilerin kimlikleri gizli tutulurdu. Her üye diğer üyelerin bilgilerini üstlerine raporlamak zorundaydı.

Masonları aralarına çekememişlerdi, o zaman Masonluğa sızıp Masonluğu kullanmak gerekiyordu. Münih’te hiç bir Büyük Loca’ya bağlı olmayan bir Mason Locası kuruldu, Locanın üyeleri Illuminati idi. Mason Illuminati’lerden Baron Adoph Knigge (1752 – 96), “Philo” kod adıyla Illuminati’lerin başına geçti, tarikatı Hürmasonluk modelinde yapılaştırdı ve bir çok yeni üye kaydetti. Üyeler arasında Brunswick Dükü Ferdinand, Dük Ernest von Gotha, ünlü şair Goethe de vardı.

Hegel’in etkisi

Tarikatın amaçları hakkında dolaşan iktidar söylentileri nedeniyle, 22 Haziran 1774’te, Bavyera’da cemiyet ve Hürmasonluk birlikte yasaklandı. Illuminati tarikatı böylece gücünü kaybetti, 19. yüzyılın başında Hegel’in katılmasıyla biraz canlandı, sonra da eridi, bitti. Hegel milli ve küresel olayları etkileyerek, tez ve antitezi çarpıştırarak yeni dünya düzenini oluşturacak senteze varmak istiyordu. Amerika’da, Yale Üniversitesi’nde odaklanan “Kuru Kafa ve Kemikler” Skulls and Bones cemiyeti bu düşüncenin mirasçısı olmuştur.

1906 yılında Leopold Engel Illuminati Cemiyeti’ni Berlin’de yeniden kurdu. Savaş sonrası, Frankfurt’ta da benzer bir gelişme oldu.

Şimdi anlamadığım bir yer var, izninize sığınarak ve konunun cahili olarak sormak istiyorum, bu örgüt kurulduktan 2 sene önce mi yoksa 4 sene önce mi yasaklanmış?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 24, 2014, 08:33:42 ös
Yanlış bilmiyorsam 22 Haziran 1784 te kapatıldı.

Sanıyorum rakam hatası olmuş.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: resurrected - Ağustos 25, 2014, 04:36:13 öö
Sekiz yıl önce açılmış bir konu yeniden canlanmış. Bu sayede yazılanların hepsini okudum. Ben şöyle bir katkıda bulunmak istiyorum, bunu çok önemli buluyorum. Bu konuda en azından bu başlık altında yazılanlar uluslararası ilişkiler ve politika hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Acaba İlluminati'yi merak edenler arasında bu alanlara yönelip araştırma yapan, bilgi edinmeye çalışan var mı? Bunun neden önemli olduğunu açıklamaya çalışayım.

Deniyor ki illuminati adında bir yapılanma var ve dünyayı yönetiyor. Önemli üniversiteler, uluslararası şirketler, üst düzey yöneticiler, bazı hükümetler bunlara bağlı bu sayede de çok güçlüler vs...

Peki bu anlatılanları gerçekçi biçimde zihninizde canlandırıyor musunuz? Nasıl bir bağ var arada? Bence canlandırıp anlamaya çalışan çok az. Canlandırabilmesi için de temel bilgilere sahip olması lazım. İşte bu temel bilgiler hiç de gizli saklı değil. Uluslararası ilişkiler alanına merak sarıp bu konuda okumadan, büyük şirketlerin nasıl yönetildiğine dair işletme bilgisine sahip olmadan böyle iddialarda bulunmak ya da böyle iddialara inanmak vakit kaybı.

Askerlik hakkında çok atar tutar insanlar. Askerliğini yapmış olanlar bu atıp tutmaların gerçeğe ne kadar yakın olduğuna dair fikir yürütebilirler. Ancak genel makro ekonomi okumadan, uluslararası hukuk okumadan illuminati'ye dair bu iddiaları değerlendirmeye çalışmak boş inanç sınıfına giriyor.

Ben şimdi bakkallar hakkında iddialarda bulunsam, bakkal olanlar buna gülüp geçer ya da doğru olmadığını açıklar. Ama illuminati söz konusu olduğunda bu konuda tek çare bilgilenmektir. Hukuk okumak, sosyoloji okumak, psikoloji okumak. Bu alanlara dair genel bilgi sahibi olmak. Bilgilenmek boş inançlar peşinde koşturup tuhaf iddialara inanma miktarınızı azaltacaktır.

Bu bahsettiğim alanlarda uzman olmanız da gerekmiyor. En azından büyük bir şirketin nasıl yönetildiğini kabaca bilseniz, amacının kar yapmak olduğunu ve bununla ilgili sorunlarını düşünseniz, illüminatiye dair bir sürü iddiayı bir kalemde silip atabilmeniz mümkündür.

Konuyu biraz uzatmış olabilirim ama ben bu yazdıklarımın çok temel, çok önemli şeyler olduğunu düşünüyorum. İllüminati beni ilgilendirmiyor ama masonluğa adım atarken ettiğim yeminde geçen boş inançlara karşı savaşma sözüm beni konunun bu kısmına dikkat çekmeye itiyor.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 25, 2014, 04:51:57 ös
Sayın resurrected  Illuminati konusuna farklı bir pencereden olaya bakmış. Kısmen katılmakla birlikte Mason olmayan cemiyetleri biraz hafife almış gibi anladım.

Bir kriter de belirlemiş x,y,z konularında bilgi veya eğitim almış olmak, en azından temel eğitim almış olmak. Illuminati konusuna daha objektif ve gerçekçi bakmayı sağlıyor. En azından ben böyle anladım.

Katırlırsınız katılmazsınız bilemem ama dünya iktisat tarihi bence yeterlidir,ezoterinin anlaşılması için.

Illuminati dünya yönetiyor mu bilemem. Ama gerçek şu ki dünyayı seçilmiş başkan veya yönetimlerin de yönetmediği bir gerçek.

Durun hemen kızmayın. Tezimi desteklemek için son 100 yıllık ekonomik tarihe ve ekonomik krizlerin seçilmiş yönetimlere neler yaptığına bakın!?

En basiti ABD demokrat parti! Büyük buhran öncesi ve sonrası lütfen bir bakın.

Veya 2001 krizi. Hükümet değişti.

2008 de patlak veren ve halen devam eden mortgage krizi ! Avurupa siyasi yapısını nasıl değiştirdi ?

Azınlık ve göçmenler üzerinde ki etkileri nelerdir ? Irkçı görüş avrupa coğrafyasında bir anda nasıl hortladı ?

Her neyse...

Kimine göre 1980 kimine göre 2. Dünya savaşı sonrası ekonomik anlayış ve yapılanmanın doğal sonucu olarak ekonomi odaklı bir siyasi sistem tarafından yönlendiriliyoruz.Veya odaklı demeyelim de tabanlı diyelim.

Ekonomi olmadan, ekonomi iyi olmadan hiçbir siyasi irade, savı söylemleri ne olursa olsun ayakta duramıyor.

Buraya kadar ekonominin siyasi irade üzerinde ki etkisi ve gücünü -ki bu güç bizzat siyasi irade tarafından yaratılmış ve büyütülmüştür- temel örneklerle açıklamaya çalıştım.

Peki ekonomi ekonomi dediğimiz şey nedir. Detaya girmeye gerek yok 3 farklı güzergah kullanarak bir ülke ekonomisini güçlü tutar.

1: Yeraltı maden kaynaklarına sahiptir pazarlamayı iyi yapar. Bu sayede sıcak para girişi yüksektir ve devamlıdır.Yatırımları bu sıcak para ile sağlar. Kişisel gelir ve hayat şartları yüksek olur.

2: Sanayiye daha doğrusu ağır sanayiye odaklanmıştır. Markalaşmaya ve ar-ge ye önem vermiştir. Hammaddeyi dışarıdan ithal etse bile markalaştığı için ithal ettiği rakamın çok üzerinde ihracat yapar. İşssizlik azdır, gelir oratalamadır. Orta gelir sınıfı güçlüdür. Eğitim doğal olarak kalitelidir.

3: Finans sistemi güçlüdür. Bankacılık ve sigorta konuları ülke de birinci iş koludur. Nakit para girişi düzenli ve sabittir. Doğal olarak istihdam ve istihdam edilen eleman kalitesi konusunda uzmandır. Uzmanlık yüksek maaş ve hayat standardı demektir.

Yukarıda bahsettiğim yollar temeldir. Artı ve eksileri boldur. Uzatmak istemediğim için kısaca değindim.

Şimdiye kadar ekonominin siyasi irade üzerinde ki etkisine ve sağlıklı ekonomilerin de güçlü şirketler üzerinden sağlandığını gördük.

Güçlü şirketleriniz varsa güçlü bir ekonomiye sahipsinizdir güçlü bir ekonominiz varsa hayat standardınız yüksektir. Hayat standardı yüksekse halk doğal olarak o satandardı koruyacak bir siyasi yapı ister ve ona oy verir...

...........

Yukarıda bahsettiğim 3 farklı yol için iyi bir eğitim gerekir. Yani eğitim, bilgi temeldir. Güçlü bir ekonominin dolayısı ile güçlü bir siyasi yapının temelidir,olmazsa olmazıdır.


Eğitime çok detaylı girmeyeceğim. Hem bildiklerimi hem yaşadıklarımı örneklerle açıklayacağım.

Lise hayatı ve üniversite de dahil olduğumuz sistem eğer gelenekçi ve köklü ise. Sınıf mevcudu az ve eğitim saatleri geniş olduğu için arkadaş, arkadaştan ziyade bir kardeşlik,dostluk halini alır.İyi ve kötü günlerde birliktesinizdir. Ailenizden daha fazla lise veya üniversite arkadaşlarınızla iletişim kurarsınız.

Bu yeni kardeşler sayesinde vizyonunuz genişler. Sıkıntılı anlarınızda ki bu lise de genellikle kız veya erkek arkadaştan kaynaklanan sıkıntılar olur  :D..Üniversite de ise ekonomik olabilir yaşam ve aile kaynaklı olabilir ama sorunlar ne olursa olsun günün neredeyse 3 te 2 sini geçirdiğiniz kişilerle bu sorunları konuşur ve çözüm bulur ve alırsınız.

İş hayatına geçtiniz. Size eleman lazım veya bir koltuk boşaldı. İş ilanı ile mi eleman arasınız yoksa tanıdığınız bildiğiniz ve aynı havayı eğitimi aldığınız bir yapıdan mı iş arkadaşınızı seçersiniz?

Örneklerle açıklayalım

Şu an face te bir lise arkadaşım iş yerinde oluşan boşluk için hiçbir gazete veya sosyal kariyer sitesine bakmadan direkt lise arkadaşlarına mesaj attı.

Geçmişte ben de yaptım diğer arkadaşlarımda.....

Veya size bir cv geldi aynı lisedensiniz!! Kimi seçersiniz başka bir liseden başvuranı mı yoksa kendi lisenizden olanı mı ?

2000 yılında iş hayatını merak edip üniye ara vererek bir otomotiv firmasında staja başlamıştım. Bir konuda sıkıntı yaşandı ve bu sıkıntıyı aşabilecek kişi ile randevu alınmaya çalışıldı. En üst düzey yönetici dahil 24 saat içinde randevuyu alamıyordu. En üst düzey yetkilinin alamadığı o randevuyu, aynı liseden alt dönem mezunu aldı!!! Aynı güne randevu aldı ve 2 saat içinde konu halloldu!!!!

Uzun oldu biliyorum ama Illuminati yi veya diğer yapıları geçersek makro boyutta baktığımızda siyasetin ekonomiden ekonominin şirketlerden şirketlerin iyi bir eğitimden iyi bir eğitimin de köklü kurumlardan geçtiğini kısmen de olsa gördük.

(Aç parantez kulüpler özelikle üniversite de Türkiye de çok yaygın değil daha doğrusu ivy league de ki gibi değil. Ama Türkiye de de lise gelenekçiliği çok güçlüdür)

Illuminati veya diğer ezoteri tabanlı cemiyetler dünyayı yönetiyor mu bilemem.

Ama dünyayı şirketler yönetir. Ve o şirketlere köklü eğitim almadan giremezsiniz. Köklü bir eğitim kurumundan mezunsanız çalışmaya başladığınız yerde sizden önce,sizinle aynı eğitim kurumundan mezun olmuş kişiler mutlaka olacaktır. Sizde sizden sonrası için aynı şeyi yapacaksınızdır.

Yorum sizin, değerlendirme sizin...

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Ağustos 25, 2014, 06:48:27 ös
Sayın Metatron'un değerlendirmesi çok güzel...

Ancak bu kesinlikle her şeye ekonomik gözle bakan bir değerlendirme.

Bu bağlamda bir sözü var ki hani ezoterinin anlaşılması için iktisat tarihinin yeterli olduğu bağlamında, işte o olmaz.

Ben ezoteriyi biraz bilirim örneğin ama iktisat tarihini hiç bilmem. Bu ikisini bağdaştırmak ve birinin bilgisini ötekine bağlamak bana yanlış gibi geldi.

Belki başka bir şey demek istemişti aslında.

Ancak öte yanda dinler bile ekonomi çevresinde döner: buna katılırım.

Fakat ekonomi çevresinde dönmeyen değerler de vardır; tinsel nitelikler gibi, erdemler gibi, sevgi gibi... Bunların gerçek olanlarını ekonomik değeri olan nesnelerle satın alamazsınız.

Dünyanın çoğunluğu hiç de buna katılmıyor ve bu nedenle dünya, ekonominin çevresinde dönüyor. Doğru! Katılırım. Öyle oluyor.

Ancak Masonluk gibi bazı ezoterik kurumların uğraşısı da işte bunun böyle oluşunun giderilip, ortak barış ve mutluluğun tüm insanlar ve tüm toplumlarca paylaşıldığı, bilimsel nitelikli, dogmaların ve bağnazlığın bulunmadığı, kör inançlrdan sıyrılınmış bir ortamın yaratılabilmesi için çaba göstermek.

Belki de karıncanın hacca giriş öyküsü gibi umutsuz gelebilir insana.

Fakat unutmayalım: İnsanın evrim yeteneğinin bilinen bir sınırı yok. 

Gerek tarihteki gerekse günümüzdeki Illuminatus (tekili böyle) kuruluşlarının hepsini aynı kefeye koymak ne doğru ne de olanaklı. Sayın Spock bunların çoğunu pek güzel bir tarzda listeledi. Konuya biraz daha geniş bir açıdan bakmak gerek. O durumda Sayın Metatron'un haklı olduğu alanlar vardır kuşkusuz ama tüm alanlar o kadar değil.


Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 25, 2014, 08:06:29 ös
Bu bağlamda bir sözü var ki hani ezoterinin anlaşılması için iktisat tarihinin yeterli olduğu bağlamında, işte o olmaz.

Açık yazmamışım kusura bakmayın. Bu başlık açısından yeterli olabilir anlamında kullandım. Illuminati gibi masonlukla paralelmiş gibi olan cemiyetlerin daha kolay anlaşılması için dünya iktisat tarihi nin yeterli olabileceğini düşünüyorum. Bu benim fikrim tabi.

Şöyle ki, Masonluk ezoterik bir cemiyettir. Illuminati gibi (1776 yılında ki değil son 159 yıl veya 100 yıl içinde adı Illuminati ile olarak anılan cemiyetler veya örgütler) örgütler daha önce belirttiğim gibi egzoterik tir. Veya ökültizm adı altında ele alınıp değerlendirilmelidir.

Magnum opus nasıl ki İç simya da inisiyatik bir sürecin sonunda ruhsal aydınlanmayı ifade ediyorsa, dış simya da da bu madenlerin dönüşümü anlamında kullanılır.

Günümüz kapitalist sisteminde maddenin veya değerli bir madenin, daha değerli bir maddeye dönüştürülmesi ise bu bahsettiğim egzoterik cemiyetlerde de paradan daha çok para kazanılması anlamında kullanılır.

Örnek vermek gerekirse farz edelim 1 milyon $ var bu para tek başına bir hisseyi veya emtianın alım satım değerini değiştirmenize olanak vermez ama 100 kişi eğer 1 er milyon$ verirse kısa süreli de olsa hedef hisse veya emtia üzerinde istediğiniz etkiyi yapmanızı sağlar.

Bu sebeple bu başlık altında ben dünya iktisat tarihinin az çok bilinmesinin bu ezoterizm ve ökültizm farkının daha kolay anlaşılmasında yardımcı olacağını düşünüyorum.

Tabi bu benim kendi yorumum.

Benim bir eşitliğim var. Belki biraz sert gelebilir ama bence para=bilgi=güç. Sonuçta da gücü elinde bulunduran değişim yapabilme kapasitesine sahiptir.

Saygılarımla

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: NOSAM33 - Ağustos 25, 2014, 10:09:35 ös
Alıntı
para=bilgi=güç.

BİLGİ=PARA=GÜÇ diye sıralıyorum bende ...
Saygılar
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Waldow - Ağustos 26, 2014, 12:09:21 öö
Para bilgiyi satın alabilir :)
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 26, 2014, 10:13:57 öö
Günümüzün materialist ve maddeye dönük ilkel dünyasında evet belki para=güç denklemi geçerli olabilir. Fakat o denklemin ortasında bir başka faktör daha vardır ki onun adı da "zorbalık"tır. Bilgi değildir.

Para bilgiyi satın alamaz. Sadece parası olan zorbalıkla güç elde eder ve diğer insanlar üzerinde uygular. Uyguladıklarının saklı kalması için de medyayı satın alır ve halkı manipüle eder. Medya patronları da bunun karşılığı olarak aldıkları parayla daha da güçlendiklerini sanırlar ama birer kukla olduklarından haberleri yoktur.

Parası olan hakikate varır mı? Varamaz. Parası olanı bırakın, herhangi bir ezoterik kuruma üye olan kişi bile kendi inanış, algı ve sezgisi yeterli değilse bilgi edinemez. Boşuna denilmiyor, Masonluk sizi hakikate ulaştırmaz ama hakikate ulaşmanız için gerekli olan ortamı hazırlar, kapıyı açar. Gerisi kişiye kalmıştır. Kişi elindeki kabın kapasitesi neyse, o kadar bilgi edinebilir. Materialist bir kişi isterse trilyoner olsun, bilgiyi alıp hakikate varması çok zordur.

Yunus Emre, Mevlana, vb. parayla mı satın aldılar bilgiyi?

Okült yapılanmalar ise Masonluktaki gibi sadece ezoterik anlatı ve öğretilerle bilgiye ulaşmaya çalışmazlar. Onların Masonlukta olmayan başka yöntemleri de vardır. Çoğunda bu yöntemler inanç sistemlerinin farklılığı, material zenginliğe olan düşkünlükleri ve öte-alemciliği bir araç olarak kullanmaları ile pekişmiştir.

John F. Kennedy'nin son konuşmalarından birinden alıntıları aşağıya ekliyorum. Ne yazık ki tercüme edecek zamanım yok. Gerisi size kalmış. İstediğinize inanmakta serbestsiniz. Kendimin bu konuda neye inandığımı daha önce forumda belirttim. Bu konuda ne inanıyorum ne de inanmıyorum diyemem. Bu konuda agnostiğim. Tam ortadayım ve kendi inancım ve bilgim doğrultusunda, (+) veya (-) yönlerden birine kayma hakkımı saklı tutuyorum.

-------------------

"The very word "secrecy" is repugnant in a free and open society; and we are as a people inherently and historically opposed to secret societies, to secret oaths and secret proceedings. We decided long ago that the dangers of excessive and unwarranted concealment of pertinent facts far outweighed the dangers which are cited to justify it. Even today, there is little value in opposing the threat of a closed society by imitating its arbitrary restrictions. Even today, there is little value in insuring the survival of our nation if our traditions do not survive with it. And there is very grave danger that an announced need for increased security will be seized upon those anxious to expand its meaning to the very limits of official censorship and concealment. That I do not intend to permit to the extent that it is in my control. And no official of my Administration, whether his rank is high or low, civilian or military, should interpret my words here tonight as an excuse to censor the news, to stifle dissent, to cover up our mistakes or to withhold from the press and the public the facts they deserve to know."

-------------------

"For we are opposed around the world by a monolithic and ruthless conspiracy that relies on covert means for expanding its sphere of influence--on infiltration instead of invasion, on subversion instead of elections, on intimidation instead of free choice, on guerrillas by night instead of armies by day. It is a system which has conscripted vast human and material resources into the building of a tightly knit, highly efficient machine that combines military, diplomatic, intelligence, economic, scientific and political operations.

Its preparations are concealed, not published. Its mistakes are buried not headlined. Its dissenters are silenced, not praised. No expenditure is questioned, no rumor is printed, no secret is revealed."

-------------------

"No President should fear public scrutinity of his program. For from that scrutiny comes understanding; and from that understanding comes support or opposition. And both are necessary. I am not asking your newspapers to support the Administration, but I am asking your help in the tremendous task of informing and alerting the American people. For I have complete confidence in the response and dedication of our citizens whenever they are fully informed.

I not only could not stifle controversy among your readers-- I welcome it. This Administration intends to be candid about its errors; for as a wise man once said: "An error does not become a mistake until you refuse to correct it." We intend to accept full responsibility for our errors; and we expect you to point them out when we miss them.

Without debate, without criticism, no Administration and no country can succeed-- and no republic can survive. That is why the Athenian lawmaker Solon decreed it a crime for any citizen to shrink from controversy. And that is why our press was protected by the First (emphasized) Amendment-- the only business in America specifically protected by the Constitution-- not primarily to amuse and entertain, not to emphasize the trivial and sentimental, not to simply "give the public what it wants"--but to inform, to arouse, to reflect, to state our dangers and our opportunities, to indicate our crises and our choices, to lead, mold educate and sometimes even anger public opinion.

This means greater coverage and analysis of international news-- for it is no longer far away and foreign but close at hand and local. It means greater attention to improved understanding of the news as well as improved transmission. And it means, finally, that government at all levels, must meet its obligation to provide you with the fullest possible information outside the narrowest limits of national security...

-------------------

"And so it is to the printing press--to the recorder of mans deeds, the keeper of his conscience, the courier of his news-- that we look for strength and assistance, confident that with your help man will be what he was born to be: free and independent."
 
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Waldow - Ağustos 26, 2014, 11:58:28 öö
Sn. Spock çok güzel bir yazı yazmış, bence romantik bir yazı olmuş. Gerçekten günümüzde materyalist anlayışın baskın olduğu bir dünya üzerinde yaşıyoruz. Bu ilkellik midir? Kesinlikle katılırım. Ancak ben hayata realist bakan bir insanım. Para bilgiyi alamaz, kamil insan olmak için daha çok manevi zenginlik önemlidir gibi bir önerme ne yazık ki gerçekçi olmuyor. En basitinden bu manevi yolculuğa çıkabilmek için bile belli ölçüde maddi yeterliliğe sahip olmanız gerekmekte. Yani salt kişinin istemi ve inancı ile olacak bir iş değil. Örn. Masonluğa veya Masonluğa benzer örgütlere girmek için de yine belli bir maddi güç gerekir. Bunları sağladıktan sonra yola çıkabilirsiniz. Bu yolculukta edineceğiniz bilgiler ise sizin kapasitenize kalmış bu konuda da Sn. Spock çok haklı. ANcak bazı uygulamalar var ki bence mide bulandırıcı. Bizim ülkemizde geçerli değil diye umuyorum. Örn. ABD'de para ile derece alınması durumları v.b. materyalizmin dibi yaklaşımları. Ülkemizde bu böyle olmasa bile yine de bir seçkinci bakış açısı mevcuttur bu seçkin insanlarda bildiğiniz üzere belli bir maddi güce ve kültüre sahip insanlardır. Peki kültür nasıl oluşur. Ben yine bunu maddiyata bağlıyorum. Şimdi bana muhtemelen sonradan görme ve anadolu zengini ile istanbul, izmir bir mi diye soru gelebilir. Ben de o zaman İstanbuldaki ve ya izmirdeki bu ailelerin geçmişini bir araştıralım derim. Ya tüccar bir aileden ya da zamanında makam mevki sahibi olan bir kişinin soyundan gelmektedir. Bu da yine benim savımı destekliyor. Para amaç değil araçtır. Ve bu araca sahip olup iyi değerlendirenler istedikleri şeye ulaşabilirler.

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 26, 2014, 02:35:21 ös
Sayın Spock olaya günümüz koşullarına yabancı bir yorum yapmış.

Uzun uzun yazmaya gerek yok.

Sayın Waldow un değindiği gibi Mason olmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekir mi?

Evet gerekir.

Loca faaliyetlerine katılabilmek için aidatları düzenli ödemek gerekir mi ?

Evet gerekir.Bu durumda "Parası olan hakikate varır mı? Varamaz. Parası olanı bırakın, herhangi bir ezoterik kuruma üye olan kişi bile kendi inanış, algı ve sezgisi yeterli değilse bilgi edinemez. Boşuna denilmiyor, Masonluk sizi hakikate ulaştırmaz ama hakikate ulaşmanız için gerekli olan ortamı hazırlar, kapıyı açar." Sadece algı,sezgi ve inanışın yeterli olması da yetmiyor.Hatta önemsizleşiyor.

Para bilgiyi satın alamaz. Enteresan. Biraz ironik aslında bu yorum. Eski Büyük Üstadlarınızdan bir tanesi özel bir üniversitenin Rektörü ! Bence ona soralım...

Günümüzün materialist ve maddeye dönük ilkel dünyasında evet belki para=güç denklemi geçerli olabilir. Fakat o denklemin ortasında bir başka faktör daha vardır ki onun adı da "zorbalık"tır. Bilgi değildir.  Bir kuzenim  fizik te öğretim görevlisi. İsviçre de ki Cern üniversitesinde ki büyük hadron çarpıştırıcısının deneylerine katıldı. Katılmak için kendi cebinden para ödedi. Geçtim, o deney için lütfen araştırın hangi şirketler sponsor oldular ?! Hiçte orada ki bilim insanlarını zorlayarak sponsor olmadılar.Tam tersi bir durum hatta.

Yunus Emre, Mevlana, vb. parayla mı satın aldılar bilgiyi? 2014 te siz Yunus Emre lerin, Mevlanaların dönemini örnek veriyorsunuz. Sayın Başbakanın soma kazasında 1800 lerin İngiltere sini örnek göstermesiyle aynı.

Türkiye de şu Bill Clinton ve Kenndey gibi hayalperestlerin konuşulmasından, örnek gösterilmesinden gına geldi...

Günümüz koşullarına ve yapısına çok uzak bir yaklaşım ve yorum. Para olmadan hiçbir şey olmaz. net

Materyalist bir insan mıyım ? Evet, Kapitalist miyim ? Evet, Ama hayal dünyasında da yaşamıyorum.

Şu an kullandığınız cep telefonu, bilgisayar, araba, ev eşyaları, kıyafetleriniz, katıldığınız loca faaliyetleri  v.b. şeyler için para gerekir.

Savaşlar para için yapılır. İdeolojiler artık çökmüştür. Ekonomiye dayalı ideolojiler vardır. Yunus Emre, Mevlana, Voltaire benim çok sevdiğim insanlar. Sözleri anlatıları muhteşem. Ama bu saydığımız isimlerin sözleri günümüz şartlarına modellemek mümkün değil.


Kapitalizmin içerdiği günah, kutsamaların eşitsiz paylaştırılmasıdır. Sosyalizmin içerdiği kutsama ise sefaletin eşit paylaşımı. W. Churchill


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 26, 2014, 03:13:11 ös
Sayın Metatron bu enfes yazısıyla bana haddimi bildirdi ve ufkumu açtı. Kendisine çok teşekkür ederim.

O da yetmiyormuş gibi eski Büyük Üstadımızın bulunduğu mevkiden yola çıkarak, sanki gidip kendisine sormuş gibi, spekülatif olarak, "hadi gidip ona soralım" tarzında sığ ve saldırgan bir söylem tercih etti.

Bilmiyorsa kendisine söyleyelim. Kaportacı Mason biliyorum. İşsiz Mason biliyorum. İşi olup da zor geçinen Mason biliyorum.

Fakat Sn. Metatron o engin iktisat bilgisi sayesinde kapitalist ve materyalist bir insan olmuş... Kendisi böyle belirtti... Tebrikler.

O nedenle diyoruz ya işte sürekli. Derneğe üye olmak kolay da "Mason" olmak zor diye. Sn. Metatron'un aklından üyemiz olmak gibi bir fikir geçiyorsa şunu bilmeli. Kendisi isterse elbette Derneğimiz üyesi olabilir, ama o kadar işte.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: asimov - Ağustos 26, 2014, 03:42:23 ös
Konu başlığı ile ilgisiz yazılar yazılıyor.
Biz bu konuyu başka bir başlık altında tartışmıştık.(Masonlukta Ödenti...)

Bu forumda masonluğu merak edenler, belki mason olmak isteyenler varsa şunu iyi bilmeleri gerekir:

Masonluk ile para (zenginlik-varlık) çok ilgisiz şeylerdir. Bazıları ısrarla masonların çok zengin kişiler olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Bu çok yanlış... Masonluk içinde her gelir grubundan insan var. Belki fakir yok denilebilir. Ancak bir mason varlıklı şken varlığını kaybedebilir bu ayrı bir konu.

Özgür, dürüst, geçimini sağlayan, bağnaz olmayan, aydın, masonluğun ülküsünü benimseyebilecek her birey mason olabilme şansına sahiptir...

Ama bu şartların tamamına sahip olsa  bile bazıları yine mason olamayacaktır...

Bir taraftarın statta yıllık maç izlemek için harcayacağı para masonluktaki harcamalardan bile fazla olabilir

Masonluk bir zenginler kulubü değildir. Öyle görmek isteyenler kendilerine daha uygun bir yer bulmalılar...

Masonluğun ülküsü hiç bir parasal güce ile ölçülemez, kıyaslanamaz....
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 26, 2014, 03:53:23 ös
Fakat Sn. Metatron o engin iktisat bilgisi sayesinde kapitalist ve materyalist bir insan olmuş... Kendisi böyle belirtti... Tebrikler.

O nedenle diyoruz ya işte sürekli. Derneğe üye olmak kolay da "Mason" olmak zor diye. Sn. Metatron'un aklından üyemiz olmak gibi bir fikir geçiyorsa şunu bilmeli. Kendisi isterse elbette Derneğimiz üyesi olabilir, ama o kadar işte.

Sayın Metatron bu enfes yazısıyla bana haddimi bildirdi ve ufkumu açtı. Kendisine çok teşekkür ederim.

O da yetmiyormuş gibi eski Büyük Üstadımızın bulunduğu mevkiden yola çıkarak, sanki gidip kendisine sormuş gibi, spekülatif olarak, "hadi gidip ona soralım" tarzında sığ ve saldırgan bir söylem tercih etti.


Siz dernek üyesi değil de bir Mason olduğunuzdan eminsiniz ? ve benim sadece üye olabileceğimi ve asla bir Mason olamayacağımı söylüyorsunuz.

Engin iktisat bilgisi mi?

Uluslararası Ticaret+Finans+İşletme okudum !!! İktisat ana dalım değildir.

Neyi ne kadar bildiğim tartışılır. Az veya çok. Aç kalmayacak kadar para kazanıyorum diyelim.

Ben soralım dedim! Sordum yazmış mıyım. Siz para ile bilgi alınamaz diyorsunuz ben ise alınır diyorum. Uzmana danışalım dedim.

Saldırgan tutumu siz sergiliyorsunuz. Eski yazıları okuyun.

Siz kendinizden çok eminsiniz. Mason olduğunuzdan eminsiniz. Hayat ve iktisat üzerine bilgilerinizin doğruluğundan eminsiniz. Bravo size.

Siz hayatınızda hiç görmediğiniz birisi hakkında yorum yaparken bile eminsiniz. Peki, madem bu kadar eminsiniz ....

Söz uçar yazı kalırmış!!!!

Saygılarımla


Not: Ben Sayın Spock a ait yazının ekran çıktısını aldım. Beyfendi nin bu şahsım hakkında ki kesin yorumunu (beni tanımamasına rağmen) hatıra olarak saklayacağım.

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: asimov - Ağustos 26, 2014, 09:30:44 ös
Sayın Metatron mason olmadığı için bazı şeyleri kavrayamıyor... Hoşgörmek gerekli...
Bence bir masondan öğreneceği çok şey var.

Zaten sorun paranın gücüne inananların Dünya üzerinde yaptıkları.
Masonlarca amaçlanan ülkü benimsenebilse bu kadar savaş, katliam ve gözyaşı olur muydu?
Savaşların sonuçlarını bilmek savaşları engelliyor mu?
Bilmek ve bilgi neyi değiştiriyor?

Bilmekten öte "Bilgelik"... Kendini bilmek...Masonlar bilgelik ile davranmayı amaçlar.
Bunu para ile nasıl satın alacaksınız?
Bilgeliği para ile nasıl satın alacaksınız?

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Arais - Ağustos 26, 2014, 10:51:18 ös
Burda farkindaysaniz konu rayından cikti.Saygıdeğer üyelerimizden konuya dönmelerini rica ederim. Masonluk ve bilgi güç adlı yeni bir başlıkta bu tartışma sürebilir böyle bir başlık açan olur ve güzel bir giriş yapan olursa buradaki konuyla alakasız yazıları zevkle taşıyacğımı bildirmekten mutluluk duyarım.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tij - Ağustos 26, 2014, 11:12:41 ös
Tabi burda "satin alinabilinen bilgi"nin niteligi hakkinda hemfikir olmak lazim bence.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Waldow - Ağustos 27, 2014, 03:21:02 ös
Şimdi burada parayla satın almak çok yüzeysel anlaşılıyor bence. Ekmek, pasta almak gibi bir işlevi yok burada paranın. Ancak alt yapıyı oluşturur. Bilgiye ulaşmayı kolaylaştırır. Benim kullandığım anlatmak istediğim bu yönüdür.

Bilgelik ve bilge insan olma. Elbetteki parayı ver al durumu söz konusu bile olamaz. Bilge insan olmak için çok uzun bir süre araştırma, öğrenme ve sorgulama; Azim, kararlılık, özveri ve merak gerekir. Tüm bu uğraşın sonucunda bilge adam olunur bilgeliğe ulaşılır mı oda malum. Kim göre neye göre bilgeyiz. Bilge insan her şeyi mi bilen mi yoksa belli bir konuda uzman olan mıdır? Bununda ayrıca tartışılması lazım. Hafızam beni yanıltmıyorsa böyle bir başlıkta forumda zaten mevcut.

Özetle benim vermek istediğim mesaj ekonomik güç sizi arkadan iten destekleyen bir şeydir. Olursa bazı şeyleri daha rahat başarırsınız. Olmazsa da ya çok iyi bir çevreniz (dostluk) ya da kendini bir şekilde yetiştirmiş bir insan olmalısınız.

Sn. Arais bu yazıları komple söylemiş olduğu başlığa taşısa bence de iyi olur :)
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 29, 2014, 12:32:53 öö
Sayın Üyeler,

Konu hakkında çeşitli görüşler ortaya atılmış ve yine konu mecraindan sapmaya başlamış.

Masonluk icin bir parasal güç gereklidir. Ama bu güç kendi hayatınızı idare ettirebilmektir. Yoksa para, güç Masonlukta sanılanın aksine o kadar da değer atfedilen seyler degildir. Bunlar hatta bunları kullanacak iradeniz yoksa istenmemelidir.

Başlık altında bir Mason üye sevgili bir Kardesim tarafından verilen cevapların yani sıra sayın ADAM ve asimov tarafından verilen yanıtlar da aydınlatıcidir. Başlıkta hakaret olmadıkça müdahale etmek istemiyorum. Ama gelen bir şikayet uzerine burada yazma gereği duyuyorum.

Şikayet eden sayın üye,

konuyu inceledim bahsettiginiz tarzda hukuken sorun oluşturabilecek bir husus göremedim. Verilen cevapların son derece toleransli oldugunu düşünüyorum. Yazdıklarımda yanlis varsa Mason üyeler duzeltsin demişsiniz. Zaten bu başlıkta iki Mason üye ve diğer saygıdeğer üyelerimiz cevap vermişler. Yazınız bir Mason tarafından yanıtlamıştır.

Düşüncelerinize karsi düşüncelerin üretilmesi tezinize karsi antitezlerin ortaya atılması hakaret etmek aşağılamak ya da manevi varlığınızı yıpratmak gibi bir sonucu doğurmaz. Bazen eksik ya da yanlis bilebiliriz. Antitezler, karşıt düşünceler bu yanlışlardan arınmamızı da saglar. Eğer daha doğrusunu biliyorsanız bunu paylaşmanızı ve karşınızdakini ikna etmenizi saglar.

Daha once tartıştığınız birisinin size saygi sınırları icinde cevap verme olgunluğuna karsi siz de aynı olgunlukla karşılık vermelisinizdir. Demek ki yazdıklarınıza bir deger affediliyor ki yanıtlaniyor. Bu yanıtlar hoşumuza da gitmeyebilir. Buna karsi karşınızdakine karsi saldırıya geçmeniz sizin saygınlığınızı zedeler ki karşılığında alacağınız yanıt daha agir olabilir. Bu başlıkta böylesi bir agir yanıt da görmedim.

Hele hele gercek kimliğinizle yazmadığınız bir ortamda yazılanları gercek hayata taşımanızın da size bir yarari ya da karşınızdakine bir zararı olmaz. Bunu da bir hukukçu olarak söylüyorum. Elbette profesyonel yardım da alabilirsiniz. Onların da farklı bir sey söyleyeceğini zannetmem.

Tavsiyem yazılanları bir kez daha aklın ışığında objektif bir bicimde size yazılmamış da bir konuda yapılan tartışmada baskalarının birbirine cevaplarıymis gibi okumanızdir. Göreceksiniz ki sizin yazdıklarınız daha fazla irite edici ad hominem bir saldırı niteliğindedir. 

Bu vesile ile saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 29, 2014, 01:00:45 öö
Sayın SkullG,

Ben site içi hiyerarşiye uyarak ve genele polemikleri taşımayı uygun görmeyerek, sıkıntı ve şikayetlerimi özelden belirttim ve belirtmeye devam edeceğim.

Hukukçu kimliğinize ve görüşlerinize saygım sonsuzdur.

Dilerim sizde benim genelde konuşmama yönünde ki düşünceme saygı duyar, konu ile alakalı gelecek cevap veya cevapları özel mesaj yönetimi ile tarafıma bildirirsiniz.

Şahsi görüşlerimi ve fikrimi an itibariyle Sayın Arais e özelden mesaj atarak bildirdim.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ruzber - Ağustos 29, 2014, 06:31:49 öö
İnsan kendisini tanıdıkça, çevresindeki insanları da iyi değerlendirmeye başlıyor. Zamanında bana en mantıklı gelen, düşüncelerine en değer verdiğim, para pul hırsı olmayan üniversite hocalarımın mason olduklarını anladığımda, mason olma yolunda paranın ne kadar geçersiz olduğunu anladım. Aklını ve hür düşüncesini kullanan mason olur, parasını kullanan değil. Sizden ricam çevrenize iyi bakın ve kendinizi tanıyın......
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 30, 2014, 11:17:20 öö
Konu buralara nereden geldi? Oysa konu başlığımız Illuminati...

Evet, Sn. Tij'e hak vermemek elde değil. Sn. Tij "Tabi burda "satin alinabilinen bilgi"nin niteligi hakkinda hemfikir olmak lazim bence" demiş ve doğru da söylemiş. Bazı bilgiler gerçekten parayla satın alınabilir. Parayla satın alınabilen bilgi bilimsel bilgi olabilir, akademik bilgi olabilir, teknik bilgi olabilir, ticari sır olabilir, hatta casusluk faaliyetleri kapsamında devlet sırları bile olabilir. Fakat biz bu konu başlığı altında "bilgi" derken bunları mı kastediyorduk? Hayır, biz Masonlukta olsun, başka bazı ezoterik/egzoterik örgütlerde olsun, ve hatta hiçbir organizasyona bağlı olmaksızın insanın kişisel tekamülü ile kendisinde ortaya çıkabilecek sezgisel yeti sonucu varabileceği bilgiden bahsediyorduk. Bir başka ifadeyle hakikate varmak için gerekli olan bilgi birikiminden bahsediyorduk. Bilgelikten ve erdemden bahsediyorduk. Bunu ister kutsal kitapları yeniden yorumlayarak yapın, ister neo-spiritüalizm akımına kendinizi kaptırın, ister yanıtlarınızı kuantum fiziğinde arayın. Bunlar parayla satın alınabilir şeyler değildir.

Fakat daha sonra bu konu başlığında Para=Bilgi=Güç şeklinde bir denklem kuruldu. Bunun konumuzla alakası yok diye düşünmeyin, çünkü bence var. Neden var? Çünkü bu denklem aynı zamanda işte o üzerinde konuşup da bir türlü sonuca vardıramadığımız çağdaş Illuminati'nin de bir gerçeği de ondan.

Konumuza dönersek, Illuminati hakkında forumda başka konu başlıkları da var. Onlar da okunursa görülür ki, Illuminati ile Masonların yolları geçmişte bir ara gerçekten kesişmiş. Fakat daha sonra Masonluk Illuminati ile ilişkisini kesin bir şekilde kesmiş. Neden acaba? Evet soruyorum Masonluk müessesesi Illuminati ile ilişkisini neden koparmış? Sakın iki organizasyonun uyguladığı yöntemler birbirine tezat teşkil ettiği için olmasın? Acaba Illuminati, "hedefe varmak için her yol mubahtır" şeklinde özetlenebilecek Makyavelist bir tutum benimsediği ve Para=Bilgi=Güç denklemini benimsediği için olmasın? Hadi orijinal Bavyera Illuninatisini geçelim, şu anda günümüzde faaliyet gösteren aynı adlı uluslararası ağ, bu Para=Bilgi=Güç denklemini benimsemiyor mu? Veya şöyle soralım. Bu uluslararası ağ "materyalist", yani manevi değer ve erdemlerden çok maddeye ve paraya önem veren bir oluşum mu, değil mi? J.F. Kennedy bu makyavelist tutuma karşı cesurca dik bir duruş sergilediği için mi kimilerince "hayalperest" olarak görülüyor veya kimilerine "gına getirmeye" başladı?

Hakikati parayla satın alabileceğini düşünen, açıkça "ben materyalist miyim? evet" düşüncesinde olan ve bu düşüncesini çekinmeden paylaşan kişi, bunu açıkça söyleyebildiği için dürüst bir kişilik sayılabilir. Materyalist olduğunu bilen ve bunu açıkça zikreden bir kişi, şayet illa ki ezoterik ve/veya egzoterik bir kuruma üye olmak istiyorsa, iki yolu vardır. Bunlardan biri kendini eğiterek materyalist olma özelliğinden sıyrılmak ve Masonluğun üzerinde durduğu diğer erdem ve yollar konusunda kendini eğitmek, daha sonra da isterse Masonluğa girmek ve gerçek bir Mason olma yolunda çalışmaktır. Diğer yol ise, kendi Para=Bilgi=Güç düşüncesinde ısrar etmek ve Masonlukla ilgilenmekten vazgeçerek, bahsekonu uluslararası okült ağın parçası olan kurumlara üye olmaya çalışmak ve o kurumlar içerisinde kendi inandığı bu denkleme inanan diğerleriyle birlikte kendi mutlu ortamında çalışmalarına devam etmektir. Beyaz ve Siyah... Dernek üyesi olmak ile "Mason" olmak arasında fark vardır derken işte bunları kastetmiştim. Çünkü materyalist olduğunu bilip, bununla övünen bir kişi de isterse Masonluğa girebilir. Fakat zihninde kurmuş olduğu Para=Bilgi=Güç denklemi, o kişinin Masonluğun öğretilerini doğru bir şekilde algılamasına engel teşkil eder. Böylece o öğretileri kendi özel hayatına uygulayamaz ve şu materyal dünyadan göçüp gitmeden önce gerçek bir Mason olamaz.

Bu ne bir hakarettir, ne de belli bir kişiye dönük olarak söylenmiş bir sözdür. Materyalist olmasıyla övünen tüm kişiler için geçerli olduğunu düşündüğüm bir tespittir. Eleştiriye de açıktır. Diyalektik gereği, dileyen forumdaşlar kendi argümanlarını kullanarak benim ortaya attığım bu düşünceyi çürütebilirler. Fakat bunu yapacaklarsa başka bir konu başlığı açmalarını rica edeyim, çünkü başlığın konusu Illuminati.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: asimov - Ağustos 30, 2014, 12:23:18 ös
Sayın Spock ne güzel yazmış...Altına imzamı atarım...

Bu forumun amacı masonluğu doğru tanıtmak değil mi? İşte gerçek ortada. Masonluğu para, mevki, güç vb ile özdeşleştiremezsiniz... Güç isteyenler için farklı oluşumlar vardır. Oralara üye olunabilir...

Masonluk hepsinden farklı, hatta ötesinde...
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Metatron - Ağustos 30, 2014, 02:21:53 ös
"Bu ne bir hakarettir, ne de belli bir kişiye dönük olarak söylenmiş bir sözdür. Materyalist olmasıyla övünen tüm kişiler için geçerli olduğunu düşündüğüm bir tespittir. Eleştiriye de açıktır. Diyalektik gereği, dileyen forumdaşlar kendi argümanlarını kullanarak benim ortaya attığım bu düşünceyi çürütebilirler. Fakat bunu yapacaklarsa başka bir konu başlığı açmalarını rica edeyim, çünkü başlığın konusu Illuminati."

Ben övündüm mü ?

Siz Kennedy leri sevebilirsiniz. Benim de sevmeme ve Clinton ve Kennedy nin savlarını hayalperest düşünce olarak yorumlamak hakkım.Dediğim gibi farklı bir başlık altında seve sev tartışılır.

Benim denklemim ortada, çok açık ve net. Sonuna kadar da arkasındayım. Materyalist olayı ise geniş ve bu başlık altında anlatılmayacak bir konu. Çünkü konu başlığı Illuminati.

Tamam, sizin sözlerinizi ben yanlış yorumlamışım. Bir Mason yalan söylemez diye biliyorum. Sayın SkullG de benim olaya biraz geriden, geniş boyutlu bakmamı tavsiye ettiğine göre- ki tekrar tekrar okuyup tavsiyesine uyacağım-; aynı benim yazılarım gibi sizde kişisel veya hakaret içermeyen bir kişisel yorum yapmışsınız.

Ben böyle algılayıp konuyu uzattıysam "gereksiz yere polemik"açmışım demektir. Hakkımda forumun gerektirdiği yaptırımlar uygulanır. İtiraz da etmem. Hatta özür dilemem bile istenirse kabulum! Çünkü Sayın SkullG nin objektifliğinden şüphem yok. Takdir onun.

Ama belirttiğim gibi ben savlarımın ve düşüncelerimin,yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım. Eğer başka bir başlık altında tartışılımak istenirse, seve seve katılırım.Çünkü materyalist kavramını sadece sözlük anlamı ele alınarak değerlendirilmemeli.

Bu vesile ile tüm forum üyelerinin (Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı) 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlarım.


Saygılarımla

Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Ağustos 31, 2014, 08:52:35 ös
Aydınlanmadan sonra İlluminati diye bir örgüt kalmamıştır. Bunu yaşatmaya çalışan bazı saçma mason üyeler vardır. Kendilerince oyun oynarlar sadece.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Ağustos 31, 2014, 09:59:11 ös
Aydınlanma....

Hangisi?

Bazı saçma mason üyeler...

Örneğin kimler?

Kendilenince oyun oynarlar.

Ne tür oyun?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Ağustos 31, 2014, 10:08:52 ös
Avrupa'daki aydınlanma döneminden sonra bu örgütün bir anlamı kalmamıştır. Hala Avrupa'da belli isim altında(Ordo) bu örgütü yaşatmaya çalışan mason "kardeşler" vardır. Ben onları kendilerince oyun oynuyor olarak görüyorum. (İlluminatçılık oyunu)
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Ağustos 31, 2014, 11:03:32 ös
Avrupa'daki aydınlanma döneminden sonra bu örgütün bir anlamı kalmamıştır. Hala Avrupa'da belli isim altında(Ordo) bu örgütü yaşatmaya çalışan mason "kardeşler" vardır. Ben onları kendilerince oyun oynuyor olarak görüyorum. (İlluminatçılık oyunu)

Sn. Tubalkain İspanya merkezli ORDEN Illuminati'den bahsediyor. Bunun bünyesinde bir de Societas OTO var. Evet Orden Illuminati'nin başındaki kişinin bir EKEİR Masonu olduğu doğrudur.

Fakat oyun oynadıkları konusunda o kadar emin değilim. Bunun sebebi yukarıda adlarını verdiğim her iki örgütün de başka bir ülkedeki çok daha köklü başka bir örgütten icazet alarak faaliyetlerine devam etmeleri. Ve o başka ülkedeki diğer örgütün öyle pek oyun oynayacak tarzda bir yapısı olduğunu sanmıyorum. Fakat tabi şimdi Sn. Tubalkain, bunu kanıtla derse bana ne yaparım? Kanıtlayamam. Bu nedenle hep diyorum bu konuya inanmak (veya inanmamak) biraz inanç meselesi haline dönüşmüş günümüzde. Fakat oyun oynuyorlarsa niçin dünyanın birçok ülkesine yayılmaya çalışıyorlar?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Ağustos 31, 2014, 11:15:21 ös
Değerli kardeşim, gerektiğinde bu cemiyetlerin "Neo-İlluminatçıların" yada "İlluminati" cemiyetlerinin Almanya'daki adres ve internet sayfalarını paylaşabilirim. Bende her meraklı insan "Mason" gibi bir kardeşimle birlikte tanışma akşamlarına katıldım. Beni çekmedi ve çok uyduruk geldiler. Bu konu hakkında locamda tartışmalarda yapıldı. Çok faydalı oldu. Bir çok Prof. kardeşimden gereken bilgiyi aldığıma inanıyorum. Ama tabiiki girmek isteyen girer. Bana göre değil. Bana Masonluk ve bulunduğum dereceler yetti. (Ayrıca Locamızda bu türlü şeylere meraklı kardeşlerede pek pozitif bakılmaz ve kırmızı tavsiye edilmez) Kardeşçe sevgiler
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Eylül 01, 2014, 08:36:18 öö

Ben bu konuda bir şey anlamadım...

Sayın Tubalkain hem yok diyor hem isterseniz Almanya'daki web adreslerini verebilirim diyor.

Peki sonuç? Var mı yok mu? Sayın tubalkain'e göre değilmiş; peki, başkalarına göre var mı yok mu?

Hem bu iş Almanya ile bitiyor mu? Her türlü ezoterik ya da değil örgütün bulunduğu bir yer mi Almanya? Başka ülkeler, özellikle Amerika sayılmaz mı?

 
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Eylül 01, 2014, 11:16:21 öö
Ne yaman bir çelişki değil mi?  :)
Esen kalınız.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: davut - Eylül 01, 2014, 11:45:40 öö
 Merhaba arkadaşlar orden illuminati yapılanması incelendiğinde gerçekten şaşırıyorsunuz kendilerini yeni dünya düzenini sahipleri olarak gören insanlarla dolu , ayrıca sitenin çoğu yerinde baohhomet  ( şeytan ) figürünü övücü ifadeler ve resimler mevcut , arkadaşımın ifade ettiği gibi illuminaticilik oynuyorlar , aynı yapılanmaya ait sitelerde 10000 kişiye yakın üyeleri mevcut.

 kaynak :http://www.ordeniluminati.net/ordeniluminati.html saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Eylül 01, 2014, 12:13:29 ös
Değerli Davut, Bugün anladığımız şekilde değildi 17.yy daki Illuninati. Aydınlanmaydı amaçları. Gottfried'ten Goethe'ye kadar birçok kişi bu cemiyetin üyesiydi. Kilisenin yasaklamasından sonra kapandı. Daha sonra aydınlanma döneminden sonra tamamen kapandı. Belli bir süre sonra bu cemiyet önce yasaklandı ama sonrasında dağıldı. (17.yy sonunda) Bugün herşey ortada herkes istediği bilgiye istediği zaman ve istediği kadar ulaşabiliyor. Bugün İlluminati denilen yapının hiç bir değeri ve anlamı yoktur. Cemiyet olmuşlar ve kimse kale almıyor. Bazı romancılar ilginç olduğu için yazıyor hikayeler veya filimler izliyoruz. Bu birçok insanı etkiliyor. Sermaye anlayacağın kullanıyor bu hikayeyi. P2 demiş olsan anlarım ama İlluminati artık bir hikayedir. Bugün internette gördüklerimiz sadece ritüeller uydurmuş sözde illuminatidir. Hatta daha ileri gideceğim. Normal masonlukta aradığını bulamayan bazı mason "Kardeşlerimiz" bu örgütlere katılırlar. Belli bir zaman sonrada yalvar yakar geri girmek isterler locaya. Masonluk yetmez bu kişilere bunun ardında daha bir sırlı şeyler ararlar. Şeytan, büyü, :)) hayatın sırrını çözeceklerine inanırlar. Yok kardeşim hiç bir özellikleri yok. Bu cemiyetlerin üyesi dahi çok az. Bakma sen on binlerce üye hikayelerine. Siteyi ziyaret eden sayısıdır o. :)
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: davut - Eylül 01, 2014, 12:17:11 ös
aydınlattığınız için teşekkürler sayğılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Eylül 01, 2014, 12:20:51 ös
(Bu arada aklıma geldi. Türkiye'de bir söz vardır. "Çakma" :) "Çakma İlluminati" bunlar...
Esen kalınız.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Eylül 01, 2014, 12:32:11 ös
Sayın tubalkain'i ben mi anlayamıyorum, o mu yanlış yazıyor?

17. yüzyılda bir Illuminati örgütü mü vardı? 18 mi demek istiyor acaba?

Kilisenin iznine mi tabiydi ki, Kilise yasaklamış?

O tarihten söz ediyorsak, konu Ingolstadt mı, Avignon mu?

Demek Çakma!... İyi de (aksini söylemiyorum) o zaman hangisi çakma değil ya da değildi?
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Eylül 01, 2014, 12:55:16 ös
Ankara'ya gelince sizi tanımak ve locada sohbet etmek isterim sizinle...
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: davut - Eylül 01, 2014, 12:55:54 ös
 sayın ADAM yaptığım araştırmalar neticesinde konu ile ilgili şu bilgilere ulaştım;

Adam Weishaupt, Ingolstadt, Bavyera'da 7 Şubat 1748 tarihinde doğdu. Babası Ingolstadt Üniversitesi'nde imparatorluk kurumlarının profesörü ve ceza hukukcusu ve atalarının Yahudi kökenleri vardı. Adam  çalışkan öğrencisi ve büyük bir hafızası vardır, o Cizvit okulunda ilk çalışmalarını yaptı ve daha sonra çalışkan ve zeki gösteren devam hukuk fakültesine kaydoldu.

Baron kütüphanesi Fransız filozofların eserleri için Ickstatt Weishaupt görev yaptı. Ve Bavyera İlluminati mitolojik tarihine ait Danimarkalı mistik kolmer ile bir toplantı sayesinde, Memphis İhtiyarlar Gizemler başladı. Adam Weishaupt  öğretmen oldu.  1 Mayıs 1776 illuminati kuruldu, Perfectibilistas Yoldaşlığı sonraki denilen Ingolstadt Hanbeli fakültesinde profesör konuma ulaştı ve kesinlikle Gizem ve inisiyasyon eğilimli olduğunu Bavyera İlluminati. Ingolstadt küçük kasabasında sınırlı Weishaupt, yazışma herşeyi koşmak zorunda kaldı, ama Düzenin ilk toplantı sadece beş üye geldi, ancak, o hemen üyelerinin aynı onlarca katıldı. Yakında İlluminati zâviye Almanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Fransa ve İsviçre'de açıldı.

Marquis de Constanzo tarafından Bavyera İlluminati için işe Baron Adolf von Knigge dinamizmi, sayesinde Weishaupt birlikte üyelerinin sayısı getirerek, 1778 yılından bu yana, nispeten erken başlama İlluminati Bavyera onüç derece Rite geliştirmeyi başardı ve faiz. Çok aktif Mason, Knigge ayrıca başlatılan ve Münih'te iyi Müşaviri Lodge Theodore çalıştı masonluk, için Weishaupt yaklaştı.

1778 yılında, üyeleri arasında zorlukla yirmi öğrenci vardı. Gerisi meslek temsilcilerinden oluşuyordu: doktorlar, avukatlar, hakimler, öğretmenler lise (gymnasium) ve kamu okullarının üniversite rektörleri, il valileri, Wetzlar İmparatorluk Meclisi üyelerinin, her türlü üst düzey yetkilileri, ve baronlar ve ünlü insanlardan oluşan uzun bir liste

Kuruluşundan sonra, Adam Weishaupt (Spartaküs manastır yemekhanesi) Herder, Goethe, Cagliostro ve diğerleri arasında Saint-Germain Kontu gibi kişilikleri grubun katmayı başardı.

Ünlü Kont Cagliostro Mısır Masonları için oluşturulan ve Engizisyon zindanlarında öldürüldü.

1785 için Weishaupt Regensburg kentine sürgüne gitti ve 18 Kasım 1830 da öldü - saygılarımla
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Spock - Eylül 01, 2014, 12:55:55 ös
Çakma olduklarını zaten şu linkte belirtmiş ve tarihte ortaya çıkan Illuminati örgütlerini sıralamıştık:
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7874.msg110615#msg110615 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7874.msg110615#msg110615)

Bu listedeki örgütlerin birçoğu aktif bile değil artık. Bazıları ise aktif bile olsalar sahtekarlık üzerine kurulu örgütler. Bir tanesi ise İsveç'te faaliyet gösteren Masonik bir yapı ve sadece isim benzerliğinden bu listede yerini almış (aslında listeden silinmeli). Bu nedenle geriye birbiriyle ilişki içinde olan şu 3 yapı kalmakta. Ekteki resime bakınız...

Bunlardan İspanya kökenli ikisinin Avrupa'da rağbet görmediklerini öğrenmek iyi oldu. Peki diğer üçüncüsü (daha doğrusu birincisi) hakkında Sn. Tubalkain bilgi verebilir mi? Ayrıca Sn. Tubalkain acaba bu listeyi genişletmemize yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler.


Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: ADAM - Eylül 01, 2014, 01:08:27 ös

Kimileri daha önce bizim anlatmış olduklarımızı yineleyip bizi bilgilendirmeye girişiyor. Kimileri bir yerde bulduğu bir yazıyı makine çevirisiyle bize aktarma gayreti içinde. Bu arada Sayın Spock da boşuna çabalıyor.

Kimine göre de şu Illuminati sözcüğü sanki bir patentli marka da, biri kullanabilir ama başkası kullanamaz.

Soru sorduk, Ankara ziyareti yanıtını aldık. Gelen hoş gelir, başımızın üstünde yeri var; Forum kurallarının geçerliliği sürer.

Anlaşılan bu başlıkta diyecek başka bir şey de kalmadı.

Ben çekildim. İsteyen devam eder.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Arais - Eylül 01, 2014, 01:58:21 ös
Bu tur kişisel tartışmaları kişisel ileti yoluyla yapmanızı rica ederim.
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Tubalkain - Eylül 01, 2014, 02:02:59 ös
Anlaşılmıştır. Ben yanlış anlaşıldıysam çok özür diliyorum. Esenlikler herkese
Başlık: Ynt: Illuminati Tarikatı
Gönderen: Dor - Eylül 01, 2014, 03:17:53 ös
Materyalizmi öcü olarak gören maneviyatçılara en güzel cevabı psikolog ve  illuminat olan Jung vermiştir .

Keşke bilincin evrimi için maddeden vazgeçmek yeterli olsaydı .