Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Muhasebe ve Fonksiyonları  (Okunma sayısı 873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2015, 04:25:53 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Muhasebe

Muhasebe, işletmede meydana gelen mali nitelikli ve parayla ifade edilebilen olay ve işlemlerin kayıt altına alındığı alandır.

Muhasebe Fonksiyonları

- Kaydetme
- Sınıflandırma
- Özetleme
- Analiz Etme ve Yorumlama

Kaydetme, Sınıflandırma ve Özetleme muhasebenin klasik, geçmişten günümüze alışıla gelmiş fonksiyonlarıdır. Analiz etme ve yorumlama ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan bir fonksiyondur.

1) Kaydetme

Muhasebeci, fatura, fiş, kar, zarar, alım, satım gibi işlemlerin kaydını yapar. Muhasebecinin birinci fonksiyonu parayla ifade edilebilen ve objektif belgelere dayandırılan, işlem ve olaylara ait bilgileri düzenli bir şekilde kaydetmektir.

2) Sınıflandırma

Muhasebecinin olayların ve işlemlerin meydana geldikleri sırada kayıtlara geçirmesi tek başına yeterli değildir. Bu bilgilerden işletmenin ve diğer ilgililerin yararlanabilmesi için, bunları belirli gruplara veya sınıflara ayırması gerekir. Bu işleme sınıflandırma denir.

3) Özetleme

Muhasebeci kaydedilen ve sınıflandırılan bilgieri, anlamlı bir şekilde özetler ve bunları mali tablo ve raporlar halinde hazırlayarak ilgili kişilere sunar. Bu işleme özetleme denir.

4) Analiz Etme ve Yorumlama

Muhasebeci kayıtlardaki bilgileri kullanarak, karşılaştırma ve analizler hazırlar. Bu analizler şirketin daha iyi yönetilmesinde kullanılır. Bu işleme Analiz etme ve yorumlama denir.

Risus
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe