Masonlar.org - Harici Forumu

Inanc => 3 Buyuk Din => Yahudilik => Konuyu başlatan: Dino - Ocak 26, 2009, 04:24:23 ös

Başlık: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Dino - Ocak 26, 2009, 04:24:23 ös
Leyla Navaro'nun Radikal Gazetesi'nde yayınlanan yazısı...Türkiye'de Yahudi olmak: 500 yıllık yalnızlık...

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ırkçılık, ayırımıcılık ve antisemitizmle ilgili üzerimde iz bırakmış iki anı var belleğimde: Biri Varlık vergisi sırasındaydı: Altı yaşlarında olmalıydım, dedemin Yeşildirek'teki giysi dükkânına Varlık Vergisi nedeniyle el konmuş, Varlık Vergisi memurları evimize girmiş, alınabilecek eşyaları inceliyorlardı .

Evde derin bir tedirginlik hâkimdi, dedemse bu durumdan dolayı yatağa düşmüş, hastalanmıştı.

Belleğime kazınan diğer olay 6-7 Eylül felaketiydi. Dükkânımız olmadığından, ailece maddi bir zarar görmediysek de çok üzülüp, olup bitenlerden dolayı ürktüğümüzü anımsıyorum. Bunların dışında, bana doğrudan söylenen ya da hissettirilen bir Yahudi karşıtlığıyla bugüne dek karşılaşmadım.

'Vatandaş Türkçe konuş'... Sadece 1950 yıllarında 'Vatandaş Türkçe Konuş' sloganlarının yaygınlaştığı sıralarda ablamla birlikte Ladino veya azınlık dilleri konuşanlara sert bakışlar atarak "Vatandaş Türkçe Konuş" diye ihtar ettiğimizi hatırlıyorum.

11-12 yaşlarında olmalıydık. Şimdi utanarak hatırladığım bu durumun, psikolojide 'saldırganla özdeşleşme' savunma mekanizması olduğunu artık biliyorum. Yani, saldırganlığa maruz kalan kişinin, çok korktuğu durumlarda saldırganla özdeşleşmesi ve onun gibi davranmaya çabalaması... 11 yaş için belki de anlaşılabilir, nispeten affedilebilir bir durum... ama erişkin ve olgun bir insan ya da bir ülke için elbette ki değil...

65 yıl önce Türkiye'de doğdum ve Türkiye'de yaşıyorum, annem, babam, ecdadım Osmanlı İmparatorluğu' ndan Türkiye Cumhuriyeti' ne dönüşmüş bu toprakların çocuklarıdır... Türkiye'de okula gittim, bir Türk'le evlendim, çocuk sahibi oldum, çocuklarım Türk okullarına gitti, evde Türkçe konuşuruz, Türkçe kitaplar yazdım, seminerler, konferanslar verdim, yurtdışında katıldığım uluslararası çalışmalar ve yönetim kurullarında Türkiye'yi azim ve gururla temsil ettim. Oralardaki tanımım da "the Turkish woman"dır.

Türkiye'yi henüz tanımayan ya da önyargılı tanıyan Avrupa, Amerika ve Asya'lılara gönüllü elçilik yaptım, ait olduğum uluslararası yönetim kurulunu (IAGP) binbir zorlukla ikna ederek uluslararası bir mesleki kongrenin Türkiye'de yapılmasını sağladım (IAGP Uluslararası Grup Psikoterapileri Kongresi, Istanbul, 2003) 30 yıllık meslek hayatımda bana danışanların yüzde 90'ının kimlik din hanesi Müslüman'dır, bunlar arasında geleneksel olarak başı kapalı olanlar gibi, türbanlı kadınlarla da çalıştım ve halen de çalışmaktayım. Devlete ait bir üniversitede öğretim görevlisiyim ve bunun yanı sıra çeşitli devlet ve özel kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve benzer projelere aktif olarak katkıda bulundum, 99 depreminde aylarca gönüllü seferberliğe katıldım. Eşit bir vatandaş olarak vergilerimi düzenli ödemekteyim, ülkenin maddi ve manevi çıkarlarıyla yakından ilgili ve aktifim. Şimdi bana söyler misiniz? Din hanemde Yahudi yazdığı için mi ben bu ülkede bir günden diğerine düşman hanesine sokuldum? Saldırılacaklar, tehdit edilecekler listesine dahil edildim?

Ortadoğu'da yaşanmakta olan savaşta kendinden menkul taraf tayin edildim.

Beni yakından tanıyanlar savaş hakkındaki düşünce ve değerlerimi, savaş nedeniyle ölen ve öldürülenlere hassasiyetimi bilirler.

Kaldı ki esas mesele bu değil. Ortadoğu'daki savaşın faturası din hanemde 'Yahudi' yazdığı için bana çıkarılıyor. "Sizleri İspanya'dan kurtaran Osmanlı'nın torunlarıyız" dendiğinde ne kastediliyor acaba? 500 yıl önce ecdadımın Osmanlı Padişahı tarafından kabul edilmesi hâlâ maddi manevi borç haneme mi yazılı? Doğup büyüdüğüm, bir vatandaş olarak görevlerimi yerine getirdiğim, fiilen gelişmesine katkıda bulunduğum bu topraklarda hâlâ misafir mi addediliyorum? Boynu bükük mü dolaşmalıyım? Tehdit altında kalmaya namzet miyim? Ve bu durumu sindirmeli miyim?

Türk Yahudi'lerinin en önemli niteliklerinden biri ülkelerine vefa ve sadakattır. Yıllardan beri Türkiye'den göç etmiş Türk kökenli Yahudiler hala Türkçe konuşur, kendi aralarında toplanır, Türkçe TV dizi ve filmleri seyredip, Türk yemekleri yer, Türkçe şarkılar söylemeyi severler. Türkiye'yi terketmiş olmalarına rağmen kökenlerine sadakatle bağlıdırlar. Aynı duygu Türkiye'de yerleşik Yahudilerde de güçlüdür, ülkeyi sever, dış dünyanın önyargılarına karşı azimle korurlar. Ben de kendimi aynı vefalı zihniyete ait görür, yurtdışındayken Türkiye'ye laf kondurmam, yerel değerlerin tanınması ve yüceltilmesine inanırım.

Irkçılığa dur... Ancak bugün içimde bir şeyler kırıldı... Kendimi ait addettiğim ülkem beni eşit vatandaşı olarak görmüyor, din hanemde yazılı olan ibareden dolayı zımnen taraf yapıp düşmanlaştırıyor, devletine ve vatandaşlarına sahip çıkmakla yükümlü devlet sorumluları ve kimi medya saldırganlık ve düşmanlığı kışkırtıcı söylemlerden çekinmiyor ve ülkeyi ele geçirmekte olan ırkçılık dalgasına 'dur' diyemiyor, demiyor...

Demek ki 500 yıldır yaşamakta olduğumuz, kendimizi ait hissettiğimiz, manen sahiplenip manen savunduğumuz bu topraklarda ülkenin diğer vatandaşlarıyla hangi etnik kökenden veya dinden/ mezhepten olurlarsa olsunlar kader birliği yaptığımızı, birlikte mücadele ettiğimizi sanırken, ne kadar da yalnızmışız aslında...

O kadar sözü edilen, gururla taşınan 'kültür mozaik'i sadece bir turistik slogan, bir yanılgı, yanılsamaymış.. . Esas arzu edilen, amaçlanan 'mozaik'i tek renge indirgemekmiş ... Birlikte ortak kaderini paylaştığım, iyi ve kötü günlerde 'ne olacak bu durumumuz?' diye ülke sorunlarına hayıflandığım kimi vatandaşlar demek beni potansiyel düşman olarak addedecek, canımı yakmak ya da yoketmek isteyecek... Bugün kendim için üzülüyorum, tedirginim ve nisbeten ürküyorum, ama açıkça söylemem gerekirse Türkiye'nin ırkçılığa kaymakta olan geleceği için de eşit derecede tedirginim, üzülüyor ve ürküyorum. Ve bu gidişe bilinçli ve sorumlu bir 'dur' denmezse Türkiye'nin kendini büyük bir yalnızlığa mahkûm edeceğinden korkuyorum. Karanlık bir yalnızlığa...

Leyla Navaro: Uzm. Dan. Psikolog/Yazar; Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: degas - Ocak 26, 2009, 05:39:19 ös
   Sayın Leyla Navaro bir siyasi partinin kendi tabanından popilüst söylemlerle oy almasını Türk milletine mal etmsi yanlış, Türk milleti akp değildir, akp ; amerikan bayrağını seccade yapan ,iyi niyetli müslümanları kandırıp din maskesi altında her türlü pisliğe bulaşmış klasik din söylemli partidir.
 
Sayın Navaro' yu yanlış buluyorum , sebebi ise ?

  Anti-tez olmadıkça tezin yaşamayacağıdır.Tüm dinlerin kökeni ırkçılığa dayandığı için, sayın Navaronun  savaşması gereken konu, Dinler olması gerekirken , yanlış söylemler ile yapılan icraatları uygulanan politkaları bir nevi uygulamış oluyor. Dinler ykılmalıdır ki, insanlar özgür ve mutlu yaşasın.Buna sadece müslümanlık değil, tarihin en kanlı dini Hristiyanlık ve yahudilikte dahildir.

degas.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: martı - Ocak 26, 2009, 06:06:48 ös
kanlı olan dinler değildir sayın degas insanlar onu kana bular...yıkılması gereken de dinler değildir anlayış şekilleridir,dinler yaşam belirleyici değildir yürüdüğümüz yolda bize rehberlik edecek kesinlikle gerekli şeylerdir...
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: degas - Ocak 26, 2009, 06:11:39 ös
kanlı olan dinler değildir sayın degas insanlar onu kana bular...


   Tekrar yazmadan önce eminmisiniz diye sormak istedim.Aksi halde gerek tevrat gerekse islamdaki ayetleri vericem.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Dino - Ocak 26, 2009, 06:15:15 ös
Sayin Degas,

Oncelikle sunu soylemeliyim; bu konuyu ozellikle 6-7 Eylul olaylarina atif yapmak icin actim. Bu vesile ile L. Navaro'nun yazisini buraya alinti olarak ekledim. Kendisini tanimam, sayet varsa yazilarini takip etmisligim de yoktur. Beni ilgilendiren, bu yazidaki iceriktir, beni etkilemistir ve haklilik payi da oldukca fazladir.  

Soylediklerinizin hicbirinde sizinle ayni goruste degilim; ancak, onlari soyleme hakkinizi olunceye degin savunacagim...

Fikrim, L. Navaro'nun bir tespit yaptigidir, yaptigi tespit dogrudur. Bu tespitinde neden aramamis, bulmussa da bizlerle paylasmamistir. Tespiti, Turk Yahudi'lerinin Turkiye'de daha once yasadiklari ve halen yasamaya devam ettikleri tedirginlikleridir. Neden olarak bir partinin dini soylemleri gosterilebilir. Ama kendisi, ozellikle 6-7 Eylul olaylarinda yasadiklarini anlatirken samimiyetine dikkat edin lutfen. Yasanmamasi gereken seyler yasanmistir bu ulkede, nedeni ne olursa olsun.  

Dinlerin yikilmasi konusundaki gorusunuzu de oldukca iddiali buluyor, katilmiyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,  
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: martı - Ocak 26, 2009, 06:17:05 ös
Ayetleri biliyorum sayın degas hatta hangi ayetleri vereceğinizi dahi az çok bilebiliyorum,yalnız bu dinin gereği değildir dinin kendini gerçekleştirebilmesi için kendini insanlara tanıtabilmesi için engelleri ortadan kaldırma çalışmasıdır...
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Dino - Ocak 26, 2009, 06:20:10 ös
Degerli Foru Uyeleri,

Konunun saptigini goruyorum. Konu dinlerin kalkmasi gerektigi ya da kutsal kitaplar icindeki olum ayetleri degil Turkiye'deki Yahudiler, Yahudi yurtdaslarimizdir. Sayet bu konuyu tartismak istiyorsaniz yeni bir konu basligi altinda goruslerinizi paylasiniz.

Saygi ve Sevgilerimle, 
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: degas - Ocak 26, 2009, 06:50:49 ös

Oncelikle sunu soylemeliyim; bu konuyu ozellikle 6-7 Eylul olaylarina atif yapmak icin actim. Bu vesile ile L. Navaro'nun yazisini buraya alinti olarak ekledim. Kendisini tanimam, sayet varsa yazilarini takip etmisligim de yoktur. Beni ilgilendiren, bu yazidaki iceriktir, beni etkilemistir ve haklilik payi da oldukca fazladir.  


Sayın dino ;

   Öncelikle ; kişisel yorumlamalarımı sürce endeksleyen bir yapım vardır.Salt 6-7 eylül olarak olaya bakılırsa , 6-7 eylül sürecleri ne Türkiyede nede dünya üzerinde bitmez. Bu güne kadarda bitmedi zaten.
   Bugün Türkiyede ki en büyük yanlışlardan bir tanesi sorunu kökten temizlemenin dışında güncel aksiyonlar üzerinden sonuç çıkartmak olarak görüyorum.

   Neden mi ?

   Bir kişi zincir şeklinde uzanan bir konuyu belirli noktadan koparırsa , konu sadece bir olaya endekslenir ve olayı doğuran sebeler Mitoslaşır.Bununla igli tarih sanesi örnelmelerle doludur.
  Bir insan sorunun kökenine inilmeksizin salt 6-7 eylül olayı ile tartışma platformunda söyleşi yaparsa önüne zincirin diğer halkalarınında koyulması ve ona göre düşünülmesi gerekmektedir.Bu ülkede resmi makanların tarih kitaplarından çıkardığı (kardeşlik uğruna) 1-2 inönü savaşları vardır.Bu ülkenin çanakkale savaşı ve Hamidiye tabyaları olayı vardır, bu ülkede vaka-i hayriye denen fakat benin Vaka-i şerriye olarak adalandırdığım olaylar vardır,

Bunlar hep bir süreçtir ve bu süreçlerin içerisinde genellikle halk değil , yabancı istihbarat örgütleri mevcuttur.

Kişisel olarak 6-7 eylül olaylarının sürekli söylem yapılmasını pek içten ve samimi bir eylem olarak düşündüğüm söylenemez.Sayın Navaro buna dikkat çekmek istiyorsa bunun öncesinide yazmalıdır ve süreç ona gçre değerlendirilip değişken diğer faktörlerde içine alınarak yorumlanmalıdır.

6-7 eylül olayları üzücü olaylardır , fakat bu ve benzeri olayların Ülkemiz topraklarında aşılmasının yöntemi bu değildir.Bu tip çıkışlar Hegelistik mantıkla 6-7 eylül tarzı olayları tekrar yaşatmak için zemin sağlar.Bununla ilgi tarih sahnemizden çok somut örnekler yazabilirim fakat konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşların müdahil olmasını istemem.

. Tespiti, Turk Yahudi'lerinin Turkiye'de daha once yasadiklari ve halen yasamaya devam ettikleri tedirginlikleridir. Neden olarak bir partinin dini soylemleri gosterilebilir. Ama kendisi, ozellikle 6-7 Eylul olaylarinda yasadiklarini anlatirken samimiyetine dikkat edin lutfen. Yasanmamasi gereken seyler yasanmistir bu ulkede, nedeni ne olursa olsun.  

Sayın dino ;

Beni dolaylı olarak doğruluyorsunuz aslında ; Aramızda ki fark degasın sıfatsız bir insan olarak yorum yapması.Sizin fazla politize olmanız, kimliğinizle ters düşer.Bende sizin yerinizde olsam yapacağım sey aynı olurdu.

Fakat ?

Sorunu çözmekmi lazımdır , yoksa sorunu yaşatmakmı. ?

işte olmak ve olmamak durumu (Sir Francis Baconuda analım bu arada. ;) )

Eğer ki , ben yahudiyim diyorsa bırakın Türkiyeyi dünya üzerinde çoğunluğunun müslüman olduğu bir ülkede rahat ve özgür yaşamaz, (vice versa )

Sorun apaçık ortadadır aslında.....

Dinlerin yikilmasi konusundaki gorusunuzu de oldukca iddiali buluyor, katilmiyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,  

Buna ben cevap vermeyim Usta versin ;

Dinler ateşböcekleri gibidir: Parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Tüm dinlerin koşulu yaygın olan belirli bir derecede cehalettir. Ki sadece bu havada yaşayabilirler ancak.
Schopenhauer.

degas.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Waldow - Ocak 26, 2009, 07:15:57 ös
türkiyede yahudiler dıslanmıs gibi gosteriliyor ama ona bakarsanız kurtlerıde istemeyenler var veya baska ırklarıda onuda bırakalım bazen turk turku bile dıslıyor icinde bulundugumuz sosyal duzen kapitalist yasam bunları doguruyor.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Dino - Ocak 26, 2009, 07:21:46 ös
Sevgili Forum Uyeleri,

Bildiginiz gibi, tarihiyle yuzlesmeyen toplumlar ilerleyemez, topal kalirlar. Biz Turklerin de tarihte hatalari olmustur ve bunlarla yuzlesmek, en azindan nedenlerini tespit etmek ve bunlardan dersler cikartmamiz gerekmektedir.

Bizler asla irkci olmamis bir toplumuz, asla farkli dinlere mensup kisileri kucumsememis, "digerleri" gibi bir dusunceye asla saplanmamisizdir. Istisnalar maalesef vardir.

6-7 Eylul olaylari tambir provokasyon olarak yasanmistir. Senelerce komsu olarak yasadigimiz Ermeni, Rum ve Yahudi vatandaslarimiza karsi ciddi bir eylemde bulunmusuz. Fikrim ve okuduklarimdan cikarttigim sonuc; Celal Bayar ve Adnan Menderes'in elele vererek ve planli bir sekilde bu olaylari gerceklestirdikleridir. Bu nedenle A. Menderes Yassiada Mahkemesinde yargilandi ve hukum giydi. Yanlis anlasilmasin, Yassiada Mahkemelerini savundugum fikri olusmasin, bu militar mahkeme konusu ayri bir tartisma konusudur.

Temel amac Kibris idi. Kibris sorununu uluslararasi platforma tasiyanlara, Turk Milletinin isyanini gostermekti. Bir de, ic siyasette koseye oldukca sikismis ola Menderes'in dikkatleri baska yone cekme cabasidir. Gerideki sebep de sermayenin el degistirme operasyonu idi. Burada, o tarihlerde Istanbul'da olan CIA baskani Allen Dulles'in da katkilarini teslim etmek gerek.

Olaylarin gelisim surecini incelersek bir sonuc cikartabiliriz diye dusunuyorum. Yunanistan 1955 senesinin 25 Temmuz'unda Kibris sorununu, uluslararasi platforma tasimak amaciyla Birlesmis Milletler'e tasidi. Ve ayni yilin 29 Agustos'unda Londra Konferansi duzenlendi ama taraflar anlasma saglayamadilar. 5 Eylul'de Ataturk'un Selanik'teki evi bombalandi ve bu Turkiye'de gazete mansetlerine dustu. Ve ardindan 6-7 Eylul olaylari patlak verdi. Bilanco vahimdi, 3 kisi olmus, 30 kisi yaralanmis, 73 kilise, 1 fabrika, 8 ayazma, 2 manastir, 3 bin 584'u Rum vatandaşlara ait olmak üzere 5 bin 538 gayrimenkul tahrip edilip yakilmisti.

Menderes teshisi koymus, bu ayaklanmanin olsa olsa komunistler tarafindan yapildigini duyurmustu. Bu kapsamda Aziz Nesin, Nihat Sargin, Profesor Boratav’in kardesleri Dr.Mueyyet ile Dr.Can, Kemal Tahir, Tornaci Emin, Ilhan Berktay , Hasan Izzettin Dinamo, Dede Ahmet, Dr.Hulusi Dosdogru ve daha başkaları tutuklandilar.

Bu arada Yunanistan'da bombalama ile ilgili mahkeme sonuclanmis, Selanik Konsoloslugu’nda gorevli Hasan Ucar ile Bati Trakya Turklerinden universite ogrencisi Oktay Engin bombalamisti Ataturk’un evini.

Sebep ne olursa olsun, yuzyillardir birlikte yasadigimiz vatandaslarimiza yapilan bu tertip utanc vericidir. Biz Turkler gonlu zengin, vicdanli, hosgorulu ve sevgi doluyuzdur. Fakat akdenizli kani tasidigimiz icin de bir o kadar heyecanli, sinirli ve agresif olabiliyoruz. Dusunmemiz, akilla hareket etmemiz ve provokasyonlara gelmememiz gerekiyor, ortak akil her daim ustun gelecektir.

Sevgi ve Saygilarimla,

Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Ocak 26, 2009, 08:53:04 ös
Benim Musevi olan arkadaşlarımda tedirgin,aileleri de tedirgin,hele hele bu son yahudi düşmanlığını temsil eden mitinglerden sonra bütün Yahudi cemaati tedirgin.
Türkiye'de Yahudi olmak zor,en kolay örnek Ulus'da ki Musevi Lisesi'nin önünden geçin polis eksik olmuyor, çünkü her an saldırı yapılabilir.Orada ki Öğrencilerin psikolojilerini düşünün.
Ayrıca Başbakan İsrail'e hitaben Tevrat'dan bölüm okuyarak aklı sıra çok iyi bir iş yaptı ama hiç düşünmedi Filistin ile İsrail sürtüşmesinin din ile bir alakası olmadığını.Tevrat'dan bölüm okuyarak bizim ülkemizde yaşan Yahudileri de İsrail Filistin sürtüşmesi içine katmış oldu.

Yazarların yazıları;
Bin Ladin’in ya da Hamas’ın kanlı eylemlerinden sonra AB veya Amerika da, “Türkiye Müslümanları kınama yayınlasın” buyursa ne hissederiz acaba? Türkiye’de birtakım gruplar kendilerini bu vatanın öz, diğerlerini ‘üvey’ evladı sayma cüretini nereden buluyor merak ediyorum. Sağdan sayıyorum aynı, soldan sayıyorum aynı sonuç çıkıyor oysa.

Türkiye Yahudileri, bu ülkenin herkes kadar sahibidir. Şu anda içinde bulundukları ‘dışlanmışlık’ ve ‘ötekileştirilmişlik’ hissini asla hak etmemektedirler. Geçenlerde anneannesini kaybeden Yahudi bir dostum, Musevi cemaatinin tedbirli davranma arzusu üzerine ölüm ilanı bile vermeden uğurlamak zorunda kaldı canının içini. Hayatını bu topraklarda geçirmiş, tüm maddi ve duygusal yatırımını bu ülkeye yapmış insanlara sizce de büyük haksızlık olmuyor mu bu tavırlar? Yahudileri bırakın, kendi vicdanınız kaldırıyor mu bunları? Çocuklarınız için oluşturmak istediğiniz örnek, onlara bırakmak istediğiniz ülke bu mu?
Kaynak ve yazının tamamı ;
http://www.isteinsan.com.tr/yazarlar/burcak_guven/turk_yahudilerine_buyuk_haksizlik.html
http://www.isteinsan.com.tr/yazarlar/burcak_guven_turk_yahudileri_gazze_denkleminin_neresinde.html

Yıllar sonra bu topraklarda bir din savaşının patlamasını mı istiyoruz? Kusura bakmayın, ben bu prostestocularla aynı safta yer almak istemiyorum.
Maksat İsrail devletini protesto etmekse orada tekbirin, sarıklının, cüppelinin ve onlarca başka siyasi simgenin işi ne?
Provokasyona getirilen halk ellerinde görünmez swastika'larıyla şov yapıyor meydanlarımızda. Bu işin nerelere varabileceğini kestirmek zor değil. Ama maalesef Başbakan bile görmezden geliyor.
Kaynak ve yazının tamamı;
http://www.aksam.com.tr/2009/01/19/yazar/108/oray_egin/yahudi_dusmanliginin_faturasi_kime_cikacak_.html

Oturduğum binanın kapısına yapıştırılmış bir el ilanında "Yahudi doktorlara gitmeyin, Yahudi mallarını protesto edin" dedikten sonra burada tekrar etmeyi her türlü ahlak ve nezaket kuralına aykırı bulduğum bir ibare yer alıyordu.
Kaynak ve yazının tamamı;
http://www.sabah.com.tr/2009/01/19/haber,5FB0A396B41046D2AE47DD1B64F10051.html

Yahudi Türklerin düğünlerinde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının, cemaatin ve milletin başından hiç eksik olmaması için dua edilirmiş!
Tarihimizin kara sayfaları arasında Trakya Yahudilerinin maruz kaldıkları felaketler, Varlık Vergisi ve 6-7 Eylül Olayları gibi şeyler var.
Kaynak ve yazının tamamı;
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=9833660&yazarid=148
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: degas - Ocak 26, 2009, 10:59:59 ös
  Evet sayın dino ;  Olayların gelişimi böyle.Fakat dikkat edilmesi gereken husus bu tür ayrıştırmalardaki bağımsız değişkenlerin varlığı.
  Yukarıda belirtmiş olduğum gibi Din bir emperyal külttür ve dinler yaşadıkça 6-7 eylüller , 11 Eylüller , agustoslar, ekimler bitmeyecektir.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Itzhak - Ocak 27, 2009, 01:06:41 öö
Sn.Dino ;
Konu gercekten deger arz eden bır konu , bız musevılerde curuk ve saglam elmaları ayıracak kadar gecmıse sahıbız...Yazı ıcın tesekkurler..

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Ocak 27, 2009, 10:22:40 ös
Fatih Altaylı Musevi okuluna konferansa gitmesinden söz ediyor;

Geçen hafta İstanbul'daki Musevi okullarından birinde konuşmacıydım
Okula gittiğimde ilk dikkatimi çeken kapıda duran 10'u aşkın "Koruma" görevlisi oldu.
Hepsi çelik yelekli, belinde ustaca gizlenmiş silahlar olan görevliler.
Türk Emniyeti'nden.
Bu görevliler geldiğimi kapıya bildirdiler.
Kalın çelik kapı içerden açıldı.
Bir hole girdim.
Orada güvenlik kontrolü yapılıyordu.
Güvenlik kontrolünden sonra holü okula bağlayan bir başka çelik kapı açıldı.
Oradan okula geçtik.
Bize refakat eden görevliye "Okula herkes böyle mi giriyor?" diye sordum.
Öyle giriyormuş.
Yaşları 14 ila 18 arasında değişen bir grup öğrenciyle 2 saat sohbet ettik.
Hepsinin gözlerinde, cümlelerinde veya satır aralarında son günlerde meydana gelen olayların tedirginliği vardı.
Kaynak: http://www.haberturk.com/yazioku.asp?id=9390
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Dino - Ocak 27, 2009, 11:42:23 ös
Benim isyanim iste buna. Nicin bu ulkenin vatandasi olan farkli dinlere mensup kisiler okula boyle gitmekte, okullari korunmaktadir. Bizler yuzyillardir birlikte yasamiyor muyuz, onlarin da bu ulkenin kurulusunda emekleri, canlari, kanlari yok mu? Bu ulkeye ozlerinde bagli olmasalar nicin burada yasamaya devam etsinler, insan sevmedigi bir yerde yasayabilir mi?

Yazik, hem de cok yazik. Icten ve distan pompalanan siz-biz, musluman-yahudi, sagci-solcu ayrismalarina kaniyoruz, kanmasak bile sihirli eller 8-10 yerde bombalar patlatiyor, inandiriliyoruz.

Allah hepimizin akil sagligini korusun.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Ocak 28, 2009, 02:30:57 öö
Sözlerinize katılıyorum Bay Dino,

Ülkemizde Milli Eğitim Bakan'ı şehitler için bile saygı duruşu talimatı vermemişken, Gazze'de ölenler için okullarda saygı duruşunda bulunulması için talimat veriyor,
Ülkemizde mitingler yapılıyor,ne İsrail'i ne savaşı, Yahudi karşıtı gösterilere dönüşüyor.Kimse sesini çıkarmıyor.
Tayyip Menderes'e özeniyor(6-7 Eylül olayları yaratma) ve Tevrat'dan bölüm okuyarak bizim ülkemizde yaşayan Yahudileri de işin içine katmaya çalışıyor.
Tayyip 500 yıl evvelden bahsediyor,Yahudilere kuçak açtık diyor.Ama şuan Türkiye Cumhuriyet'inde yaşadığını farkına varamıyor.
Bu ülkeyi Hristiyan,Yahudi,Müslüman,Şaman,Deist,Türk,Pomak,Kürt,Çerkez,Laz... kurmuştur.Bu ülkeyi tek İslamiyet'e inananlar kurmamıştır ve hiç bir din bu ülkede egemen olamaz.Biz bir milletiz.
Türkiye Türklerindir.Türklük kavramını da Atatürk çok güzel açıklamışdır.Kısa ve öz "ne mutlu Türk'üm diyene"


Musevi'nin de kimliğinde T.C. vatandaşı yazıyor Müslüman'ın da,hiç bir farkları yok.
Kuklacılar yine kuklalarını oynatmaya başladı sakın tahriklere kapılmayın.
Bu kadar koyuna çoban bulamadım ama, Osman Hamdi'nin profilimde olan kaplumbağa terbiyecisi resmini hediye ediyorum
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: karahan - Nisan 26, 2009, 05:08:18 ös
Benim Musevi olan arkadaşlarımda tedirgin,aileleri de tedirgin,hele hele bu son yahudi düşmanlığını temsil eden mitinglerden sonra bütün Yahudi cemaati tedirgin.
Türkiye'de Yahudi olmak zor,en kolay örnek Ulus'da ki Musevi Lisesi'nin önünden geçin polis eksik olmuyor, çünkü her an saldırı yapılabilir.Orada ki Öğrencilerin psikolojilerini düşünün.
Ayrıca Başbakan İsrail'e hitaben Tevrat'dan bölüm okuyarak aklı sıra çok iyi bir iş yaptı ama hiç düşünmedi Filistin ile İsrail sürtüşmesinin din ile bir alakası olmadığını.Tevrat'dan bölüm okuyarak bizim ülkemizde yaşan Yahudileri de İsrail Filistin sürtüşmesi içine katmış oldu.

Yazarların yazıları;
Bin Ladin’in ya da Hamas’ın kanlı eylemlerinden sonra AB veya Amerika da, “Türkiye Müslümanları kınama yayınlasın” buyursa ne hissederiz acaba? Türkiye’de birtakım gruplar kendilerini bu vatanın öz, diğerlerini ‘üvey’ evladı sayma cüretini nereden buluyor merak ediyorum. Sağdan sayıyorum aynı, soldan sayıyorum aynı sonuç çıkıyor oysa.

Türkiye Yahudileri, bu ülkenin herkes kadar sahibidir. Şu anda içinde bulundukları ‘dışlanmışlık’ ve ‘ötekileştirilmişlik’ hissini asla hak etmemektedirler. Geçenlerde anneannesini kaybeden Yahudi bir dostum, Musevi cemaatinin tedbirli davranma arzusu üzerine ölüm ilanı bile vermeden uğurlamak zorunda kaldı canının içini. Hayatını bu topraklarda geçirmiş, tüm maddi ve duygusal yatırımını bu ülkeye yapmış insanlara sizce de büyük haksızlık olmuyor mu bu tavırlar? Yahudileri bırakın, kendi vicdanınız kaldırıyor mu bunları? Çocuklarınız için oluşturmak istediğiniz örnek, onlara bırakmak istediğiniz ülke bu mu?
Kaynak ve yazının tamamı ;
[url]http://www.isteinsan.com.tr/yazarlar/burcak_guven/turk_yahudilerine_buyuk_haksizlik.html[/url]
[url]http://www.isteinsan.com.tr/yazarlar/burcak_guven_turk_yahudileri_gazze_denkleminin_neresinde.html[/url]

Yıllar sonra bu topraklarda bir din savaşının patlamasını mı istiyoruz? Kusura bakmayın, ben bu prostestocularla aynı safta yer almak istemiyorum.
Maksat İsrail devletini protesto etmekse orada tekbirin, sarıklının, cüppelinin ve onlarca başka siyasi simgenin işi ne?
Provokasyona getirilen halk ellerinde görünmez swastika'larıyla şov yapıyor meydanlarımızda. Bu işin nerelere varabileceğini kestirmek zor değil. Ama maalesef Başbakan bile görmezden geliyor.
Kaynak ve yazının tamamı;
[url]http://www.aksam.com.tr/2009/01/19/yazar/108/oray_egin/yahudi_dusmanliginin_faturasi_kime_cikacak_.html[/url]

Oturduğum binanın kapısına yapıştırılmış bir el ilanında "Yahudi doktorlara gitmeyin, Yahudi mallarını protesto edin" dedikten sonra burada tekrar etmeyi her türlü ahlak ve nezaket kuralına aykırı bulduğum bir ibare yer alıyordu.
Kaynak ve yazının tamamı;
[url]http://www.sabah.com.tr/2009/01/19/haber,5FB0A396B41046D2AE47DD1B64F10051.html[/url]

Yahudi Türklerin düğünlerinde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlarının, cemaatin ve milletin başından hiç eksik olmaması için dua edilirmiş!
Tarihimizin kara sayfaları arasında Trakya Yahudilerinin maruz kaldıkları felaketler, Varlık Vergisi ve 6-7 Eylül Olayları gibi şeyler var.
Kaynak ve yazının tamamı;
[url]http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=9833660&yazarid=148[/url]
Ayrıca Başbakan İsrail'e hitaben Tevrat'dan bölüm okuyarak aklı sıra çok iyi bir iş yaptı ama hiç düşünmedi Filistin ile İsrail sürtüşmesinin din ile bir alakası olmadığını.Tevrat'dan bölüm okuyarak bizim ülkemizde yaşan Yahudileri de İsrail Filistin sürtüşmesi içine katmış oldu.


özellikle yazınızın bu bölümüne itirazım var.filistin ile israilin arasındaki sürtüşmenin nasıl din sorunu olmadığını söylersiniz bal gibi kökeni dindir.israilin vaadedilmiş topraklar emelidir 150 yıllık süreçte bu topraklarda yapılanalrı anlamadan kudüsün önemini irdelemeden yorum yapmanız hatadır.kudüs dünyanın merkezi konumundadır bu özelliği ile adil yönetilmesi şartı ile dünya üzerinde özel bir statü verilemsi gereken bir yerdir bence.filistinlilerin attığı 5 havan roketi değildir sorun bu pencereden bakarsanız hep aynı manzarayı görürsünüz önemli olanı kaçırırsınız.bu adamları infiale sürükleyen sebep nedir bunu bilmezseniz olayı kavrayamazsınız.orda yapılanların olanların bir adı var ve israil bunuda en iyi bilenlerdendir.başbakanımızı o sözler nedeni ile tenkid etmek olayı türkiyede yaşayan yahudilere yamamak ölüm korkusu içindeler demek doğru değil.lakin böyle bir şey varsa ozaman israilli politikacıların ne kadar pişkin ve sorumsuz olduğu kanısına neden varmazsınız bu insanların sizin dediğiniz anlamda mağdur eden israil değilmidir.bazı küpürleri kaynak gösterip ulaşmayı hedeflediğiniz nokta bence yanlış.kurulduğundan beri hhiçbir birleşmiş milletler kararını takmayan bir israilden bahsediyorsunuz bu halk yahudisinide ermenisinide sever hhepimiz hhrantız demekten dahi çekinmeyecek başka tanıdığın millet varmıdır bilmiyorum.ama gazzede yaşanılanlara dünyada yüreği yetip tepki dahi vermeyenleri alkışlıyorsunuz sanırım bu tutumunuzla.israil kurulduğundan beri yapmış olduğu tutumlarla kendini devamlı hedef hahline sokup üstün askeri ve teknolojik gücünü kullanıp ortadoğuda yıllara yayılan bir kaos ortamı yaratıp üstünlük kurdu.kendi hhalkının mutluluğu ve güveni dahhi umurlarında olmadan
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Nisan 26, 2009, 05:40:26 ös
1)İsrail vadedilmiş topraklarını işgal etmedi satanlardan altı, sürtüşme satanlardan kaynaklıdır, dinle bir alakası yoktur. Her toplumun kendine göre hedefleri istekleri vardır. Mesela diyelim ki Şamanist Türkler için Afganistan toprakları çok kutsal ve o topraklar kendilerinin olmasını çok istiyorlar, ama Afgan halkı şahsi topraklarını satmıyor, Şamanist Türkler bu isteklerini gerçekleştirebilirler mi. Ama siz topraklarınızı satarasanız yabancılara topraklar elinizden uçar gider. Sonra sizin gibi din üzerinden düşünen insanlar, olayı din ile yorumlamaya kalkar.
özellikle yazınızın bu bölümüne itirazım var.filistin ile israilin arasındaki sürtüşmenin nasıl din sorunu olmadığını söylersiniz bal gibi kökeni dindir.

2)150 süreçte ne yapıldı buyrun anlatın.
150 yıllık süreçte bu topraklarda yapılanalrı anlamadan

3-Sizin Başbakanınız boynundan büyük işlere kalkışıyor neden hiç düşündünüz mü. Ben size bir tanesini söyleyeyim, Başbakan koltuğunu kaybederse bu ülkede kalacağını hiç zannetmiyorum, açılan davaların sonu yok ve hapse girecek büyük ihtimal. Saçma işler yaparak büyük oynadığını zannediyor.
başbakanımızı o sözler nedeni ile tenkid etmek olayı türkiyede yaşayan yahudilere yamamak ölüm korkusu içindeler demek doğru değil

4-Beni ilgilendirmiyor İsrail politikacıları, beni ilgilendiren, İslamiyet'te varmış gibi kendine bomba bağlayıp masum insanları öldüren teroristler.
israilli politikacıların ne kadar pişkin ve sorumsuz olduğu kanısına neden varmazsınız bu insanların sizin dediğiniz anlamda mağdur eden israil değilmidir

5- Birleşmiş Milletler kararını takmıyorsa içten içe beraber hareket ediyorda olabilirler, bağımsız ülke olduklarını da gösteriyor olabilirler.
kurulduğundan beri hhiçbir birleşmiş milletler kararını takmayan bir israilden bahsediyorsunuz

6-Evet haklısınız bu kadar değersizce, bir suçluyu benimseyen bir Millet ben de görmedim, ayrıca hangi Millet'ten bahsediyorsunuz?
Şu bayraklar, flamalar ve örgütlenen gruptan söz ediyorsanız onlar bir suçluyu benimseyen ve suçlu öven ve Türk'ün kanı Ermeni kanıyla temizlenecektir diyen bir suçluyu, faşistti savunan 3-5 çapulcu. Bir oyun oynandı, o grupta bu oyuna geldi. Ben Hranta üzüldüm, adamın görüşünü beğenmem ama böyle ufak oyunlar için kullanılmaması gerekirdi, zaten sözünde durup ülkeyi terk edecekti. Bir de acıtasyon yaptılar ya ben en çok ona güldüm, adamcağız çok varlıklı bir kişiydi.
bu halk yahudisinide ermenisinide sever hhepimiz hhrantız demekten dahi çekinmeyecek başka tanıdığın millet varmıdır bilmiyorum.

Ben size ufak bir tavsiyede bulunayım, siz siz olun dini içine katarak bu tarz olayları yorumlamayın, ben de İsrail yaptığı tüm şeyler doğrudur demiyorum, ancak teroristin her türlüsüne karşıyım. Bizim de ülkemizde teroristler varken, başka ülkelerin teroristlerini destekleyecek halim yok. Biz de nasıl bazı bölgelerde olaylar çocuklar ön plana atılıyor, aynı şekilde filistinde de halk çocuklarını askerin üzerine atıyor. Ayrıca filistin halkı terorist grupları desteklediği için filistin halkını sevmiyorum.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: karahan - Nisan 26, 2009, 06:06:22 ös
sanırım yanılgı halindesiniz ve o topraklarla ilgili sorunun filistinlilerden kaynaklandığını düşünüyorsunuz.birker ortada toprak satma olayı sizin düşündüğünüz manada yok.yahhudilerin filistine göç ederkenki izlerini takip edin ingiltere karşı çıkıyor görüntüsü ile yahudi göçünün oturmasını sağlamıştır.bu topraklarda araplar osmanlıdan sonra hakim olmadı ingiliz hakimiyeti uzun süre sürdü orda.kudüs te toprak satma olayını afganistana benzetemezsiniz ayrıca verdiğin örnek çok kötü toprak satılsa bile resmen elden gitmez o yine devletindir tamamen.burda satıştaki amaç üst kullanıcıyı belirlemektir.o toprak hakkında her tür kullanım hhükmü devlete aittir.bu olay senin köyündeki tarladada sarıyerde ki arazidede böyledir.ama kudüste ve çevresinde israil devletini kurulduğu yerlerde benzeri durum yaşanmıştır lakin yapılan göçler ve zorlamalar daha sonra toprak işgalleri sınır genişletmek için orda yaşayan insanların izni ile olmamıştır bu izni ve görmezden gelen ingilize aittir.israilin olayı tamamen dini ideolojilerinden kaynaklanmaktadır bunu seninle değil sabaha kadar aylarca tartışmaya hazırım.150 yıllık süreci anlatmamı istiyorsun bu aslında tam anlamı ile dreyfus davasına dayanan bir süreçtir ve israil devletinin isviçrede bir nevi kurulduğunun ilanı ile devam eden thedor heltzin abdülhamitten toprak talebi ve reddi sonrası hızlanan süreç ve çeşitli yahudi politikacıların ve hahahmların avrupada ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan yahudilere yaptıkları filistine dönün çağrısı ki bu çağrıyı nazi gençleride iktidara geldiklerinde yaptılar 2.dünya harbi yahhudiler için yapılmış bir harptir ta en başından en sonuna naziler kimle savaşırsa savaşsın hhedeflerinde hep yahhudiler vardı göç vardı.ve savaş sonu kurulan israil.sizin başbakanınız sözü çok kötü olmuş bu ayrımcılıktır ötekiciliktir çok tehlikeli gerilimci bir ifade olarak buldum o yüzden yorum yapmama teorine cevap vermeme gerek yok.bir insanın kendi davasına inanması ve kendini öldürmesi senin gözünden anlaması zor ama bunu senin islama bağlamanda benim için anlaması zor birdurum.birleşmiş milletler kararını takmıyorsa ne olabilir ben senin üyenim ama varlığını takmıyorum demektir başka ne anlamı olsun.bunun karşılığındada üye ülkelerdedahil birşey üretemiyorlarsa böyle bir kurumun varlığından bahsetmek olanaksızdır.şimdi tavsiyene gelelim talihsiz bir söz olmuş keşke tavsiye demeseydin tavsiye verebilecek pozisyon yada durumumuz nedir bilmiyorum.bense yazımda din söylemli yazmadığım hahlde olayı algılayamayıp bana tavsiye vermek istemenizi kabul edemem.doğru olmaz bu.bakın terörist yorumunuzu yorumlayayım sadece ama önce şunu yapalım siz bana önce şu konularda fikrinizi söyleyin   ...terörist nasıl olunur.....ne sebeple insanlar terörist olmak akılalmaz işler yapmayı göze almış olsunlar.....afganistan sizce neden işgal edildi ve el kaide ile taliban o ülkelerde sizce neden varlar.bana bu konuda bildiklerini yaz sana terörü bizzat yaşayan biri olarak anlatayım
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Nisan 27, 2009, 12:45:43 öö
Bay Karahan öncelikle şunu belirtmek isterim, saygı basamağına çıkamayan kişilerle konuşmak tarzım değildir. Örnek olarak bana "sen" olarak hitap eden kişilerle konuşamam.
Ayrıca yazdıklarınızın benzerleri internette dolu, hep aynı şeyler çok sıkıldım, birisi yazmış döndürüp dolaştırıp aynı şeyleri yazıyorsunuz.
Şurayı okuyun, insanların para hırsını görün ondan sonra kendinize yorum yaparsınız.

Akka’nın eski Umumı Müdürü Nabluslu Muhammed Tevfik, Bihke’nin eski Reji Müdürü Muhammed Said ve Bihke’ye bağlı Bihar Nahiye Müdürü Beyrutlu Suphi Efendiler’in raporu, Filistin topraklarının rüşvet ve para hırsıyla Yahudiler’e gittiğini ispatlıyor.
Kaynak: http://www.osmanli.org.tr/yazi-2-93.html

Tatmin olmazsanız, tamam haklısınız, hem de çok. Ormanı yakan da Yahudiler. Onlar bu kadar güçlüyse ve dünyanın her yerine kolları yetiyorsa, siz eleştiriceğinize siz de çalışın siz de dünyaya sözde hakimiyeti kurun.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: uslu cocuk - Nisan 27, 2009, 10:55:45 öö
Türkiyede yahudi olmak Osmanlı döneminde kolaydı Cumhuriyet döneminde baya bir zorlaştı
Başlık: Re: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Anatolic - Nisan 27, 2009, 01:18:55 ös
Sayin M.Akyol ve Sayin karahan,

yazilarinizdan yola cikarak birbirinizi kasten incitmek istemediniz. O yüzden lütfen kisisel olan iletisim sorununuzu özel mesaj yolu ile cözün.

Bu baslik altinda konu harici iletiler silinecektir.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Mayıs 05, 2009, 01:16:01 ös
Aramızı kim bozabilir, bütün yahudi düşmanlarına, inadına insan olmak istemeyenlere;
Yahudi olan bir arkadaşım yolladı bana da, izlemenizi tavsiye ediyorum;

http://www.megavideo.com/?v=WILGLB20
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: karahan - Mayıs 05, 2009, 01:37:15 ös
sayın akyol
sanırım beni yahudi düşmanı olarak algıladınız,ozaman hemen söyliyeyim böyle bir erkim yok olamazda.sevip sevmeme hakkı bana saklı.ama o konudada açık olabilirim bugüne kadar gerek görsel gerek yazılı olarak okuduğum ve izlediğim şeylerden sonra israil hakkında benimde bir kanım var tabiki.lakin şurda bir ara vermek lazım her yahudi kötü değildir.planlayıcıların planlarında bihaber yaşayan masumlar yokmu elbette var.ama mesela ben şu soruya cevap bulamadım nebukadnezardan hitlere isabelden filistinlilere kadar oldukça uzun bir dönem 3200 yol yaklaşık dünyada var olan bir yahudi nefreti düşmanlığı var.bunun altında yatan kin ,hınç,nefret nedir bunu eğer anladı isen bana cevap verebilirsin.gelelim madalyonun öbür yüzüne yahudiler bu kin ve nefrete karşı hiç değişime uğramadan günümüze kadar gelip bir reaksiyon model geliştirdiler ve bunu amerikan yahudi emperyalizmi olarak son 200 yıldır dünyayı sömürerek ve kan kusturarak ve güçlenerek bu nefreti daha sağlam temellere oturtmayı başarıyorlar.belki siz olduğunuz yerdeki koşullardan dolayı dünyaya daha pozitif bakabiliyor olabilirsiniz ama olay hiçte sandığınız gibi değil.benim yahudi düşmanı olmam önemli değil ama yahudinin bir dünya halkları düşmanlığı varmıdır onlara ne gözle bakıyorlar bence asıl sorun bu esenkalın
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Veritas - Mayıs 05, 2009, 01:46:43 ös
Bu durumun altında yatan kin ve hıncı ben size kanımca söyleyeyim sayın Karahan. Yahudiler'in kendi içlerine yönelik bir millet olması ve dışarıdan bir kişinin pek çok Yahudi görüş tarafından kendi içlerine kabul edilememesidir.

Ancak kendinize sorun, bir topluluğun kendi içine kapalı olmak istemesi neden insanları rahatsız ediyor? Hz. Süleyman zamanında da mı vardı o bahsettiğiniz Yahudi emperyalizmi? Nabukadnezar kalkıp da ezilen halkların savunucusu olduğundan mı sürdü dersiniz Yahudiler'i? Hayır bu durum böyle değildir. Mesele yalnızlık korkusudur. Mesele "biz burda açık bir topluluğuz, sen de gel bizimle ol" demektir. Böyle olmadığı zaman garip paranoyalara kapılmaktır.

ABD'nin para sirkülasyonu içerisinde en çok payı olanlara bakmak istiyorsanız İsrail'den biraz daha güneye inmenizi öneririm. Suudi Arabistan şirketlerin ve İsrail kökenli şirketlerin para döngüsüne olan katkılarını biraz araştırırsanız yanıldığınızı göreceksiniz...

"Her Yahudi kötü değildir" cümlesi bana göre "Her Türk kötü değildir, her Aborijin kötü değildir, her Fransız kötü değildir" gibi kötü cümleler içerisine girer. Her insan kötü değildir. İsrail'i bir fikir uğruna tamamen birleşmiş bir devlet olarak görmeyin, onun da içinde siyasi partiler, ayrık görüşler var. Yahudiler'in hepsini İsrail'li olarak görmeyin.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: karahan - Mayıs 05, 2009, 01:55:16 ös
sn.veritas
çok doğru bir yerden aslında konuyu yakalamışınız.nebukadnezar zamanında yahudi emperyalizmi yoktu tabiki.yahudilikte bir kilit noktası var sn .veritas bu başka uluslarda yada dinlerde yok.hz.süleyman ve kutsal mabede olan aşkları herşeyden üstün.bir paranoya gibi bu fikir onların beyninde.romalılar yahudileri filistinden sürerken binlerce yahudi o topraklardan ağlayarak ve yeminler ederek gittiler.ve hala ettikleri o yeemine sadıklar ve hala gizlide olsa duvarın dibinde buna ağlıyorlar.israilin devlet kurarakta kudüsü alma düşüncelerindede bu var.orda yaşayan müslümanların şuan tek mücadelesi mescidi aksanın yıkılmamasına yönelik.kendi içlerine kapalı yaşamasında elbet birşey yok mesela masonluğunda kendi içinde gizleriyle yaşamasında bir şey yok kabalanın öğretilerindeki gizlerdede bir şey yok.ama tüm bunlar biraraya geldiğinde farklılaşmaya başladığında insanlık huzursuz oluyor doğal olarak bence olay bu.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Veritas - Mayıs 05, 2009, 02:13:19 ös
Düşüncenizi anlıyorum, ancak yine de "hala ettikleri o yemine sadıklar" ifadesi de çok genelleyici. Ağlama Duvarı geleneğinin zaten Roma döneminden sonra çıktığı bilinen bir gerçek bir de buna gizlice ağlamıyorlar. Bu husus bilinen bir husustur.

Yahudiler'in tarihteki acılarını anması, tarihlerine sahip çıkması, aradan 1800 küsür yıl geçtikten sonra tekrar İsrail'in kurulmasına sebep veren milli bilinçleri bence diğer milletleri kıskandırıyor. En büyük sorun da burada başlıyor. Ben İsrail'in şu anki politikalarının ne kendisine ne bölgeye bir yararı olmadığını düşünenlerdenim. Ancak İsrail'in varlığına karşı değilim. 1900'lerin ikinci yarısında İsrail militer ya da paramiliter güçleriyle yapılmış olan terör saldırılarına rağmen, şu anda o bölgede hayatını kurmuş ve vatan olarak bellemiş 7 milyon kişi var.

Mescidi Aksa'nın yıkılmasından bahsettiğinize göre sizin iddianız, İsrail'in Üçüncü Tapınak'ı inşa edeceklerine olan inancınıza dayanıyor. Fakat ben açıkçası buna ihtimal vermiyorum. Çok radikal değişiklikler olması gerekir. Kaldı ki bugünkü Ağlama Duvarı da Süleyman'ın Tapınağı'nın değil İkinci Tapınak'ın batı duvarıdır. Asıl Süleyman Tapınağı'ndan bugün geriye bir şey kalmamış olması lazım, yanılıyorsam aydınlatınız.

Kubbettü's Sahra'ya ya da Mescid'i Aksa'ya bir şey olmaz =)
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Mayıs 05, 2009, 02:17:29 ös
Beyefendi sizin isminiz geçmiyor benim mesajımda üstünüze alınmayın.

sayın akyol
sanırım beni yahudi düşmanı olarak algıladınız,ozaman hemen söyliyeyim böyle bir erkim yok olamazda.

saygılarımla
Başlık: Re: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Isis - Mayıs 05, 2009, 03:27:34 ös
Ay canim Rafael agbim benim ya.. Tonton agbim benim. Dunyanin en buyuk humanistlerindendir o. Sn Akyol gonderdigin video beni cok duygulandirdi. Ben milletimi cok seviyorum yaa :)
Başlık: Ynt: Re: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Genius Loci - Mayıs 05, 2009, 03:32:27 ös
Sayin M.Akyol ve Sayin karahan,

yazilarinizdan yola cikarak birbirinizi kasten incitmek istemediniz. O yüzden lütfen kisisel olan iletisim sorununuzu özel mesaj yolu ile cözün.

Bu baslik altinda konu harici iletiler silinecektir.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic

Sn. Akyol ve Sn. karahan,

Sn. Anatolic'in yaptığı uyarıyı tekrarlıyorum. ve konuyla ilgisiz atışmalarınızı siliyorum. Lütfen bir kez daha tekrara mahal bırakmayınız.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ayrıca, Sn. Akyol, paylaştığınız video için teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Mayıs 05, 2009, 03:40:43 ös
Sildiğiniz için teşekkür ederim Bay SkullG, lütfen sizden ricam cevap hakkı doğmasını engelleyiniz. Özel mesaj atılması söylüyorum ama dikkate almıyor sayın üye.

Sn. Anatolic'in yaptığı uyarıyı tekrarlıyorum. ve konuyla ilgisiz atışmalarınızı siliyorum. Lütfen bir kez daha tekrara mahal bırakmayınız.

Sayın İsis

Dostluğumuz ve kardeşliğimiz ilelebet devam edecektir, önemli olan kışkırtıcıların yaptıklarına ve oyunlarına alet olmamamız. İnsanın kendi Irkını, Milletini, Kültürünü sevmesi ve yaşatması çok kutsaldır, sizin kendi ırkınızı sevmenizide tebrik ediyorum, umarım değerlerinizi ve kültürlerinizi ilelebet yaşatırsınız ki Dünya üzerinde 500 sene sonra tek tip toplum görmeyiz.

Ay canim Rafael agbim benim ya.. Tonton agbim benim. Dunyanin en buyuk humanistlerindendir o. Sn Akyol gonderdigin video beni cok duygulandirdi. Ben irkimi cok seviyorum yaa :)

Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: karahan - Mayıs 05, 2009, 03:41:21 ös
iyi yaptın sn .skullg

sanırım kaynağı olmadığım tuhaf bir elektriklenme oldu.o yüzden yazdıklarımızı anlayamayacak hale geldik sanırım doğrusu budur teşekkürler
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: Mozart - Haziran 01, 2010, 09:41:29 ös
Türkiye'de Museviler'in çektiklerini okuyun.

Mavi Marmara

Yaşları 6 ila 17 arasında, çocuklar... Eşzamanlı hareket edip, topluca giriş-çıkış yapan servis minibüslerinde, koltuklarına büzüşmüşler, pencereden bakmaları yasak...

Dikine hareket eden çelik bariyerler iniyor, çelik kapı aralanıyor, servisler giriyor, kapı kapanıyor, bariyerler kalkıyor; aksi halde, tankla geçmen bile zor... Taksiyle gelmek istemiyorlar; hem adresleri belli oluyor, hem de ses çıkaramadıkları hakaretlere uğruyorlar... Kapıda takım elbiseli, telsiz kulaklıklı korumalar var; taranma ihtimaline karşı, çelik yelek giyiyorlar. Her taraf kamera; içerden izleniyor... Yürüyerek gelirsen, kimliğini gösteriyorsun, içeriye telsizle bildiriliyor, çelik kapı açılıyor, oda gibi bir yerdesin, geride bıraktığın çelik kapı kapanmadan, önündeki çelik kapı açılmıyor. Arkandan biri dalarsa, ikinci çelik kapı “duvar” oluyor. Denizaltılar gibi, bir bölüm su alırsa, öbür bölüme geçmesin diye... Konferans salonunda, her koltuğun altında baret var. Bomba patlar, tavan çökerse, çocukların hiç olmazsa kafası korunsun diye.*

Okul bu... İstanbul’da.

*

Musevi vatandaşlarımızın okulu.

*

Van münüt’le birlikte, doğup büyüdükleri topraklarda hedef haline geldiler... Günahsız Filistinli çocuklar hangi korku titreşimlerini hissediyorsa orada, onlar da aynısını hissediyor burada.

*

Hayat, Gazze’ye dönüştü onlar için.

*

Diyeceksiniz ki, e-ee?

*

Başta ABD ve İngiltere; yurtdışında yaşayan TC vatandaşlarının tamamı -dün itibariyle- Türkiye’deki Musevi vatandaşlarımızın durumuna düşürüldü...
E’si o.

*

Van münüt’e kadar Türk, van münüt’ten sonra Müslüman olarak sıfatlandırılan TC vatandaşları -dün itibariyle- ne Türk, ne Müslüman...
Potansiyel Hamaslıdır.

*

“Katil İsrail”in elbette hiçbir haklı gerekçesi yoktur... Ancak, İskenderun’da altı şehidin tabutu ortadayken, TC’nin Gazze için dünyayı ayağa kaldırması, dünyanın bize Hamaslı olarak bakmasının haklı gerekçesidir.

*

Duygusal tepkilerin gözüne girmek için, “ah o gemide ben de olsaydım” demek güzeldir ama... Gemiye “insani” olarak binmek başka şey, “siyasi” olarak Türk bayrağı çekmek başka şeydir.

*

Yarın öbür gün, en başta transatlantik gibi yatları olan Araplar... Dünyanın bize Mavi Marmara göndermeyeceği kesindir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/14895528.asp
Başlık: Ynt: Turkiye'de Yahudi Olmak
Gönderen: NOSAM33 - Ocak 22, 2012, 01:15:15 öö
Sn. Mozart vermiş olduğun link güzel ve faydalı buldum .Ne ilginç kuruşla al lira ile sat  , akıllıyız ya sadece pes diyorum pes . Saygılar :'( :'( :'(