Masonlar.org - Harici Forumu

Kütüphane => Kitap Özetleri => Genel => Adam Olmak => Konuyu başlatan: ADAM - Eylül 21, 2009, 11:34:41 öö

Başlık: ADAM OLMAK - 2
Gönderen: ADAM - Eylül 21, 2009, 11:34:41 öö


İDEAL DEVLET


Bu bölümü okumaya başladığımda, önce yaşam öyküsünün üniversiteden sonra sürdürüldüğü izlenimini edinmiştim. Aslında öyle değilmiş. Yazar burada otobiyografiyi bir kılıf olarak kullanılmış.

Tarihte yapılmış olan üç ideal devlet tasarımı anlatarak karşılaştırıyor. Sonunda şöyle diyor:


Birer ideal devlet tasarımı kurmuş olan Platon, Thomas More ve Tommaso Campanella, bunu kendi toplumları için düşünmemiştir. İdeal devlet ve bunun kurumlarının, kendi toplumlarında oluşmasını umutsuz görmüşlerdir.

Artık bir ideal devlet ya da bir ideal toplum tasarımı çok dar kapsamlı kalıyor. Bunların yerine “ideal insanlık tasarımı” peşinde koşmak gerekiyor.


Başlık: Ynt: ADAM OLMAK - 2
Gönderen: Prenses Isabella - Eylül 21, 2009, 12:28:52 ös
Artık bir ideal devlet ya da bir ideal toplum tasarımı çok dar kapsamlı kalıyor. Bunların yerine “ideal insanlık tasarımı” peşinde koşmak gerekiyor.

Buna haddimi aşmak istemeyerek katılmak istediğimi belirtmeliyim çünkü yeryüzünde şimdiye dek görülmüş Toplumsal faktörleri ve yaşadığı koşullar, şartlar dahilinde sahip oldukları rejimlerin ideal toplum seviyesinde yükseltilme yönünde hep bir mani olduklarını düşündüğüm ancak bunun karşısında ise hiçbirşeyin zamanı gelmeden gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını bildiğim için, herşeyin zamanı ve uygun koşullaırn gerçekleştirilmesi hususunda meydana gelmesyile birçok şeyin de kendiliğinden hallolacağını düşünüyorum. Bu yüzden de sürekli olarka vurguladığım, Tek Dünya Devleti projesinin, Altınçağla bir bağlantısının olduğunu düşünerek herşeyin zamana ve sürecin gidişatına bağlımlı kalmak suretiyle işlediğinin bilinciyle, günümüzdeki toplum seviyelerinin bu amaçla tek bir yön doğrultusunda aynı seviyeye getirilmesi yönünde yapılan çaba ve çalışmaların bazı kesimlerin göstermiş oldukları gayretleri sayesinde başarılabilineceğini ve aynı zamanda şimdilik yapılmaya çalışılan en önemli şeyin ise Insanlık Bilincinin geniş açılımının Dünyanın şuanda bulunduğu süreç itibariyle birbirine paralel olarak aynı doğrultuda ilerlediğini ama biraz çok geç kalınmış olduğunu da ifade etmek isterim.

Saygı ve Sevgilerimle,