Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: dogudan - Mart 19, 2009, 05:37:41 ös

Başlık: Mason olan kişinin siyasete bakışı değişirmi?
Gönderen: dogudan - Mart 19, 2009, 05:37:41 ös
Mason olan kişinin masonik bilgi birikimi arttıkça ve bunları yaşamında uyguladıkça, masonluk öncesi siyasal düşüncesinin önemi azalıyormu? Yeni bir bakış açısınamı sahip oluyor?

Saygılarımla,

Başlık: Ynt: Mason olan kişinin siyasete bakışı değişirmi?
Gönderen: Dino - Mart 19, 2009, 06:34:57 ös
Sayin Dogudan,

Bildiginiz gibi Masonlar kendi aralarinda siyaseti konusmazlar. Ama bu, Mason olan bir kisinin siyasal gorusu olmadigi anlami tasimaz elbette. Herkes kadar siyaset ile ilgilidir ve hatta herkesten cok olmalidir. Zira yasanabilir bir dunya yaratma amaci olan herkesin siyaset ile ilgilenmesi kacinilmazdir.


Sorunuzdaki siyasal dusuncenin onemi azalmaz, artar. Bakis acisi degisebilir, ideolojisi degisebilir ama degismeyecek birsey varsa vatan sevgisi ve vatani ugruna calisma azmi degismez.

Saygilarimla,
Başlık: Ynt: Mason olan kişinin siyasete bakışı değişirmi?
Gönderen: MASON - Mart 19, 2009, 07:22:17 ös
Sayin dogudan,

Dino Kardesim yeterli derecede aciklamis. Ancak sunuda unutmamak gerekir; herkesin siyesi gorusu tek bir yonde degismez. Masonluk, uyelerini tek bir siyasi goruse yonlendirmez. Aldiginiz egitimin karakterinize etkisi ile kendi siyasi gorusunuz olusacaktir.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Mason olan kişinin siyasete bakışı değişirmi?
Gönderen: lucifer - Mart 20, 2009, 08:58:48 öö
bu da masonlukla dın arasındaki ilişki gibi masonlukta dinle ilgili bir zorlama yoktur. herkes kendı ınancları ve ozgur hur ıradesi doğrultusunda secımını yapmaktadır. aynı sekılde sıyasettede masonlukta ki bakış açısı kişiye gore değişmektedir.

saygılarımla,