Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Aile Celsesi/Oturumu  (Okunma sayısı 3532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2011, 05:10:50 ÖS
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay
Bu terim genel olarak başka ortamlarda da yani Masonluk dışında da kullanılır mı, pek bilmiyorum.

Hani “Aile Meclisi”, “Aile Toplantısı” vardır da başka bir kurumda ya da toplumda, Aile Celsesi ya da Oturumu olması için herhalde aile dışı celse ya da oturumların da olması gerekir.

Bu forumun bu bölümünde ben Masonluk ile şu ya da bu bakımdan bağlantılı terim ve kavramlara yer verilmesi gerektiği kanısında olduğum için, doğrudan masonik olarak bile nitelenebilecek bu kavramın şöyle bir gözden geçirilmesinin en uygun yeri sanırım burası olacaktır.

Nedir Masonlukta Aile Celsesi ya da Oturumu denilen şey?... Bu nasıl bir toplantıdır? masonların ailelerini de getirdiği bir toplantı mı? Yoksa masonların bir aileye giderek orada yaptığı bir toplantı mı?

Bu satırlarımı okuyan masonlar şimdi bana gülüyor, biliyorum.

Haklısınız ama siz de gayet iyi biliyorsunuz ki Masonlukta bu terim bilmeyenleri hemen böyle çağrışımlara yöneltiyor. Telaşlanmayın, doğrusunu yazacağım bilebildiğimce.

Bu celse ya da oturum, bir locanın, kendine özgü iç işlerini ve varsa birtakım sorunlarını görüştüğü, bunlara çözüm aradığı, locanın bir ortak asgari müşterekinin saptanmasına çalışılan bir toplantıdır.

Bu toplantı, bir locanın her bakımdan büyük locaya bağlı olmadığını, kendi iç işlerinde özerk olduğunu gösterir. Çünkü bu oturuma, ilgili locanın üyeleri dışında sadece o büyük locada varsa denetçisi ile büyük üstat ya da özellikle böyle bir toplantı için atadığı temsilcisi katılabilir.

Öyle olmasına, bu hakları bulunmasına karşın katılmazlar. İsterler ki loca kendi iç işlerini kendi içinde özgürce görüşsün; kendini baskı altında kalmış gibi görmesin.

Hâlâ bina niçin aile oturumu ya da celsesi denildiğine gelemedik, değil mi?

Bunun nedeni, locanın, simgesel olarak bir aile niteliği taşımasıdır. Biraz banâl kaçacak olsa bile söyleyeceğim: Tüm masonlar kardeştir ama hemen her masonun indinde kendi locasının üyeleri olan kardeşleriyle aralarındaki sevgi, bağlılık ve ilişki, diğerlerinden biraz farklıdır. Öyle değil mi?

Kimileri yadırgasa da öyledir işte!… Bu nedenle de her mason için locası onun ikinci ailesidir.

Bunun her mason için böyle olduğu söylenebilir mi?

Hayır. Herkes için aile aynı değeri mi taşır ki her mason locasını diğer masonlar gibi görsün!

Sakın bu toplantı, oturum ya da celse kesinlikle kuralsız sanılmasın… Her şeyden önce bir locanın olağan oturumu nasıl, hangi ritüel uyarınca yapılıyorsa, bu da aynen o ritüel uyarınca yapılır. Çoğu büyük localarda böyle bir oturum elbette üstat derecesinde yapılıyor ama bunu birinci dereceye indirgemiş olan büyük localar da yok değil.

Böyle bir toplantıda yapılmayan işler var: Tutanak okunması, Masonlukta genellikle “levha” olarak anılan bildirgelerin duyurulması (bunu da inceleyelim sonra bu başlık altında), adaylar ve loca üyeleriyle ilgili işlemler, kese dolaştırılması gibi…

Böyle bir toplantının gündemi de yoktur. Aslında vardır da bu bir tasarımdır; yazılı değildir. Üstelik önceden tasarlanmamış konular da katılanların isteği üzerine görüşülebilir.

Yapılmayacak olan işlerden biri oylama ve karar alınmasıdır. Ancak bunu da abartmayalım. İstenirse, locanın genel eğilimini belirlemek üzere bir oylama (nabız yoklaması) yapılabilir. Fakat resmi, tutanağa geçirilebilecek bir karar yoktur. Pardon, zaten tutanak da yoktur.

Böyle olunca, buna bir “masonik toplantı” denilebilir mi?

Kimilerine göre denilemez.

Kimilerine göre asıl budur ve böyledir masonik toplantı.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
12 Yanıt
5843 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 07, 2008, 01:56:46 ÖÖ
Gönderen: arteizm
2 Yanıt
2287 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 29, 2008, 03:14:12 ÖS
Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR
13 Yanıt
11845 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2012, 02:16:09 ÖS
Gönderen: NOSAM33
5 Yanıt
9568 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2009, 01:31:17 ÖÖ
Gönderen: MASON
0 Yanıt
2068 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 29, 2010, 11:16:38 ÖÖ
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
3944 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 16, 2011, 07:02:11 ÖS
Gönderen: Waldow
7 Yanıt
8897 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2011, 01:15:47 ÖS
Gönderen: WaleC
0 Yanıt
2150 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 24, 2013, 03:44:41 ÖS
Gönderen: Melina