Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 32946 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2011, 01:19:05 öö
Yanıtla #60
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 668
 • Cinsiyet: Bay


     Kimliğimi siz oplara verip, ceketi mi asıp içeri girdiğimi hatırlatırım. Şüpheyle yaklaşacak olan biri olacaksa o ben olmalıyım. Sizin telaş yapacak bir durumunuz yok ve yok du. Sayın. Sirius ve sizler.

 Yanlışlık yapıp alttaki yazıyı '' Benim Anlamadığım '' başlığına yollamışıtım.  Konu zaten kitlendi. Hazır herşeyin düzene girmesi dileklerimizi birbirimize sunmuşken site yönetimiince uygunsa kitlenen bu konuyu doğru başlıkta yeniden tartışmaya açıyorum. 

   Not:Tüm sizin dediğinizi doğru sayarak. '' Masonluğu  Mısır'dan çıkışta Yahudiler temellerini attı'' bu kısmı  çıkarıyorum.  Sizin dediğiniz gibi 18.yüzyıl Avrupasında kurulduğunu doğrulayıp, düşünüyor ve doğru başlıkda öğrendiği mi ispatlayıp diyorum ki.

 Sn.ADAM; '' Masonluk tarihinde anlatımlar ''   mevzuya böyle başlamanız beni şaşırtmadı. Sürekli olarak olayı tarihin içine gömüp, gerçekleri boğma  çabanıza hayranım. Günümüzden tarihe bakalım, tarihten günümüze bakmayalım isterseniz. Demek istediğim  Tarih kalın bir duvar önce üzerindeki resme bakalım. Sonra konuyu yontarmıyız, Perforat mı yaparız, bakarız.

  Hacamat ''öğrenerek'' demiş ki :
        18.yüzyıl Avrupasında Türkler tarafından kurulmayan Masonluk Dünya tarihinin akışını değiştirmiştir.

       Günümüzdeki Türk Masonlarına hızla gelirsem. hiç bir etki ve sorumlulukları olduğunu düşünmüyorum. Gerçek manada Mason oldukları şüpheli. Daha ileri gidersem büyük bir kandırmaca içersindeler.

     Sebebine gelince.
1- Bu yapı Türkler dışında   18.yüzyıl Avrupasında kuruldu. Sizi neden gerçek manada aralarına alsınlar.
2- Topladıkları tüm kadim bilgileri sizinle neden ''hepsini'' paylaşsınlar.

ASLINDA OLAN NE
Türkiye den ve Dünya dan içlerine aslında sindirmedikleri ''tutarlı'' zenginleri topluyorlar. hem finansı denetim altın da tutup, hem de onları uğur da çalıştırıyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp, bu insanları kaynaştırıyorlar. Sınırlı ''belirledikleri'' bilgileri bunlarla paylaşıyorlar. Böylelikle bu insanlara  kendilerini Mason olduğu düşüncesini veriyorlar.ASLA gerçek manada içlerine almazlar. Zaten  öğretileri bu, dikkat edin hiç biri ''ben Masonum'' diyemiyor ''Mason olmaya çalışıyorum'' diyor. Tevazudan da olsa Oyalandıkları belli.


                       ''Bir Türk'ü Gerçek Mason yapmazlar'' işte güncel kanıtlar :

1- Dünya'da Türklere uygulanan vize başka hiç bir ırka uygulanmamakta

2- Dünya'da Türkiye ve Türk dendiğinde 3. sınf Dünya insanı ve ülkesi denmekte

3- Türk Başbakanı başka ülkeyi ziyarete gittiğinde parkta bankın üstünde, halkın arasında sincapları besleyip bekletilmesi.

4- Bir çok ileri düzeyde dünya insanı ''Türkiye yi Türklerden temizlemeliyiz'' demesi

5- ''Türkiye bu gün bölündü, yok yok yarın bölünecek'' tartşmalarının yaşanması ( hiç bir ulusta bu tartışmalar olmuyor)

6- Türk insanını her taraftan baskı görmesi

      (En azından benim evin penceresinden bakınca bu gözüküyor. Bel ki etin kilosu 50 sent olan ABD den Türkiye'ye bakınca farklı gözükebilir.)

Düşüncem elbet ''Masonluk kapatılsın, kapısına kilit vurulsun'' değil. Fikir, Türk masonlarının ''gerçek manada'' mason yapılmıyacağı. Bunu çarptırmanın bir manası yok.
  Sizler diyorsunuz ki ''bu yapıyı Museviler, Yahudiler kurmadı, Tarihi  kaynaklar farklı'' peki doğru olduğunu kabul ediyorum SONUÇTA BU YAPIYI TÜRKLER KURMADI Dİ Mİ?

     Tüm dediğinizi doğru varsayarak. Yukar da sıraladığımı göz ardı etmeyerek, İspatını bile sunamadığınız tüzük demeden, tüm duygunuzla lütfen soruma NET yanıt verin.

     Şimdi ben 18. yüzyıl Avrupasında bir amaç için kurduğum Masonluk çatısına neden bir Türk'ü gerçek manada içime alıp, onunla  her  şeyi paylaşayım?.

    
    Cevabınız;  Delili olan, Güncel kanıtlar sunarak  Akıl ve duyguları harakete geçirerek olmalı ki kapılar açılsın yavaş yavaş.

Saygılarımla
Saygılarımla


Nisan 27, 2011, 01:28:48 öö
Yanıtla #61

Sn. Hacamat,

Bu yazdığınız sorulara tek tek cevap verilmedi mi? Amacınız nedir? Derdiniz nedir?

Sizin evin penceresi ne tarafa bakıyor ? Yaptığınıza anlamamak denemez artık... Anlayamamak? Belki...

Bu yöntemle neye cevap alacaksınız? Asıl soru niyetiniz cevap almak mı? DEĞİL... Öyle olsa cevabı verilen soruları tekrar tekrar sormazsınız... Yoksa 1 gün önce yazılanları hatırlayacak hafızanız mı yok?

Herkesi salak bir kendinizi akıllı mı görüyorsunuz? Söyleyim değilsiniz... Ben Türküm ve Masonum. Dün bir kardeşim Amerika'da Mason olduğunu yazdı. Bunları anlayabilmeniz için kaç kere tekrar edilmesi gerekiyor?

Aslında cevap yazılmayı da hak etmiyorsunuz. Çünkü okumaya, anlamaya niyetiniz YOK, bu o kadar belli ki artık.

YETER...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Nisan 27, 2011, 01:31:20 öö
Yanıtla #62

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12263.msg76160#msg76160

OKUYUN SN. HACAMAT !!!!!

Ve Forum kurallarını da okuyun, aynı mesajı her tarafa yazamazsınız... Bir deneyin belki onu anlarsınız okuyunca...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Nisan 27, 2011, 01:47:01 öö
Yanıtla #63
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Hacamat,

Sevgili Kardesim Mustafa Kemal benim size verdigim cevabin en onemli noktasini size bir kez daha hatirlatmis, ben de tekrarlamak istiyorum. Ben Amerikada Tekris olmus bir Turk Masonum, hala da Locamda calismalarimi surduruyorum. Gercek Mason diye birsey yok! Artik lutfen bunu anlayin! Size soyleyecegim baska hicbirsey yok, cunku hem bir manasi yok hem de parmaklarimi ve zihnimi bosu bosuna yormak istemiyorum.

Degerli Forum Uyelerimiz,

Lutfen bu konu basligi ve de "benim anlamadigim" isimli konu basligi altinda Sn. Hacamat'in yazdiklarini ciddiye almayiniz. Gerek Forum Yoneticisi kimligim gerekse Mason kimligim ile sizlere bu sekilde bir oneride bulunmayi bir gorev biliyorum. Cunku acikcasi benim su dakikadan sonra Sn. Hacamat'a dogruyu anlatmak gibi bir niyetim yok. Tek onemsedigim siz degerli uyelerimizn bu alti bos, anlamsiz ve - Sn. Hacamat hic kusura bakmasin - sacma iddialarla kafanizin karismamasidir. 

Saygilarimla,

Noah
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.


Nisan 27, 2011, 11:38:15 öö
Yanıtla #64

Bir tartışma gidiyor ki akıllara zarar. Aslında tartışma demek de çok doğru değil, bir duvara dert yanma gibi bir şey… Ne anlatılırsa anlatılsın, ne duyuyor, ne görüyor ne de idrak edebiliyor, duvar çünkü. Bize verdiği ise üzerine “is”le yazılmış yazılar.

İs’le yazılmış yazı örneğini neden verdim anlatayım. Birincisi is kirdir aslında. Bulaşır her tarafa… İkincisi duvardaki yazı sabittir, değişmez. Duvara ne anlatırsanız anlatın o yazı aynı kalır. Bir kısım “hocaefendiler” yazmıştır onu, gariban duvarın idraki yok ki anlatılanı anlayıp üzerindeki is’li yazıyı değiştirebilsin…

Cahildir, acı olan cehaletinden de bihaberdir. O sebepler pervasızdır, saldırgandır, o kadar saldırgandır ki çirkefleşir. Belki de farkında olmadan… Çünkü ona verilen vazife düşünmesi değildir, kendisine “öğretileni, ezberletileni” aktarmasıdır.

Neyse gelelim başlık altına yazılanlara. Bunları bilgi, teori, varsayım, vb. gibi terimlerle adlandırıp cevap vermek mümkün değil. İçlerinde bilgi yok çünkü… Tamamen cahilce sıralanmış anlamsız kelimeler dizgisi…

Yine de, Sevgili Noah Kardeşim’in uyarısı üzerine, okuyacak forum üyelerine yardımcı olmak için bunları tek tek ele alacağım.

Önce, haddini bilmeden, Sn. Adam’a laf ederek bir öneri getirilmiş. Tarihten günümüze değil, günümüzden tarihe bakacakmışız. Hayatımda duyduğum en zavallı cümlelerden birisi. Daha “Tarih” ne demek bunu öğrenememiş biçare demek ki… Günümüzden tarihe bakılmaz, tarihi olayları değerlendirmek için o günün koşullarını değerlendirmek gerekir. Neyse, ne bilsin, ona ezberletilen öyle değil demek ki…

Sonra, bakmış Mısır’da Masonluğu kurma safsatasını kimse yemiyor, gelmiş 18.yy’a. Peki “gerçek Mason” denilen Yahudiler ne oldu? Cevap yok, ne gam, maksat mantıklı bir şeyler söylemek değil ki nasılsa…

Ondan sonra klasik, aynı adamın her yerde yazdığı saçma sapan çıkarımlar. Neymiş Masonluğu kuranlar Türk değilmiş… 1700’lü yıllardan bahsediyoruz. Bir düşünelim, o zamanlarda Türk mü vardı Osmanlı mı? Bahsettiğim ırksal anlamda bir bilinçtir, yanlış anlaşılmasın. Hadi varsaydım Türk dediği toptan İmparatorluk halkı. Ama sorun yine çözülmüyor, o dönemde neyin kuruluşunda vardık ki burada olalım.  Bahsedilen Osmanlı’nın Gerileme ve Çöküş dönemi…

Neyse, devam edilmiş, günümüze gelinmiş. Türkleri aralarına almıyorlarmış. Bir Kardeşim çıkıyor ben Türküm beni aldılar diyor. Tık tık… Yok, anlaşılmıyor, ses ulaşmıyor bir türlü, aynı laf tekrar önümüze geliyor. Almıyorlar… Bu forumda kaç tane yurtdışında yaşayan, orada Mason olmuş Kardeşimiz var… Görüp anlamak için göz sinirlerinin ulaşacağı bir beynin olması yeterli aslında…

Sonra “kadim” bilgi hikayesi. YOK öyle bir şey. Dünyanın hiçbir yerinde Masonlar bakırı altına çeviremez, ölümsüzlüğü bulmadılar, uzaylılarla ilişkide değiller, Atlantis vizeleri yok, toplantılara UFOlarla gitmezler. Masonik sırlar nedir bu forumda onlarca kere anlatıldı, öğrenmeye niyeti olanlar zaten okur anlar…

Sonra, zenginlik… Buna gülmekten başka yapacak bir şey yok. Anlamıyor ki böyle bir şey YOK. Ben zengin değilim demek de yetmiyor. Görüyor belki ama sinirlerin ulaşacağı merkez grevde…

Devam. “Ben Masonum” dememenin arkasındaki terbiyeyi de anlamıyor, anlamak istemiyor. Belli ki tevazu ve terbiye kelimeleri oralardaki lügatlerde yer bulamamış.

Bundan sonra en hastalıklı kısım geliyor. “İşte kanıtlar” diye sayılan 6 maddelik kısım. Acınacak bir cehalet… Bunların cevaplarını tek tek verdim zaten. Ama işin acınası kısmı, Türklere yapılan kötü muamele (sanırım anlatmaya çalıştığı bu) Mason olmamaya kanıtmış!!! Verilen örneklerin yarısı yalan, diğer yarısı yanlış hadi bunu bir tarafa bıraktım, bu nasıl bir mantıktır? Ne alakası var? Yine iyimserim galiba, mantık ve bağlantı bekliyorum beyhude yere…

Sonra bize acımış, kapımıza kilit vurmayı düşünmediğini söylemiş. Sağolsun varolsun, bu alicenaplığı her zaman şükranla anacağız!

Hazret asıl bombayı sona saklamış, sanırım kendince en sağlam “kanıtı” bu. “SONUÇTA BU YAPIYI TÜRKLER KURMADI Dİ Mİ?”

1- Dünya’da her düşünce sistemini Türkler kurdu da bir bu mu eksik kaldı?
2- Türkler kurmadıkları hiçbir sisteme alınmıyor mu?
3- İslam Dinini Türkler mi kurdu? (Bunun cevabı için hocaefendilerine bir gitmeleri gerekecek korkarım)

Sayın forum üyeleri. Bu zırvalıklar için artık yazmamaya karar verdim. Bilen bilir, sorulan her şeye bilgim yettiği ölçüde cevap vermeye çalışırım. Ama bu vakada önce baktım laf laf mı diye, değilmiş. Sonra devamına baktım, bakmaz olsaydım… Gerçekten yazık…

Saygılarımla.


Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Nisan 27, 2011, 12:34:58 ös
Yanıtla #65
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Kuyuya atılan her taşı çıkarmak mı gerek?

Korkarım böyle bir işe girişti bu başlığın altında uzun uzun yazanlar.

Sayın Hacamat'ın tartışmaları benim yazılarımla başladı, sonra ben devre dışı kaldım kendi isteğimle, yazışmalar kişileşti.

Şu, tartışmayı konurdan saptırıp kişiye yönlendirme yanlışını da (bana göre yanlış) pek sık yapıyoruz.

Düşünüyorum da bu tartışmayı doğrudan konu başlıkları üzerinde yoğunlaştırarak sürdürmek olanağı vardı. Bunu da Sayın Hacamat'a karşı yazanlar değil (başta ben), Sayın hacamat'ın kendisi yapabilirdi.  Şöyle ki, ortaya koymuş olduğu tezlerinin tartışmasız doğruluğunu ileri sürüp, binların yanlışlığının kanıtlanmasını istedi. Oysa bu işin tersini yapmış olsaydı, bu forumdaü yazanlar, masonlar ya da diğerleri hayli zor durumda kalabilirdi. Ancak çok daha olumlu bir tartışma doğardı.

Ne demek isteiğimi pek anlatamadım galiba, çünkü kendim de iyi anlayamadım.

Örnek alalım... Şu antitez: "Asıl masonlar Mısır'dan çıkan Musevilerdir. Diğer kendilerine mason diyenler mason değildir."

Bu antitez, tarihsel ve bilimsel verilerle desteklenebilir. Üstelik bu yapılırken, ne denli doğru bilgi verdiği kuşkulu, âdeta bir dogmalar silsilesinden oluşan Tevrat göz ardı edilir; tümüyle başka kayhnaklar üzerinde yoğunlaşılır. En basitinden "Ölüler Kitabı" alınır ele... Osiris, İsis, Thot yolundan ilerlenerek Masonluğun kökeni yakalanır. Mısır çökertilir; Sina yükselir. Bu arada elbette özellikle Tabernakl büyük önem taşır ve locanın kökenini kurar.

Nasıl?... Olamaz mıydı? Öyle bir olurdu ki, üstelik buyldan gidilerek yapılan bir anlatım artık çoktan basmakalıp olmuş, masonlardan hek hoşlanmayanların bile "Geçiniz!" dediği o standartlaşmış iddiaların ötesinde, esaslı bir anlatım olurdu. Bunu yapmanın kolay olduğunu söylemekte değilim. Bunun için önce Masonluğu çok iyi incelemek gerekirdi.  Standartlaşmış Süleyman Tapınağı bağlantılı öyküleri bir yana bırakıp, kronolojik bakımdan ondan daüha önceki tarihlere ilişkin anlatımları birer alegori olarak alıp işleyen denecelerin ritüellerine girmek gerekirdi. Bu bağlamda belki Memfis-Mizraim Riti'ne de bakmak gerekirdi. Antik Mısır'ı konuları içine alan diğerezoterik örgütlerdin öğretilerini incelemek de kuşkusuz çok yararlı olurdu.  Sonra bunları Hermetik Gelenek çerçevisinde bir inceleme aülanına oturtmak, işte o tek tümcelik sava dehşetli bir taban dayanak sağlayabilirdi. 

Geç kalınmış sayılır mı?... Bence hayır. Bu aşamaya kadar tartışmaya girmiş olanlar, bunu sevinçle, doğruluğunu kabullenmeseler bile ortaya iyi konulmuşsa beğeniyle, buna gerçekten inanılıyorsa tolaranslae karşılarlar, eminim.

Bundan sonra, aynı akılcı, bilgi destekli yöntemle, biraz demagoji içerse bile  diğer antitezlere de geçilebilir.

İyi, güzel ve yararlı bir tartışmadan BENİM ANLADIĞIM budur.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 27, 2011, 01:43:35 ös
Yanıtla #66
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 320

Amma sikintili konu olmus. Doner doner bir daha okur hesabi. Hacamat baslangicta yanlis dusunceyle baslayinca tabi urettigi sonucta teoride yanlis oluyor. Hacamat, dunyayi Masonlar yonetmiyor. Bemim gordugum kadariyla da oyle bir dertleri yok. Toplantilarinda bile aiyaset konusmak yasak. Ama yok illa dunyayi bunlar yonetiyor diyorsan is komplo kurmaya girer, baslarsin birbiriyle hic alakasi olmayan yerleri birbirine baglamaya. Efsaneye gore ilk Mason Tanrinin kendisidir. Ama bu efsanedir, efsanenin ispati olmaz. Gercek masonluk 18yy baslarinda İngilterede kurumsallasmaya baslamistir, ama o kurum ortacag Masonlarina dayanir. Hobaaa bu nasil cumle? Hem 18 yy dedim hem temeli ortacag, bunun icin de forumdaki masonluk tarihine bakmak gerek. Operatiflikten spekulatiflige gecis ya da spekulatif Masonlugun kurumsallasmasi 18 yy basindadir. Turkler bu isin neresinde? Almanin teki bir kitap yazmis kadim turk masonlari diye bektasiden ahilere hepsi var isin icinde, ama bu da efsanevi bir tarih iste. Hacamat, bak gayet efendi yaziyorum ama sen kendine acemi demissin ya bir mesajinda ters gelme benden acemisi bulunmaz bu dunyada :)

Esatiri evvellerimle ve ahirlerimle
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.


Nisan 27, 2011, 01:44:03 ös
Yanıtla #67
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 501
 • Cinsiyet: Bay

 Şu son iletisiyle sevgili ADAM kendine büyük bir görev de üstlendi bana göre. Evet, görev diyorum çünkü bu anlattıklarından aslın da bu konu hakkında konuşulacak daha pek çok şeyin olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu konuşulması gerekenlerle ilgili en doğru ve geniş anlatımı yapabilecek kişi yine kendisidir. Bunu bizden esirgememeli.
 
 İkinci olarak paylaşmak istediğim de ayni üyenin açtığı başka konu başlıklarında da devam eden bir polemiğin artık son bulmasını arzu etmemdir. Bu konun buralara gelmesine  istemeden ve hatta farkında bile olmadan dolaylı olarak sebeb olduğu için , bunu daha yararlı bir ortama taşımak yine sevgili ADAM' a düşüyor.

 Sevgili ADAM;

 1- Bu konun başka yönleriyle ele alınması gerektiğini belirttiniz.

 2- Bunun sapla samanı birbirinden ayıracağını ve ortaya konulan tezlerin daha iyi anlaşabileceğini belirttiniz.

3- Bunu yaparken konunun kişselleşmekten uzaklaştırılmasının ve bilimsel olarak ele alınmasını belirttiniz.

4- Bunun konuyu daha aydınlatıcı ve bütün taraflar için daha tatmin edici olacağını belirttiniz.

5- En güzeli bütün bunlar için henüz geç kalınmadığını söylediniz.


  Şimdi sevgili ADAM, kişisel yazışmalarımızdan da benim ve samimiyetim hakkın da fikir sahip iolduğunuzu ve beni anladığınızı umarak bir dilekte bulunmak isterim.

 Sevgili ADAM  başlayın, bekliyoruz. Hatta bunu ben kendi adıma rica ediyorum. Siz bu forumun büyüğüsünüz. Bizimle paylaştıklarınız dolayısla bütün üyeler üzerin de emeğiniz var. Yoo! Mutavazılık yapmayın sakın. Öyle. Başlayın sevgili ADAM bekliyoruz...( kaç ADAM'ımız var ya hu :) )

   Son olarak bu konunun buralara gelmesinin asıl sebebi sayın Hacamat' a da söylemek istediğim birşey var.

 Sayın Hacamat, bu foruma üye olduğumdan bu yana bir çok üye , bir çok paylaşımda bulundu. Bütün açık yürerikliliğimle söyleyebilirim ki sizinkinden çok daha saçma ( drun! kızmayın hemen, bana göre saçma, saçma olmadığını anlatın, dinleyeceğim) tezlerle karşılaştık. Bu tezler tartışıldı, üzerinde yorumlar yapıldı vs. Fakat sayın Hacamat hiçbir zaman iletişimimiz bu hale gelmedi. Lütfen sizi suçladığımı düşünmeyin, fakat, bu durumun mümessili sizsiniz. Şimdi bütün bunları tersine çevirmek için önümüz de bir yol var. Bu yolu da siz açacaksınız. Biz Hacamat' nerden tanırız? Nerden biliriz? Burada ki  herkes bir şeyler öğrenmek ve bildiklerini paylaşmakiçin burada. Kimsenin başkasının bilgi azlığını kullanarak sanal bir masturbasyon yapma niyeti yok. Ben üye olduğum günden bu yana böyle bir şeye şahit olmadım. Biz paylaşarak birbirimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Sorularımızı direk kaynağına ( Masonlara) sorabilmek gibi bir şans da var elimizde. Gelin sayın Hacamat siz de düşündüklerinizi bu şekil de paylaşın. Hem kim bilir? Belki sizin söylediğiniz doğrudur. Belki bu şekilde bir yanlışı düzelterek bize iyilik ediyorsunuzdur. Anlatın bize. Fakat ön yargılar, kulaktan dolma bilgilerle değil.Bilimsel verilerle. Ben kendi adıma merakla bekliyorum.

 Son olarak sayın Hacamat, bu günü bir başlangıç olarak kabul edip yeni bir sayfa açalım. Ne dersiniz? Bu günü tanıma günümüz olarak gördüğümden şunu da söylememe izin verin... Hoşgeldiniz sevgili Hacamat.

  Saygılarımla.


enelsır


Nisan 27, 2011, 04:31:05 ös
Yanıtla #68

velev ki Dünya yı masonlar yönetiyor olsun ne var bunda? Neden bunu  iddia edenlere karşı, sürekli öyle olmadığı iddia edilmeye çalışılıyor?
Evet yönetiyorlar da olabilirler, ama nasıl bir yönetim? Bilindiği gibi geçmişten günümüze, toplumları genelde içlerinden çıkan etkin , yetkin, eğitimli, liyakat sahibi ve öngörüleri yüksek kişi ve kişilerden oluşmuş gruplar yönetmiştir.( Zaman zaman hitler ve stalin gibi tırnaklarımızın arasında bile barınamayacak delilerde kendi toplumlarını yönetmeye yeltenmiştir) Doğrusu da  budur diye düşünüyorum, kısmen katıldığım Platon' un Devlet'inden başlayarak günümüze kadar yüzlerce filozof hep seçkin, iyi, ahlaklı, donanımlı , zeki ve süper insanların toplumu yönettiğini ve hatta yönetmesi gerektiğini vurgulamıştır, bu kişiler zaman zaman mason olmuş olabilir, bu insanlığın ilerlemesine mani olmuşmu? Süper insan Mozart masondu, bu müzik adına kötü bir şeymi? Aksine içinde masonların da bulunduğu bu seçkin ve süper insanlar, (buradaki seçkin ve seçilmiş tabirlerini doğa ve biyolojik yaşam açısından ele alıyorum, sosyal statü veya parasal anlamda değil , yani zekaları ve yetenekleri bakımından ) daima insanlığı  ve içinde yaşadıkları medeniyetleri hep bir adım ileriye taşımışlardır, asla geriye değil. O halde bütünsel anlamda yaşamı , insanı ve insanlığı, bilimi ve sanatı sürekli insan ve insanlık için daha iyiye götürme çabasında olan süper insanların zaman zaman mason olup olmamaları neyi değiştirir ki?
Dünya yı günümüzde masonlar yönetiyor cümlesi, kendi içinde çelişkili ve kendi kendini çürüten basit değil, yanlış bir önermedir.Eğer doğru ise, ülkelerin iktidarlarına da onlar karar veriyor demektir, o halde ülkemiz de ki iktidar da bir masonik yapılaşma dır, ve mevcut hükümete 8 yıldır oy verenler de masonların isteklerini yerine getirmektedir, buda demek oluyor ki ülkemizin başbakanı da bir Türk mason olarak görevini hayli ciddi bir şekilde içlerine girerek yapmaktadır ve Türk masonun olabileceğini de kanıtlamıştır, eğer tam tersi geçerli ise yani ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülkenin başbakanını ve iktidarını içinde bulundukları toplumlar bağımsız olarak kendi kendine seçiyorsa ve bu iktidarlar kendi kendilerini ve toplumlarını bağımsız bir şekilde başarıyla yönetiyorsa ki, doğrusu da budur, gene masonlarla alakalı bir durum yok demektir.
Kimlerin neyi ve nasıl yönettiğini araştırmak ve birilerinin bu görevi üstlendiğini iddia etmek hem iddia edenin hemde iddia ettiği yapılaşmanın günlük siyaset ve basit sohbetlerle ilgilendiğini göstermektedir, oysa ki gerçekte , geçmişten günümüze kimisinin mason olarak bilindiği, üstün nitelikli bütün süper insanların hepsi insanlık için ve insanlığın daha iyiye ve ileriye ilerlemesi için, felsefi,edebi, sanatsal ve bilimin temel alındığı teknolojik  gelişmelerle  ve yeniliklerle uğraşmıştır, bu uğraşımların sonuçları da kendi tarihsel süreçleri içerisinde doğal olarak içinde bulundukları toplumların yönetimini ve yönetim biçimini kuşkusuz etkilemiştir, Fransız Devrimi gibi.
insanlığın ve onun oluşturduğu medeniyetlerin gelişim süreci ve bu sürecin doğal evrimi içerisinde bakmak lazım zanlımca masonluğa, o zaman masonluğunda kendi içerisinde doğal olarak gelişip evrildiğini görürüz,dolayısıyla, bu yapının neyi nasıl yönettiğini değilde, hem bireysel olarak hemde toplumsal olarak bu aydınlanma ve gelişim sürecinin neresinde ve ne kadar olduğumuzu sorgulamalıyız, o zaman hem gerçek nitelikte hemde bu yapılaşmaya paralel nitelikte pozitif  ilerleme kaydederiz.

Aksi halde, evet aksi halde, Türkiye'de çok yaygın söylenilen bir cümle vardır, bilhassa halk otobüslerinde biletçiler tarafından söylenir  " arkadaşlar geriye doğru ilerleyelim"  yada "arkaya doğru ilerleyelim"  nasıl bir ilerleme ise?
ancak böyle ilerleriz...sonsuza kadar hep gelişmekte olan ülke olarak...ne bir adım ileri - ne de bir adım geri...
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Nisan 27, 2011, 05:25:10 ös
Yanıtla #69
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 668
 • Cinsiyet: Bay


         Çok haklısınız haklı olduğunuz konuya verdiğiniz yanıtlar değil elbet, haklı olduğunuz saygısızlığım.

Sayın ADAM; Sizin yaşınız site de yazıyormuş.  Bunu görmediği mi bilmenizi isterim. O yüzden sizinle yaşıtım gibi konuşup bir saygısızlığım olmuş. Konulardan öte bu durum beni rahatsız etti. Sizden bu başlık ta veya başka başlıklarda kullandığım üslup ve tutumdan dolayı herkezin huzurunda özür dillerim. Konulara gösterdiğiniz tavır ve tutum için size teşekkür ederim. Sayın ADAM; Siz benim özürümü kabul ettiğinizde ben de haklı olduğum konuya dönmeyi daha uygun buluyorum. Hatta sırf size borcumdan ötürü isterseniz devam da etmeye bilirim.

    Saygılarımla
Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
23 Yanıt
19030 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2011, 10:02:00 ös
Gönderen: Itzhak
Starım benim

Başlatan shemuel « 1 2 » Mizah

18 Yanıt
6241 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 08, 2008, 11:44:51 öö
Gönderen: shemuel
0 Yanıt
1693 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2008, 03:27:31 ös
Gönderen: MASON
Benim Siirlerim

Başlatan Itzhak « 1 2 ... 11 12 » Benim Siirlerim

113 Yanıt
26390 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2008, 02:20:33 ös
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
2374 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 12, 2008, 05:34:54 ös
Gönderen: amurdad
Kabrim Kalbimdir Benim

Başlatan kudüs prensi Gece Cenapları

0 Yanıt
1914 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2010, 10:31:44 ös
Gönderen: kudüs prensi
49 Yanıt
22366 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 08, 2012, 01:18:51 ös
Gönderen: şinasi
1 Yanıt
2425 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2011, 06:35:00 ös
Gönderen: Hacamat
10 Yanıt
4672 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 04, 2012, 06:53:43 ös
Gönderen: 418
1 Yanıt
1511 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2015, 12:31:43 öö
Gönderen: akcanmd