Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: MASON - Eylül 25, 2006, 12:16:11 ÖS

Başlık: Büyük Loca’nın üzerinde, emir aldığı başka bir güç var mıdır?
Gönderen: MASON - Eylül 25, 2006, 12:16:11 ÖS
Büyük Loca’nın üzerinde, emir aldığı başka bir güç var mıdır?

Masonluğun uluslararası kabul görmüş intizam şartlarının en önemlilerinden biri kendi coğrafyasında üzerinde başka bir gücün bulunmamasıdır. Milli Büyük Localar, devletler hukukunda olduğu gibi birbirlerini tanırlar ve Dostluk Kefili diye anılan, Büyük Elçilerini teati ederler. Büyük Localar’ın üzerinde onlara talimat verebilecek bir merci, federasyon, konfederasyon gibi hakim bir üst kurul yoktur. Bir Büyük Loca, kendi istihbaratı sonucunda, muntazam kabul ettiği bir Büyük Locayı, hiç kimseden izin almadan tanıyabilir veya aksine daha önce tanımış olduğu bir Büyük Loca’dan tanımayı kaldırabilir. Örnek vermek gerekiyorsa, P2 Locası skandalı ve Mafia’nın karıştığı bazı yolsuzluklar nedeniyle İtalya Büyük Locası ile Kıbrıs ve Makedonya ile ilgili politik davranışları nedeniyle, Yunanistan Büyük Locası’nın intizamlarını kaybettiklerine dair gelen bilgiler üzerine, Türkiye Büyük Locası dahil olmak üzere, bazı Büyük Localar bu iki Büyük Locadan tanımayı kaldırdılar (diplomasi lisanında, “diplomatik münasebetleri kestiler” denecekti), bazı Büyük Localar da buna uymayarak, ilişkilerine eskisi gibi devam ettiler. Rusya, Bulgaristan, Romanya Büyük Locaları’nı Türkiye Büyük Locası tanıdıktan sonra, diğer Batı Avrupa Büyük Locaları, Türkiye’nin izinde, tanımıştır. Seneden seneye yapılan Büyük Sekreterler veya Büyük Üstatlar düzeyindeki toplantılar da gündemsiz yapılır, bilgi alış verişinin dışında hiç bir bağlayıcı karar alınmaz ve alınamaz, ancak temennilerde bulunulabilir..

Sonuç olarak Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Türkiye Büyük Locası, dünyada saygınlığı olan, yargısına güvenilen bir Büyük Loca’dır, kesin olarak üzerinde başka hiç bir otorite yoktur.

Başlık: Re: Büyük Loca’nın üzerinde, emir aldığı başka bir güç var mıdır?
Gönderen: fbracer - Şubat 23, 2007, 05:30:44 ÖÖ
Srounun kisaca cevabi HAYIR dir.
Başlık: Ynt: Büyük Loca’nın üzerinde, emir aldığı başka bir güç var mıdır?
Gönderen: BULGARIA - Aralık 05, 2011, 08:15:36 ÖS
Bulgaristan büyük locası,Türkiye büyük locası tarafından tanınmış bir loca imiş.Sormadan öğrenilen bilgiler havuzuna düşen büyük bir damla.


Saygılar.
Başlık: Ynt: Büyük Loca’nın üzerinde, emir aldığı başka bir güç var mıdır?
Gönderen: ADAM - Aralık 06, 2011, 08:46:56 ÖÖ


Sayın Bulgaria’nın vermiş olduğu bu bilgi aslında bu başlık altında olmaması gereken bir bilgi.

Bulgaristan Büyük Locası her halde çok yakın bir tarihte kurulmuş olsa gerek. Büyük hız… Kutlamalı. Ancak elbette bu işin arkasında başka etkenler olabilir; onları da unutmamalı.

Bu büyük locayı Türkiye büyük locası tanıyor imiş. Hangisi? Bu önemlidir. O işin arkasındaki olası başka etkeni gösterebilir.

Konu başlığına dönelim.

Türkiye’deki bir büyük locanın Bulgaristan Büyük Locası’nın tanıyor olması, sadece bir karşılıklı tanışmayı, dostça ilişkiler kurulduğunu gösterir. Bulgaristan Büyük Locası’nın Türkiye’deki bir büyük locaya bağlı olduğunu, ondan yönerge aldığını göstermez. Böyle bir şey yok.

Masonlukta böyle bir şey zaten genel olarak, teoride yok ama özel olarak yani pratikte ara sıra olabilir.

X Büyük Locası Y Büyük Locası’na kafa tutabilir.

Bunun üzerine Y Büyük Locası X Büyük Locası’nı elinin tersiyle itebilir ve bu durumu ilişkide bulunduğu diğer tüm büyük localara bildirebilir.

Böyle bir durumda o diğer büyük locaların tutumunun ne olacağı çok önemli. Kimden yana çıkacaklar? Niçin ötekinden değil de berikinden yana çıkacaklar?

Şimdi X Büyük Locası ne yapacak? Uluslararası boyutta durumu ne olacak? Bu durumu nasıl değerlendirecek? Nasıl girişimlerde bulunacak?

İşte bu ve bunun gibi soruların yanıtları, bir büyük locanın bir diğerinin güdümü altında olup olmadığının göstergesidir.