Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kiwanis Kulüpleri  (Okunma sayısı 7130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2010, 03:56:30 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1665
  • Cinsiyet: Bay

KURULUŞU: Kiwanis 21 Ocak 1915'de, ABD'nin Michigan eyaletinin Detroit kentinde, profesyonel organizatör Allen Browne tarafından kurulmuştur. İlk Kiwanian, Joseph Prance adlı bir tüccar terziydi. İlk adı, "Yardımsever Kardeşler Derneği", kuruluş amacı da profesyonellik alanlarında ve iş konularında tercih edilen yöntemlerin, karşılıklı olarak takas edilmesiydi.

"YERLEŞMESİ": Bir yıl sonra kulübün adı, Amerika yerlilerinin dilinde "Kendini İfade Etmek" anlamına gelen "Nun Kee Wanis"den esinlenerek, "Kiwanis" şeklinde değiştirildi. Bu arada ilk kuruluş amacının, üye sayısını arttıracak çekicilikte olmadığı da anlaşılmıştı. Böylece örgütün amacı, "toplumsal hizmet" olarak yeniden belirlendi ve Kiwanis bu kavramdan hiçbir zaman sapmadı. Kısa bir süre sonra da Kiwanis "kendini", organizatör Allen Browne'dan satın alarak büyümeye başladı.

GELİŞİMİ: 1916'da Kiwanis Kanada'ya (Hamilton, Ontario) girdi ve böylece "uluslararası" statü kazandı. Kuruluşundan beri süregelen, sadece ABD ve Kanada'da hizmet etme geleneğinden 1962'de vazgeçen Kiwanis, bu tarihte Meksika'daki (Tijuana, Baja California) ilk kulübünü açtı. Avrupa'daki ilk kulüp 1963'de, Avusturya'nın başkenti Viyana'da kuruldu. Daha sonra da, 800 kulüp ve 22.000 üyeyi içeren, Uluslararası Kiwanis Avrupa Federasyonu oluşturuldu. Uluslar arası yayılma bundan sonra da devam etti ve 70'den fazla ülke Kiwanis'le tanıştı.
Temmuz 1987'de Washington, D.C.'de düzenlenen 72. Yıllık Uluslararası Kiwanis Toplantısı'nda yapılan oylamayla, Kiwanis kulüplerine kadınların da üye olması önerisi kabul edildi. Bu değişikliğin Uluslararası Kiwanis'i olumlu yönde etkileyeceği kesindir.

OLGUNLUĞA ERİŞMESİ: Kiwanis, 20. Yüzyıla ait bir gelişmenin parçasıdır. Herkesce bilinen adıyla "sivil toplum örgütleri hareketi", bütün zamanlar açısından, insan yaşamına yapılan en önemli katkıdır. Hizmet kulüpleri hareketi bugün daha da büyümüş, daha iyi kabul dilmiş ve tarihinde hiç olmadık kadar arzulanır olmuştur.

Uluslararası Kiwanis · Üyelik
Uluslarası Kiwanis, gerekli imtiyazı almış olan Kiwanis kulüplerinden oluşur. Kiwanianlar, yerel Kiwanis kulüplerinin üyesidirler. Hiç kimse, kişi olarak Uluslararası Kiwanis'in üyesi değildir.

· Slogan
Uluslararası Kiwanis'in resmi sloganı, "İnşa Ediyoruz" dur. Bu sloganın yanısıra Uluslarası Kiwanis her yıl için ayrı bir idari Tema seçer ve o idari yıl boyunca geçerli olacak amaçlar veya hedefler belirler.

· Amaçlar
Uluslarası Kiwanis'in altı ana Amacı vardır:

- Yaşamın maddi değerlerinden çok manevi ve ruhani değerlerine önem vermek.
- Tüm insan ilişkilerinde Altın Kural'ı günlük yaşama sokmak.
- Gerek toplumsal ve mesleki yaşamda, gerekse profesyonellik açısından daha yüksek standartların bulunması ve uygulanmasını sağlamak.
- Örnekleme yoluyla, daha zeki, daha girişken ve daha hizmet edilebilir bir vatandaşlık anlayışı geliştirmek.
- Kiwanis kulüpleri aracılığıyla, yaşam boyu sürecek dostluklar kurmak, özveri gerektiren hizmetlerde bulunmak ve daha iyi toplumlar oluşturmak için gerekli olan araçları sağlamak.
- Doğruluk, adalet, yurtseverlik ve iyi niyetin daha da gelişmesini mümkün kılacak genel görüşü ve yüksek idealizmi yaratıp, bunu korumak.

· Güçler
Uluslararası Kiwanis, kendisine ait ticari mal varlıklarını ve fonları yönlendirme, yönetme, denetleme ve kontrol etme gücünün yanısıra, Kiwanis kulüplerini ve bölgeleri veya Kiwanis kulüplerinden oluşan diğer grupları ve bölümleri kurma, denetleme ve kontrol etme gücüne de sahiptir.

· Resmi Yayınlar
Her yıl İngilizce olarak son sayı çıkaran KIWANIS Dergisi, Uluslarası Kiwanis'in resmi yayın organıdır. Kuzey Amerika dışındaki kulüplerin üyeleri bu dergiye abone olabilirler ama dergi, her kulübün başkanına ücretsiz olarak gönderilir. Kiwanis kulüplerinin çoğu, bütün üyelere gönderilen ve onları, hem kendi bölgeleri hem de tüm dünyadaki program ve faaliyetler hakkında bilgilendiren bültenler yayınlarlar.

· Büyüklük
70'den fazla ülkedeki, 9.000'den fazla Kiwanis kulübünün toplam üye sayısı 350.000'den fazladır.

· Yetki
Ulualararası Kiwanis yetkisini, Uluslararası Kiwanis Ana ve İç Tüzüğü'nden alır bu tüzüklerin tüm maddeleri, Uluslararası Kiwanis'in yıllık toplantılarından birine katılan kulüp delegeleri ve serbest delegeler tarafından kabul edilmiştir.

· YönetimUluslararası Kiwanis Mütevelli Heyeti, bütün kulüplerin uyacakları genel politikaları belirler ve Uluslarası Kiwanis'le ilgili tüm konularda tam yetkiyle hareket eder. Bu heyette Başkan, Seçilmiş Başkan, Geçen Dönem Başkanı, iki Başkan Yardımcısı, Sayman, ve oniki Mütevelli heyet Üyesi vardır ve bunların hepsi, Uluslararası Kiwanis toplantılarında seçilirler.  

· Toplantılar
Uluslararası Kiwanis'in yıllık toplantıları, Mayıs, Haziran veya Temmuz aylarında ama genelde, haziran sonu veya Temmuz başında düzenlenmektedir. Her Kiwanis kulübü, Uluslararası Kiwanis toplantısına iki delege gönderebilir. Toplantıya katılan delegeler, toplantı Delegeler Meclisi''i oluştururlar ve toplantı gündemindeki konular, bu meclisin oylarına sunulur. Delegeler Meclisi''in gündemindeki öncelikli maddeler, görevlilerin seçimi, önergelerin kabulü veya reddi, ve Uluslararası Kiwanis Ana ve İç Tüzüklerine yönelik değişiklik önerilerini oylamaktır.
Bütün Kiwanianlar ve eşleri, Uluslararası Kiwanis toplantılarına katılabilirler. Avrupalı Kiwanianlar he ryıl, genelde Uluslararası Toplantı'dan daha önceki bir tarihte düzenlenen Avrupa Toplantısı'nda biraraya gelirler. Her kulüp, Federasyon'la ilgili konularda oy kullanmak üzere üç delege seçebilir.

Kiwanis Üyeliğinin Sağladığı Ayrıcalıklar
Kiwanian kimdir? Resmi açıdan bakıldığında Kiwanian, bir Kiwanis kulübünün üyesi ve bir toplumdaki iyi davranış standartlarına bağlı olan ve Uluslararası Kiwanis'in amaçlarına inanıp, bunları uygulayan iyi karakterli bir kişidir. Yaşamın maddi değerlerinden çok manevi ve ruhani değerlerine önem verilmesi gerektiğine inanan; insanlarla olan tüm ilişkilerinde onlara da, kendisine davranılmasını istediği gibi davranan; gerek toplumsal ve mesleki yaşamda, gerekse profesyonellik açısından daha yüksek standartların bulunması ve uygulanması gerektiğine inanan; örnekleme yoluyla daha zeki, daha girişken ve daha hizmet edilebilir bir vatandaşlık anlayışı geliştirme arzusunu taşıyan; doğruluk, adalet, yurtseverlik ve iyi niyet gibi kavramların daha da gelişmesini mümkün kılacak genel görüşü ve yüksek idealizmi yaratıp, bunu korumanın gerekliliğine inanan; ve bu kulüp sayesinde yaşam boyu sürecek dostluklar oluşturmak, özveri gerektiren hizmetlerde bulunmak ve daha iyi bir toplum oluşturmak için istek gösteren herkes Kiwanian olabilir.

Kiwanis Sizin İçin Ne Yapabilir· Herkesin çok meşgul olduğu günümüz dünyasında eksikliği duyulan, yaşam boyu sürecek dostluk ve birliktelikler oluşması için fırsat yaratır.
· Üyesi olduğunuz toplumun yaşamına katılmanızı, toplumsal ve hizmete yönelik fırsatları değerlendirmenizi ve sorunlarını daha iyi anlamanızı sağlar.
· Çok geniş bir konular yelpazesinde, dostça bir ortamda fikir alışverişinde bulunmanıza yardımcı olur.
· Size kendi görüş ve fikirlerinizi, arkadaş grubunuzdaki diğer kişilerle paylaşma cesareti verir.
· Kulübünüze, sorumluluk isteyen çeşitli görevlerde hizmet ederek, liderlik becerilerinizi geliştirir.
· Düzenli bir şekilde, ilginç konulara değinen konuşmacıları dinlemenizi sağlayarak, genel bilgi düzeyinizi arttırır.
· Ve son olarak, sizi daha iyi bir vatandaş yapar, üzerinize düşeni yaptığınızı hissetmenizi sağlar, ve tek tek herkesin çabalarının son derece önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Siz Kiwanis İçin Ne Yapabilirsiniz· Toplantı ve kulüp faaliyetlerine düzenli olarak katılın. Üyelere, sizi daha iyi tanımaları ve sizinle yaşam boyu sürecek dostluklar kurabilmeleri için şans tanıyın.
· Gerek görüldüğü zaman, yetenek ve özel becerilerinizi kullanarak Kiwanis'i güçlendirin.
· Özgürce konuşun. Fikirlerinizi başkalarıyla paylaşın.
· Diğer üyelerin, örgüte ve topluma olan katkılarından ötürü tanınmalarını sağlayın.
· Yeni üyeler kazanın; arkadaşlarınızı aranıza katılmaya davet edin.
· Kısaca Kiwanis'i , tüm dünyadaki hizmet örgütleri içinde "bir numara" yapmak için gayret gösterin.

Şimdilik; Başkalarıyla uyum içinde, toplum ve halkın yararına çalışabilme fırsatını bulacaksınız. Yaşamınız boyunca sürecek dostluklar oluşturmaya başlayacaksınız.

Daha Sonra.. Komite başkanı olarak ve seçimle üstleneceğiniz görevleri yerine getirerek, daha büyük sorumluluklar üstlenme fırsatını bulacaksınız.
İyi Dostların Yanında!.Dünyanın 70'den fazla ülkesindeki, 9.000'den fazla kulüpte, 350.000 Kiwanian hizmet veriyor. Günümüzde, Kuzey Amerika'daki lise ve kolejlerde oluşturulan Key Club International ve Circle K, gençler için tasarlanmış en büyük örgütler arasındadırlar.
Kulübünüz Ne Yapar
Bölgenizdeki Kiwanis Kulübü'ne üyeliğin, size sağladığı birçok yarar vardır. Haftalık kulüp toplantıları, gerçek anlamda dostluklar oluşmasını sağladığı gibi, gün boyunca yaşadığınız çok daha ciddi sorunlardan, bir süre de olsa uzaklaşmanızı sağlar. En az bunun kadar önemli olmak üzere aktif üyelik, sizin ve benzeri düşünce yapısındaki kişilerin, başkaları için birşeyler yapabileceğiniz araçları sağlar;
· Evine kapanmış yaşlı bir insanın yalnızlığına son verebilir,
· Bir gencin, bağımlılıkla ilgili sorunlarını çözmesine yardım edebilir,
· Özürlü gençlere iş bulabilir,
· Bir yetimi doyurup, giydirebilir,
· Bir genci, eğitimine devam etmesi için motive edebilir,
· Gençlerle biraraya gelerek, ortaklaşa geliştireceğiniz toplumsal hizmet projelerinde çalışabilirsiniz.

Kulübünüz kendini, her biri farklı bir hizmet alanında çalışmakla yükümlü olan komiteler aracılığı ile, toplumun gereksinimlerini karşılama amacına adamıştır. Daha geniş bir düzeyde düşünürsek, tüm dünyadaki Kiwanis kulüpleri kendilerini, "özel öneme sahip projeler"e katılmak suretiyle, uluslararası düzeyde, yani tüm insanlığı ilgilendiren sorunların çözümüne katkıda bulunmaya admışlardır. Bütün bu programlar sayesinde Kiwanianlar kendilerini ve sahip oldukları deneyim, bilgi ve sevgiyi, bunlara gereksinim duyan herkese sunmaktadırlar.

Uluslararası Kiwanis Ne Yapar?Kulübünüzün de bir parçası olduğu Uluslararası Kiwanis'in yıllık toplantılarına katılan ve bölgelerden seçilen delegeler, örgütün yasama organını oluşturur ve politika değişikliklerini kurumsal hale getirirler.
Mütevelli heyeti, bir Uluslararası Sekreter atar ve sekreter, Indianapolis'deki ofiste genel müdür görevini yürütür. Burada, Kiwanis'in tüm kayıtları saklanır, bir dergi ve diğer basılı materyal üretilir ve yerel kulüplere idari destek verilir. Ama hepsinden önemlisi, hizmet programları tasarlanıp geliştirilir. Bu programlar kulüplerin, içinde bulundukları toplumların gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olacak şekilde tasarlanır. Tüm dünyadaki Kiwanis kulüplerine , program rehberleri ve diğer destek materyali de sağlanmaktadır.

Kaynak: http://www.ankarakiwanis.org/?lng=tr&id=3&title=dunya#039da-ve-turkiye#039de

Kiwanian Olmak
Biz Kiwanianlar, tüzüğü ve hedefleri uluslararası toplantılarda, tartışılarak benimsenmiş bir uluslararası kuruluşun üyeleriyiz. Bu uluslararası kuruluşun adı "Kiwanis International" Türkçe deyişi ile "Uluslararası Kiwanis" olup merkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Michigan eyaletinin Detroit şehrindedir. Kiwanis kulüplerinin tüzüklerinde yer alan ana hedefleri belirgindir. Bu ana hedeflerin içinde kalmak üzere kulüpler proje ve çalışmalarını, içinde yaşadıkları ulusal ve yerel bölgelerin ihtiyaçlarına göre planlar ve yürütürler. Her Kiwanis kulübünün ana tüzüğünde yer alan amaçlar şunlardır:
- Hayatın maddi değerlerinden çok, insani ve ahlaki değerlerine öncelik vermek,
- Daha yüksek sosyal, mesleki ve profesyonel standartların kabul edilip, uygulanmasını teşvik etmek,
- Belirli kural ve örneklerle daha zeki, daha atılgan ve daha çok hizmet veren bir hemşehri topluluğu yaratmak.
- Bu dernek aracılığı ile, devamlı dostluklar kurmak, fedakarca hizmet vermek ve daha iyi bir toplum inşa etmek için gerekli pratik yolları bulmak,
- Dürüstlük, adalet, yurtseverlik ve iyi niyet gibi olguların yükselmesi için idealleri yüksek ve sağlam bir toplum oluşturmaya ve bunu korumaya katkıda bulunmak.

Her üye, kulübünün toplantılarına düzenli olarak katılmakla, aidatlarını aksatmadan ödemekle ve ayrıca kendine verilen görevleri zamanında ve beklenilen şekilde yerine getirmekle yükümlüdür.

Kiwanis'in uluslararası sloganı "We Built - İnşa Ediyoruz" olarak 1921 yılında kabul edilmiştir. "İnşa Ediyoruz" sloganı Kiwanianların toplumsal ve sosyal faaliyetlere yaklaşımlarındaki enerji, kararlılık ve hayal gücünü simgeler. Kiwanis, hedeflerine ulaşabilmek ve hizmet üretebilmek için en önemli yolun devamlı ve kalıcı dostluklar inşa etmekten geçtiğini bilir. Gerek üyeler arasında ve gerekse kulüpler arasında kurulacak dostluklar Kiwanis'in temeli ve geleceğinin teminatıdır. Bu konuya her şeyin üstünde önem verilmektedir. Kiwanis kulüplerinin ve Kiwanianların ana hedefi, içinde bulundukları toplumun bilgi, kültür, sağlık ve sosyal seviyelerinin yükseltilmesine katkıda bulunmak ve bu amaca hizmet etmek üzere, herhangi bir maddi çıkar gözetmeksizin, zamanlarını ayırmak ve sosyal imkanlarını harekete geçirmektir. Her Kiwanis kulübü, her yıl bulunduğu çevrenin ihtiyacına göre, bir veya daha fazla sosyal veya kültürel bir projeyi üstlenir.

Kiwanis ne değildir?
- Kiwanis vasıtası ile dostluk ve arkadaşlık yaratılmasına rağmen, Kiwanis bir sosyal kulüp değildir!
- Dini ve politik kurumlarla ilişkisi yoktur!
- Gizli ritüelleri olan gizli bir cemiyet değildir!
- Bir politik ortam değildir. Kulüpte politik konular ele alındığında bu konular dengeli ve tarafsız bir şekilde takdim edilir!

Kaynak: http://www.ankarakiwanis.org/?lng=tr&id=4&title=kiwanian-olmak
« Son Düzenleme: Kasım 20, 2010, 04:17:35 ös Gönderen: Mozart »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
4490 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 07, 2011, 06:42:08 ös
Gönderen: Mozart
1 Yanıt
9576 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:52:54 ös
Gönderen: akcanmd
9 Yanıt
6644 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2014, 11:00:47 ös
Gönderen: ihboz