Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: ADAM - Aralık 19, 2009, 08:41:28 öö

Başlık: Masonluğun kendine özgü bir felsefesi var mı?
Gönderen: ADAM - Aralık 19, 2009, 08:41:28 öö


Kimilerine göre Masonluk, belirgin amaçları, kesin ve değişmez ilkeleri, yerli yerine oturtulmuş öğretileri olan bir kurumdur. Kendine özgü bir doktrini, bir dogması vardır. İstenirse, bu masonik doktrin “Masonluğun Dünya Görüşü” olarak anılabilir; buna “Masonluğun Felsefesi” de denilebilir.

Kimilerine göre ise Masonluğun birleştirici bir öğretisi vardır. Bu öğreti, dünyada gelmiş geçmiş birçok felsefeyi, çeşitli dinleri ve inanç sistemlerini, birçok dünya görüşünü değerlendirip bunlardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Hiçbirine bağlanılmamış, hiçbiri en iyisi ve en doğrusu olarak benimsenmemiştir. Bu nedenle Masonlukta herhangi bir dogma ya da doktrin olmadığı gibi, “masonik felsefe” diye bir şey de yoktur.

Kimi masonlar da şöyle bir görüşü benimser: Masonluğun amaçları, ilkeleri ve öğretisi, insan için gerekli ve yararlı olmayı sürdürdükleri, çağdaşlıklarını korudukları sürece geçerlidir. Bu bağlamdaki öğreti, yüzyıllar boyunca, zamanın, gelmiş geçmiş çeşitli akımların, bilgi gelişiminin, toplumsal olay ve olguların etkisiyle değişime uğramış, yenilenmiştir. Bu değişim ve yenilenme günümüzde de sürmektedir. Bu nedenle, Masonlukta çağın koşul ve gereksinmelerine uyan bir dinamik felsefe, öncelikle insancı (hümanist) bir dünya görüşü vardır. Ancak bunlar ne bir dogma ne de bir doktrindir.

Başlık: Ynt: Masonluğun kendine özgü bir felsefesi var mı?
Gönderen: erdal - Aralık 19, 2009, 06:22:33 ös
galiba ,ezelden , ebede giden  bir ögreti sanıyorum.
Başlık: Ynt: Masonluğun kendine özgü bir felsefesi var mı?
Gönderen: ADAM - Aralık 20, 2009, 10:41:23 öö


Pek o kadar da değil... Ancak kendi başına yaratmış olduğu bir öğreti dizgesi de değil... Seçmeler ve alıntılar... Bunlar Masonluğun amaç ve ilkeleriyle bağlantılı olarak seçilmiş ve bir başka yaklaşımla bir araya getirilmiş.

Sevgiler.
Başlık: Ynt: Masonluğun kendine özgü bir felsefesi var mı?
Gönderen: lucifer - Aralık 24, 2009, 12:23:32 ös
masonluğun tabiki kendine özgü felsefeleri vardır. sn adamında dediği gibi bu masonları dünya görüşü olarak bilinir. peki asıl soru ne? asıl soru masonların felsefesindeki dünya görüşünün ne olduğu ile alakalıdır.

masonların gözündeki dünya görüşü dünyayı daha yaşanır bir hale getirebilmek bütün insanların kardeşce ve inançlarını dilediği gibi yaşayıp kendini en iyi şekilde ifade etme özgürlüğüdür.

saygılarımla