Masonlar.org - Harici Forumu

Site, Forum ve Uyeler Hakkinda => Site Hakkinda Diger Konular => Uyeler => Konuyu başlatan: Mozart - Eylül 11, 2009, 01:26:14 öö

Başlık: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Eylül 11, 2009, 01:26:14 öö
Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız.

Bana attığınız özel mesajınıza dayanaraktan söylemeliyim ki sadece bu kitaptan da değil birçok kitaptan copy-paste yapıyorsunuz.

Yapmayın lütfen, inanırmısınız ben gördüğümde çok üzüldüm. Çünkü bunlar emek işi, kaynak belirtilmeden olmaz lütfen.
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 11, 2009, 01:07:51 ös
Bişey anlamadım neden Sayın Adam'ın düşünceleri bu kadar çok ilgilendiriliyor? Üstüne vazife olmayan şeyleri didiklemenin de bir manası yok bence.. Kimse kimsenin işine karışmadan ona buna sataşmadan yapamıyor galiba. Bizde şöyle bir deyim vardır bence burnunu herşeye sokma diye.. Malum sonrası acı olur.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Eylül 11, 2009, 01:14:12 ös
Anlamadıysanız neden yorum yapıyorsunuz ki:).  Dediğinizde de haklısınız, anlamadığınız konuya burun sokmamak gerekiyor. Anlamayan biri üstüne vazife olmayan şeylere karışmaması gerekiyor.
Teşekkür ederim

Bişey anlamadım
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 11, 2009, 01:16:58 ös
:) Bak bunu bana aleyhime çevirme.. Bence bu kadar çok birşeyin üzerine gidilmez :D sonrası değişkenlik arzeder. Anlıyorsun dimi..

Bırak da ne olursa olsun Görüşlerini ve Fikirlerini paylaşma nezaketinde bulunanlara Saygı gösterip, kendi adımıza bir pay çıkaralım. Malum eksikliklerimizi hep başkalarıyla tamamlıyor, tamamlatılıyoruz.

Bence sizin yaptığınız tamamen bir nezaketsizlik örneğidir. Ben açıkçası bu şekilde algıladım. Malum kapasite gereği..

Son olarak da polemiklere ne kadar çok girmemeye çaba göstersem de gene de diretip girmicem :D
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Genius Loci - Eylül 11, 2009, 01:21:16 ös
Ah güzel Türkçe'm, seni ne hallere düşürüyorlar da biz sadece bakıp seyrediyor ve gülüyoruz.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: lucifer - Eylül 11, 2009, 01:46:29 ös
bende sn ısabelle katılıyorum.

insanların ne yaptığını didikleyip durmak yada her bir yaptığından bir kulp bulup takmak yaptığımız en güzel iş. belki copy paste ile forumda bilgi paylaşımı yapmakta olailirde. sonuçta nerden alıp kopyaladığı oneli değil kendi düşünceleri olmayabilir, ama bu demektirki copy paste yaptığı kişinin düşünceleriyle aynı yönde olduğunuda gösterir

saygılarımla,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Eylül 11, 2009, 01:49:25 ös

Arkadaşlar,lütfen sakin olalım;konuyu dağıtmayalım.Sayın Murat Özgen Ayfer'in düşüncelerine az,çok birçoğumuz aşinayız.Aslında,onun görüşlerinin forumda dillendirimesinde,forumun seviyesinin artması ve çeşitlilik açısından fayda var diye düşünüyorum.

Ancak,sayın Akyol'un tespitleri kati ise,alıntıların adresinin belirtilmesi uyarısının yerinde olduğunu söyleyebiliriz.Bu konuda en doğru yanıt sayın Adam'dan gelecektir.Açıkçası,şimdiye kadar da bir açıklama yapması gerekirdi;belki de henüz haberi olmamıştır.Biraz bekleyelim.Ne dersiniz?


Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Eylül 11, 2009, 01:55:56 ös
Ben, Bayan Isabell'e katılmamakla(katılacak birşey yok anlamamış kendileri zaten) beraber, size katılmaktayım ancak biraz eksik var, o da şu;

Ben de çok fazla alıntı yapmaktayım, ancak bunları kaynak göstererek belirtmekteyim. Burada bir art niyet olduğunu düşünmekteyim, çünkü ilgili üye bazen cümlenin aynısı yazıyor, bazen cümlelerin yerlerini değiştiriyor, baze de ufak kelimelerle oynuyor. Kitaptaki başlıklara sağdık kalmakla birlikte, onlarda anlaşılmasın diye ufak değişikliklere uğruyor.

Açıkcası her üye alıntı yapabilir, dilerse kitabın aynısını yazabilir, ancak hem aynısını yaz, hem bilerek değişikliklere uğrat hem de kaynak gösterme, ben burada art niyet ararım.

Her ne olursa olsun, isterse babamın kitabı olsun(sokak ağzı kullanıyorum, babamın yazdığı kitap yok) kaynak göstermeden oradan alıntı yapmam. Bu saygısızlıktır, çünkü emek vardır.

bende sn ısabelle katılıyorum.

insanların ne yaptığını didikleyip durmak yada her bir yaptığından bir kulp bulup takmak yaptığımız en güzel iş. belki copy paste ile forumda bilgi paylaşımı yapmakta olailirde. sonuçta nerden alıp kopyaladığı oneli değil kendi düşünceleri olmayabilir, ama bu demektirki copy paste yaptığı kişinin düşünceleriyle aynı yönde olduğunuda gösterir

saygılarımla,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: lucifer - Eylül 11, 2009, 02:00:11 ös
sn M.Akyol

kişinin ben art niyetli yazabileceğine pek olanak vermemekle beraber, sonuçta burda bir paylaşım içinde olmasının öneminin büyük olduğunu düşünmekteyim. burda ben emeğe karşı bir yıpratmanın olduğunu düşünmekteyim. sonuçta kişi bunları yazarken kendi düşünceleri yada kendi fikirleri gibi düşüncelerede yol açmayabilir.

saygılarımla,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ADAM - Eylül 11, 2009, 02:58:48 ös

Sevgili Dostlar,

Sayın M.Akyol'un bana yüklenişi üzerine, daha ben bir yanıt veremeden siz görüşlerinizi belirtmişsiniz. Teşekkür ederim. Benim diyeceğim ise biraz daha ayrıntılı olacak sanırım.

Sayın M.Akyol,

Bu forumun eski bir üyesi olarak, daha yepyeni bir üye statüsünde olan bana taktınız gibime geliyor ve inanın ki bunu yadırgıyorum.

Burada ben yanlış şeyler yazarsam, sizden beklediğim yanlışımı düzeltmeniz, size göre doğru olanı göstermenizdi, bana bireysel suçlama yöneltmeniz değil.

Birtakım kitaplardan alıntılar yaptığımı söylüyorsunuz. Doğrudur. Size daha önce özel olarak yazdığımda da belirtmiştim: Çok kitaptan çok alıntım, hayli geniş kapsamlı bir birikim var elimin altında; bunların kimisi tarama suretiyle çeşitli kitaplardan alınıp “word” ortamında kaydedilmiş, kimisi sadece dönüştürülmemiş “scan” ki onlar da dönüştürülebilir, kimisi internetten indirilmiş, kimisi daha önce üyesi olduğum paylaşma ortamlarından elde etmiş olduğum birikimler. Bakın, benim bir haftada yazdığım sayılar kaç tane olmuş. Sayısını bırakın, kaç satır yazı yazmışım... Bu kadar kısa süre içinde bu kadar çok yazı nasıl yazılabiliyor? İnsanın elinin altında bir şeyler olmalı. Tapaj ile başa çıkılmaz.  Ben bunları kullanıyorsam çoğunu benimsemiş, kendime mal etmiş olduğum için öyledir. Ancak birçoğunun nereden alınmış olduğu zamanında kaydedilmemiş durumdadır. Referans veremem. Verirsem yanlış yapabilirim. Dönüp araştıramams da. «Acaba şu kotasyonu nereden almışım?» bunu bulabilmek günler alır. Bütün bunlar o kadar çok mu önemli?... Burada akademik çalışma mı yapıyoruz? (Benim yapmış olduğum bir akademik çalışmayı daha sonra bir devlet dairesi olduğu gibi kullandı; gıkım çıkmadı. Aksine akademik düzeyde işe yaramamış olan o çalışmanın pratikte bir işe yaradığını görerek memnun bile oldum.) Bence asıl önemli olan kapsamdır. Yazının, çalışmanın bir işe yarayıp yaramadığıdır. Acaba bu yazılar bu forumun üyelerine yararlı oluyor mu yoksa boş laflar mı? Önemli olan budur. Ben sizden yazdıklarımı eleştirmenizi beklerim.

Kimisinin ise kaynakçasını yazmışımdır. Örneğin,
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7580.msg56053;topicseen#msg56053
Çünkü onu not etmişim.

Doğrudan kendi yazmış olduğum şeyler de var. Sırası geldikçe onları da forum üyelerine aktarıyorum belki ilgilerini çeker diye.

Biliyor musunuz, bunları yazmak zorunda kalmış olduğum için üzülüyorum. Sizin Masonluk hakkındaki görüşlerinizi biliyorum. Benim de görüşlerim var. Daha o noktalara gelemedim. Geleceğim. Şu anda John Ankerberg ile bağlantılı anılarımı anlatıyorum. Bu da bir kitapta var mı? Ötekileri anlattığım zaman belki onların da falancanın kitabından alıntı olduğunu söyleyeceksiniz. Olabilir. Falancanın kitabından alıntı olduğu iddiasını bir yana bırakıp, benim yazdıklarımın kapsamı üzerine tartışırsak daha doğru yaparız gibime geliyor.

Örneğin, adını verdiğiniz Murat Özgen Ayfer’in “Regius, Cooke ve Leland El Yazmaları” diye de bir kitabı var. Bilmem gördünüz mü? Özellikle masonlar için pek ilginç bir kitap ama mason olmayanlar da okuyabilir. O kitaptan da aktarma yapmak istiyorum sırası gelince. Ancak işte o kitap kapsamı bakımından kesinlikle belirgin. Alıntının yenri belli.  Dolayısıyla “Bunlar işte bu kitaptan alınmadır.” diyebilirim. Ancak yine Murat Özgen Ayfer’in “Ansiklopedik Mason Sözlüğü”, “Masonluk Nedir ve Nasıldır?”, “Tapınakçılar, Siyonistler ve Masonlar” gibi birçok kitabı var. O kitaplardan da yapmış olduğum alıntılar var. Hele şu sözünü ettiğim son kitaptan. Fakat o kitapta geçen konular üzerine başka kaynaklardan toplamış oldruklarım da var. Şimdi ben nereden bileyim hangibsini hangi kaynaktan edindiğimi. Başka sözlükler ve ansiklopediler var. Orhan Hançerlioğlu’nun yirmi kadar sözlüğü var. Burak Eldem’in, Emre Kongar’ın dahna birçok yazarın, birçok araştırıcının kitapları var. Ömer Tecimer’in THAMOS külliyatı var. Enver Necdet Egeran’ın “Gerçek Yüzüyle Masonluk” adlı kitabı var. Celil Layıktez'in "Tütrkiye'deki Masonluk Tarihi" var ama Kemalettin Apak'ın kitabı da var aynı konuda. Daha sayayım mı? Şimde evden değilim. Eve gidince kütüphanemdeki tüm kitapları listeleyeyim mi? İsterseniz bundan sonraki yazılarımdan önce bir toplu kaynaktça listesi vereyim.  Siz de rahat edin ben de. Öyle mi yapalım?

Bu ileri sürüşleriniz üzerine bu sabah evden çıkmadan önce işimi gücümü bırakıp, ADAM OLMAK adlı o kitabı elime aldım ve bilgisayarımdaki birikim dosyalarımda bir tarama yaptım. O kitaptan birçok alıntım olduğunu zaten biliyordum ama ne kadar olduğuna ilişkin bir şey söyleyebilmem olanaksızdı. Baktım, yine olanaksız. Saatlerce uğraşmak gerek neleri almışım olduğumu bulmak için. Bunu elimden geldiğince yaptım çünkü bu işin teknolojisini o kadar iyi bilmiyorum. Farkında mısınız, şu yukarıda sözünü ettiğim araştırmamı forum üyelerine sunmaya çalışırken ne kadar sıkıntı çekiyorum. Resimleri yerleştirmeyi beceremiyorum. Sağolsunlar, forum üyelerinden kimisi yardımcı olmaya çalışıyor. Bakalım olacak mı? İşte bu nedenle sözünü ettiğiniz kitaptan alıntıları ancak yer yer bulabildim. Ancak hepsini değil. Peki hepsini bulsam ne olacaktı ki? «A bak bunu o kitaptan almışım. Sayın M.Akyol kızıyor. Bu konuyu yazmamalıyım.» deyip oraya bir özel işaret mi koymalıydım. Bu olamayacağına göre örtüşmeler ileride de görülebilir; konu denk düşerse. Ne sakıncası var? Ben burada hiç de onursuz bir iş yaptığım kanısında değilim. Hatta Halikarnas Balıkçısı benzetmesi üzerine burada kullandığım adı seçişim de  onursuzluk değildir. O kitapta bir de şiir çevirisi var. Ha bakın, eğer o çeviriyi olduğu gibi verirsem kaynak belirtebilirim ama zaten o şiiri Türkçe'ye o kadar çok çeviren olmuştur ki. . Kaldı ki forum ortamına yazmış olduğum yazı o kitaptan alıntı değildi. İki-üç yıl kadar önce bir Rotary Kulübü’nde yapmış olduğum bir konuşmanın metninden alınmaydı. Evet yer yer örtüşüyor ama o metin kapsamında başka şeyler de var henüz yazmamış olduğum. Kim bilir belki onlar da bir başka kitaptan alıntıdır.

Madem konu o kitap; dahası var: Ben o kitabı o kadar çok beğenmiştim ki, oturup bir de özetini çıkarmıştım. O kitap öyle sıradan bir otobiyografi değil; hem çok önemli ve değerli irdelemeler var içinde hem de alegorilerle dolu. Siz o alegorileri çözebildiniz mi acaba? Özetini çıkarmak çok zor olmuştu çünkü edebiyatçı olmadığım için özetlemeyi pek beceremem. Fakat yapmıştım. Göndereyim ister misiniz? Yoksa bu forum ortamına mı aktaralım? Ancak bu doğru olmaz sanırım; çünkü reklam olarak nitelendirilebilir.

Asıl sorun, bu dostluk ortamında böyle çekişme ya da atışma gibi bir durumun çıkmasıdır. Bunu yapmayalım diyorum. Ne size yakışır ne bana. Oysa düşüncelerimizi, bilgilerimizi, görüşlerimizi çakıştırsak, kim bilir daha doğru olanı bulma yolunda ne kadar olumlu adımlar atabiliriz. Hadi gelin, öyle yapalım.

Sevgiler,
ADAM
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Eylül 11, 2009, 03:27:24 ös
Ben, sizin tabirinizle kimseye "takmam"

Bu forumun eski bir üyesi olarak, daha yepyeni bir üye statüsünde olan bana taktınız gibime geliyor ve inanın ki bunu yadırgıyorum.


Başkasını malını kendinize mal etmeniz uygun olmaz.
Ben bunları kullanıyorsam çoğunu benimsemiş, kendime mal etmiş olduğum için öyledir.Bize ve foruma verdiğiniz değer alttaki cümlenizden anlaşılmaktadır, ayrıca sadece akademik çalışmalarda kaynak gösterilmez, bir kişi alıntı yaptığı her yazıda kaynak göstermelidir, kaldi ki Murat Özgen Ayfer yayın hakkını da saklamıştır. Siz kendisinden izin aldınız mı?
Burada akademik çalışma mı yapıyoruz?


Birşey yazarken etik olmak gerekir, ben sizin başka bir kitaptan yazdığınızı 2 gün evvel hem size hem de foruma duyurdum, ama siz altaki kaynağı ben uyardıktan sonra gösterdiniz.

Kimisinin ise kaynakçasını yazmışımdır. Örneğin,
[url]http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7580.msg56053;topicseen#msg56053[/url]


Kitabın özetini aktarabilirmisiniz ya da mailime gönderirmisiniz (profilimde mevcut)  yararlanmak istiyorum. Çünkü foruma koyduklarınız(yazdıklarınız demiyorum) cümle cüme aynı.

Göndereyim ister misiniz?


Bilgi paylaşımı yapmak demek bir kitabı alıp cümle cümle yazmak demek değildir, kitap tavsiye edilir ya da anladığınızı yazarsınız veya kaynak gösterirsiniz .
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ADAM - Eylül 11, 2009, 04:23:48 ös
Meyveden tat almaya bakalım.

Sevgiler,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Lux_e_Tenebris - Eylül 11, 2009, 04:24:44 ös
Sn. Akyol,
ADAM rumuzlu uyemiz tum istediginiz referanslari cevap niteligindeki iletisinde vermis gibi gorunuyor. Okumaya bu kitaplardan baslayabilirsiniz. :)
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: sun - Eylül 11, 2009, 05:31:09 ös
Birileri hata yapabilir fakat bunu açığa vurmak bana kalırsa yanlış.


''Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.''

Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 11, 2009, 06:47:49 ös
bende sn ısabelle katılıyorum.

insanların ne yaptığını didikleyip durmak yada her bir yaptığından bir kulp bulup takmak yaptığımız en güzel iş. belki copy paste ile forumda bilgi paylaşımı yapmakta olailirde. sonuçta nerden alıp kopyaladığı oneli değil kendi düşünceleri olmayabilir, ama bu demektirki copy paste yaptığı kişinin düşünceleriyle aynı yönde olduğunuda gösterir

saygılarımla,

Sevgili Lucifer; izniniz olursa yanlış anlaşılan bir durumu tabi Sizin anladığınız yönüyle değil de Sayın Akyol'un bir türlü anlayamadığı durumu Size atfen açıklamak isterim.

Öncelikle anlayamama durumunu, Sayın Adam'ın yazılarına hitaben eleştirel bir tavırla ki buna ben açıkçası eleştiri babında görmüyorum, yerinde olmayan, gereksiz bir polemikten ötürü bir şey olarak gördüğüm için bunda ne gibi bir mantık var dercesine durumu bu şekilde geçiştirmeye çalıştım. Sanırım mantık hatası üzerine vurgulama yapmam gerekiyor.

Bence birinin yazılarının neye benzediği ya da hangi görüşe yatkınlığının olup olmadığı hakkında bir tartışma yapmak yerine karşısına geçerek Onun düzeyinde ve sahip olduğu bilgi birikimine kıyasla böyle bir eleştirel paylaşım kurulabilse nasıl olur diye düşünemeden edemiyorum.

Açıkçası ne olursa olsun bahsı geçen Yazar olmuş olsa gene aynı tepkimi verirdim, olmamış olsa gene aynı.. Yani değişen bir şey yok ve ne mutlu Ona ki Yazarın bilgi birikim seviyesine gelecek kadar Onunla aynı düzeyde düşünebiliyor, fikir beyan edebiliyor. Zaten Sayın Lucifer; Siz de bahsettiğiniz gibi kişiler kendilerine yakın alanlara doğru bir yönelim göstermektedirler. Yani her halukarda Sayın Adam'ın görüşleri hakkında ben, şahsen herhangi bir yanlış tutum ya da tavır göremiyorum. Kişisel düşüncem, belirtmekte yarar gördüm:)

=) Herşeyden önce Emeğe Saygı..

Saygı ve Sevgilerimle,


 
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: popperist - Eylül 11, 2009, 09:34:20 ös
Kaynak önemlidir. Hatırlanamıyorsa bile, "şu anda hatırlayamadığım bir kitaptan" diye not da düşülebilirdi. Ben işin yayın hakları ve entelektüel etik kısmında değilim, Adam'ın dediği gibi meyve yeme kısmındayım. Ancak kaynak göstermek, o meyvenin kaynağını göstermeye benzer ve bu yolla isteyen daha hacimli ve ayrıntılı yayınlardan yararlabilirdi. Aksi bir yol "meyveyi sadece benden tadacaksın" gibi bencil bir dürtüye işaret eder. Ama bu da insani bir olaydır. Ben de internet ortamında zamanında böyle şeyler yapmıştım. Herkes yapabilir. Açıkçası burada yazılanlar biraz dramatik olmuş. Üzüldüm.
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 12, 2009, 10:05:38 öö
Bir saniye Arkadaşlar sanırım burada yanlış birşeyi farkediyorum. Hep birlikte bir Kişinin üzerine yüklenme olayı.. Biraz sakin olarak Sayın Adam'a kendini ifade etmesi için Görüşlerini bizimle paylaşmasına müsaade ederek en başta Kendi Huzuruna ilişkin bir rahatsızlık vermesek (!)

Eleştiriler muhakkakki olacaktır ama birazcık sakinlikle ve Sayın Adam'ın da sonuçta bir Insan olduğunu aklmızdan çıkarmayarak Kendisini mümkün olduğunca huzursuz etmeden rahat ve aklıselimle düşüncelerimizi ve görüşlerimizi yöneltsek bence hiç de fena olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta merak ettiklerimiz olacaktır, sorularımız da ve cevaplarımızı almak da. Bunlar bizim bize verilen haklardır ama bunları Sayın Adam 'ı rencide etmeden, huzursuz etmeden elde etmek varken işi zora sokmanın bir anlamı yok.. Bu benim kişisel görüşlerim ve Kendilerine de özelden beni mazur görmelerini rica ederek Kendisiyle ilgili olan durumda müdahele ettiğim, etmek durumda kaldığım ki  maalesef bu şekilde bir durum söz konusu olduğu için elimde olmayarak özürlerimi sundum.

Olayı sadece dıştan bakarak gözlemleyebildiğim için ben, böyle düşünüyorum ama aksi düşünenler yaptıklarında özgürdürler. İradleri kendi seçimleriyle yaşantılarını belirleyecektir. Herkes istediklerini yapmakta serbesttir.

Saygılar,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: martı - Eylül 12, 2009, 01:05:43 ös
            Adam rumuzlu üyenin yazdıkları güzel ve bazı konularda fikir edinmemi de sağlayan dolu yazılar ve  yazının alındığı söylenen kitaplar hakkında bilgim olmadığından bana çok güzel filtre bilgi oldu bu yazılar.Fikirlerin alındığı kitabın ismi önemli değil mi derseniz önemli;ama sadece yazıları yazan Sn.Adam için önemli...Sn.Adam kitapları hatırlayamıyor veya istediği için yazmıyorsa,içi maddi(yazı hakları) ve manevi olarak rahat ise kendi sorumluluğunda olduğundan önemi yoktur."Sanırım cümleleri kelimeleri değiştiriyor" cümlenizin cevabı da Sn.Adam'ın,kitabın özetini çıkarmış olması.

             Art niyet vardır veya yoktur bilemeyiz;ancak bu ne kadar art niyetse,bunu ortaya çıkarmak için harcanan ekstra çaba da art niyettir.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Ekim 09, 2009, 05:07:46 ös
Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting.


Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Ekim 09, 2009, 06:03:10 ös
Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting.

bu ne terbiyesizlik onu anlamış değilim.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Ekim 09, 2009, 06:08:53 ös
Bayan Isabell çok özürdilerim, çok haklısınız. Kendimi affetmeyeceğim. Elim kırılsaydı da, bildiğim doğruları yazmasaydım.

Bir daha olmayacak, lütfen beni siz affedin! Sizden azar işitmek bile, benim için çok değerli olsa da, sizin laflarınızdan sonra kendimi çok kötü hissettim. Sanki odamdaki duvarlar üstüme üstüme geliyor. Lütfen lütfen, bir daha inanın olmayacak.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Ekim 09, 2009, 06:18:45 ös

Sayın Akyol,

Sayın ADAM'ın yazdıklarını okumuş olsaydınız,reyting kaygısı taşıyan hafiflikte birisi olmadığını kolaylıkla görebirdiniz.Aksine,sizin tutumunuz ve uslubunuz,oy kaybeden siyasetçilerin tavrını andırıyor.

Bildiğini,derlediğini,biriktirdiğini paylaşan insana ancak saygı duyulur.Beni asıl üzen,hepimizin birşeyler kazandığına inandığım bu forum sitesinden sizin nasibinizi alamamış olmanızdır.Daha önce de dillendirdiğiniz bu konuya,sayın ADAM gayet makul bir açıklama getirdi.Bundan sonra sizin yapmaya çalıştıklarınız, ancak size zarar verir.Lütfen hepimiz haddimizi bilelim,forumu hakiki anlam da reyting zeminine taşımayalım.


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Ekim 09, 2009, 06:29:58 ös
Bay Adam'ı bırakalım da birbirimizi eleştirelim,
Bay ceycet,

Siz de Masonlukla ilgili iki tane  cümle öğrenmişsiniz, sürekli aynı düşünce üzerinden yorum yapıyorsunuz. Artık değiştiriniz, çok parıldıyor. Beni ilgilendirmez ama biraz objektif olunuz. İçimde saklıyordum da bunları da söylemek istedim.

Kusura bakmayın ama ben düşüncelerimi kimseden esirgemem. Ayrıca bilgi hırsızlığına tahamül edemem, herkez kaynak belirtmeli.


Sayın Akyol,

Sayın ADAM'ın yazdıklarını okumuş olsaydınız,reyting kaygısı taşıyan hafiflikte birisi olmadığını kolaylıkla görebirdiniz.Aksine,sizin tutumunuz ve uslubunuz,oy kaybeden siyasetçilerin tavrını andırıyor.

Bildiğini,derlediğini,biriktirdiğini paylaşan insana ancak saygı duyulur.Beni asıl üzen,hepimizin birşeyler kazandığına inandığım bu forum sitesinden sizin nasibinizi alamamış olmanızdır.Daha önce de dillendirdiğiniz bu konuya,sayın ADAM gayet makul bir açıklama getirdi.Bundan sonra sizin yapmaya çalıştıklarınız, ancak size zarar verir.Lütfen hepimiz haddimizi bilelim,forumu hakiki anlam da reyting zeminine taşımayalım.


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Ekim 09, 2009, 06:33:51 ös

Benim masonlukla ilgili bildiğim cümle falan yok.İçinizde sakladığınız zannına sahip olduğunuz herşey,heryerden görünüyor.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: popperist - Ekim 09, 2009, 09:26:04 ös
Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting.
Bir yerden alırsan intihal, birçok yerden alırsan araştırma olur derler.

Tabii her bilginin kaynağını görsek, bizim için daha iyi olurdu.  Kaynak göstermemenin birçok nedeni olabilir;

1. Kişi ortaya koyduklarının kendisine mâl edilmesini umarak, ve bu yolla ilgiyi üzerine çekmek isteyerek bir ego tatmini arayışındadır.

2. Kişi bir takım bilgilere sahiptir, ancak bu bilgileri nereden aldığını anımsamıyordur.

3. Kişi, sahip olduğu bilgileri herkesin mâlumu olan bilgiler olarak görüp, bu bilgilerin kaynağına referans vermeye gerek görmüyordur.

4. Kişi, aktardığı bilgilerin temel kavramlarında başka kaynaklardan yararlanmışsa da, bu kavramları yorumlayarak ve üzerine ekleyerek özgün bir kompozisyon oluşturduğuna inanıyordur, ve gerek 2. maddedeki, gerek 3. maddedeki ve gerekse kendi yorumu kavramı aştığı için kaynak göstermemeyi seçmiştir.

Daha bir çok neden de olabilir.

İkinci, üçüncü ve dördüncü maddelere zaman zaman kendimin de uyduğumu belirtmek isterim. Hatta sadece ben uymam, çoğu bilim adamı ve felsefeci de bu maddelere uyar. Çok doğal bir insan davranışıdır.

Bu nedenlerden sadece birincisi bencil bir nedenden kaynaklanıyorken , ikinci neden insan olmanın gereği olan doğal bir mazeretten, (yani unutkanlıktan, kayıt eksikliğinden), üçüncü neden bir varsayımdan, dördüncü neden ise bir tercih durumundan kaynaklanıyor.

Eğer siz tutup da, bir kişiyi kaynak vermeden bilgi aktardığı için suçluyorsanız, ve bu suçlamada kişiye doğrudan 1. maddedeki art niyeti yaftalıyorsanız, ancak kendi art niyetinizi ortaya çıkarmış olursunuz.

Ve bu tartışmayı ara ara alevlendirerek, bu suçlama işinde diğer olasılıkları, hele hele yapılmış açıklamaları göz ardı ediyorsanız, bu ancak sizin kendi ahlaki boyutunuzu ifşa etmenize yarar ve kendi bencilliğinizi gösterir.

Bu duruma Freud psikolojisinde "yansıtma" derler.
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Ekim 09, 2009, 10:08:46 ös
bu ne terbiyesizlik onu anlamış değilim.

Site ortamında ciddiliği ve seviye itibariyle bi hayli yüksek olması nedeniyle özellikle Bilgi'nin paylaşım ortamı olmasından dolayı böle bi ibare kullandığım için -haddimi aştığımdan dolayı-özür diliyorum ama tavrımın haklı ya da haksız olduğunu göstermez sadece olumsuz bi kelime kullanmanın hangi durumlarda olursa olsun en başta kendime çok büyük bir zaiyatı olduğunu farkettiğim için kendimden gerçekten utandım. Bunun için gerçekten üzgünüm.. Belirli bi olgunluğa erişmek için çabalayıp dururken karşılaştığımız bazı durumlarda anında tepki vermemize yol açsa da şunun bilincindeyim ki, burada paylaşılan Bilgilerin önemi ve mahiyeti gereği bizlere Işık tutan her kim olursa olsun önünde Saygıyla eğilmek benim her zaman için prensibimdir. Bu yüzden Sayın Adam' a her zaman için minnettar kalacam. Çünkü ne kadar çok Bilgi alırsak o kadar çok otomotikman alçalıyo ve belirli bi süreden sonra çirkin sözleri sarfedemez duruma geliniyor, bu yüzden..

- Ayrıca  Sayın Ceycet ve Sevgili Popperestin Düşüncelerine tamamiyle de katılıyorum.

Saygılarımla,
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Kasım 02, 2009, 06:39:50 ös
Sayın popperist ,

Aslında ilgili kitabı alsanız ve okusanız Bay ADAM'ın davranışını daha iyi anlarsınız.Ben bir kaçını size belirteyim;

1- İlgili üye kitabın ismi olan "ADAM OLMAK"'dan etkilenmiş ve ismini ADAM olarak belirlemiş. Kitap zaten Adam olmayı yönleriyle anlatıyor ve bir insan o kitaptan eğer bir şey anladıysa zaten kitabı kaynak göstermeden başka yere aktarmaz. Çünkü hem yazar hem de kitap çok özel. İlgili üye de zaten üye olduktan sonra kaynaksız yazılarını copy-paste yapmaya bu kitaptan başladı.

2- Yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi  eğer; Kişi bu kaynakları unuttuysa ya da not almadıysa ustaca ama bence komik bir şekilde yerlerini değiştirerek buraya aktarmazdı. Açıkcası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim.

3- Diğer bir husus yine yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi eğer; kişi bizim bildiğimizi zannediyorsa, bunu değiştire değiştire yazmaz. Ne gerek var.

4- Bence ilgili üye kitap paylaşımı yapsın, hiç bunlarla uğraşmaya gerek yok. Okadar değiştir, ordan al oraya koy. Bunlar komik şeyler.

Freud'un kemikleri sızladı çünkü "yansıtma" yı anlamamışsınız. Yapmayın etmeyin, komik şeyler yazmayın parıl parıl parlıyor bilmediğiniz.
Önce bu teoremin olması için neler gerektiğini öğrenin sonra gelin başkasına laf atın. :)
Eğer dediğini gibi olsaydı, ben de sizi diyebilirdim ki; Yoksa bana böyle damga vurmaya çalışmanız kendi yansıtmanız mı? derdim derdim derdim ama Freud'un düşüncesi bu değil, demem. Bilmediğiniz Adam'ların bilmediğiniz düşüncelerini başkalarına belirtirseniz, Cem Yılmaz'ın espirisini başkasına yapmış olursunuz. Size anca bu olayı bu kadar indirgeyebildim.
Egomu tatmin ettiniğiniz için teşekkür ederim, konuyu bildiğim için kendimi yukarda hissettim. :)
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: popperist - Kasım 02, 2009, 08:12:28 ös
Sayın Akyol,

Söylediğim gayet açıktır; "Eğer siz tutup da, bir kişiyi kaynak vermeden bilgi aktardığı için suçluyorsanız, ve bu suçlamada kişiye doğrudan 1. maddedeki art niyeti yaftalıyorsanız, ancak kendi art niyetinizi ortaya çıkarmış olursunuz."

Bu böyle mi böyle? Neden sadece birinci ihtimale odaklanmayı tercih ediyorsunuz? Sayın Adam'ın yapılmış açıklamalarına ısrarla inanmayarak neden "açıkçası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim" diyorsunuz?

Hiçbir açıklamadan tatmin olmayacaksanız, sizi hiçbir şey fikrinizden geri döndürmeyecekse, baştan söyleyin, biz de bilelim. Siz ne olursa olsun "kasıtlı görmeye devam" edecekseniz, burada neyi tartışıyoruz ki?

Bir kere siz Sayın Adam'la özel mesajla bu konuyu tartışmışken, bir de buraya bir forum başlığı açmanız başlı başına patolojik bir olay. Madem bunu özelde tartıştınız, bir de buraya başlık açarak neyi amaçlıyorsunuz? Forum üyelerini bilgilendirmeyi mi? Sayın Adam, sizin uyarmalarınıza rağmen doğrudan alıntıladığı kaynakları yazmamaya devam mı ediyordu? Siz tekrar tekrar ikaz ettikten sonra bile, yazmaya devam mı ediyordu? O zaman bunu forum üyelerine duyurmanız mantıklı olur. Ama biriyle bir şeyleri müzakere ettikten sonra, bir cevap olarak bunu 3. kişilere duyurmanız, üzüm yemek istemekten çok bağcı dövmek istediğinizi bana gösteriyor, ben de bunu eleştiriyorum.

Bir de sonraki yazılarınıza bakalım;

"Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting."

Sizin bu mesajınızdaki uslubunuz ne kadar barışçı, ne kadar saldırgan, ne kadar nötr? Bunu düşündünüz mü? Siz birini gülünçlükle, tutarsızlıkla suçluyorsunuz, ama farkında olmadan aynı gülünçlük ve tutarsızlığı siz sergiliyorsunuz. Hele hele yapılmış açıklamalara rağmen. Ben bu durumu olgunlaşmamışlık ile yorumluyorum.

Bu da yetmiyor, geliyor "e ben de sizi beni eleştirdiğiniz için yansıtma yaptığınızı düşünüyorum"a getiriyorsunuz. Hatalı olduğunuz nokta şu; ben sizin bir mazeretinizi istismar etmiyorum. Burada size "laf atma" gibi bir derdim de yok. Ben sadece sizi eleştiriyorum. Bunun da bana bir faydası olacağını zannetmiyorum. Zaten bu foruma ilk yazdığım mesajda da nötr kalmayı tercih etmiştim ve uzun süre konu kapanmış gibi durdu.  Sizi gerçekten suçladığım taraf, bu olay kapandıktan sonra bile sizin saldırgan uslubunuzu devam ettirmeniz oldu. Siz yine bir kaç gün sonra girdiniz, Sayın Adam'ın yazdıklarını "karman çorman" bilgi yığını olarak gördünüz, ve Sayın Adam'ı, reyting peşinde koşmakla itham ettiniz. Bu artık durumun kişisel bir hır güre döndüğünü gösterir. Siz bir şeylerin gerçekten düzelmesini istiyor olsaydınız, Sayın Adam'ı o söylediği tüm kaynakları yazmak konusunda ikna ederdiniz. Yazdıklarına "karman çorman bilgi yığını" diyerek, ve tüm çabasını "reyting" çabası olarak görerek, ilerideki bir çözüm ihtimalinin altını oyuyor, durumu dediğim gibi kişisel bir boyuta çekiyorsunuz. Benim kötü gördüğüm taraf bu.

Siz Sayın Adam'ın yaşına geldiğinizde, bırakın okuduğunuz notların kaynağını , kendi varlığınızı unutmayacağınızın bir garantisi var mı acaba? Herşeyden çok, ve belki de sadece bu durum, benim midemi bulandırdı. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum.
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Kasım 02, 2009, 08:49:21 ös

Siz Sayın Adam'ın yaşına geldiğinizde, bırakın okuduğunuz notların kaynağını , kendi varlığınızı unutmayacağınızın bir garantisi var mı acaba? Herşeyden çok, ve belki de sadece bu durum, benim midemi bulandırdı. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum.

Bazen olgunluk adına birşeyler söylemeyelim, kendimizi düşürmeyelim ya da bize ne yapılırsa sesimizi çıkarmayalım deniliyor ama haklıyı da haklı etmek gerekiyor. Al benden de o kadar.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: aashooter - Kasım 02, 2009, 11:43:17 ös
Uzulerek insanlarin zamanlarini nasil bosu bosuna harcadiklarini goruyorum... Bence zaman cok daha verimli degerlendirilmeli...

Tabii bu tartisma ortamindan zevk alanlar varsa, onu bilemem...

Ben kimsenin tarafini turmadan, nacizane sadece sunu soylemek isterim;

Etik davranmadigini bildigim, yazilarindan rahatsizlik duydugum kisilerin mesajini okumadan direk atlarim... Ne kendi sinirimi bozarim, ne bune benzer bir tartisma ortami yaratmak zorunda kalirim...

Bu tur siteler kar amaci gutmeyen olusumlar... Yapilmis bile olsa, alintilar kimseye maddi kazanim saglamaz; sonucta kimse kimsenin kim oldugunu bilmiyor...

Muhim olan, alinti bile olsa, bir fikrin sunulabilmesi , ozumsemeye degecek nitelikte ise tartisilabilecek ortam yaratilmasi...

Bu forum, yartisma yaratacak ortami cok basarili bir sekilde sagliyor, sahsi tesekkurlerimi sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Ben her zaman sunu soylerim; yuz yuze konusma, klavye araciligi ile tartismaktan cok daha moderndir, cok daha sosyaldir. Oto-kontrol mekanizmasi cok daha rahat calisir. Araya kalvyeler girdigi zaman, asiri ozgurluk hissi ne oto-kontrol birakir, ne saygi, ne sevgi.

Bu tartismanin yuz yuze yapilabilecegi bir ortamda oldugunu dusunun; bu seklini alir miydi?

Herkese sevgiler, saygilar...

aashooter.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Kasım 03, 2009, 02:32:34 öö
Beyefendi bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayınız, farkındaysanız ikinci kez size belirtiyorum. Bilmiyorsunuz olayı boşverin, çünkü daha fazla komik oluyor.

Dünyalar iyisi üye,

Ben Bay ADAM ile özel msj da konuşmadım. Ben konuyu açtıktan sonra nedendir bilinmez bana özelden ileti gönderdi, sonra benim konum silindi, ben tekrar açtım, bu sefer özel mesajından da söz ettim. Tatmin oldun mu bilemiyorum, ancak şunu 10. kez belirtmek isterim;

Bir kitap bazen bir ömrün bazen de 10-20 yılın ürünü olabiliyor. Biri kalkıpta; türlü türlü bahanelerle yazarın emek vererek yazdığı kitabı değiştirerek alıntı yapması doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum. Hadi kardeşim bir kere yaptın, ama bu defalarca olursa bir sorun var demektir. Tamam hadi diyelim ki kaynaksız yazasın var, bare aynısı yaz da bir şeye benzesin..

Kitabın 2. sayfasında zaten yazar fikir ve sanat eserleri kanununa göre değiştirilsin, değiştirilmesin her türlü yayın hakkını saklamış. Suçu doğrulayarak teşvik ediyorsunuz haberiniz yok.
Bilmeyenler okusun öğrensin kanunu;
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/957.html


Siz interneti sıradan bir sayfa zannediyorsunuz ama herşey kayıt altına alınıyor.

Bir kere siz Sayın Adam'la özel mesajla bu konuyu tartışmışken, bir de buraya bir forum başlığı açmanız başlı başına patolojik bir olay. Madem bunu özelde tartıştınız, bir de buraya başlık açarak neyi amaçlıyorsunuz? Forum üyelerini bilgilendirmeyi mi? Sayın Adam, sizin uyarmalarınıza rağmen doğrudan alıntıladığı kaynakları yazmamaya devam mı ediyordu? Siz tekrar tekrar ikaz ettikten sonra bile, yazmaya devam mı ediyordu? O zaman bunu forum üyelerine duyurmanız mantıklı olur. Ama biriyle bir şeyleri müzakere ettikten sonra, bir cevap olarak bunu 3. kişilere duyurmanız, üzüm yemek istemekten çok bağcı dövmek istediğinizi bana gösteriyor, ben de bunu eleştiriyorum.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ADAM - Kasım 03, 2009, 09:14:09 öö


Bu konuda epeydir sustum,  sesimi çıkarmadım ama anlaşılan bana da bir şeyler söyleme sırası geldi. Kim bilir, belki kimi forum üyeleri söylememi bekliyor bile...

"Adam Olmak" adlı kitabın tüm bölümlerinin bir özetini (yapabildiğim kadarıyla) "Kitabevi" genel başlığı altında art arda vermiştim. Kapak fotoğrafını bile tarayıp eklemiştim.

Herkes o kitabı bulamayabilir. Okuma olanağına sahip olamayabilir. Hacimli olduğu için okumayı göze alamayabilir.  Ben bulmuş ve okumuşum; şanslıyım. Başka bulmuş ve okumuş olanlar da var anlaşılan.

Tepkiyi anlayamıyorum. Güzel ve yararlı şeyler yazılmışsa aktarmakta ne zarar var?

Ben o kitaptan belki biraz fazla etkilenmişim. Alıntılar yapmışım. Hatta bu forum alanındaki adımı da oradan esinlenerek seçmişim. Bunlardan ötürü kötülenmişim. Alıntıların kapsamı bakımından değil de kısmen alıntı yaptığım için.

Bunların sorumlusu da aslında kim biliyor musunuz? Sayın ceycet... Bana biraz da Masonluk dışında bir şeyler yazmamı önermişti. Ben de ilk etapta o konuları bulmuştum işte. Gerçi sonra o kitabın kapsamında olmayan ve Masonluk ile bağlantısı bulunmayan iletiler de aktardım. Merak eden onları da bir araştırsın bakalım acaba nereden, hangi kitaptan  çalıyorum diye...

Ancak sonra caydım... Daha birçok şey yazabilecekken, daha birçok aktarma yapabilecekken caydım. Bir aktarma yaparken kendi görüşlerimi araya ekleyebilir, tümceleri istediğim gibi değiştirebilirim. Bana kimse karışamaz.

Telif hakkını çiğniyormuşum!... Telif hakkının çiğnenmesi izinsiz yayın ile olur; bir forum ortamında aktarma yapmak o kapsama girmez. Diyelim ki girdi. Ne olacak? İsteyen gitsin beni ihbar etsin. Hakkımda soruşturma açtırsın.

Madem öyle, buyrun gelin böyle.

Caymaktan caydım.

O kitabın kapsamındaki yazılardan özet değil, bütünüyle aktarmalar yapmaya devam edeceğim. Üstelik kaynakça da göstermeyeceğim.

Başka kitaplardan da aktarmalar yapacağım. İstersem kaynakça gösteririm, istemiyorsam göstermem. Bazı yazılarımın kaynakçasını not etmişim. Onları bilgi olarak verebilirim. Vermeyebilirim de... Vermek zorunda değilim. Yazdığım her yazının ardından bu nedenle beni kötülemek isteyen kötüleyebilir. Buyursun.

Zaten önceden bildirmiştim. Elimin altında çok geniş bir birikim var. Ben aktarmaları doğrudan bir ya da birkaç kitaptan değil, o birikimden yapıyorum. Bunların çoğuna kaynakçalarının neresi olduğu yazılmamış. Bir de kaynakçası falan olmayan, hiçbir yerden yararlanmadan ve esinlenmedin, doğrudan kendi yazdıklarım var. Üstelik alıntı yaptıklarımın birçoğunu kendi istediğim tarzda düzenlemişim; bir diğer deyişle edit etmişim. Birçoğunu yabancı dillerde yapılan yayınlardan oturup doğrudan dilimize çevirmişim. Sırası geldiğinde hepsini yazacağım.   

Okuyanlar o yazıları sanki ben, kendim yazmışım sanacakmış. Sansın. İsteyen okuyacak, yararlanacak; istemeyen okumayacak. İsteyen de beni hırsızlıkla suçlayacak. Suçlasın. Önemli olan yazılandır, yazının ya da anlatımın kapsamıdır; kimin yazdığı ya da anlattığı değil.

Hodri meydan!

Kaynakça göstermemeye Sayın Popperist de karşı... Bunu daha önce yazmıştı. Ben ise şunu savunuyorum: Burası bir akademik ortam değil. Ben burada bir tez falan da yapmıyorum. Kimseye kendimi kanıtlamak zorunda da değilim. Buna karşın hâlâ kaynakça mı istiyorsunuz? Buyrun size kaynakçayı vereyim:  Yazacağım her yazı için genel olarak geçerlidir bu:

Yazar: ADAM
Başlık: ÖNCE ADAM'IN EL YAZMALARI VE SONRA DA  ELEKTRONİK ORTAMDAKİ BİRİKİMİ
Tarih: 1964 - 2009

Bu forum alanında aktaracaklarım bittiği zaman da izninizi dileyerek ayrılacağım; o tarihe kadar ölüp gitmezsem.


Sevgiler.

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Kasım 03, 2009, 10:47:23 öö

Sayın ADAM;

Haklı üzüntünüzü çok iyi anlıyorum.Ortada varolduğu izlenimi yaratılmaya çalışılan sözde sorunun,sizinde bildiğiniz gibi sizinle alakası yok."Var"olduğunu varsaydığım torunlarınıza(Allah acılarını göstermesin)gösterebileceğiniz "hoşgörü"den başka bu gürültüye ilaç olacak herhangi birşey daha olduğunu sanmıyorum.Bizler sizi tanıyoruz.İyi niyetinizi,birkiminizi,donanımınızı gayet iyi okuyoruz ve takdir ediyoruz.

Umarım üzülmenize sebep olacak girişimler tekrar etmez.


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: lucifer - Kasım 03, 2009, 11:11:25 öö
sn üyeler

forum ortamındaki uzaklığımdan dolayı bu konu ve diğer konulardan biraz uzak kalmışım.

fakat bu başlık altındaki tartışmanın ve yüksek gerilimlerle düşünülerek yazılan yazıları hisediyorum. Kişiler bu mesajlarını yazıp bır an once mesaj sayfasında gormek ıcın ıcınde bır ofke ile klavyeye bastığını dusunuyorum. ama olayın biraz fazla uzun sürdüğünü ve kimsenin alttan alma gibi bir duygusu olmadığıda gayet açık. Ortada bir Yalnışın olduğu malum Sn ADAM ın yazılarını bende okumaktayım takip edebildiğim kadar ve alıntı olduğu aşikar ve nerden yapıldığının belirtimemeside yalnış olan tarafı. Bunu Sn M. Akyol dile getirmiş sıkıntını paylaşmıştır. Fakat Aslına Bakılırsa burada Yalnışı yapan ne M.Akyoldur nede Alıntı yapıp suçlanan Sn ADAMdır. Yalnışı en başta  BEN.ISABEL,ceycettir. Sn M. akyolun duymuş olduğu rahatsızlığı daha ADAM yanıtlamamışken bizler hemen ortalığı veryansına çevirmedikmi sizcede.

Tabiki bizlerde bu konu hakkındaki düşüncelerimizi yapabilme hakkımız var fakat sankı alıntıları biz yapmış gibi bize yapılan bir atıf gibi üzerimize almamız yada sanki Sn ADAM ı suçlayıpta haklılığını ıspatlamaya çalışan M.Akyol bizmişiz gibi. bana katılırsınız katılmazsınız, ama Bu tartışma Forum içerisinde huzuru kaçırabilir.başka başlıklar altında başka konularıda tartışacağımızı ve o başlıklar altındada bilgi paylaşımları yapacağımızı unutmayalım.

son sözlerim olarakta baş kahramanlara söylemek isterimki

SN ADAM lütfen forumda bilgileri paylaştığımız sırada düşüncelerinizi aktarırken içerisinde örneklendirme yapmak yada konuyu pekiştirmek amaçlı başkalarının sözleri yada bilgilerini paylaştığımızda alıntı olduğunu belirtmenizi ben kendim adımada rica ederim. umarım sizi kıracak yalnış cümleler  sarfetmemişimdir.

SN M.AKYOL bence yalnış bir olay gördüğünüzde onu belirtmeniz elbette normal ve doğrusudur. sizin vermiş olduğunuz önem o kununun zaten önemini belirtir. ama kişilere düşüncelerinizi belirtmeniz yalnışlarını bir öneriolarak belirtmeniz sizler içinde faydalı olacaktır. kişiyi darağacına götürme çabasındaymış gibi yerden yere vurmak kişinin itibarını zedelemek bu forum altında toplanan bu forumun büyüklüğünü bilen kişilere yakışmaz.

saygılarımla,
Başlık: Ynt:
Gönderen: Prenses Isabella - Kasım 03, 2009, 01:11:24 ös

Bu konuda epeydir sustum,  sesimi çıkarmadım ama anlaşılan bana da bir şeyler söyleme sırası geldi. Kim bilir, belki kimi forum üyeleri söylememi bekliyor bile...

"Adam Olmak" adlı kitabın tüm bölümlerinin bir özetini (yapabildiğim kadarıyla) "Kitabevi" genel başlığı altında art arda vermiştim. Kapak fotoğrafını bile tarayıp eklemiştim.

Herkes o kitabı bulamayabilir. Okuma olanağına sahip olamayabilir. Hacimli olduğu için okumayı göze alamayabilir.  Ben bulmuş ve okumuşum; şanslıyım. Başka bulmuş ve okumuş olanlar da var anlaşılan.

Tepkiyi anlayamıyorum. Güzel ve yararlı şeyler yazılmışsa aktarmakta ne zarar var?

Ben o kitaptan belki biraz fazla etkilenmişim. Alıntılar yapmışım. Hatta bu forum alanındaki adımı da oradan esinlenerek seçmişim. Bunlardan ötürü kötülenmişim. Alıntıların kapsamı bakımından değil de kısmen alıntı yaptığım için.

Bunların sorumlusu da aslında kim biliyor musunuz? Sayın ceycet... Bana biraz da Masonluk dışında bir şeyler yazmamı önermişti. Ben de ilk etapta o konuları bulmuştum işte. Gerçi sonra o kitabın kapsamında olmayan ve Masonluk ile bağlantısı bulunmayan iletiler de aktardım. Merak eden onları da bir araştırsın bakalım acaba nereden, hangi kitaptan  çalıyorum diye...

Ancak sonra caydım... Daha birçok şey yazabilecekken, daha birçok aktarma yapabilecekken caydım. Bir aktarma yaparken kendi görüşlerimi araya ekleyebilir, tümceleri istediğim gibi değiştirebilirim. Bana kimse karışamaz.

Telif hakkını çiğniyormuşum!... Telif hakkının çiğnenmesi izinsiz yayın ile olur; bir forum ortamında aktarma yapmak o kapsama girmez. Diyelim ki girdi. Ne olacak? İsteyen gitsin beni ihbar etsin. Hakkımda soruşturma açtırsın.

Madem öyle, buyrun gelin böyle.

Caymaktan caydım.

O kitabın kapsamındaki yazılardan özet değil, bütünüyle aktarmalar yapmaya devam edeceğim. Üstelik kaynakça da göstermeyeceğim.

Başka kitaplardan da aktarmalar yapacağım. İstersem kaynakça gösteririm, istemiyorsam göstermem. Bazı yazılarımın kaynakçasını not etmişim. Onları bilgi olarak verebilirim. Vermeyebilirim de... Vermek zorunda değilim. Yazdığım her yazının ardından bu nedenle beni kötülemek isteyen kötüleyebilir. Buyursun.

Zaten önceden bildirmiştim. Elimin altında çok geniş bir birikim var. Ben aktarmaları doğrudan bir ya da birkaç kitaptan değil, o birikimden yapıyorum. Bunların çoğuna kaynakçalarının neresi olduğu yazılmamış. Bir de kaynakçası falan olmayan, hiçbir yerden yararlanmadan ve esinlenmedin, doğrudan kendi yazdıklarım var. Üstelik alıntı yaptıklarımın birçoğunu kendi istediğim tarzda düzenlemişim; bir diğer deyişle edit etmişim. Birçoğunu yabancı dillerde yapılan yayınlardan oturup doğrudan dilimize çevirmişim. Sırası geldiğinde hepsini yazacağım.  

Okuyanlar o yazıları sanki ben, kendim yazmışım sanacakmış. Sansın. İsteyen okuyacak, yararlanacak; istemeyen okumayacak. İsteyen de beni hırsızlıkla suçlayacak. Suçlasın. Önemli olan yazılandır, yazının ya da anlatımın kapsamıdır; kimin yazdığı ya da anlattığı değil.

Hodri meydan!

Kaynakça göstermemeye Sayın Popperist de karşı... Bunu daha önce yazmıştı. Ben ise şunu savunuyorum: Burası bir akademik ortam değil. Ben burada bir tez falan da yapmıyorum. Kimseye kendimi kanıtlamak zorunda da değilim. Buna karşın hâlâ kaynakça mı istiyorsunuz? Buyrun size kaynakçayı vereyim:  Yazacağım her yazı için genel olarak geçerlidir bu:

Yazar: ADAM
Başlık: ÖNCE ADAM'IN EL YAZMALARI VE SONRA DA  ELEKTRONİK ORTAMDAKİ BİRİKİMİ
Tarih: 1964 - 2009

Sevgiler.

Bu yapılan Değerli Açıklamanın üzerine konuşulacak birşey kalmadığını biliyorum. Her zaman için Saygı duyduğum bana duyulması gereken Saygının derecesini ve ölçüsünü bildiren, önemini kavratan Sayın Adam ve diğer birçok Kişilerin Fikirleri, Düşünceleri doğrultusunda Aydınlanmamızı sağladıkları gerçeğiyle hareket ettiğimden, Kendilerine defaaten, birçok kez vermiş olduğu Bilgilerinden yararlanmamı ve bana Işık tuttukları için ne kadar çok Minnettarlık duyduğumu, O ise hiç yılmadan rahatını bize yeri geldiğinde bozabilen ve Bilginin yararlı kısımlarıyla bizlere Işık tutması bence O'nu her zaman için daha yükseklere çıkartacaktır. Kim olursa olsun aleyhtte yapılan en aşırı negatif düşüncelere bile maruz kalınsa üzüntümüz o dur ki, Sayın Adam' a, diğer birçok Kişilere asla birşey olmaz. Altın gene altındır. Fakat Onları anlayamayacak pozisyonda olunması, Onların değerini asla küçültmez aksine ''YÜceltir''. Keşke de eleştiri yağmuruna tutacağımı Kişinin ya da Kİşilerin Onların seviyesinde bulunsaydık da en değerli bilgilerin paylaşıldığı bir ortamda bulunabilseydik. Ama ne yazıkki elimizdekilerin bile yüzyıllardır bu şekilde yapıla yapıla kaybeden hep bizler olduk, ne yazıkki.. Artık zaman değişmiş ve kendilerine hitap edilen Kişiler tarafından anlaşılan kesim, bence bu dakikadan sonra Onlara da, Düşüncelerine de, İnançlarına da sahip çıkarak şuanki gördüğümüz tablodan da anlaşılacağı üzere iyi bir ders verme olanağı da elde edilmiş olunuyor :)

Ben konuyu fazla uzatmicam ama Saygıdeğer Adam' ın Düşünce ve Bilgileri sayesinde herkesin huzurunda O'na hem Teşekkür ediyor hem de Saygımla birlikte Minnet duyduğumu ifade ediyorum.

Teşekkürler Sayın Adam; Değeriniz Sizi daima yüceltecektir.

Saygılarımla
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: cardiffmonster - Kasım 03, 2009, 09:20:51 ös
Uzulerek insanlarin zamanlarini nasil bosu bosuna harcadiklarini goruyorum... Bence zaman cok daha verimli degerlendirilmeli...

........................
Ben her zaman sunu soylerim; yuz yuze konusma, klavye araciligi ile tartismaktan cok daha moderndir, cok daha sosyaldir. Oto-kontrol mekanizmasi cok daha rahat calisir. Araya kalvyeler girdigi zaman, asiri ozgurluk hissi ne oto-kontrol birakir, ne saygi, ne sevgi.

aashooter.

Bugun fazla bir sey yazmayacaktim ancak, bu konuda benim de -zaman harcama- gereksinimim oldugunu hissettim, mazur gorun..

Sizlerden ricam lutfen hickimse yazdigimi uzerine alinmasin... Az cok takip edebildigim kadari ile herkes bir seviyeli bir ortamda insanlarin seviyeli, saygili, hosgorulu, ve bilgi paylasiminda, bilgiler uzerinde tartisarak daha yeni seyler ogrenme yolunda hemfikir... Sanirim bunu herkes onaylar.

Sn ashooter"in belirttigi uzere, otokontrol sosyal ortamlarda kayboldugunda, kisi hakli bile olsa haksiz duruma duser, hele hele resmiyet arz eden ortamlarda kisiyi kulliyen zarara sokar, bunu herkes bilir. Zaten akli basinda biri de sosyal sohbet ortaminda gerginlik cikacagini hissettiginde ya konuyu degistirir ya birakir gider, ya da sahsina yapilan bir saldiri varsa da duruma gore savunmaya gecer....

Simdi burasi -Bilgi Paylasim Platformu-, kaynakca her bilimsel calismada onemlidir, ancak, kaynagi merak eden yahut spesifik o konu uzerinde referans isteyen kisiyi hicbir konu paylasimi yapanin geri cevirecegini sanmiyorum. Dahasi, mesaj gruplarinda veya bir cok forumda insanlarherkesin ulasabilecegi  gunluk haberleri, kose yazilarini, uydurma komplo teorilerini, google.com sonuclarini kopyalayip birbirine gondererek gunluk yuzlerce mesaj gonderebiliyor -iptal ettirdigim mesaj grubu uyeliklerimden bizzati tecrubem....-  Ve burasi Akademik bir kurul tarafindan denetlenmiyor sanirim. Paylasimlar ile ilgili sorun var ise Admin gerekli kontroleri yapar yahut , diyelim ki Admin"in gorunden kacti, o zaman bir ozel mesaj ile yanlislik duzeltilebilir -varsa- Seviyeli bir ortam istiyorsak, once kendimiz istedigimiz ortamin ozelliklerini kendimizde gostermeliyiz ki karsidakini degistirmeye ugrasirken , is varlik savasina gitmesin....

Seneler oncesinden bir gazete haberi hatirliyorum, 2 kisi chat yaparken atisiyorlar ve birbirlerine kufur etmeye basliyorlar. SOnrasinda ise kufurlerin dozu kacmaya baslayinca, -Ayni- internet kafede karsilikli masalarda oturduklarini farkediyorlar.... Sonuc: 1 olu , 1 yarali!!!

Sahsim adina, fiziki olarak nelere dikkat ediyorsam, nette cok daha fazlasina dikkat ederim. Cunki monitorun obur tarafinda bir baska insan yok, bir grup insan var. Konuyu oznellestirmeden, genel olarak bakalim lutfen. Dahasi belki birbirini hic tanimayan insanlarin, inancsal ya da siyasal kutub bamtellerine dokunuldugunda verdikleri tepkiler ve kisisellestirmeler bunu fiilde bulunanlarin -ideal toplum- tanimlamalarina cok ters, ancak yakini goremem hastaligi burada ilk belirtisini gosteriyor.....

Ne ise ben cok daha uzatmiycam, sosyal olarak da psikolojik olarak da bunun sebepleri irdelenebilir ve daha once de zaten bunu arastiran , tez yazan bir cok felsefeci bile olmustur, onlari saygi ile anarak, Amerikayi yeniden kesfetmeden once kendimizi kesfetmemiz gerektigini goruyorum....

Saygilar
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Mayıs 30, 2010, 11:17:22 ös
"ARAP DÜNYASINDA (İslâm ile birlikte) “TAŞ” - 8" isimli konuyu hitaben yazıyorum,

Sayın ADAM,

Yazmayayım yorum yapmayayım diyorum ama öyle şeyler yazıyorsunuz ki insan kendini tutamıyor. Sizinle konuşmaya başlamadan evvel öncelikle Türkçe'den başalamamız gerekir ama hiç giremeyeceğim, size ayıracak hiç vaktim yok. Bir kaç kısa bir şey belirteyim;

Öncelikle derlemenin ne olduğunu ve ne olmadığını bilmek gerek. Derleme oradan buradan kopyalamak ya da cümleleri değiştirerek yazmak demek değildir. Derlemede, analiz, sentez, yeni bir görüş olması gerekir.

Ben 6.-7. sınıftayken yapardım, bazı hocalar saçma sapan kitapları verirdi. Özetini kendim çıkarmak, anladığımı yazmak yerine cümleleri değiştirir değiştirir yazardım, sizinki de aynı böyle, bir de derleme diyorsunuz.

Vaktinize yazık, insanlara kitap önerin bare, böylece tamamını okuyup, eksiksiz öğrenirler. Kaynakta belirtmiyorsunuz yahu, sanki toprağın altında eski medeniyetlere ilişkin belgeler çıkartıp oradan yazıyorsunuz:)

Biraz ordan biraz burdan, dikkat 141 kaynak verilmiş.
http://www.forumkapsam.com/showthread.php?t=11897
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Supeluta - Mayıs 31, 2010, 02:12:11 öö
Meyveden tat almaya bakalım.

Konunun üzerinden aylar geçmiş ama olsun, sn adam son noktayı koymuş, belirteyim dedim. :)
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Mayıs 31, 2010, 02:49:32 öö
Sayın Mozart,
Sayın Adam'ın yazdıklarını, daha doğrusu nasıl ve nereden yazdığı konusunu oldukça ağır bir dille eleştirmişsiniz.

"Vaktinize yazık, insanlara kitap önerin bare, böylece tamamını okuyup, eksiksiz öğrenirler. Kaynakta belirtmiyorsunuz yahu, sanki toprağın altında eski medeniyetlere ilişkin belgeler çıkartıp oradan yazıyorsunuz:)"

Eğer bu eleştri içten ve yapıcı olmak için yapılsaydı böyle bir atıfta bulunmazdınız.Hiç birşey tek bir  kitaptan okuyup anlaşılmaz.Açın bakın bütün doktrin kitapları,ders kitapları yığınla derlemeden, alıntıdan,kaynakçadan oluşuyor. Hatta romanlar bile bir şeylere öykünerek ortaya çıkıyor.Kaynak belirttiğinde açıp  bakıp okuyacak mısınız o da ayrı bir soru işareti ama...Ki aynen dediğiniz gibi sayın adam o belgeleri toprağın altından çıkarıyor, zahmet ediyor,okuyor, araştırıyor ve en güzeli forumda herkesin paylaşımına açıyor.Ki ben size söyleyeyim o kitapları önerse,  size bir kaynak listesi yapsa, bunun üstüne düşüpte okumazsınız.her ne kadar oradan buradan alma, tekrar tekrar yazma işlevi yapıyor desenizde her yeni yazılanda bir yenilik bir farklılık bulmak gayet  olağandır.Size tavsiyem her görüşe saygı duymanız,bir şeyler tekrarlansa bile yeni bir güzellik doğurabilir.Siz de eksik aramak, kuru eleştirmek yerine bence bunları okuyup, tekrarlanan düşünceler yerine yenilerini üreterek foruma bir katkı sağlayabilirsiniz.Benim görüşlerim bu kanaatte.Eğer ki bana soracak olursanız Başkasını neden savunuyorsunuz diye cevabımı da şimdiden vereyim.Bir hukukçuyum ve sayın Adam'ın yazdıkları,paylaştıkları -size göre- tekrar ettikleri gayet "hoş ve güzel derlemeler"Keşke bende dahil forumda herkes öyle olsa.Ama oldukça zor.Bu yüzden  eğer kişiye saygınız yoksa bile ortadaki emeğe saygı göstermelisiniz....
Bu arada derlemenin tanımına uygun olarak sayın adam'ın yaptığı "Derleme yazarı yeni bir araştırma yapmaz ancak kendi alanındaki yayınlanmış makalelerden yararlanarak alanına yeni bir bakış açısı sağlar." bu görüş doğrultusundadır...
SAYGILARIMLA
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Mayıs 31, 2010, 02:59:11 öö
Derleme “ merak edilen bir konuda gerçekleştirilmek istenen bir amaç doğrultusunda, var olan geçerli ve güvenilir bilgilerin toplanarak sistemli olarak düzenlenmesiyle çok yönlü bilgi birikimi sağlamak için bir ya da daha fazla kişi tarafından hazırlanan yazılı metindir”. Yapılan derleme, başkalarının okuması için yayınlanabilir. Yayınlanma aşamasında yayımın yapılacağı yere göre özel kurallar gözetilerek hazırlanabilir, değerini takdir etmek için hakemler tarafından bu kurallara göre değerlendirilebilirler. [1]

[1] (Uniform Requirements for Manuscripts Submitted to Biomedical Journals, International Committee of Medical Journal Editors, January 1997 – Annals of Internal Medicine – Volume 126 – Number 1 ( Çeviri: Ayşen Bulut))
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Halsond - Mayıs 31, 2010, 10:20:04 öö
Sayın Mozart;

Siz sayın Adam’ın dediklerini yorumlayabilecek kadar bilgi ve deneyime sahipseniz lütfen onun yaptığının %1’ini yapında bizde sizden ilham alalım. Paylaştığınız bir çok konuyu bende yakından takip ediyorum. İnsanları kutuplaşmalara iten bir amacınız olduğu aşina ama bunu niçin yaptığınızı bilmiyorum ve bence özellikle altına kaynak atıyorsunuz bu fikirleri paylaşıp paylaşmadığınız bile aşina. Çok bilmek ve paylaşmamak egonun su yüzüne taşmış halidir. Sorumsuzluktan başka bir şey değildir. Hele paylaşanlara çamur atmak başka bir duruma girer.

Sayın Adam’ın yazılarına gerçekten kafanızdaki ön yargı ile değil de ne katabilirim tarzı ile yaklaşabilseydiniz gerçekten ortaya çok güzel işler çıkartabilirdiniz. Sanki bu yazımlarınızla Sayın Adam ile bir yarışa girmiş gibi duruyorsunuz ama maalesef yapamazsınız. Siz böyle bir yarışa girseniz dahi Sayın Adam sizinle bu şekilde bir yarışa girmeyecektir. Bir çok kişi bir çok şey öğreniyor Sayın Adam’dan doğru veya yanlış, herkes ergin kişiliğe sahip bırakında siz onlar adına neyin doğru neyin yanlış olacağını araştırmayı, insanlar kendileri bulsunlar doğruyu yanlışı.

Lütfen herkes bu şekilde hazırlanmış bir forumda yaptırımcı tavırlar takınsın burası kimsenin bilgisinin yarıştığı bir arena değil. Hepimiz değişik kaynaklardan değişik şeyler öğrenip paylaşabiliriz bu kaynakların hata yapma olasılıklarıda muhakkakki olacaktır. Böyle bir durumda herhangi birinin yok senin dediğin kopya yok senin dediğin yanlış ve saçma tarzı şeyler ifade ederse bir yere varılamaz gibime geliyor. Eğer bir söyleşinin nasıl daha iyi yönetilmesi hakkında bilgi edinmek isterseniz ADAM OLMAK kitabını tavsiye edebilirim.

Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: dogudan - Mayıs 31, 2010, 11:48:00 öö
Ne yaptığınızı veya ne yapmak istediğinizi  anlamakta zorlanıyorum.  Size göre sert olan eleştirileriniz,  bana ve bir çok forum üyesine göre anlamsızdır.Anlamsız  eleştiler yerine Sayın ADAM'ın dediği gibi Meyveden tat almaya bakın. Bir kerecik olsun saygıyla, sevgiyle yaklaşın.

 Sabit fikirli olmak yerine hiç olmazsa empati yapın, başkalarına saygı gösterip  kendinizi geliştirin. Geliştirinki toplumları hep beraber geliştirelim.

"ARAP DÜNYASINDA (İslâm ile birlikte) “TAŞ” - 8" isimli konuyu hitaben yazıyorum,

Sayın ADAM,

Yazmayayım yorum yapmayayım diyorum ama öyle şeyler yazıyorsunuz ki insan kendini tutamıyor. Sizinle konuşmaya başlamadan evvel öncelikle Türkçe'den başalamamız gerekir ama hiç giremeyeceğim, size ayıracak hiç vaktim yok. Bir kaç kısa bir şey belirteyim;

Öncelikle derlemenin ne olduğunu ve ne olmadığını bilmek gerek. Derleme oradan buradan kopyalamak ya da cümleleri değiştirerek yazmak demek değildir. Derlemede, analiz, sentez, yeni bir görüş olması gerekir.

Ben 6.-7. sınıftayken yapardım, bazı hocalar saçma sapan kitapları verirdi. Özetini kendim çıkarmak, anladığımı yazmak yerine cümleleri değiştirir değiştirir yazardım, sizinki de aynı böyle, bir de derleme diyorsunuz.

Vaktinize yazık, insanlara kitap önerin bare, böylece tamamını okuyup, eksiksiz öğrenirler. Kaynakta belirtmiyorsunuz yahu, sanki toprağın altında eski medeniyetlere ilişkin belgeler çıkartıp oradan yazıyorsunuz:)

Biraz ordan biraz burdan, dikkat 141 kaynak verilmiş.
[url]http://www.forumkapsam.com/showthread.php?t=11897[/url]
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: enelsır - Mayıs 31, 2010, 05:19:12 ös
  Değerli forum üyeleri,

 Ne kadar uzun zaman önce başlatılmış, bana göre çok değersiz bu  konuya cevap verme zorunluluğunu şu sebepten hissetim; Fakat, açıklamalarımı yapmadan önce şunu belirtmek isterim ki, ben bu konuda sevgili ADAM 'ın tarafındayım. Bunu daha başında söylememin sebebi polemik yaratmama çabasıdır.

 Konumuza gelince; Bu konu hem eseastan hem de usulden yanlıştır. Tartışılmaya bile değer değildir (tamam tamam, sakin olun.Bana göre demeyi unuttum). Çünkü sorgulanması gereken sevgili ADAM 'ın yazdıklarını nereden aldığı değil, neden yazdığıdır. Bu forum Masonluğu anlatmaya, en doğru kaynaktan yani Masonlar tarafından anlatmaya yönelik bir forum.  Burada Masonluğu merak eden ve öğrenmek isteyen insanlar mevcut. Dolayısıyla buradaki bilgilerin en doğru, en özel, en açıklayıcı bilgiler olmasını beklemek kaçınılmazdır. Hele hele her önüne gelenin üye olamadığı bir forumdan bahsediyorsak durum daha da aydınlanır.

 Sevgili ADAM ne yapmış? Birinin ürettiği bir şeyi çalıp ondan maddi çıkar mı elde etmiş? Yoksa birinin ürettiği bir şeyi kendi ürettiği bir şeymiş gibi mi sunmuş? Yoksa orada bulunuş amaçları daha başından belli insanlara orada bulunuşlarını daha anlamlı kılacak,ulaşılması, araştırılması güç bilgileri sunarak yardımcı mı olmuş?

  Sevgili ADAM'ı yargılarken bir de şöyle bakılmalı; Bu insan bütün bu yazdıklarını kafadan mı atmıştır? Bütün bu bilgileri okumuş, araştırmış, bizimle paylaşmış olması da bir emek değil midir? Saygı görmeyi hak etmiyor mudur?

 Ben kendi adıma yazdıklarını beğeniyle okuduğumu ve yazacaklarını (her nerden alıntılarsa alıntılasın ve kaynak da göstermesin. Ben merak edersem ve daha derin araştırma ihtiyacı duyarsam, kaynağı kendim sorarım) merakla bekliyorum. Şimdiye kadar da sayesinde öğrendiklerim için kendisine teşekkür ederim.

 Saygılarımla.

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Fraternis - Haziran 01, 2010, 10:17:26 öö
Zaman yaratabildikçe yazılarını keyifle ve merakla takip ediyorum. bilgisini bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim. Bende bazı yazıları için kaynak var olup olmadığını sormuştum fakat her yazı için kaynak belirtmek gereksiz olacaktır. :) Kaynakları mümkün olduğu kadar bakınız şurdan aktarıyorum diyebiliriz. Ben daha çok
Kitabevinden paylaşmayı seviyorum.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Haziran 01, 2010, 11:25:34 öö

İnsan belleği,o insanın zaman içerisinde çevreden,okuduklarından,gözlemlediklerinden biriktirdiği bilgilerden oluşur.Aklı bu bilgileri yorumlayınca da düşünceleri ortaya çıkar.

Şahsen ben,bugüne kadar okuduğum kitapların isimlerini,yazarlarını hatırlamakta zorlanıyorum.Bu durumda, okuduğum herhangi birşeyi başkalarıyla paylaşma hakkım yokmudur?...Babamdan öğrediğim herhangi birşeyi,babamın adını zikretmeden sizinle paylaşamazmıyım?

Allah aşkına;kim,neyi nerede okuduğunu tam ve doğru olarak hatırlıyor?Bu söylediklerim sıradan insanların bile ölçüsünün dışın da...Ki,söz sayın ADAM'a gelince,işin boyutları çok daha genişliyor.ADAM yürüyen kütüphane...

Yürüyen kütüphaneye kaynak sormak ne kadar ironik...Öyle değil mi?...

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı alma
Gönderen: Barbaros - Haziran 03, 2010, 02:32:50 öö
Uzun lafı kısası  Mozart gereksiz bir konuya imza attın bu yüzden seni tebrik ederim. Forumda kaç yıldır bulunan birisin ama son 2 yıldır başkalarının görüşlerini sürekli eleştirerek, haddini aşarak dikkat çekmeye çalışan kendini mükemmel gören garip bir kişilik zihniyeti görüyorum sende...
Allah hidayet versin.

Sayın ADAM bu forumda kendini bilgi ve tecrübeleriyle kanıtlamış güzel işlere vesile olmuş bir büyüğümüzdür. Saygı duyalım.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Haziran 03, 2010, 08:28:29 ös
(http://img76.imageshack.us/img76/5240/20032006kuklamg1.jpg)
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Haziran 03, 2010, 11:00:23 ös
(http://www.nkfu.com/resimler/atasozleri/atasozleri-35.jpg)
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Haziran 03, 2010, 11:20:23 ös


Daha açık olmak gerekirse:

(http://kafa.bobiler.org/upload/photographs/94872403m.jpg)

Adversus solem ne loquitor!!!
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: enelsır - Haziran 03, 2010, 11:35:04 ös
  
   Sayın Mozart,

 Bu konuyu samimiyetle açtığınızı düşünerek cevap vermek isteği duymuştum. Fakat hem bu konu da hem diyer ( hem başlattığınız, hem katıldığınız) konular da , dürüst olmak gerekirse ( ki şarttır) incir çekirdeğini bile doldurmayacak paylaşımlar da bulunmuş biri olarak en azından uslubunuzu deyiştirmenizi ve daha saygılı olmanızı rica edeceğim. Bir şey düşünüyor ve paylaşıyor olabilirsiniz. İyi de yaparsınız. Bunun için buradayız.

 Bütün bunların ışığın da sizden bir ricam daha olacak; bu forumun başlığı ve amacı dikkate alınarak düşünülürse eyer hem foruma hem de forum katılımcılarına en büyük katkıyı sayın ADAM yapmaktadır. Hatta iddaa edilebilir ki bu forumu amacına ve adına en yakışır kullanan üye yine sayın ADAM' dır.

  Bu forumun mottosu ' masonluk masonlardan öğrenilmelidir' deyil mi? Peki buna en büyük hizmeti veren üye kim sizce?.... Evet sizinle aynı fikirdeyim.Bence de sayın ADAM.

 Bence foruma üye olurken samimi bir şekil de amacı Masonluk' u öğrenmek olan bir üye , sevgili ADAM sayesin de bu konuyla ilgili en az bir şey ( bir milyon mu demeliydim? ) öğrenmiştir.

   Sevgili Mozart,

 Bu konuyu çok uzun zaman önce açmışsınız. Belki o gün başka şekil de düşünüyordunuz , fakat benim nacizane fikrim, bu konu uzatılmaya ve tartışılmaya bu gün için deyer deyildir. Bu hem böyle gereksiz ve gerçeyi yansıtmayan  bir konuya vakit ayırarak size , hiç bir şey vermeyerek de bize ( forum üyelerine) haksızlık olmaktadır. Siz başlatmışsınız , siz bitirmelisiniz.

  Saygı ve sevgiler.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ceycet - Haziran 04, 2010, 11:09:55 öö
İnsanoğlu sözleri ve davranışlarıyla toplumda kendine bir yer edinir.
Duygu ve düşüncelerini kelimelerle, sözlü ya da yazılı bir biçimde ifade eder insan.
Duygu ve düşünceler hal diliyle, davranış biçiminde de ortaya konulabilir.
Duygu ve düşüncelerin sözle ifadesi “kal”, davranışlarla anlatılması ise “hal” diliyle tanımlanır.
İnsan yaşadığı toplumun değerlerine uyum sağlamak durumundadır. Ortak değerler, ortak bir anlayışı doğurur. Anlayış birliği ise toplumun birlik ve beraberliğini olumlu yönden etkiler. O toplumdaki insanların huzur ve mutluluk içinde yaşamalarına neden olur.
İçinde yaşadığımız toplumda binbir çeşit insanla karşılaşırız. Söz ve davranışlarıyla tutarlı insanlar, sözlerini davranışlarına yansıtamayanlar… Kendisiyle, ailesiyle, toplumuyla barışık olamayanlar, kişilik açısından olgunluğa ulaşamayanlar.
Söz ve davranışları uyumlu, olgun insanlar çoklukla toplumda saygıyla karşılık görürler, takdir edilirler, örnek gösterilirler, örnek alınırlar.
Sözleri ve davranışlarıyla olgunluğa ulaşamayanlar başta kendileri olmak üzere herkes için bir sıkıntı kaynağı oluştururlar. Problemleri büyütürler, toplumu gerer, sosyal ilişkileri zedelerler.
İnsan toplum halinde yaşamanın gereği bir sorumluluk taşır. Topluma karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışır. Ne var ki bu görev ve sorumluluğu yerine getirmek konusunda başarılı olmak herkese nasip olmaz.
Görev ve sorumluluk nasıl yerine getirilir?
Her insan, birikimi, yeteneği ölçüsünde kendine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye çalışır. Topluma, hayata ilişkin duygu ve düşüncelerini söyler, yazar, anlatır. Bu anlamda söz söylemek, fikir beyan etmek elbette kolaydır. Çünkü “dilin kemiği yok”tur. Ağza gelen bir çırpıda söyleniverir, ahkâm kesilir, fetva verilir, yol gösterilir, yorumlar yapılır, eleştirilir. Bunlar kolay gelir insanoğluna.
Ya söylenenleri davranış haline, sözü işe dönüştürmek, üretmek, yerine getirmek! İşte zor olan da bu.
Bu konuyu “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz/şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” mısraları da bir güzel örnekler. Kişinin değeri, aklı, eserinde ve yaptığı işte görülür. Onu yalnızca söylediği sözlerle değerlendirmek yanlıştır.
Toplumda iş yapmak yerine yalnızca konuşmayı, söz söylemeyi iş edinenler ne yazık ki çok. Pek çok insan bu anlamda yalnızca konuşur, hep eleştirir. Yapması gerekenler hatırlatıldığında ise binbir mazeret hemen hazırdır.
Dersine çalışmayan öğrenci tembelliğinin gerekçelerini (!) bir bir sıralar. Görevini yapmayan işçi, memur, amirini suçlar, aldığı ücretin azlığını gündeme getirir. Hırsızın, suçlunun, caninin, herkesin kendine göre mazeretleri vardır. Hemen herkes görev ve sorumluluğunu bir türlü üstlenmek istemez.
Ne var ki bütün mazeretlerin, sudan gerekçelerin gerçekten hiçbir değeri yok.
Konu açık, yanlış ortada.
İnsan laf değil iş üretmelidir. Lafla peynir gemisi yürür mü?
İnsan özellikle yaptığı işle, ürettiğiyle, davranışıyla vardır. Söylediği sözden ziyade, görevini yerine getirip getirmediği ölçüde bir değer ifade eder.
Yaptığı inşaatı çöken bir müteahhidin inşaat tecrübesi, sözüne mi, yıkılan binasına mı bakılarak değerlendirilir. Caninin “bakmayın cinayet işlediğime, istemeden yaptım, üzgünüm” sözleri ne ifade eder? Yanlışlıkla kapkaççılık yapılır mı? Sokaktaki bir kediyi diri diri yakan bir zalimin “hayvan sevgisiyle doluyum” demesi ne derece ciddiye alınır?
Bir kişiyi değerlendirmek, onun iyi, kötü ya da yardımsever, sorumlu, çevreye duyarlı olup olmadığını mı anlamak istiyoruz, nesine bakarız? Sözlerine mi, işlerine mi?
Kişilik, yapılan işlere yansır elbet. Güzel işler üreten, elbette “güzel insan”dır. İnsanlara yardım eden, yardımseverdir. Yalnızca yardım etmeyi sevdiğini söyleyen insanın yardımseverliği, ancak davranışa dönüştüğü takdirde bir gerçeği ifade eder.
Hayat bir sınavdır. Davranışlarımız, hayat aynasında göründüğü oranda gerçeğe dönüşür, yaşandığı sürece bir anlam kazanır.
Hayatı yalnızca laf üreten bir biçimden çıkarıp, iş, davranış, eyleme dönüştüren bir anlayışı ilke edindiğimiz gün, sözümüzün de, davranışlarımızın da bütünleştiği gün, hayatımız bir anlam kazanacaktır.

Üretemeyenler,üretenlere saygılı olmalıdırlar,ki toplumun ferdi olmanın sorumluluğu yerine getirerek enazından özsaygı kazanımını elde edebilsinler.Aksi taktirde,kendilerinden başlayarak tüm toplumdan nefret etmeye başlarlar.

Saygın olarak tanımlanabilmek için,saygılı olmayı öğrenmek zorundayız...


Saygılarımla
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Haziran 04, 2010, 04:00:09 ös

"Üretemeyenler,üretenlere saygılı olmalıdırlar,ki toplumun ferdi olmanın sorumluluğu yerine getirerek enazından özsaygı kazanımını elde edebilsinler.Aksi taktirde,kendilerinden başlayarak tüm toplumdan nefret etmeye başlarlar."

SAyın ceycet'e katılıyorum.Eklemek istiyorum, bu konu bu noktaya gelene kadar  verdiğim cevaplarda saygı sınırlarını aşmamaya çalıştım.Ama artık bu konuya bir son nokta koyulması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü herkes neyin ne olduğunu biliyor.Bİlmeyenler de az çok öğrendi:)
Bu noktadan sonra artık burada bir şeyleri eleştirmek ,hakaret etmek ya da kara mizah yapmak yerine bir şeyleri kendilerinde araması gereken kişilerin yapması gerekenleri yapacaklarını düşünüyorum.


SAygılarımla.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: alcyone - Haziran 04, 2010, 05:54:24 ös
Yaşamın amacını kavrayan, düşünen, sorgulayan, zamanını değerlendiren 'İnsan', küçük bir kıvılcım olarak içinde var olan ruhu keşfeder ve onu bir aydınlık güneşe dönüştürür. Bunu paylaşır.

Aydınlanma, bir varış noktası, bir hedef değil yolculuk şeklidir, bilgiye susama, peşinden koşma, sahip olduğunu akil olanla paylaşma ve ışığını yaymadır.

Hayatınızı boşa sarf etmeyiniz... Araştırınız...
Yaşamdan geriye eseriniz kalsın... Ruhunuzu yüceltiniz...

Düşününüz...

bu sayede 'ADAM' olabilirsiniz...

not: alıntıdır ama nereden olduğunu söylemeyeceğim ve unutmayın, arayan bulur...
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Mozart - Haziran 06, 2010, 02:14:10 öö
Sevgili arkadaş(lar),

Ben, bu forumda uzunca bir zamandır varım. Burada, düğmeye basar gibi  bilerek birilerinin, birinin üstüne gelip, onu sinirlendirmeye çalıştığını farkedeli çok oldu, genelde foruma az giren sadece bu tarz olaylarda birden foruma dahil olan üyelerin olduğunu görmemek elde değil, yukarıda koyduğum resim bunu anlatıyor. Ayrıca psikoloji biraz bilsen(iz) zaten böyle davranmazsınız, etki tepki olaylarını biraz çalış(ın) derim.

Diğer bir husus ise yukarıda benim etkime tepki veren üyelerin bir kaçı çok biliyorum havalarına rağmen sorularıma cevap veremediklerinden ya da söylediklerinin palavradan ibaret olduğunu ispat ettiğimden dolayı içinde uhte kalan kişilerdir.

Ben, şuan finallerle boğuşuyorum, bir taraftan dünya şeyle uğraşıyorum. Sizde alın elinize bir kitap okuyun, benimle uğraşmayın, biliyorsunuz birkaçınız daha önce laf yediniz benden, lafımı esirgemem bilirsiniz, forumu kirletmeyelim.

Hepinizi seviyorum,

Saygı ve Sevgilerimle
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: M1TO - Haziran 06, 2010, 04:52:35 öö
Sayın Mozart,
Yazdıklarınız kime bilmiyorum.Ama bir şeyi hep gözden kaçırdığımızı düşünüyorum insan olarak:Karşımızdakileri hafife almak ya da kendimizi üstün görmek.Bu elbette nefsin mücadelesi ama eminim insanların elinden gelebilecek bir şeyler var.Bu hususta size küçük bir ricam olacak: Belki sizinle bu konu haricinde daha önce hiç bir diyaloğum olmadı ama ben bu konu ve başlığın çok uzadığını düşünüyorum.Hemde gerçekten gereksiz bir şekilde uzadı bu konu.Bu sebeple sizde hazır herkesi sevdiğinizi söylemişken -her ne kadar birilerine bir şeyler çarpıtsanız da -  bu yersiz konunun sonuca bağlandığını düşünüyorum..
Ve şunu eklemeden de geçemeyeceğim herkesin herkesi alt edeceği üstün geleceği bir konu ya da durum vardır.Hukuki ya da sosyal statü olsun kimse kimseden ne üst ne de alttır.Bu sebeple son cümleniz başta olmak üzere yazınızın genel içeriğini kınıyorum.Bu arada merak ettiğim bir durum var birinin foruma az girdiğini nasıl anlıyorsunuz :):)Mesaj sayısına bakarsanız bu emin olun yanıltıcı olurAnladığım kadarıyla siz onca finalin,işin ortasında bütün gün pc başında bekleyip kim online diye beklemeyeceğinize göre bu çok saçma olmuş.Çünkü bir çok kişi bende dahil olmak üzere bu forumda Sayın Adam gibi paylaşımcı üyelerin yazılarını okuyor.Sanmayın ki mesaj sayısı kimin ne kadar online olduğunu belli edecek bir etken değil.Herkes her konuda bilmeden, düşünmeden eleştri yazmıyor.Ayrıca üslubunuz da yer alan "Laf yediniz" gibi tabirler lise öğrencilerinin kullanacağı telaffuzlar.Bu sebeple sizi daha düzgün bir üsluba davet ediyorum.Ben de size bir kitabı okumanızı tavsiye edeceğim: ADAM OLMAK... Eğer okuduysanız bile bence bir daha ve düzgünce okuyun...Belki o zaman forum böyle gereksiz konularla kirlenmez...

SAYGILARIMLA
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: enelsır - Haziran 07, 2010, 12:15:57 öö

   Sayın Mozart,

 Son mesajınızda haklı olduğunuz tek şey bu forumun kirletilmemesidir. Bilmelisiniz ki bu forumu sizin yazdıklarınızdan ve uslubunuzdan başka kirleten başka bir şey de şu an için yoktur. Sizin şu an da okuduğunuzu söylediğiniz okuldan mezun bir büyüğünüz olarak tavsiyem, daha saygılı olmanızdır.
 Ayrıca son mesajınız da bahis ettiğiniz şu pisikololojik tespitlerin de ( etki tepki vb.) en azından bilimsel olarak tartışılan konuya ,içerik olarak olmasa bile nicelik olarak ters olduğunu ve dahası saçma olduğunu üzülerek belirtmeliyim.

 Sonuç olarak bu konu benim için bura da kapanmıştır.

 Saygılar.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: azzurra - Ocak 25, 2011, 12:01:50 öö
Yorumları okurken hayretler içerisindeyim. Umarım sözlerim  anlamak isteğiniz  gibi değil anlatmak istediğim gibi anlaşılır.
Ben Sayın Adam'ın paylaşımlarını kısıtlı vaktimde, imkanlarım dahilinde takip edebiliyorum ve payşalımlarından da büyük zevk alıyorum. Evet insanların emeklerine saygı konusu önemli bir detay ama şu var ki saygı kavramına bu kadar değer bir kişinin kullanmış olduğu uslüp tarzı ne kadar yerindedir bu da apayrı ironik bir durumdur  !!!  Sayın Adam konu başlığı altında ki soruya gayet tatmin edici cevapta vermiştir.
Burda önemli bir nokta var (Sayın Adam lütfen yanlış anlamayın) diğer yaşıtları gibi bir köşeye çekilmektense elinden geldiğince bilgisi ve imkanları dahilinde  bizlerle güzel paylaşımlar yapmasıdır.Elbette yeri geldiğinde eleştiriler olacaktır ama sizden yaşca büyük ve tecrübe sahibi kişilere 
"Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız."

Şeklinde olmamalı......
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Itzhak - Ocak 26, 2011, 02:04:58 öö
Bence,Sn.Mozart haklıdır.Ortada bir emek soz konusu olunca bır dusunmek ılerı gelır.Ama Mozart'ı sıtesel lınce maruz bırakan da yıne kendı sert uslubudur.
Sn.Adam'a gelınce,O'da haklıdır.Bu sıte kısısel reklamların yapıldıgı,rant elde edılen bır sıte olmadıgından ve bırcok uye paylasımların kaynagı vermedıgınden oda cemaate dahıl olmustur.Suc mudur?Telıf yasasına gore evet !Pekı ne olacak ?Bu ısten bırsey cıkmaz,bos lakırdı yapıyoruz..En ıyısı konuyu kapatalımda leyleklerden farkımız olsun..
Sevgı ve saygılarımla..
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Zagzagel - Ocak 26, 2011, 12:59:13 ös
Belki de o kitaplar copylefttir, olamaz mi?
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Waldow - Ocak 05, 2016, 07:50:04 ös
Bir şeyi ararken başka bir şeyle karşılaştım.

2009'dan bu yana pek bir şey değişmemiş gibi. O günlerde X'ler sorguluyordu, bugünde Y'ler. X'ler yıllar geçtikçe derslerini aldılar, hatta pek çoğu o günlerdeki yazılarından şuan utanıyor bile olabilirler. Önemli olan birbirimize saygımızı yitirmememiz ve bu platformdaki bilgi deryasından olabildiğince istifade ederek sevgi ve kardeşlik ortamını korumamız.

Bir de altta alıntı olarak verdiğim yazıyı gördüm ve en samimi dille ''içim cız etti''. Umarım Sn. Adam daha nice seneler forumumuzda yer alırda bize ışığın yolunda rehberlik etmeye devam eder.Bu forum alanında aktaracaklarım bittiği zaman da izninizi dileyerek ayrılacağım; o tarihe kadar ölüp gitmezsem.

Sevgiler.

Saygı ve sevgilerimle.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ADAM - Ocak 05, 2016, 08:50:26 ös
Altı yıl önce öyle demişim.

Sonra da unutmuşum.

Epeydir de yeni bir katkım yok. Eski tartışmacılarımız ise buhar oldu sanki.

Bu konuda mezuniyet isteyeyim Admin'den.

Hatırlatma için teşekkürler.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: BuZ - Ocak 05, 2016, 09:19:32 ös
Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız.

Bana attığınız özel mesajınıza dayanaraktan söylemeliyim ki sadece bu kitaptan da değil birçok kitaptan copy-paste yapıyorsunuz.

Yapmayın lütfen, inanırmısınız ben gördüğümde çok üzüldüm. Çünkü bunlar emek işi, kaynak belirtilmeden olmaz lütfen.


Aslında ilgili kitabı alsanız ve okusanız Bay ADAM'ın davranışını daha iyi anlarsınız.Ben bir kaçını size belirteyim;

1- İlgili üye kitabın ismi olan "ADAM OLMAK"'dan etkilenmiş ve ismini ADAM olarak belirlemiş. Kitap zaten Adam olmayı yönleriyle anlatıyor ve bir insan o kitaptan eğer bir şey anladıysa zaten kitabı kaynak göstermeden başka yere aktarmaz. Çünkü hem yazar hem de kitap çok özel. İlgili üye de zaten üye olduktan sonra kaynaksız yazılarını copy-paste yapmaya bu kitaptan başladı.

2- Yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi  eğer; Kişi bu kaynakları unuttuysa ya da not almadıysa ustaca ama bence komik bir şekilde yerlerini değiştirerek buraya aktarmazdı. Açıkcası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim.

3- Diğer bir husus yine yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi eğer; kişi bizim bildiğimizi zannediyorsa, bunu değiştire değiştire yazmaz. Ne gerek var.

Vah vah vah..
Bu vahim tespitler karşısında sadece "Meyveden tat almaya bakın" diyerek kendini savunmak çok zor olmalı..

Çok çok yazık,
başkalarının emeğini kaynak belirtmeden, kendi beyanatıymış gibi kullanmanın karşılığını hepimiz biliyoruz ama bu karşılık bilindiği üzere Türkiye'de bir anlam ifade etmiyor..
Yetmezmiş gibi bütün millet birde Mozart'ın üzerine gitmiş ama buna şaşırmıyorum dediğim gibi bu zaten bir Türkiye gerçeği, ben bile utandım..
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: ADAM - Ocak 06, 2016, 08:03:11 öö
Sayın BuZ, benim burada inhidal yaptığımı söylemek istiyor.

Her şeyden önce yazıların bir iddiası, bir yerde kendini kanıtlanma gibi bir amacı  yok ki inhidal olsun.

Üstelik o kitaptan olağanüstü yararlanılmış olduğu da belirtildi ve bu Forum üyelerinden kimileri kitabı edinmek isteyip de bulamadıkları için de 20 bölümlük bir özet yazıldı.

Değer yazıların da birçoğunun kaynak ya da kaynakları var, birçoğu ise özgün.

Sayın BuZ kiminle dans etmeye kalkıştığının farkında değil galiba.

Kişinin bir kişiliği varsa böyle saldırımsı boş laflar edeceğine, bir katkı getirmeli.

Burası çekiştirme ortamı değil, ciddi bir bilgilenme ve bilgilendirme alanı.

İşte, Sayın Waldow  "Bilgi Sorusu-43" başlığında bir soru yöneltti.

Sayın BuZ, buyursun, bunu araştırsın ve yanıtını versin.

Öyle En Muhternem Büyük Üstadı 'i Üstad-ı Muhteremliğe indirgeyip de sonra özür dilemek gibi erdemli bir tutum takınmayanlara bizim diyeceğimiz söz "Haddini bil." demek olmalı.

Ancak birinin haddini bilmesinden önce kendini bilmeye çalışması gerek.

Ne yazık ki işte birtakım kendini bilmezlerimiz ne nasıl olmuşsa, üye olabilmiş bu foruma.

Ancak bir gelenekse aile terbiyesi görmüş olduğumuzdan, onlara bile "Sayın" deriz.

Daha da ileri "Sayın" olmayı hak etmelerini dileriz.

 
 

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: BuZ - Ocak 06, 2016, 11:05:52 öö
Şimdi sen istediğin karaktere bürünüp yine istediğin kadar içi boş süslü cümlelerle emek hırsızlığı yaptığı gerçeğini örtbas etmeye çalışabilirsin.
Ben kiminle dans ettiğimi çok iyi biliyorum,
senin gibi ilk bakışta soğuk ve mantıklı cümleler kuran lakin diğer haricilerin açtığı birçok konuda alaycı ve kendini beğenmişçe cümleler kurup sürekli "benim dediğim doğru seninki yanlış" vurgusu yaparak sarkastik davranışlar sergileyen insanları biz seneler önce üni. 1.sınıfta ders olarak gördük.

"Kişinin bir kişiliği varsa böyle saldırımsı boş laflar edeceğine, bir katkı getirmeli."

Bu nasıl bir yorum? Herkesin kendine göre katkıları olur bunu yargılamak sana düşmez ve bu katkılar üzerinden kişilik yorumu yapılamaz.

Sürekli çocuk gibi "Remzi Sanver'e Büyük Üstad demedi Üstad-ı Muhterem dedi ve özürde dilemedi" diyorsun, ya sen ne diyorsun?

Ya paşam tanrı aşkına sen bu harici halinle 33. derece mason olan Mehmet Fuat Akev üstadın masonluğuna nasıl dil uzatabiliyorsun önce onu açıkla!
Asıl kendini bilmezliğin tanımı budur işte "sayın" harici.

Bir daha sakın ama sakın herhangi bir mesajıma ailemi veya ailemden aldığım terbiyeyi sorgulayıcı bir yorum yazmaya kalkma sakın.
Birbirimize "sayın" demeden de pek ala saygımızı koruyarak iletişim kurabiliriz, tabii bunun için muhattabının saygıyı hak etmesi ve birkaç sene okul yüzü görmek gerekir.

Hayat buradan ibaret değil arada dışarı çık insanlarla daha çok iletişim kur kur ki bu semptomlardan ancak öyle kurtulabilirsin( gerçi ben bu saatten sonra bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum)

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: asimov - Ocak 06, 2016, 07:45:41 ös
Forumun eski sayılabilecek bir üyesi olarak ben sayın ADAM'ın yazdıklarının, katkılarının bahsi geçen "ADAM OLMAK" kitabından çok daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Uzun yıllar içerisinde masonluk hakkında açmış olduğu başlıklara bakacak olursak öyle bir iki kitapla ilişki kurulacak gibi değil.

Uzun yıllar içerisinde bir çok değerli, foruma olumlu katkı yapmış üyelerden görebildiğim kadar sadece sayın ADAM kaldı. Çoğu üye, forumu işgal eden masonlukla ilgisiz konu başlıkları ve yazılardan dolayı ilgisini kaybetmiş durumda.

Burası günlük stresin atılacağı, sadece polemik yaratmak için yazı yazılan bir alan değil.

Ortaya olumlu ve değerli bir ürün koymadan başkalarına saldırılacak bir alan hiç değil.

"Emek hırsızlığı" lafını ve benzeri ifadeleri bu kadar yazı yazmış birisi için kullanılmasını son derece çirkin ve yakışıksız buluyorum.


Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: İNSAN - Ocak 07, 2016, 12:03:20 öö
Ortada apaçık bir saldırı ve apaçık bir itibarsızlaştırma girişimi var. Bunu görmek için çok zeki olmaya gerek yok. Hem de bu girişim organize bir şekilde yapılıyor.

İki kişi var : Yogi ile Komiser.Bir oyun oynuyorlar ama ikisi de sırıtıyor.

Yogi'nin amacı emek savunuculuğu yapmak değil. Amaç, bu fon müziği kullanıp birilerini basitleştirmek. Aynı zamanda yerleşik hayata geçmiş bazı fikirlerin ve kişilerin forumdan göç etmesini sağlamak.  Eğer amaç , kitaplardan alınan cümleler olsaydı,  bu cümleleri alan kişi değil,  bu alınan cümlelerin kendileri konuşulur olurdu.

Yogi ile Komiser'in bir amacı var.  Son bir haftadır çırpınıp duruyor,birilerine bir açıklama yaptırmaya veya birilerini kendi seviyelerine çekmeye çalışıyor.

Onların bir amacı varsa benim de bir tavsiyem var: Çekmeye çalışmasınlar. 

Yaptıkları bu şey ; debisi yüksek bir akarsuda akıntıya karşı kanat çırpmaya benzer. Ya yerlerinde kalırlar , ya da daha geriye akarlar.

Hem onlar bilmiyor mu 'Tolstoy'u eleştirmek için Shakespeare olmak gerek'

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Risus - Ocak 07, 2016, 12:35:06 öö
Sayın ADAM cümleleri değiştirerek yazıyormuş. Evvela bir düşünmeli. Sayın ADAM elbetteki sıfırdan masonluğu yazamaz zira masonluk vardır ve uygulamaları, fikirleri, kaideleri bellidir. Sayın ADAM, bu bilgileri okuyup, daha anlaşılır bir dilde paylaşıp kimi zaman forumumuzda çeşitli uygulamalarla masonluğun birçok anlaşılmazını anlamamızı sağlamıştır. Ne demişler; yiğidi öldür, hakkını yeme!

Sayın ADAM'ın bu foruma kattığı alıntı/özgün her türlü bilgiden ziyadesiyle memnunum zira bu bilgileri görmeden önce var olduklarından dahi haberim yoktu. Ara sıra ben de bazı kitaplardan alıntılar ekliyorum. 1 mesajda 1 sayfayı foruma aktarırken bile nasıl yorulduğumu biliyorum. Bu yüzden 6000 küsur iletiyi sıkılmadan, usanmadan ve herhangi bir karşılık beklemeden sırf bizler için yazan sayın ADAM'a teşekkür etmekten ve minnet duymaktan başka bir şey gelmez elimden. Hele ki bu yaptığı zahmeti aşağılarcasına eleştirmek ''nankör''lükten öteye gitmez.

Son olarak sayın ADAM'ın yazdığı yazıların birçoğunun içeriği sayın ADAM'a veyahut bir başkasına sahibiyetlik vermez. Misal; Denklemleri anlatan bir kitap yazabilirsiniz. Aynı denklemi farklı rakamlarla anlatan başka bir kitap da yazabilirsiniz.Bu sizi ''denklem''in sahibi yapmaz sadece kitabın sahibi yapar. Masonluğun derecelerini, ritüellerini, mabetlerini anlatması, sayın ADAM'ı masonluğun kurucusu ve sahibi yapmaz. Veya bir başka yazarı da yapmaz.

Yanlış anlaşılmasın, ben sayın ADAM'ın şahsını bilmem, lakin foruma katkıları ve emeğini bir kalemde silmek gibi bir nankörlüğü de yapamam.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: proxima - Ocak 07, 2016, 03:08:13 öö
Burada yazılı olanlar cidden traji komik bir hale gelmiş...

Uzun zamandır afaki derecede problemle boğuşmaktan önce hayattan sonra forumdan fazlasıyla uzak kaldım...

Sevgili BuZ ne kadar süredir forumu takip edersiniz bilmem belki üye olmadan yıllarca ziyaretçi olarak takip ettiniz bilmem. Ayrıca bu konuda bir ast/üst olma sebebi yaratamaz...

Ancak bazı şeyleri bilmenizde fayda var... Sayın ADAM'ın bu forumda seçkin üye olmasının sebebi profil resminin altındaki mesaj sayısı değil... Bu foruma gerçekten tarafsız bir şekilde bilgi aktarımı yapması, bıkmadan ve usanmadan kendisine sorulan saçma soruları dahi gayet medeni bir şekilde cevaplaması, elinden geldiğince masonluğun gerçekten ne olduğunu açıklamaya çalışması bunlardan bazılarıdır...

Sn. ADAM ve intihal yapmak demek... Cidden Siz tanıyamamışsınız Sn. ADAM'ı derim...

Kendisi zaten söylüyor aldığı yerleri ve yazdığı okuduğu yerleri ama belki yaşı gereği bazen nerden aldığını söylemeyi unutuyor da olabilir. Yaşını nereden mi biliyorum ? Profilinde yazıyor... Bakmak var,  Görmek var... Değil mi ?

BU SİTENİN YÖNETİCİLERİ SADECE KOPYALA YAPIŞTIR YAPAN BİRİNİ SEÇKİN ÜYE YAPACAK KADAR GERZEK DEĞİLLER... EMİN OLUN...


Teknik olarak sizle kişiler problemim olması mümkün değil, ancak ve ancak siz forumda gerçekten seçkin üyelerden birine böyle laflar ederseniz bu iş değişir... Bu platform kimsenin kimseye had bildirdiği yer değil, masonluğu tanıtan ve elinden geldiğince öğretmeye çalışan bir web sitesi önce bu konuda anlaşalım...

Gelelim Sn. Mehmet Fuat Akev konusuna...

Sn. ADAM kişiyi eleştirdi sadece hep HKEMBL taraflı baktığı için.. Bunu Sn. ADAMın açtığı o konuda izah edeceğim şimdi değil (çok uykum var)

Yazacaklarım gayet nettir ve buna itiraz olacağını sanmıyorum...

1 - Masonluk ingiliz icadı falan değildir.
2 - Masonluk HKEMBL icadı hiç değildir.
3 - Mehmet Fuat Akev Evrenin Ulu Mimarı değildir. (Değil 33. derece, Memphis & Mizraim ritine göre 90. derece de olsa bu gerçek değişmez.)
4 - Masonluk evrensel bir kavramdır. Bir zümrenin tescilli markası falan olamaz...

Daha detaylı bilgi için yine bu forumda masonluğun dünya da ve ülkemizdeki tarihine bakarsanız belki anlarsınız...

Sn. ADAM'ın demek istediği şey İngiltere Birleşik Büyük Locası'na bağlı olan HKEMBL'nın uygulamalarının sadece ve sadece kendi organizasyon yapısını kapsayacağı ve evrensel anlamda masonluk ile birçok konuda farklılığı olduğu yöndedir.

Dolayısıyla burada doğru veya yanlış bilgi yoktur sadece ve sadece organizasyonel açıdan doğru bilgi vardır.

Dilerim yazdıklarımı anladınız...

Ayrıca Sn. BuZ yaşınız kaç bilmem ama öyle 73 yaşında birine öyle "sen" diye hitap edilmez... Ayıptır yahu... Lütfen moderasyonun koyduğu kurallara saygı gösterelim...

Konu başlığına bakın lütfen "Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?"

Çok haklısınız Sn. ADAM bütün masonik bilgileri 1959 basımı HAYAT DERGİSİ'NDEN almaktadır. Hadi attım ben kuyuya bir taş...

Bütün ziyaretçilere de iyi geceler dilerim...
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: BuZ - Ocak 07, 2016, 04:08:41 öö
Dostum sen ve diğer merak eden arkadaşlar için belirtiyorum 89 doğumluyum
ve kraldan çok kralcılıktan miğdem bulandı gerçekten..

Söz konusu kişinin yazıları ile ilgili yapılan tespitler ortada ayrıca hadi diğer yazılarımı anlarımda bırak Mehmet Fuat Akev ile ilgili sorduğum sorunun muhattabı cevap versin sen ne için kendini paraladın şimdi??

Ama artık o da cevap vermesin 7 kez sordum çünkü zaten verecek cevabı olsa verirdi..

Şunu belirtip susacağım, ne olursa olsun ama ne olursa Allahin oğlu ailem üzerinden aldığım terbiyeye dil uzatamaz bunu herkes soksun kafasına ve bu konu ile ilgili artık benle polemiğe girmeyin..

En son olarakta, paylaşımları ile siteye emek verip katkı sağlayan bir üyenin konusuna küstahça ve aşağılar bir şekilde yorumlar yazılıp sürekli "seninki doğru benimki yanlış" vurgusu ile emekçi kişinin haksız yere demorilize edildiğini hissettiğimde ben elimden geldiğince orada olacağım..

Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: propulsion - Ocak 07, 2016, 10:45:56 öö
Ben de bu konuda üç beş kelam edecektim. Sonra vazgeçtim.

Sebebine gelirsem; Sayın ADAM açtığı başlıklarla, bilgisiyle, verdiği bilgilerle, yazı dizileriyle, devamlılığıyla bu forumun "AMİRAL GEMİSİDİR".

Keşke bu söylediklerimde herkes onun kadar ve hatta %10'u kadar olsa.

Ötesinde söylenecek birşey yoktur.

Not: Bu iletiye cevap verilirse cevap yazmayacağımı belirtmek isterim. Daha fazla forumun meşgul edilmemesi dileklerimle.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: mbulut - Ocak 07, 2016, 11:01:04 öö
Birileri bazı kaynaklardan,bazı bölümleri değiştirerek, genişleterek ve süsleyerek foruma getiriyor.Ne güzel keşke daha fazla kişi bunu yapabilse.

Kişinin yaptıklarına dil uzatarak onu itibarsızlaştıramazsınız.Eğer böyle bir amacı olan varsa o kişinin yaptıklarından daha fazlasını yapar ve amacına ulaşır. (Şayet böyle bir amacı varsa)

Forum kurallarına aykırı bir durum varsa bu ne üyelerin, ne ziyaretcilerin üstüne vazifedir. Forum yönetimi gerekli değerlendirmesini, ilgili bölümlerde belirtebilir.

Sayın ADAM ile anlaşamayan onlarca kişi varsa kendisinden bilgi edinen yüzlerce kişi var.Burası bir bilgi platformu olduğuna göre kimin kimle anlaşamadığı değil, kimin kimden ne kadar bilgi alabildiği önemlidir.

Umarım önemli olan konular ile ilgileniriz..
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: kurt - Ocak 07, 2016, 11:05:03 öö
Ben, üye değilken de forum üzerinden bir sürü şey okuyordum. Bu okuduklarımın büyük bir bölümünü ADAM'ın yazdıkları oluşturuyordu ki hala da öyle. Kendisinin yaptığı katkılar oldukça önemli. Üstelik Murat Özgen Ayfer'in bu konuda kızacağını sanmıyorum çünkü kendisi bu kitabı insanlara doğru bilgiyi ulaştırmak için yazmış. Amacı para kazanmak veya ilgi çekmek olsaydı bir sürü başka konuda yazabilirdi ama kendisi masonluk hakkındaki yalan yanlış bilgileri düzeltmek için masonluk üzerine yazmış birisi. En azından ben internet üzerinden kendisi hakkında bulduğum bilgiler ile bu çıkarımı yaptım.

Konu başlığına cevap verecek olursak: Elbette bir kitaptan daha fazlası. Çünkü ADAM'ın iletileri sadece açtığı konulardan ibaret değil aynı zamanda çeşitli tartışmalarda fikir belirtmiş, bir çok farklı konuda yanlış bilgilerin düzeltilmesine yardımcı olmuş. Hâl böyle olunca da tek bir kitaptan alıntı yaptığını söylemek mantığa aykırı oluyor.

Öte yandan konunun başlığındaki sorunun ciddi bir soru olmadığının, bir nevi dokundurma olduğunun farkındayım. Bence bu konuyu kapatmak gerekiyor. Çünkü ADAM, önceki yazılarında "Adam Olmak" kitabını yazılarında kullandığını belirtmiş. Dolayısıyla da ADAM'ın, 21 Eylül 2009'da yazdığı "Adam Olmak - Sunuş" (linki: http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7637.0 (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=7637.0)) başlıklı yazısında bu konuyu açıklığa kavuşturduğunu görebiliyoruz.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Spock - Ocak 07, 2016, 11:15:38 öö
- Bir Tapınak Yapıldı
- Bir Tapınak Yıkıldı
- EKEİR

Forum arşivindeki diğer onlarcasının arasında sırf şu üç çarpıcı yazı dizisini okuyan bir kişi, Sn. ADAM'ın pek de alıntı yapmaya ihtiyacı olmadığını anlayabilir. Bilgiye ve yaşa (birinden birine değil, her ikisine birden) dayalı, kimilerince ukalalık olarak algılanabilecek öğretmenlik içgüdüsü ve öğretme isteği, bizi rahatsız etmemeli, aksine bilmediklerimizi öğrenme konusunda bizi kamçılamalı.

Ayrıca sadece karanlık bir ortamdaki deliklerden sızan güneş ışınlarını görenler, güneşin aslında ne büyük bir varlık olduğunu farkedemeyebilirler.

Son olarak, "forumda liberal masonluk göklere çıkarılıyor, kimse geleneksel masonluğu bu söylemler karşısında savunmuyor" düşüncesi ilk kez çıkmadı karşımıza. Daha önce de birçok Harici forum üyesi bunu dillendirdi. Ne ilk ne de son olacak. Şunun bilinmesinde fayda var. İki ekolün savunucularının bu forumda birbirlerine girdiklerini görmek isteyenler varsa, bu hayallerinden vazgeçmelidirler. Farklılıklarımız bizleri zenginleştirir.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: Tij - Ocak 07, 2016, 06:49:25 ös
ADAM abi hakkında bir şey yapmayacağım, O'na abi deme ayrıcalığına sahip tek insanim.

Ama Spock arkadaşın güzel bir cümlesi var yukarda, aynen aktarıyorum.
"Şunun bilinmesinde fayda var. İki ekolün savunucularının bu forumda birbirlerine girdiklerini görmek isteyenler varsa, bu hayallerinden vazgecmelidirler. Farkliliklarimiz bizleri zenginleştirir"
 Alıntı bitti.

Umarım birileri ne demek istendiğini anlamıştır.
Başlık: Ynt: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?
Gönderen: hyperbolic metamaterial - Ocak 09, 2016, 06:24:18 ös
adam haklı. 8)