Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kadınların iş hayatına katılımı  (Okunma sayısı 2049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2013, 12:51:17 ös
  • Ziyaretçi

ANKARA – TEPAV, TOBB ETÜ, KOSGEB ve Keçiören Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) ile işbirliğinde “1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor” başlıklı projeyi hayata geçiriyor.

Proje, Ankaralı kadınların iş yaşamına katılımının artmasını, hakları konusunda farkındalık geliştirmelerini, toplumsal karar alma süreçlerinde daha aktif olmalarını ve böylelikle aile ile ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını amaçlıyor.

Katılımcıların ulaşımı karşılanacak

Katılım 18 yaş üstü iş yeri sahibi olmayan ve kendi işini kurmak isteyen her kadına açık. Proje süresince katılımcıların yol ücretleri karşılanacak.  TOBB ETܒde verilecek eğitimler iki aşamadan oluşuyor:

12 saat sürecek olan eğitim “ön hazırlık eğitimi”, 1 hafta sürecek ve bu çerçevede kadınlara çalışma hayatında kadın, karar alma mekanizmalarına katılım/kadın örgütlenmesi, medeni haklar/yurttaşlık bilinci, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet rolleri, iletişim ve farkındalık konuları anlatılacak.

Ardından geçilecek “girişimcilik eğitimleri”, KOSGEB tarafından öngörülen müfredat çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bu çerçevede KOSGEB tarafından akredite edilmiş eğitmenlerce kadınlara haftada 12 saat olmak üzere, toplam 60 saatlik girişimcilik eğitimi verilecek.

Yol gösterici kadınlarla biraraya gelecekler

Projede ayrıca girişimcilik eğitimini tamamlayan kadınlar için girişimcilik konusunda yol gösterici olacak kadın girişimcilerin kendi deneyimlerini aktaracağı seminerler düzenlenecek. Seminerlerin ardından ise düzenlenecek törenle eğitimi başarıyla tamamlayan kadınlara sertifikaları verilecek.

Projenin açılış töreni 26 Mart 2013 Salı günü TOBB ETÜ Sosyal Tesisler’de gerçekleştirilecek. İlk derse Emine Erdoğan konuşmacı olarak katılacak.


Bu gibi girişimlerin ekonomimiz açısından oldukça olumlu olduğunu düşünmekteyim.Son yıllarda iş hayatındaki kadın oranı artmış olsa da Türkiye'de kadın istihdamında, gelişmiş ülkelere göre çok gerilerde.Peki kadınları iş hayatına çekmeyi nasıl başarabiliriz ;

-İlk başta ''kadının evi yeridir'' gibi bakışın yok edilmesi ve kadının bir ikilemde kalıp bir tercihe zorlanmasının önüne geçilmesi gerekiyor(ki bu en zor olan basamak)
-Kadınların kendini yeterince güvende hissedebilmesi sağlanmalı.Mesela sokakların,caddelerin daha fazla aydınlatılması,güvenlik tedbirleri alınması kadınların daha fazla kendini güvende hissetmesine sebep olur ve istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için caydırıcı bir faktördür.
-Kadınların hemcinslerinin yoğunlukta olduğu bir işletmede/bölümde çalışmaları kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.
-Bir diğer önemli faktör ise çocukların kadının çalışma hayatını atılmasını engellemesi.İşyerlerinde kreşler/emzirme odaları olması kadınları iş hayatına daha fazla yönlendirecektir.Kadın kendisini ve çocuğunu daha fazla güvende hissettikten sonra başarılı bir iş kadını olmaması için sebep yok.Kreşler yada gündüz bakım evleri işyerlerinde bulunduğunda kadının eve yaptığı katkı gerçekten katkı niteliği taşıyacaktır.Çoğu kadın kendisi çalışacağı için çoçuğunu herhangi bir kreşe yollamak zorunda kalmakta yada bakıcı bulmak zorunda kalmaktadır.Bu da başka bir caydırıcı faktör çünkü kadının kazanacağı paranın büyük bir kısmı bu gibi sebeplerle harcanacağı için bu riski almak istememekte çoğu.
-En önemli faktörü en sona nasıl sakladım bilmiyorum.EĞİTİM.Bunun önemi hiçbir şekilde yadsınamaz sanırım bu da bakış açısı ve toplumsal normlarla ilgili bir durum ve ilk faktör gibi değişmesi uzun zaman gerektirebilir.

Kısacası bu gibi girişimleri olumlu buluyorum ama asla yeterli bulmuyorum.Kadının iş yaşamına girmesi ülke ekonomisine birçok alanda katkı yapacaktır.İş hayatına ''kadın eli''nin dokunması için sizce neler yapılmalıdır ve gerçekten olumlu sonuçlar doğurur mu ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 23, 2013, 12:53:32 ös Gönderen: ockhams »


Mart 23, 2013, 09:13:11 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 864
  • Cinsiyet: Bayan

Kadınların iş yaşamına katılmaları sınırlandırılmamalı. Kadın, görevinin çocuk doğurma, temizlik yapma ve altın gününe gitme ile sınırlı olmadığını bilmeli. Hem kendi özgüvenini sağlayabilmesi açısından, hem de kocasına destek olması açısından çalışıyor olması tercih edilir.


* Ve buna ek olarak pekçok feminist, kadınların ' eve gelen eşlerine çalışıyor diye gösterdikleri saygının aynısını görmek için de çalışmanın gerekli olduğunu ' söyler. ( Araştırma ödevim vesilesi ile gittiğim bir feminist derneğinde verilen cevaplardan alıntıdır )
Adequatio intellectus et rei


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Kadınların 7 Günahı

Başlatan blossom « 1 2 » Diger Konular

13 Yanıt
5203 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 10, 2008, 10:47:12 öö
Gönderen: DaVinci
16 Yanıt
7110 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 18, 2015, 04:25:39 ös
Gönderen: Risus
25 Yanıt
10112 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 30, 2010, 12:17:18 ös
Gönderen: rigormortis
5 Yanıt
3487 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 08:12:08 öö
Gönderen: ADAM