Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Cumhuriyet 83 yaşında  (Okunma sayısı 3272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2007, 08:36:02 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9560
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Cumhuriyet 83 yaşında

Her yıl büyük bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramımızı geleneksel balosu, bu yıl da Ankara’da Bilkent Otel’de geniş bir katılımla düzenlendi. Bu yıl ki Balonun ayrı bir anlamı vardı: 83. Cumhuriyet Balosu kutlama programı,yüce Atatürk’ün katıldığı son balo olan 2 Şubat 1938 tarihli Bursa Balosu örnek alınarak hazırlanmıştı .

Doktarları tarafından 3 hafta olarak Yalova’da önerilen kürün on birinci günü kendisini iyi hisseden Atatürk, yanına Başbakan Celâl Bayar’ı da alarak Bursa’ya geçer. Sağanak yağmur altında karşılamaya gelen halkı selâmlar, kendisi de hastalanır, üşütür.

O gece perhizi bozar. Akşam yemeğinde Çelik Palas’da Tanburi Selâhattin (Pınar) beyin “Mani oluyor halimi takrire hicabım” diye başlayan şarkılarını dinler.

Saat 22.15’de şerefine düzenlenen balonun yapılacağı Belediye Salonu’na geçer. Bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile balo açılır. Düşük tempolu vals ile başlayan gecede Atatürk gece yarısına kadar vals yapar. İki saat kadar süren valsin sonunda, Atatürk orkestradan Sarı Zeybek çalmalarını ister. Dizlerini vura vura Zeybek oynar… Bu oyun, 4.5 ay sonra yataktan çıkamayacak kadar hasta olacak ve 7.5 ay sonra da dünyayı mateme boğacak koca Rumelilinin, zalim kadere karşı son mücadelesidir…

Balo daha sonra salon ortasında güreş tutan pehlivanlarla sürüp, sabah 04.00’de Atatürk’ün yerinden kalkması ve salondan çıkması ile son bulur.


 

68 Yıl sonra aynı balo

9 Ekim 2006’da, Ankara Bilkent Otel Salonlarında bu balo 68 yıl sonra canlandırıldı.

Bando eşliğinde söylenen İstiklâl Marşı’ndan sonra “takdim” konuşmasında Büyük Üstat Yardımcısı Yaşar Aysev şunları söyledi: “Biz Türk Masonları, her yıl 29 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet Haftasını geleneksel olarak kutlamaktayız. Bu sabah Anıtkabir’i ziyaret ederek Atamıza bağlılığımızı teyid ettik. Bu akşam da, laik Cumhuriyetimizin 83. Yıldönümünü kutlamak üzere burada toplandık. Biz bu geleneksel balomuza, Cumhuriyetimize ve Atatürk ilkelerine olan inancımızı, imanımızı tazelemek için, sarsılmaz bir görev duygusuyla katılıyoruz. Bizler ve milletimiz bu inancı canlı ve güçlü tuttukça, Türkiye Cumhuriyeti, Atamızın dediği gibi “İlelebet payidar kalacaktır…”
 
"Cumhuriyet erdemdir"!

Yaşar Aysev’in takdimi üzerine geleneksel seremoni ile kürsüye gelen Büyük Üstat Asım Akin şunları söyledi:

“Sayın Konuklarımız, Sevgili Hemşirelerim ve Kardeşlerim,

H.K.E.M.B.L. Derneği’nin düzenlediği geleneksel Cumhuriyet Balosuna hoşgeldiniz. Baloyu Başkentimiz olması nedeniyle her yıl Ankara da düzenliyoruz ve aramızda İstanbul’dan, İzmir’den ve daha birçok şehirden gelen Kardeşlerimiz ve Hemşirelerimiz var. Programa baktığım zaman balonun her yıl olduğu gibi, görkemli bir şekilde geçeceği açıkça görülüyor.

Sizlere Atatürk’ün 17 Mart 1937 de yaptığı bir konuşmadan pasajlar okuyacağım: “Herhangi bir kişinin, yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetşltirmekten hoşlanır. Bahçesinde çiçek yetiştiren adam çiçekten bir şey bekler mi? Adam yetiştiren adam da, çiçek yetiştirendeki hislerle hareket edebilmelidir.”

Masonlar ülkelerinde çiçek yetiştiren adam gibi çalışarak, insanlığın yücelmesine katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle Atatürk’ün “Cumhuriyet Erdemdir” sözünü özümsemiş, kendimizi laikliğin bekçisi kabul etmiş kişiler olarak Cumhuriyetimizin 83. Yılını heyecan içinde kutluyoruz.

Bize bu heyecanlı kutlamayı hazırlayan, başta Ankara Vadisi başkanı, Büyük Üstat Yardımcısı Yaşar Aysev, Ankara Yönetim Kurulu Üyeleri Pek Muhterem Kardeşlerim, organizasyonu düzenleyen Muhterem Ethem Atınç Kardeşim ve Barış Muhterem Locası üyeleri Kardeşlerim ve Hemşirelerim olmak üzere, emeği geçen bütün Kardeşlerime şükranlarımı sunarım. Hepinizin mutlu bir gece geçirmeniz dileğiyle...”

Daha sonra Kardeş ve hemşirelerden oluşan koro eşliğinde Kadri Şarman Kardeşimiz ve saz arkadaşları “Atatürk’ün Sevdiği şarkılar”dan bir demet sundu.

Atatürk’ün vals yapmasını ve zeybek oynamasını sembolize eden dans gösterisinden sonra, Hakan Aysev yönetiminde bütün Kardeşler ve davetliler büyük bir içtenlik, coşku ve heyecanla “10. Yıl Marşı”nı söylediler. Baloya girişte Kardeşlere ve hemşirelere Atatürk rozetleri, balo çıkışında hem- şirelere “Nutuk” dağıtıldı. Bandoşuayede millî marşları çaldı.

 

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
47 Yanıt
14824 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 29, 2007, 04:00:26 ös
Gönderen: Ittihatci
1 Yanıt
2327 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2007, 03:40:47 ös
Gönderen: Ittihatci
0 Yanıt
3620 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2008, 04:59:38 ös
Gönderen: poyraz06
1 Yanıt
2978 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 28, 2010, 04:04:25 ös
Gönderen: Prometheus
0 Yanıt
2822 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2010, 07:49:01 öö
Gönderen: Genius Loci
30 Yanıt
11220 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2012, 05:58:20 öö
Gönderen: NOSAM33
11 Yanıt
4759 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2012, 12:25:03 öö
Gönderen: NOSAM33
1 Yanıt
2089 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2016, 01:32:50 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
Hürriyetsiz Cumhuriyet olur mu?

Başlatan Kaan « 1 2 » Tarih

11 Yanıt
4408 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2013, 09:41:59 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1592 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2015, 10:04:08 ös
Gönderen: Risus