Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ADAM - Ekim 25, 2009, 12:00:44 ÖS

Başlık: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ADAM - Ekim 25, 2009, 12:00:44 ÖS


Masonlukta dayanışmaya çok önem ve değer verilir.

Fakat her nedense bir yerde “dayanışma” sözü geçtiğinde hemen maddî çıkarlar akla gelir.

Oysa maddî olmayan dayanışma da vardır; bir ailenin bireyleri, dostlar, arkadaşlar, belli bir amaç uğruna birlikte çalışanlar arasındaki dayanışma gibi…

Masonluk, hiç kimseye özel bir yararlanma, bir maddî çıkar sağlamaz. Ancak Masonluğu bu bakımdan kötüye kullanan masonlar da yok değildir. O tür masonlar, bu bakımdan masonluğun adını lekelemiştir. Bu lekeyi temizlemek de mason örgütleri açısından çok zor olmaktadır.

Masonlukta niçin masonlar arasında dayanışma vardır? Bunun gereği nedir?

İşte bu soruların yanıtını bulmak için masonluğu enine boyuna, artısıyla eksisiyle incelemek, anlamak gereklidir. Bu aşamada belki bu soru şöyle karşı sorularla yanıtlanabilir: Niçin köylüler, hısımlar, hemşehriler, yurttaşlar, okul arkadaşları, askerlik arkadaşları, iş arkadaşları arasında dayanışma vardır?... Masonlukta da işte o nedenden ötürü vardır.

Masonluk bir çıkar kurumudur ama buradaki çıkar maddî değil, manevî niteliklidir. Eğer bir kişe Masonluğa birtakım maddî çıkarlar elde etmek için girerse, hüsrana uğrar.

Ancak Masonluğa bu amaçla girmiş olan ya da sonradan böyle bir amaç edinmiş olanlar da yok değildir. Fakat bu yanlış örnekler Masonluğun bir çıkar kurumu olduğunu göstermez.

Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: İNSAN - Ekim 05, 2015, 11:00:31 ÖÖ
"Masonlukta dayanışma" dendi mi , birçok kişi bunu 'menfaat' olarak yorumluyor. Menfaat dendiğinde de iş biçim değiştiriyor ve insanlar bunu para alışverişi üzerine kurulu bir sistem olarak değerlendiriyor.

Bunlar yeni şeyler mi , aslında değil. Yıllardan beri böyle bir basitleştirme girişimi sağlığını yitirmeden bugünlere kadar gelmeye çalıştı.

Çünkü bu yöntemin kuralı hep böyle işler.

Kendisine leke atılan kağıt var olduğu müddetçe o lekeler var olmak için çaba sarfetmeye devam ederler. Masonluk da var olduğu müddetçe, bu girişimler onun doğal bir parçasıymış gibi onun etrafında sinek gibi dönmeye devam edecek. Çünkü suçlama programının psikolojisi budur. Ve ne kadar tutarlı oldukları, ne kadar dogru oldukları da önemli değildir. 

Hitler'in uzun zaman danışmanlığını yaptığı Goebbels de Hitler'e hep buna benzer şeyler söylerdi.

Soyleyeceklerini basit söyle derdi. Ve yalanını büyük seç.  Yalan ne kadar büyük olursa , insanların onun yalan olduğunu anlaması o kadar güç olur. (Örn. Masonlukta keçi kanı içilir)

Keçi kanı yalanı büyük. Tutarsa ömrü en az yüz yıldır.


Bunların yanısıra kendine her dönem bir şeytan seçmeyi de unutma derdi Goebbels.


Masonluk da ne yazık ki, birçok dönem , böyle sistemli yalan ve suçlamalara maruz kalıp öcu olarak gösterilmeye çalışılmıştır. 

Fikrimce bu da onlardan sadece biridir.

Kaldı ki benim nazarımda (bir harici olarak ) Masonluk bir "çıkar " değil;  kendini bulmak için olsa olsa bir "çıkar yol"dur.

 Bu çıkar yol ise, ışığa çıkan yoldur.


Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ruzber - Ekim 05, 2015, 08:09:27 ÖS
Kendini bilen için çıkar söz konusu olamaz. Bir toplumu aydınlatma söz konusuysa ne güzel böyle dayanışmaya.
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ali osman - Ekim 05, 2015, 09:12:51 ÖS
Fikrimi yazmak için bu foruma üye oldum  yazdıklarımdan sonra forum dan atılabileceğimi bile düşünüyorum kanımca tabi
Zannımca Masonluk İblisin insanlara ilmi vermek için yazmış olduğu zohar ı en iyi kullanan oluşum diye nitelesem yanlış olmaz evet kitabı iblis bile yazmış olsa en çok değindiği noktalardan biri kardeşliktir bu fikirler zihnimde varolmasına rağmen mason olmak isterdim birde bu kanıya nereden vardığımı yazan kişiler elbet olacaktır fakat yazımın içinde belirttiğim gibi ZANNIMCA Birde şu tur sorularda çıka bilir şeytan neden kardeşliği ve yaradana ulaşmanın en iyi yollarını insanlara öğretsin Kabalistler ne demiş )) bildiklerinin hepsini anlatma
sonuçta bu kısa cümlede çok konun mansının hasıl olduğuna inanıyorum  Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: Da Vinci - Ekim 05, 2015, 10:26:34 ÖS
Sayın ali osman;

Açılan başlıkla hiç alakası olmayan bir yorumu, hiç anlaşılamayan bir  Türkçeyle yazmanız  hiç de hoş olmamış. Lütfen forum düzenini bozmayınız.
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ali osman - Ekim 05, 2015, 10:43:13 ÖS
Sayın Da Vinci ilk önce saygılarımı sunar ve devamında yazdıklarımı defalarca okumama rağmen noktalama işaretleri haricinde bir eksikliğe rastlamadığımı söylemek isterim yazdılarım konu dahilindedir çünki başlık dahilinde yazılan konuda kardeşlik geçmektedir ve masonluk kısmen irdelenmektedir bende kardeşliğe vurgu yapıp zannımca masonluk hakkında fikrimi beyan ettim buna rağmen bir yanlışım var ise özür dilerim düzen bozdum ise Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: Selim - Ekim 06, 2015, 12:20:43 ÖS
"ZANNIMCA"

"Zannetmek"

Hata yapmanın, yanlış anlamanın, tutarsızlığın temelini oluşturur. Yani her türlü iletişimde olmaması gereken (negatif, olumsuz) sonuca ulaştırır.

Düşünce anlatılırken kendi fikri için "zannımca şunu anlatmak istedim" hiç olmaması gerekir.

Yazdıklarım da paylaşmaktır, yardımlaşmaktır, aydınlanmaktır.
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ali osman - Ekim 06, 2015, 12:33:21 ÖS
Sayın Selim görüşünüze saygı duyuyorum fakat yorumunuz kullanılan kelimelerin anlamlarını algı farklılığı  söz konusu olunca kelimelerin anlamlarının göreceli olabileceği sonucu çıkmazmı Saygılarımla

Bu arada algı uzerine bir başlık varmıydı
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: İNSAN - Ekim 07, 2015, 01:56:54 ÖÖ
Forumumuza yeni katılan Sayın ali osman adlı üyemizin yazdığı 102 kelimelik düşüncesini bir yere oturtamadım.  En azından bu 102 kelime arasına noktalama işaretleri kullansaydı biz de nerede nefes alacağımızı ve nerede duracağımızı bilirdik.

Ama bu şekliyle noktalama işaretleri kullanılmadan kendisi de , biz de nerede duracağımızı bilmiyoruz.

Öyle olması daha iyi olur fikrimce.


Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ali osman - Ekim 07, 2015, 09:30:05 ÖÖ
Sayın İNSAN İlk öncelikli olarak saygılarımı sunar öneriniz konusunda haklı olduğunuzu söylemek isterim
Bunun haricinde cümle sonlarını belirtmem gerekirdi evet yinede cümleler uzun ve ve neredeyse her kelime bir soru barındırdığı için yine karmaşık olacak sanırım
cümle içinde işaretler kullanmak bir türlü alışamadığım kötü bir alışkanlığımdır bunu kabül ediyorum
fakat buna rağmen düşüncelerimi paylaşmam gerektiğine inandığım için yazıyorum eğerki bu sorun teşkil edecekse mümkün olduğu kadar yazmamaya çalışırım başka alternatif sunarsanız elbette uygularım nokatalama hariç tabi )))
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: MEDUSA - Ekim 10, 2015, 01:10:46 ÖÖ
Sayın ali osman fikirlerini paylaşmak için gelmiş buraya ne garip !

Mesela ben Foruma, Masonlukla ilgili daha çok şey öğrenmek amacıyla gelmiştim. Eğer bu konuyla ilgili çok bilgim olsaydı zaten ben de 'fikirlerimi, bilgilerimi paylaşmak için geldim' diye yazardım. Fikirlerini paylaşmak için gelen bir kişinin Masonluk konusunda böylesine cahil olması...

Sayın ali osman yine diğerleri gibi bir nevi Masonların Şeytan'a tapındığını söylemeye getirmiş olayı ve bunu bir de zannederek söylemiş. Okuduğum o cümleden çıkardığım tek sonuç, 'ali osman'ın da bu saçmalıkları diğer insanlar gibi internet ortamından edindiği.' Zaten zahmet olmayıp en azından bir Mason'un yazdığı bir kitabı alıp bir kere okuyabilseydi veya üşeniyorsa eğer Forumda uzun uğraşlarla paylaşım yapılmış konuları bir okuyabilseydi ne güzel olacaktı. Fakat bunu da yapmaya üşeniyorsa o zaman bu Foruma yalnızca gerginlik yaratmak ve sinir bozmak amacıyla gelmiş demektir. Çünkü kendisi de zaten paylaşacağı şeyler yüzünden Forumdan atılabileceğini öne sürmüş, demek ki olay çıkarmaya gelmiş.

Gerçekten üzgünüm ve kızgınım. Çünkü bu Forumda böylesine fazla ve faydalı bilgiler varken halen her gelen yeni üyeden bu saçmalıkları duymak çok üzücü. Sayın ali osman'ın Kabala ile ilgili yaptığım paylaşımın altına, konuyu İblis'e bağlayan alakasız bir yorumu yazmasının sebebi de buymuş demek ki.

Evet, fikirlere ihtıyacımız var ama faydalı, doğru ve yeni fikirlere ihtiyacımız var. Bu toplumun en büyük problemi, okumadan yazmak ve düşünmeden konuşmak. Ancak ben Hz. Mevlana gibi düşünüyorum, hani demiş ya 'cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.'

Saygılarımla...      Fay Frin
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: ali osman - Ekim 10, 2015, 10:00:32 ÖÖ
Sayın Fay Frin eleştirilere herzaman açığım ve bu yorumunuzu elbette dikkate alarak düşüneceğim
Eğer öğrenmek istememiş olsaydım buraya katılmak için 4-5 kere başvuruda bulunmazdım ilk başvuru tarihim 7-8 yıl öncedir tam tarih hatırlamıyorum ayrıca fikir beyanında bulunmak neden bu kadar kızdırdı sizi forumda paylaşılanların hepsi yazanların haricindeki kişilerin fikirlerimidir yada fikir üretemiyecek kadar sığmıdır kişiler size tek eleştirim söylemlerinizle çelişen bu konudur ayrıca ben kabalaya ve masonluğa duyduğum saygıyı kimseye ne anlata bilirim nede ıspatlamak zorunda değilim  siz nasıl sert eleştirilerde bulunup hatta hakaret bile edebilme yetisini kendinizde bulabılıyorsanız ve kullandığınız aşağılayıcı kelimelere rağmen ben size sadece saygı duyuyorum emin olun
Şunuda ekleyeyim eğer baal demon iblisin adı değilse o iblisin adı nedir
ayrıca şundan emin olmanızı isterim saygıdeğer michael lightman kitaplarını alıp okurken tek amacım sadece yaradana yaklaşmanın en iyi yolunu bulmak tır ayrıca ben zannımca derken bilgisizliğime vurgu yaptınız abeyss kapısından geçen kime hizmet eder sayın Fay Frin
fakat şunu söylemek isterim hakkımdaki fikrinizde önyargılı davranıp direkt yargıladınız bilginiz olsun
Son kelimenize sadık kalacağınızı varsayarak bende şunu söylemek isterim bekleyin ve görün Saygılarımla
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: serdarturkaslan - Ekim 15, 2015, 05:34:12 ÖÖ
Genelde sadece okumayı tercih ederim; ama konuyu çok doğru açıklamışsınız Sayın ADAM.
Dayanışma kapsamında dul kesesinin dolaştırılması örneği verilebilecek en sıradan bir örnek olarak üzerine değinilebilir zannımca. Tabii bunun dışında belki de bir harici olarak bilmediğim bir çok dayanışma örneği vardır. Ama çıkarcılık ile ayrıştırılması bilinci mutlak ki; kimi masonlar tarafından özümsenebilmişse kimi masonlar tarafından da kötüye kullanılmış ve kardeşlik olgusu lekelenmiştir.
Başlık: Ynt: Masonluk bir çıkar kurumu mudur?
Gönderen: GOASISG - Ekim 18, 2015, 09:33:32 ÖS

Bir birlerine Kardeşim diye hitap ettikleri bir kurumun,Kardeşler arasındaki en doğal olgu olan yardımlaşma sürecine,...cıkar...denmesine verilebilecek bir cevaba, ihtiyacı olduğunu sanmıyorum
   

Kardeşler zorunlu arkadaştır, arkadaşlar ise seçilmiş kardeşlerdir.