Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bağımsız localar hakkındaki sorum  (Okunma sayısı 4242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 19, 2010, 05:00:36 ös
 • ZiyaretçiBirincisi bağımsız localar ama o bu başlığın konusu değil.  Sayın kmldmn'den şöyle bir ricada bulunsam: Bu soruyu ayrıca ortaya atarsanız yanıtlayayım. Elbette benden başka yanıt veren de olabilir.

Sayın ADAM, bu konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim.
Saygılarımla


Aralık 19, 2010, 05:19:50 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 281
 • Cinsiyet: Bayan

Bagimsiz Loca ne demek oluyor? Hicbir buyk locasi olmayanlar mi yani?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin


Aralık 19, 2010, 06:28:12 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Daha önce bir başka başlık altında yazmış olduklarımın bir bölümünü burada yinelemek durumundayım.

Kimilerine göre "bağımsız loca" diye bir şey olamak; Masonlukta böyle bir şey yoktur. Bir loca mutlaka "düzenli" sayılan bir büyük locadan patent alarak kurulmak zorundadır. Bu çok sayıda locanın bulunduğu bir yerde de henüz hiçbir loca bulunmayan bir ülkede de böyledir.

Kural böyle konulunca ve eğir bu kural doğruysa o zaman bu konu üzerinde daha fazla söz etmeye gerek kalmaz.

Ancak kimilerine göre üstat derecesindeki yedi mason bir araya gelerek yeni bir loca kurabilir. Masonluktaki asal kural böyledir.  (Elbette yeni bir locayı sadece yedi üstat dereceli mason kurmakta olmayabilir; bu asgari koşuldur; gerekçesi vardır.)

Bu kez kural böyle olunca iş değişir; yeni kurulan her loca ilk kurulduğu sırada özgür ve bağımsızdır.

Bu kuralın benimsenişini önrgörerek devam edelim.

Eğer söz konusu locanın kurucuları daha başından belli bir obediyansa bağlanmayı kafalarına koymuşlarsa, o zaman ilgili obediyansın yeni localarla bağlantılı olmak üzere öngördüğü koşulları gözetmeleri gerekir. Çünkü daha sonra o obediyansa başvuracak ve localarının o çatı altına alınmasını isteyeceklerdir.

Yeni kurulan çoğu locaların tasarımı bu doğrultudadır. Ya daha önce kurulmuş ve çalışmakta olan bir obediyansa bağlanmak ya da kendi localarının yanı sıra başka localar da kurarak sonra bunları bir araya getirip bir obediyans oluşturmak. Ancak bu gerçekleştiğinde, artık o locanın özgür ve bağımzsız olduğundan söz edilemez; sadece kendi iş içlerinde uygulayabiuldiği sınırlı bir özerkliği kalır. Buna karşın, özellikle günümüzde hiçbir loca, sırf özgürlük ve bağımsızlık uğruna bur obediyansa bağlanmak ya da bir obediyans kurmaktan caymaz.

Bir obediyansa bağlanacağı önceden kararlaştırılmış yeni br locanın kısa bir süre için sürecek bağımsızlığını bir yana koyalım ve abıl bağımsız loca niçin oluşuyor ona bakalım.

Önce bir ülke düşünün... Orada hiçbir mason locası yok.

Yakınımızdan örnek alalım: Azerbeycan.

Birinci seçenek, şayet Azerbeycan'ın yasaları elveriyorsa Türkiye'deki iki büyük locadan birinin orada yeni bir loca kurulması için girişimde bulunmasıdır; tıpkı iki üç yıl kadar önce KKTC'nde olduğu gibi...

İkinci seçenek, öncelikle Türkiye'den Azerbeycan'a göçmüş ve/veya Türkiye'de (bu zorunlu değil, başka bir ülke de olabilir) Masonluğa girerek üstat derecesini almış Azerî masonların orada bir araya gelerek yepyeni bir bağımsız loca kurmasıdır. Azerbeycan'ın yasaları bir locanın mutlaka bir dernek statüsü taşımasını gerekli görüyorsa ve bir derneğin de ulusal olması zorunluysa, o loca Türkiye'deki obediyansın masonik bakımdan desteğini alsa da bağımsız kalmak zorundadır. Ta ki, ulusal locaların sayısını en az üçe çıkarıp Azerbeycan Büyük Locası'nı oluşturuncaya kadar.

Bir diğer durum masonik ilke, tutum ve anlayışlardan kaynaklanır. Örneğin bir ülke uzun süre Fransızların etkisi altında kalmış olduğu için orada liberal ya da özgürlükçü olarak nitelenen fakat Angloskson Masonluğu topluluğunda onların "düzen" ilkelerine uymadığı için "düzenli" (muntazam( sayılmayan bir obediyans vardır. Fakat o ülkedeki masonlardan kimileri (bu obediyansın üyeleri de olabilir) aslında Anglosakson Masonluğu'nun ilkelerine uygun bir şekilde özgütlenerek çalışmak istemektedir. Bir araya gelerek bir yeni loca kurarlar. Bu loca ancak o ülkenin yasaları elveriyorsa bir başka ülkedeki bir obediyansa bağlı olarak çalışabilir. (Günümüzde bunun örnekleri var.) Ancak yasal olarak buna olanak yoksa, çaresiz, onlar da bağımsız olarak kurulup bir süre için öyle çalışacaklardır.

Bir de sorulacağını tahmin ettiğim için şimdiden bir açıklama vereyim: Türkiye'de günümüzde üç büyük locanın yanı sıra iki bağımsız loca var. O locaların üyeleri de elbette bir obediyans oluşturma peşinde ama bu iş hiç de kolay değil.

Şimdi ben bunu deyince hemen ardından o locaların niçin baımsız olduğu da sorulacak sanırım. Çünkü o localar karma çalışıyor yani hem erkek hem kadın üyeleri var. Türkiye'deki üç büyük locanın hiçbiri onları kendi çatısı altına kabul etmez.

Umarım açıklamalarım yeterli ve yararlı olmuştur.

Şu son deyişim üzerine birtakım itirazlarda bulunanlar olabilir ama o itirazlar ortaya konmadan yanıtını vermek istemem.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 19, 2010, 06:29:29 ös
Yanıtla #3
 • -M-
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay

Sn ADAM'in illaki bir açiklamasi olacaktir ama bende bu konu hakkinda birkaç sey belirtmek isterim. Bagimsiz Loca tanimini yapmak gerekirse eger, bagimsiz Loca hic bir buyuk Loca tarafindan taninmayan, kendi kurallari olan kendine buyruk hareket eden olusumlara verilen bir isimdir.

Bir örnek ile bu konuya devam etmek isterim, 19. yüzyilin ortalarinda Fransa'da baslayan  "Co-Freemasonry" adli hareket, bagimsiz Localar çatisi altinda faliyet gostermektedirler. Co-Freemasonry bagimsiz Localari kadin haricileride tekris ederler ve yapisi geregi bu tür hareketler Masonik ilkelere aykiridir. Dolayisiyla bu tür Localar bagimsiz çalismak zorundadirlar.

Saygilar

Sirius
İmza -M-


Aralık 20, 2010, 05:17:32 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Sayın ADAM ve Sayın Sirius çok teşekkür ederim.
Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
3012 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2008, 09:08:36 ös
Gönderen: Mozart
26 Yanıt
15154 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2009, 09:36:20 öö
Gönderen: karahan
3 Yanıt
3146 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 21, 2011, 01:54:12 öö
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1784 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 22, 2012, 07:03:13 ös
Gönderen: karahan
36 Yanıt
13911 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 01, 2016, 07:21:14 ös
Gönderen: Waldow
5 Yanıt
2097 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2016, 02:50:37 ös
Gönderen: hyperbolic metamaterial
4 Yanıt
2409 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 25, 2015, 12:30:24 öö
Gönderen: MysticMind
11 Yanıt
3867 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2015, 09:54:54 ös
Gönderen: Nicolus
2 Yanıt
2244 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2015, 11:41:19 ös
Gönderen: Risus
14 Yanıt
6886 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 16, 2015, 06:52:58 ös
Gönderen: Risus