Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmamak  (Okunma sayısı 6644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2016, 03:04:51 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bir zamanlar mason olup ta ben mason değilim diyenler var o zamanların büyük ustadını zor durumda bırakıldığını biliyoruz.

Aralık 15, 2016, 09:10:43 ös
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır. O olay öyle değildir. Türkiye'deki Masonluğun o bölümünü iyi okumak gerek.
Fakat bu başlık altındaki konumuz özel değil, geneldir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 15, 2016, 11:19:41 ös
Yanıtla #42

Bir mason diğer bir mason'a "benim yaptıklarımı yapma ama yapmıyacaklarımı ve yapamıyacaklarımı da yapma" diyorsa; cümleyi söyleyen masondur.Dinleyen mason cümleyi yanlış anlar ise, asla mason olamıyacaktır.
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2016, 11:23:56 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Aralık 16, 2016, 05:41:40 öö
Yanıtla #43
  • Aktif Uye

"Ben Mason değilim. Olmaya çalışıyorum" biraz kendimizi tanımak icin de fırsattır. Sadece Loca içinde tekris edilmekle Mason olunmuyor. Kendi özünü bulmaya giden yoldur bu yol.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 16, 2016, 09:48:13 öö
Yanıtla #44
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

'' OLMAK ya da OL(a)MAMAK, işte bütün mesele bu''

İnsanlar arasında yaygındır. Birisinin tevazu göstermesi ve böbürlenmeden kendini övmeden konuşmaya çalışması, karşısındaki kişi(ler) yetersiz ise tevazu gösterenin tevazusu anlaşılmayıp ona negatif yansır. Örneğin büyük bir başarıya imza atmış birisi, aman efendim bu hepimizin başarısı deyiverdiğinde karşısındaki kişinin düzeyi gereği hiç katkıda bulunmamasına rağmen bu başarıyı gerçekten sahiplenmesi çoğu defa görülmüştür.

Şimdi bir zamanlar Masonluğu özümsemiş bir kişiye  siz Mason musunuz diye sorulmuş anlaşılan. O da çok güzel bir cevap vermiş. 'Kardeşlerim beni öyle bilirler' ve belki 'olmaya çalışıyoruz' diye de eklemiş. Bunu duyan ve kendine evet ben Masonum diyen kişiler bir miktar utanarak bu büyük Mason kardeşimiz bile böyle diyorsa biz nasıl evet Masonuz deriz diyerek belki bunu bir adet haline getirmişler. Hatta evet Masonum diyenler artık ayıplanır olmuş.

FAKAT  bunu bir takıntı haline getirmek ne kadar doğru? Birisi gerçekten içinde hissetmekte ise kendisi de elbette bunun bir yol olduğunu kendininse yolcu olduğunu bilmekle birlikte gururla evet ben bir Masonum demek istiyorsa , tüh nasıl öyle dersin gibi küçük görmelerle bu kişinin ben Masonum deyişini hor mu görmeli mutlaka? Bu kadar basit mi yani 'Masonum dedi masonum dedi olmamış ki' diye çocukça bunca basit bir Turnusol kağıdı oluşturmak.

Şimdi bir çocuğumuzu okula kayıt ettirdiğimiz ilk gün de üniversiteden mezun olup kep atmadan önceki son saatlerde de bu çocuğumuza sorsak sen öğrenci misin diye, bu çocuk evet öğrenciyim demeye utanmalı mı? Olmaya çalışıyoruz vs deyip geçiştirmeli mi? Örneğim basit ve komik mi geldi. O zaman temele inelim, her zaman kolay anlaşılır temeller. Bir yapı çalışanı, taş yontucu vs. yeni başlamış bir çırakta olsa mimar sinan da olsa, mesleğin ne dediğinizde yapılar yaparım, taş yontarım vs dese, ayıplar mıyız? Sadece ona onu daha iyi ifade etmek için sıfatlar bulmaya çalışırız. Örneğin usta mimar, baş mimar vb.

O halde bana göre yola girmiş birinin kendine o yolun ismi ile seslenilmesi hatta kendisini o şekilde tanıtmak istemesini kimse ayıplayamaz, yadırgayamaz. Ve bunu bir turnusol kağıdına kimse dönüştüremez.

Ama bu bir savunma mekanizması kanımca. Son dönemlerde sıkça gördüğümüz Dünyayı kana bulayan IŞİD örneğin. O da islam adını kullanıyor, mahallemizde ki camiye gün aydınlanmadan gönül bağıyla gidip sabah namazını kılan ve huşu bulan Ahmet amca da. Birine sorsan diğeri için 'esas islam bu değil' diyor.

Bunun gibi, her Dünya görüşü, yaşam biçimi vs  mensubu kendi hayal dünyasında kurduğu tanıma göre kendisini 'en iyi' diğerlerini ise esas '...' bu değil diye ayırt etmeye çalışıyor. Masonlukta da böyle anlaşılan. Kişiler bir ideal uğruna saçlarını ağartırken, bir başka ve ham kişinin kendisi ile aynı sıfatı kullanıp bu ismi kirlettiğini düşündüğünden 'esas masonluk bu değil' veya kendisine Masonum diyor ama masonluk demekle olur mu gibi iç rahatlatıcı cümleler kuruyor.

Masonluk biletle girilen bir yer değildir. Bunun yılları bulan araştırma soruşturma hatta sınavlar dönemi var. Siz bunca emekten sonra Tekris/Aydınlanma için kabul edilmiş kişiye hala Masonluğa girdi ama Mason değil derseniz bu benim Tüm MASONLUĞU sorgulamama yol açar. O kişi locaya üye ama Masonluğu anlayamamış denirse bu benim onun locasındaki Kalfa Usta Masonları (ki bence her biri her bir çırak masonun gelişiminden sorumludur), Locanın üstad-ı muhteremini hatta Büyük Locanın Büyük Üstad'ını sorgulamama neden olur. Okula kaydolan öğrenci trigonometri öğreninceye kadar geçen tüm öğrenim hayatındaki sıralı tüm öğretmenleri bu çocuğun trigonometrideki başarı veya başarısızlığından sorumludur bence. Müdür dahil.

Kendi açımdan durum budur. Tekris olan/aydınlanan herkes Masondur ve ben Masonum diyebilir. Elbette kardeşlerim beni öyle bilir daha şık bir söylemdir. Ama bu kişi loca üyeliğinden çıksa da Masondur.

Ha bu yapı ustası nasıl bir ustadır? Bunun için ayrı sıfatlar bulmak ille de o Masonu tanımlayacağım diyen diğer kardeşlerin derdidir. İster 'kötü' Masondur derler. İster 'Ünlü' Masondur derler. İsterse o bir ... derler. Boşlukları dolduracak sıfatı hak etmek Masonun elinde, boşlukları dolduracak sıfatı sarf etmek kardeşlerinin elinde.

Saygılarımla

Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 28, 2016, 10:20:01 ös
Yanıtla #45
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Selamlar

Bakıyorum da Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar BL üyesi kimseler cevap vermemiş, belkide vermek istememiş. Bu enteresan..

Sevgili arkadaşlar,
Ben Mason'um.. Zahiri olarak, masonum ben. HKMBL üyesiyim, dernekler masasında ismim cismim kayıtlı. Bana verilmiş bu sıfat neticesinde toplantılara katılabiliyor, önemli ADAM ların konferanslarını dinliyor, felsefe ve ezoterik düşünceyi öğreniyorum.

Ben henüz mason olamadım. Batın-i olarak ben henüz çırak masonum. Cemiyete katıldığımdan beri okuyor, sorguluyor ve düşünüyorum ancak yeterli değil. Bir gün gidecegim bu diyardan uzak ufuklara, arkamdan kardeşlerim 2 kelam ederlerse bir eser bırakmış olurum. O zaman benim için İyi bir Mason'du derler sanırım.

Sevgiler saygılar,
V.İ.T.R.İ.O.L.

Şubat 20, 2017, 02:04:54 öö
Yanıtla #46
  • Yeni Katilimci
  • *

Selamlar

Bakıyorum da Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar BL üyesi kimseler cevap vermemiş, belkide vermek istememiş. Bu enteresan..

Sevgili arkadaşlar,
Ben Mason'um.. Zahiri olarak, masonum ben. HKMBL üyesiyim, dernekler masasında ismim cismim kayıtlı. Bana verilmiş bu sıfat neticesinde toplantılara katılabiliyor, önemli ADAM ların konferanslarını dinliyor, felsefe ve ezoterik düşünceyi öğreniyorum.

Ben henüz mason olamadım. Batın-i olarak ben henüz çırak masonum. Cemiyete katıldığımdan beri okuyor, sorguluyor ve düşünüyorum ancak yeterli değil. Bir gün gidecegim bu diyardan uzak ufuklara, arkamdan kardeşlerim 2 kelam ederlerse bir eser bırakmış olurum. O zaman benim için İyi bir Mason'du derler sanırım.

Sevgiler saygılar,

Bu ülkede ÖMBL, KMBL, HKMBL olarak global masonik kurumlarca tanınmış üç obediyans vardır. Aslında bu soruyu hepsine sormal lazım. Gerici ve dogma Masonluk savaşını veren HKMBL üyelerine Liberal Masonluk savaşı veren ÖMBL ve KMBL üyelerine. Bir obediyans daha kuruldu ancak bu üçüde ona pek sıcak bakmaz. Bir masona mason musunuz? sorusunu sorduğunuzda kardeşlerim beni öyle tanır, bilir der. Aslında Adam'ın sorduğ soru bir masonun kendi kendisine sorması gereken soru. Acaba ben mason muyum? Masonsam ne kadar masonum? Bunun cevabı da yine masonun kendi vicdanında saklıdır. Kimisi söyler kimisi söylemez veya söyleyemez. Ben masonum demek artık kusursuzum demekse, kusursuz olmak nedir kusursuz kime denir bir de bu açıdan bakmak lazım.

Şubat 21, 2017, 12:43:25 öö
Yanıtla #47

Mason olmak .....yada insan olmak gibi bir önerme yaparsak. Herkes insan..gercek anlamda İNSAN mı?

Adam ve Kadın beşeri bedenleri kadar varlardır.Yüksellenler ise; Adam'ın içindeki tin kadın'ı; kadın'ın içindeki tin adam'ı tek bir bedende bulduğunda,İNSAN olur. O İnsan yüceliyor ise, tek bir bedendeki 2 tinden cevheri öz'ü olgunlaştırır.
Sen Özelsin

Şubat 21, 2017, 01:20:34 öö
Yanıtla #48
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tik-tak
Obedeni nasıl bulacak sizce?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 21, 2017, 01:46:17 öö
Yanıtla #49

Sn.tik-tak
Obedeni nasıl bulacak sizce?

3'ü de tek bir beden içindedir zaten.Dünyadaki Bilinen bütün kaosun nedeni,bu 3'lünün dışsal dolanıklığıdır.Bu 3'lüyü kendi cehennemine inmeye cesaret edebilenler bulur; ve dışsal arayanların kaosu içinde,içsel düzeni sağlarlar.
Sen Özelsin