Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Baphomet  (Okunma sayısı 63975 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 08, 2011, 02:31:04 öö
Yanıtla #20
 • Ziyaretçi

Bu kültü iyi bildiğim için ben de bildiklerimi anlatayım. Baphomet aslında birden çok şeydir tek bir şey değildir. Toparlayarak gidelim.

Pan olarak Baphomet: Yunan tanrısı Panı simgeler bereket ile ilişkili,
Mendes'in Keçisi Baphomet: Bu anlatıldı deşmiyorum
Cernunnos olarak baphomet: Kelt tanrısı Cernunnos ‘un birebir sembolü.
Muhammed olarak baphomet: Kelimenin kökü Muhammed kelimesinden türemiş olduğuna dair bir sürü laf.

Baphomet neden Önemlidir?
Bunu anlamak için temel dinler tarihinde (mitoloji) ortak paydaları alalım. Doğada iki temel tanrısal güç vardır. Yer ve gök. Yer olan genelde dişidir. Ki ünvanlını alır. Gök tanrısı ise erildir. Yer ve gök tanrısı (her politeist dinde) bilinçsizdirler yani hükümsüzdürler. İradesi yoktur ve karar veremezler. (Evreni var eden iki zıt güç ve bunlar birleşince evren meydana gelir.) Aslında bu iki varlığa madde ve enerji demek daha doğru. Yani başlangıçta karar verme yeteneği olmayan madde ve enerji vardır.

İkinci aşamada ise iki yılan figürünü görürüz (İster Mısır, İster Sümer, İster roma yunan hiç fark etmez.) Bu iki yılanın biri dişi ve diğeri erkekten gelir bunlar birbirine sarmal durur hep simgelerde. (Kimileri buna DNA demekte) Bu iki sarmal yılan tanrı değildir. Tanrıları var eden ilkliktir (Canlılık). Yer ve gök aslında hükümsüz olmalarına rağmen (DNA diyeceğim artık iki yılan işte) bundan türeyen ilkler Ölümsüz güçlülerdir. Bu ölümsüz güçlülere politeizmde Tanrı denmekte. Bunlara öncü tanrılar denir. Öncü tanrılar genellikle iki şeydir. Zaman tanrısı ve Verimlilik tanrıçası. Bunların türettiği çocuklar da tanrı olmak ister ve bunun için bir mücadele olur. Mücadelede verim tanrıçası (Toprak) bu ikincil tanrıları (Çocukları) tutar ve bunlar babalarını yener (zaman). Kısacası tanrı olmak için gereken önemli kural burada izah edilir (Arkadaşım tanrı olacaksan zamanı yenmelisin)

Daha sonra bu tanrılarla tüm doğa olayları eşleşir ve panteon ortaya çıkar. Hızlı Özet:

1. Önce Madde ve Enerji var
2. Madde ve enerji Canlılığı meydana getiriyor
3. Bununla birlikte aynı anda Zaman ve Mekan kavramları ortaya çıkar.
4. Tanrı olmak isteyenler Zamanı yenmeliler ve mekanda durmalılar.
5. Tanrıların birer görevi var hepsi bir doğa olayını tutuyor ve panteon oluşuyor.

Şimdi diyeceksiniz ki bunun baphomet ile ne alakası var. Çok alakası var. Baphomet sembolik olarak keçi formunda aynı PTAH, PAN gibi. yani doğada var olan insanların ihtiyacı olan doğal enerjiyi dağıtıyor. Doğanın var olmasını sağlayan dolaş enerji şunlar:

1. Işık (Işığın iki formuna da hükmedebiliyor Karanlığa ve aydınlığa).
2. Yaşam enerjisi: Kucağında duruyor aha orda iki yılan
3. Üreme: Göğüsleri var.
4. Varlık: Doğadaki 4 elentide tutuyor hem alnındaki pentagram ile bunu gösteriyor
5. Ruh: Kafasının üzerinde yanan ışık ruhu gösteriyor. Dikkat edersek pentagramın ruh ucu da orada.

Baphometin diğer naziri özellikleri de şöyle.
1. Boynuzları var. İnsanlar tarih boyunca kendilerine enerji veren eti ile sütü ile besleyen hayvanlara saygı duymuştur. Bu özelliği aynı zamanda onu Cernunnos yapmakta. Cernunnos majikal gücü taşır.
2. Kanatları var. Kanat simgesi her zaman kutsiyeti göstermektedir. Yani bilgisinin kökeni kutsal bir bilgiden geliyor.
3. Keçi kafalı. Aynı günah keçisi gibi. Tarihsel olarak insanlar genellikle orta doğuda koyun değil keçi kurban ederlerdi. Günah keçisi şudur. Size kötülük verecek olayları önlemek için çöle bıraktığınız kurbandır. Eğer günah keçisi yaşarsa sizin günahlarınızı da sırtlanır. Baphomet bu açıdan günah keçisidir. Yani bizim hatalarımızı sırtlanır.

Baphomet ve Samael Reversed Pentagram.
Pentagramın nasıl insanı simgelemesi durumu söz konusu ise Bephomet de aynı zamanda Samael Lilithi simgeleyebilir (Ters pentagram içerisinde Keçi kafası. ) Samael bildiğimiz anlamda ilk düşendir. Lilithte ilk kadındır (Havva diyenler dursun) Bu şekli ile samael lilith gnostik bir sembol olmuştur. Samael kimi yorumlarda hyle (varlık) karşıtıdır. Çünkü Hyle aynı mâniimde olduğu gibi ışık aleminin dışında lığı ile kavranabilir. Görüş kısaca şudur: Hyle ışık olmadan görülemez ve anlaşılamaz. Varlığın olma sebebi ışıktır. Işıktan kaçınma yani ışığı yatsıma ile tinsel bilgiden ayrılabilir (Platon paradoksu var burada çünkü var olanları bilmek için önce mağaradan çıkmak gerekiyor). Neoplotonist açıdan ise gördün iyi ışık varmış haydi herkes inine demek de gerekebilir. İşte baphometh bu düşüş figürü ile hyle ‘den ayrılığı yani Hyleyi reddetmeyi sembolize eder. Samael eril kabul edildiğinden maddesel varlığını reddeden lilith dişil ögesi ile birlikte anılır. Samael uyarlamasının bir diğer versiyonu ise laviton yazılmasıdır. Kanaatim Lavition'nun samael yerine simgesel kullanımının daha yani olduğu yönünde. Lavethion su ile ilişkilidir. Bu Hristiyan gnostiklerin pek sevdiği maddesel dünyadan maddesel ögeyi kullanarak ayrılma sürecini sembolize ediyor. (Vaftiz) ama bu çok spekülatif bir yere bizi götürebileceğinden burada şimdilik değinmeyeceğim. Kısacası magical gnostik bir siğil ortaya çıkıyor. Buna Baphometh denmekte.


Mart 10, 2013, 01:25:14 öö
Yanıtla #21
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 864
 • Cinsiyet: Bayan

Eski Pagan'da Baphomet bereket Tanrısıydı. Fakat Roma İmapartorluğunda Sezar'ın yapmış olduğu ve ( Devletin rantlarını baz alarak ) yazılan İncilde, Pagan dinlerine ait simgelerin ve ikonların karalanması neticesinde  Şeytan olarak gösterildi .
Adequatio intellectus et rei


Mart 10, 2013, 12:01:14 ös
Yanıtla #22
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Eski Pagan'da Baphomet bereket Tanrısıydı. Fakat Roma İmapartorluğunda Sezar'ın yapmış olduğu ve ( Devletin rantlarını baz alarak ) yazılan İncilde, Pagan dinlerine ait simgelerin ve ikonların karalanması neticesinde  Şeytan olarak gösterildi .


O halde Rockefeller ve Rothschild aileleri Baphomet'e taparken hangi yorumu esas alıyorlar?

---------------------------------------------------------

Bir ritüel veya ayin sırasında Baron Alexis ve yanında Baphomet'i temsil eden kıyafetiyle bir hanım.Baphomet kolyeleriyle Baroness Philippine de Rothschild:


Live long and prosper.


Mart 10, 2013, 12:24:32 ös
Yanıtla #23
 • Ziyaretçi

Baphomet kolyesi takıyor diye Rothschild ailesinin ona tapacağını düşünmüyorum ,
Rothschild ailesi bildiğim kadarı ile dindar yahudi bir aile

Saygılarımla,
418


Mart 10, 2013, 12:55:28 ös
Yanıtla #24

Sayın 418'e katılmıyorum. Benim bildiğim Rothschild ailesi seküler bir ailedir. Ve ırklara önem vermezler.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Mart 10, 2013, 12:58:48 ös
Yanıtla #25
 • Ziyaretçi

Sn. peacewings

aile olarak seküler üyeleri olabilir , tüm aile üyelerinin atheist olduğu anlamına gelmez , ayrıca rothschild ailesinin mason üyeleride vardır ,
masonluktaki şartlardan birisi bir dine inanmak ...

Saygılarımla,
418


Mart 10, 2013, 02:20:04 ös
Yanıtla #26
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Konuyla pek fazla ilgilenmesen bile, bir bakıyorsun ki bir katılımcı pek yanlış bizr söz etmiş.

Düzeltme gerekçesiyle;

Bir dine inanılmız; bir dine bağlanılabilir.

Evrensel Masonlukta böyle zorunlu bir koşul yoktur. Sadece bazı mason kuruluşları üyelerinin bir dinsel inancının bulunmasını ister. Dinsel inanç, dine bağlanmak değildir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 10, 2013, 02:25:50 ös
Yanıtla #27
 • Ziyaretçi

Sn. ADAM

Dini inancı olmayan mason var mı ?  bizi aydınlatırsanız sevinirim...
rothschild ailesinin bazıları ingiliz mason locasına üye olduğunu okumuştum ingilizce bir kaynaktan... onun dışında kapsamlı bir araştırmam olmadı diğer localara üyeler mi üyelerse kimdir nedir bilemem...
ingiliz mason locası atheist üye kabul etmektemidir ?

Saygılarımla,
418


Mart 10, 2013, 02:42:20 ös
Yanıtla #28
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Dini inancı olmayan mason elbette vardır; hem de çok.

Herkesin dini, inancı kendisinedir; başkasına veya bir kuruma değil.

Fakat bu konuda yanlış yapan, direten mason kuruluşları vardır. Bu nedenle de Masonluğa giren kişileri girerken bir küçük yalan söylemeye zorlamaktadırlar.

Bir kez mason olan kişi, daha önce dini inancı varsa da bunu sonradan yitirirse Masonluktan çıkarılamaz.

İngiltere'de, Amerika'da, Kanada'da, Avustralya'da hatta İrlanda'da masonların dini inançlarını zorunlu gören kuruluşlarda dini inancı olmayan masonlar vardır.

Ateist olmak bambaşka bir konudur. Her dini inancı olmayan Ateist değildir. Ateist olmak, dindar olmaktan daha zordur.

Başlığı yeterince saptırdık. Onun için yeter. İstenirse bir başka başlık altında bilgilerimizi paylaşabiliriz.

Baphomet, çok değişik şekillerde değerlendirilir. bir rotshild aileasi bireyinin kimilerin Baphomet olduğunu söylediği bir kolye takışı, onun dininden ve inancından çıkarmaz. İsteyen istediği kolyeyi takar.  Yeter ki sorulduğunda bunun ne olduğunu söyleyebilsin, bir anlamı varsa ve o da biliyorsa.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 10, 2013, 02:50:56 ös
Yanıtla #29
 • Ziyaretçi

Sn. ADAM

Anladığım kadarı ile masonlar küçük yalanlar söyleyebilir diyorsunuz girişte bu yalanlara mason localarıda hoş görü ile karşılar demek istediniz sanırım...
benim okuduğum masonluk tanımları ile bağdaşmıyor bu durum...

Saygılarımla,
418


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
8 Yanıt
3184 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 03, 2013, 05:11:28 ös
Gönderen: Spock