Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: Mozart - Ağustos 05, 2010, 07:35:38 ÖS

Başlık: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: Mozart - Ağustos 05, 2010, 07:35:38 ÖS
Aşağıda bulunan sorularıma cevap verirseniz memnun olurum.

1- Türkiye'de hangi farklı dillerin Mason locaları var?

2-  Yurt dışında hangi ülkelerde Türkçe çalışan Mason locaları var?

3-  Yurt dışındaki Türkçe çalışan localar, Türkiye'deki büyük locanın çatısı altında mı kuruluyor yoksa, bulunduğu ülkenin büyük locasının çatısı altında mı? ya da her ikisi de olabiliyor mu?

4-  Bir ülkede yaşayan halklar, mesela Lazlar yaşadıkları ülkenin büyük locası çatısı altında Lazca çalışan bir loca kurabilirler mi?

5-  Yurt dışındaki, Türk localar ve Türkçe çalışan localar farklı mıdır, aynı mıdır? İki tabir de gözüme çarpıyor.

Sevgiyle Kalın
Başlık: Ynt: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: Sirius - Ağustos 05, 2010, 10:24:23 ÖS
Sn Mozart

Tek bildigim loca Iran buyuk Locasi, Iran'da Masonlara karsi buyuk bir on yargi ve yasalar oldugu icin, Iran Buyuk Locasi Amerika'da islev gormektedir. Detayli bir bilgiye sahip degilim ama tahminimce dilleride farscadir ve UGLE tarafindanda taninmaktadirlar. Farkli bir ulkede farkli bir dilde Loca kurulmasi biraz tuhaf bir durum ama olurmu, olamazmi, diger Mason kardeslerimin dusunceleri nelerdir bilmek isterim.

Sirius

-M-
Başlık: Ynt: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: Genius Loci - Ağustos 06, 2010, 12:56:30 ÖÖ
Sn. Mozart, bildigim kadarıyla:

1- HKEMBL'e bağlı Localarda Türkce dısında calışma yapan Locaların dilleri; İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rumca'dir.

2- İsrail, Almanya ve Romanya'da Türkce calışma yapan Localar var.

3- Bulundukları ülkenin Büyük locasına bağlı olarak çalışıyorlar.

4- bu konuda o ülkenin Büyük Locası karar verici tek yerdir.

5- Turk Locası denmesinin sebebi üyelerinin ya hepsinin ya da neredeyse tamamının Turk kökenli olmasından olsa gerektir. Yoksa bulundukları ülkedeki Büyük Locaya (birden fazla Büyük Loca varsa bunlardan birisine) bağlı olarak çalışan ve calışma dilleri Türkce olan localardir bunlar.

Sevgi ve Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: MASON - Ağustos 06, 2010, 01:13:53 ÖÖ
Sayin Mozart,

Sorularinizin cevaplarini en iyi Buyuk Loca verecektir. Ben bildigim kadari ile cevaplandiracagim.

1- Ingilizce, yunanca ve sanirim, italyanca ile fransizca calisan Localarda var.

2- Butun hepsini bilemiyorum. Her yil bu Localara yeni katilanlarda oluyor. Ancak buyuk ve gelismis ulkelerin yanisira Turkiyenin komsusu olan ulkelerin cogunlugunda Localarimiz vardir diye tahmin ediyorum.

3- Kimi Localar HKEMBL`ni temsil ederek o rituelde calismaktadirlar. Bazi Localar ise bulunduklari bolgenin Buyuk Locasi rituellerini Turkceye cevirerek oranin yasalarina bagli calisma yapmaktadirlar.

4- (Politik, dini vb. bir amac disinda) Calismalarini daha dogru ve aktif yapabilmeleri icin Localarini istedikleri dilde kurabilmelidirler. Ancak bu Loca "Laz Locasi" degil, "HKMBL`nin lazca calisma yapan Locasi" olarak tanimlanir.

5- Farklidir. Ortak dili kullanmalari onlarin tek benzer yanlari olacaktir. HKEMBL ile o Buyuk Locanin arasinda ki farklar (ki  bu farklar zaten oldukca kucuk farklardir.) bu Localar arasindada gorulecektir.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: Mozart - Ağustos 06, 2010, 01:32:15 ÖÖ
Bay SkullG, Bay Sirius ve Bay Mason

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Cevaplar her zaman ki gibi yeni soru doğurdu. Fransızca çalışmayı örnek alırsak, Türkiye'de Fransızca çalışan loca(lar)nın üyelerinin hepsi Fransız değil sanırım, anadili Türkçe olan bir Mason (Fransa'da uzun yıllar yaşamış, Türkiye'ye dönmüş olanların dışında), neden çalışmalarını Fransızca yapmak ister?

Sevgiyle Kalın.
Başlık: Ynt: Türkiye'de yabancı dilde, yurt dışında Türkçe çalışan localar?
Gönderen: MASON - Ağustos 06, 2010, 01:51:45 ÖÖ
Sayin Mozart,

Bu Localarin dillerinin farkli olmasi belirli bir irka yada halka ait oldugunu gostermez. Localar, calisma yaptiklari diller onem tasimaksizin uye kabul ederler. Ornegin bahsetmis oldugunuz Turkce bilmeyen bir Fransiz Turkce calisan bir Locaya uye olabilir. Ayni sekilde Fransizca bilmeyen bir Masonda Turkiyedeki bir Fransizca Locaya uye olabilir. Turk Localarin (yada Turkce calisma yapan Localarin) butun uyeleri Turkler olmadigi gibi, Turkiyedeki yabanci Localarin butun uyeleride yabanci degildir.

Bunun bircok farkli nedeni olabilir. En cok gorulen neden ise kisinin kendisini daha rahat hissetmesidir. Ornegin bir Turk hayatinin bir kismini (uzun yada kisa bir zaman dilimini) Fransada gecirmis ve bir fransiz Locada Tekris olmus ise, o kisi Turkiyeye geldigi zaman kendi ogrendigi dilde (ana dili olmasa dahi), benzer calismalar uygulayan Localar aramaktadir. Masonik terimler ve calismalar halk icerisinde kullanilan dilden ve uygulamalardan oldukca farklidir. Bu nedenle yabanci ulkelerde Tekris olmus kisilerin bircogu Masonlugu o dillerde benimseyerek calismalari ayni dillerde devam ettirmeyi uygun gorurler. Bu nedenin haricinde kisinin (dilini iyi bilmese ve hatta yurtdisinda hic bulunmamis olsa dahi) ilgi duydugu dilde calismalar yapan Localara kayit olmasi da dogal karsilanmalidir. Herhangi bir neden ile farkli bir dile ilgi duyuyorsaniz elbette bu, sizi o dilin uygulandigi faaliyetlere cekecektir.

Saygilarimla