Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Gubada Toplu Mezar – Ermeni Cinayetlerinin Kanlı İzi  (Okunma sayısı 4529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2011, 07:51:28 ös
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

1 Nisan 2007 tarihinde Azerbaycan’in Guba şehrinde, Gudayalçay nehrinin etrafında kazı çalışmaları yapılırken Azerbaycanlıların hunharca katledildiğini gösteren toplu mezarlık bulunmuştur. 20. yüzyılın başında meydana gelen katliamı gösteren mezarlığın bulunması tamamen rastlantı sonucudur.
Köy halkından lokanta işleten bir esnaf arazisini genişletmek için yaptığı kazı çalışmaları sırasında bir yığın insan kemiğine rast gelir. Önceleri o kemikleri toplayıp çaya atar. Ancak kazı çalışmaları devam ettikçe kemikler de toplu şekilde çıkmaya devam eder. Bunun üzerine lokanta sahibi Guba valiliğine haber verir. Bu haber Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü`ne ulaştırılır. Hemen incelemeye başlayan arkeologlar mezarlığın 1918 yılında Ermeniler tarafından yerli halka uygulanan soykırıma ait olduğunu tespit ederler.
Mezarlığın alanı 514 metrekaredir. Onun 494 metrekaresinde arkeolojik araştırma yapılmış, geri kalan 20 metrekarelik alan ise her ihtimale karşı uluslar arası araştırmalar için bırakılmıştır. Bu arkeolojik çalışmalar sonucunda kazı sahasında insan cesetleri ile dolu olan 2 kuyu ile 2 kanal belirlenmiştir.
2007 yılının Temmuz ayından itibaren Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü`nün, yedi kişilik ilmi heyeti Kahraman Ağayev`in başkanlığında toplu mezarlıkta başlayan araştırmalar, 2008 yılının Eylül ayında sona ermiştir.
Ortaya çıkarılan kalıntılardan insanların kesici, delici ve ezici aletlerle insanlık dışı usullerle ve ağır işkenceyle öldürüldüğü kanıtlanmıştır. Kemikler birbirine karışmış olduğu için katledilen insan sayısı ancak kafatası sayısına göre belirlenebilmiştir.
Sadece Azerbaycan Türkleri değil, Guba`da onlarla bir arada yaşayan Lezgiler, Yahudiler, Tatlar, Avarlar vb. etnik grupların mensupları da hunharca katledilerek gömülmüştür. Mezarlıktan 400`den fazla insan cesedi tespit edilmiş olup bunlardan 50`den fazlası çocuk, 100`den fazlası kadın, geriye kalanı ise yaşlılardır.
Tarih araştırmaları ve arşiv belgeleriyle 1918 Nisan ayının sonlarında Halk Komiserleri Şurası`ın komiseri Stepan Şaumyan ve askeri komiser Korganov`un talimatı ile Ermeni general Hamazsp`ın başkanlığında esasen Ermenilerden oluşturulmuş, “Ceza timi” adlandırılan 2000 kişilik askeri birliğin Guba`ya gönderildiği belirlenmiştir. Bir Ermeni milliyetçisi olan Hamazasp Müslümanlara karşı olan kini saklamıyor, “Müslüman olduğu için her Müslüman düşmendir” diyordu.
 Arşiv belgeleri  1918 Nisan-Mayıs aylarında sadece Guba`da 36782 kişinin katledildiğini gösteriyor. 122 köy tamamen yıkılmış, 380 ev içindekilerle beraber yakılmıştır. Guba şehrine Ermeni cellatları tarafından 259 ev yakılmış, 1800`den fazla çocuk, 2000`den fazla ihtiyar kadın ve erkek öldürülmüştür. Onların bir kısmı tesadüfen bulunan toplu mezarlıktadır. Kahraman Ağayev`in verdiği bilgiye göre, “Ermeniler 1-10 Mayıs 1918 tarihlerinde yerli nüfusu vahşice katletmişler. Arşiv belgelerinde Ermeni generali Hamazasp`ın Azerbaycanlıları öldürmek için Guba`ya, Lalayan`ın ise Azerbaycan`ın merkezine ve güneyine gönderilmesi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu talimatı onlara Halk Komiserleri Şurası`ın komiseri Stepan Şaumyan vermiştir.”
K. Ağayev arşivde Hamazasp`ın cevap mektubunun bulunduğunu da belirtmektedir. Hamzasp yazıyor: “Yoldaş Şaumyan, biz artık görevimizi yerine getirdik, Guba`da 10 binden fazla insan öldürdük.” Guba`nın sadece toplu mezarlığın bulunduğu kısmında 2 binden fazla insan katledilmiştir. O zaman Olağanüstü Hal Komisyonu`nun üyesi olan Novitski de bu bilgiyi kendi mektuplarında onaylamıştır.
Ermeni katliamlarını Nuri Paşa başkanlığında yardıma gelen Osmanlı askerleri durdurmuştur. Araştırmalarda Ermeni zalimliyini gösteren bulgular gün yüzün çıkmıştır. K. Ağayev`e göre, Guba`da iki kuyu tespit edilmiştir. İlk kuyunun derinliği 4.70 metre, genişliği 5 metredir. İkinci kuyunun derinliyi 2 metre, genişliği ise 2.5 metredir. Toprak kayması sonucu ikinci kuyu tamamen kaybolmuştur.
Mezarlığın kuzey-batı kısmında yapılan kazı çalışmaları sırasında buradan iki arkın geçtiği anlaşılmıştır. Kaynağı Gudyalçay nehri olan bu arklardan biri su değirmenini çalıştırmak, diğeri ise tarlaları sulamak için kullanılmıştır. 500 metrekarelik alanda yapılan kazılar birçok gerçekleri ortaya çıkarmıştır. Antropologların görüşlerine göre kuyulardaki kemikler ile arklardaki kemikler arasında farklar vardır: “Kuyulardaki kemikler bir araya toplanmıştır. Bizim tahminimizi yerli halk tasdik etmiştir. Biz insanların önce hamamda boğularak öldürüldüğünü sonra kuyulara döküldüğünü söylemiştik. Sonra bunu uzmanlar da desteklediler. Masum insanları yakınlıktaki Çukur Hamam adlı hamamda buharda boğmuşlar. Katliamın yapıldığı sırada 7 yaşında bulunan bir kadın yıllar sonra kaçarak canını kurtardığını, kaçamayanların ise hamama kapatıldığını, daha sonra hamamdan feryat seslerinin duyulduğunu söylüyor. Bu da Ermeniler insanları boğduğunu, daha sonra kuyulara gömdüğünü ispat ediyor.
Öldürülen insanların sayısı çok olduğu için ikinci bir kuyuya ihtiyaç duyulmuştur. K. Ağayev`e göre kuyuları da yerli nüfusa kazdırmışlar sonra da onları işkenceyle öldürüp oraya atmışlar. Katliam 7-8 gün devam etmiştir. “Pristav Bağı” denen bu alanın yakınına hiç kimse yaklaşamıyormuş. Ermeniler mezarlığı böyle  yamaç yerde Gudyalçay`ın kıyısında yaparak zamanla cesetlerin kaybolmasını istemişlerdir.
Öldürülen insanların etnik kökenine gelince Ağayev, Guba`da Azerbaycanlıların kalabalık yaşadığı şüphesizdir. Amma burada ta eskiden birçok etnik grup; Lezgiler, Avarlar, Tatlar ve Yahudiler de yaşıyorlardı. Ermeniler ise asla milliyete önem vermeden karşılarına çıkanları öldürmüşlerdir. Doğrudur, Ermenilerde aile listeleri de vardı, bu arşiv materyallerinde de vardır. Mesela bir ailede 14 kişiyi öldürmüşlerdir. Sırasıyla çocuklardan başlayıp sonra dede ve nineyi de öldürmüşlerdir.”
Araştırma sonucunda kuyulardaki kemiklerin çoğunun kadınlara, çocuklara ya da kişilere ait olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir bilgiye göre mezarlıkta bulunan kemiklerin çoğu 60 yaşına kadar olan insanların kemikleridir. “Gençler azdır. Amma çocuklar yeterince çoktur.” K. Ağayev`e dediğine göre öldürülen insanları öyle bir hale getirmiştiler ki, şimdiye kadar bir tane bütün iskelet bile meydana çıkmamıştır. Bu sebeple insanların sayısını ancak kafa kemikleri ile anlayabiliyoruz. Bazı insanların kafa kemiklerinin parçaları var, onlar henüz listeye eklenmedi. Araştırma tamamlandıktan sonra ekleyeceğiz.”
Araştırma sonucu Ermenilerin sivil halkı katlettikleri zaman ateşli silah kullanmadıkları anlaşılmıştır: “Buradaki insanların kafatası ve diğer kemiklerinde bir tane dahi kurşun izine rastlanmaz. Hepsini ezici aletlerle öldürmüşlerdir. Bunu kanıtlayan dört belirtiyi söyleyeceğim: Birincisi, başın sağ kısmına balta ile vurulması. İkincisi, hançer kullanılması: bir ya da iki darbeyle başı bedenden ayırmışılar. Üçüncüsü, bazı kafataslarında çivilerin görülmesi: çivileri şakaklara saplamışlar. Dördüncüsü, kafatasından beyine doğru çiviyle darbe yapıldığını belirledik” deyen K. Ağayev bu vahşiliğin sınırının olmadığını gösterir.
Araştırmacı Ermeni gaddarlığını gösteren başka kanıtlardan da bahsetmektedir: “ Araştırmamızda 14 yaşındaki bir kızın burnunun ve kulaklarının kesildiğini, sonra çiviyle şakaklarının her iki kısmından da darbe yapıldığını belirledik.”
Göze çarpan faktörlerden biri de mezarlıkta hiçbir süs eşyasının ve giysilerin bulunmamasıdır. Bu da Ermenilerin bu insanları soyup daha sonra işkence yaparak öldürdüklerini gösterir.
Guba`da yapılan katliamın dünya kamuoyuna duyurulması için yeteri kadar delil mevcuttur. Arkeologlar ve etnograflar bu vahşiliğin bütün detaylarını muhafaza edilmesine çalışıyorlar… Gubadaki mezarlıkta araştırma devam etmektedir. Buraya gidip beş-on dakika seyretmek bile Ermenilerin yaptığı vahşiliği tasavvur etmek için yeterlidir.
Avrupa Şurası Parlament Assembleyasının (AŞPA) başkanı Luis Mariya de Puia Guba mezarlığında gördüklerinden çok etkilenmiş, izlenimlerini “…Bu dehşetli bir soykırımdır. İnsanların nasıl vahşice öldürüldüklerini kendi gözlerimle gördüm” sözleriyle ifade etmiştir.
Internetden alintidir:kaynakTurkishny.com
         
         
1283 - leriz biz.


Haziran 22, 2011, 07:54:52 ös
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Kimler soykirima maruz kalmis acaba?
1283 - leriz biz.


Haziran 22, 2011, 07:59:27 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Fasistlerden farki ne bunlarin?
1283 - leriz biz.


Haziran 22, 2011, 08:01:56 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Bu insanlarin kani yerdemi kalacak?
1283 - leriz biz.


Haziran 22, 2011, 08:06:58 ös
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Haksizliga, katliama ugrayan bizleriz. Neden biz turkler dunya arenasinda hep savunma pozisyonundayiz?
1283 - leriz biz.


Haziran 22, 2011, 08:45:18 ös
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 125
 • Cinsiyet: Bay

Bu katliamin dunyaya duyurulmasi her bir turkun kutsal borcudur.
1283 - leriz biz.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Ermeni Mezalimi

Başlatan Ittihatci « 1 2 3 » Tarih

28 Yanıt
13404 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2007, 06:41:43 ös
Gönderen: nietzsche
5 Yanıt
4277 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2007, 08:23:08 ös
Gönderen: SublimePrince
10 Yanıt
4546 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2007, 10:54:36 ös
Gönderen: paragon
Tarladaki Mezar...

Başlatan ONE « 1 2 3 4 » Mitoloji

34 Yanıt
9611 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 23, 2008, 11:19:14 öö
Gönderen: akasya
4 Yanıt
2731 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 23, 2008, 10:28:00 ös
Gönderen: Anatolic
Kanlı "Şapka" Devrimi...

Başlatan asoraman « 1 2 » Guncel Konular

10 Yanıt
5191 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2009, 02:21:22 ös
Gönderen: dogudanesen
0 Yanıt
2714 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2009, 01:04:58 ös
Gönderen: asoraman
0 Yanıt
1872 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2011, 02:22:27 ös
Gönderen: MASON
0 Yanıt
1823 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 22, 2015, 08:50:54 ös
Gönderen: GOASISG
4 Yanıt
4881 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 26, 2016, 08:31:35 ös
Gönderen: Novayst