Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Yahudilikle, Siyonizmle Bağlantısı Nedir?  (Okunma sayısı 11137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 09, 2010, 12:58:18 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


2006 yılından kalma bir soru başlığı ve Sayın MASON)’un açıklaması…

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=81.0


Sayın MASON’un özet açıklaması pek güzel de onunla görüş birliği içinde olamadığımbirkaç nokta var.

Birincisi şu söz: “…temeli 17. yüzyılda olan ve Hıristiyanlık öğelerine göre kurulmuş Masonluğun…”

Günümüzdeki Masonluğun temelinin 17. yüzyılda olduğunu söylemek acaba ne kadar doğru?... Bence çok doğru ama burada “temel” sözcüğüyle ne denmek istendiği ya da o ekmelin ne olduğu pek önemli… Ortalığı çok karıştırmamak için bu konuda ayrıntıya girmeyeceğim.

İkincisi de Masonluğun Hıristiyanlık öğelerine göre kurulmuş olduğunu söylemek acaba ne ölçüde doğru?  Üstelik Hıristiyanlığın hangi öğeleri? Bence günümüzdeki Masonluk aslında deist bir yaklaşımla kurulmuş ama altında ezildiği baskılar nedeniyle özellikle İngiltere’de hem Anglikan hem Prespiteriyen nitelikli dinsel öğeleri içine sindirmek zorunda kalmıştır.

Ancak Sayın MASON’un belki öylesine belirtmiş olduklarını şöyle düzeltsek sanırım daha doğru bir açıklamaya yöneliriz: “Masonluğuin tarihsel kökeni bir ulusal Yahudi ülküsünün doğuşundan çok daha öncedir ve Hıristiyanlığın yaygın bir din olarak benimsenmiş bulunduğu hatta Yahudilerin hiç de sevilmediği bir ortamda oluşturulmuştur. “

Şunu da eklemek gerek: Özellikle 19. yüzyılda Yahudiler bazı ülkelerde mason localarına kesinlikle kabul edilmemiştir. Bunun nedeni de Yahudi dininin temelindeki bir dogmanın Masonluğun ilkeleriyle ters düşmesidir.

Hatta şunu da eklemeli: Masonluğun ritüellerinde Tevrat’tan alınma gibi görünün birtakım öğeler görülüyorsa, bunu Masonluğun Yahudilik ya da Siyonizm ile olan bir bağlantısına yapay olarak bağlama çabası içine girmektense, şunu söylemek daha doğru olur: Hıristiyanlığın kutsal kitabı sadece İncil değildir; bu kitap Tevrat ile birlik ve bütünlük içinde olmadığı sürece anlamsız kalır. Nitekim bu nedenle Hıristiyanlar, Tevrat’a Yahudiler’den daha çok sahip çıkmıştır. Tevrat’ın yalnızca Yahudilere özgü olduğunu sadece Yahudiler söyler. (Tevrat’tan birtakım alıntıların Kuran-I Kerim’de de yer aldığını ise sakın göz ardı etmeyelim.)

Ancak Masonluğun ritüellerinde Tevrat’tan hiçbir alıntı görülemez. Esinlenmeler görülebilir. O esinlenmeler ise doğrudan değildir yani bir ritüeli ilk yazan kimse oraya Tevrat’tan esinlenmeler yerleştirmiş değildir. İki asal alıntı kaynağı vardır. Bunlardan biri Francis Bacon’un “Nova Atlantis” adlı yapıtı, diğeri de John Bunyan’ın “King Solomon’s Temple Spiritualised” başlıklı kitabıdır.  Ancak bu kadarla kalmamıştır. Masonlukta özellikle yüksek derecelerin oluşturulmasına girişildiğinde, daha birçok adı bilinen kitap ve çalışmadan alıntılar yapılmıştır.

Mavi Marmara olayı sanırım daha bir süre güncelliğini sürdürecek. O olaydan hemen sonra yurdumuzda İsrail konsoloslukları önünde birtakım gösteriler düzenlendi. Bunlara hiçbir diyeceğim yok. Ancak işin ilginç yanı şu ki, İzmir’de bir İsrail konsolosluğu yok. Oysa orada da bu tür gösteriler düzenlemek istiyorlardı ve bunun için de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın binasını seçtiler. Ne bilgisizlik!... Ne yanlış doldurmalara kapılmışlık!... Oysa bilseler ki, İsrail’deki mason locaları, çalışma özgürlüğü bakımından Türkiye’deki localardan çok daha zor durumda…

Şöyle bir soru sorulsa: “Masonluk Siyonizme karşı mıdır?”

Hayır. Yok öyle bir şey… Çünkü Masonluk hiçbir politik ülküye ya da herhangi bir ulusal akıma karşı değildir. Masonluk özgürlükten, barıştan, tüm insanların esenliğinden, dirlik ve düzenden yanadır. Bir karşıtlığı söz konusu olursa bunlara aykırı bir tutum takınanlara karşı çıkar.

Sonuç: Masonluğun ne Yahudilik ne Siyonizm ile bir bağlantısı vardır.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 31, 2015, 12:06:16 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 150

Masonluğun tam olarak çıkış tarihi yoktur. Çok eski zamanlarda çıkmış bir şeydir. Tam olarak tarihi kimse bilmiyor.Tevrat ve incil inmeden çok önce masonluk var olmuştur. Bir kaç insanın sorgulayarak edinmiş olduğu bir ilimdir. Ve Hristiyanlık ve Yahudilik dinleride etkilenmiştir.
Tevratta ilk mason üstat ,Hiram Usta hikayesi vardır.Tevratta çok fazla masonlukla alakalı ayetler vardır.
Aynı şekilde İncildede bir ayette "Gözün tekse beynin ışıkla dolar."yazar.Yani masonluktaki herşeyi gören ilahi tanrı gözü. Yani anlaşılan şu ki Hristiyanlar ve Yahudilerde Masonluğu benimsemiştir.Tarih boyunca bütün ırklar birbirinden etkilenmiştir.
Yani Hristiyanlar ve Yahudilerde Masonluğu benimsemiştir.
Ama masonluk kendince ayrı bir ilimdir.
🖖🏻


Ocak 31, 2015, 12:14:58 öö
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Oldukça güzel açıklamışsınız değerli MASON ve sevgili ADAM. Elbette ki masonların içinde siyonizm akımını doğru bulan olduğu gibi yanlış bulan da vardır lakin kardeşlik esasının sarsılmaması, saflığın bozulmaması için masonluğun, sabit bir akımı 'komplo teorileri'nde ki gibi körü körüne destekleyip, masonlardan da bunu beklemesi doğru olmaz. Şahısların destek/antidestek fikirleri olabilir lakin sizinde oldukça güzel bir şekilde ifade ettiğiniz gibi masonluğun sabit bir 'taraf' tutumu olamaz.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
17 Yanıt
8513 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 18, 2007, 12:34:57 ös
Gönderen: Itzhak
2 Yanıt
3062 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2008, 09:55:44 ös
Gönderen: childofmu
8 Yanıt
4123 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2009, 03:15:23 ös
Gönderen: Karakam
24 Yanıt
61207 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 11:53:32 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
8119 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2009, 11:33:04 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
7667 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2011, 03:20:19 ös
Gönderen: burak2235
39 Yanıt
10247 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2012, 07:13:18 ös
Gönderen: Waldow
16 Yanıt
4694 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 07, 2015, 10:43:36 ös
Gönderen: BULGARIA
0 Yanıt
1399 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 15, 2015, 04:29:14 öö
Gönderen: Risus
10 Yanıt
4132 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2015, 03:06:57 ös
Gönderen: egeran