Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kullanmayı Bırakmanız Gereken Şeyler  (Okunma sayısı 7727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2011, 04:14:45 ös

Bu başlık altında Radikal'den alıntılayacağım bazı tavsiyelerini zamanım oldukça paylaşacağım. Umarım bazıları sizin için faydalı olur :)

1. Ev yapımı Grip İlaçlarıSorun: Ağrıları, Soğuk algınlığını ve gribin diğer semptomlarını tedavi etmek için çeşitli bitkiler ve vitaminler kullanılır.

Gerçek: Birçok doktor değişik otlarla hazırlanan ilaçların gribe karşı kesin bir tedavi sunduğunun bilimsel olarak kanıtlanmadığı görüşünde.

İstisnai durum: Ev yapımı tavuk suyuna çorba gribe gerçekten çok iyi gelebilir. Gribi tedavi etmez ama kendinizi iyi hissedersiniz.


« Son Düzenleme: Eylül 26, 2011, 04:19:12 ös Gönderen: Felix Steiner »
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana


Eylül 26, 2011, 04:16:07 ös
Yanıtla #1

2.Bankaların Sigorta Vaadleri

Sorun: Bankalar, her ay ödenen belirli bir ücret karşılığında, işinizi kaybettiğinizde ya da hastalandığınızda size ödenecek bir sigorta vaadediyor.

Gerçek: Bu 'koruma' size yılda bir kaç yüz liraya mal olabilir ve genelde sizin paranızı geri almanızı engelleyen birçok sınırlama vardır. Eğer olur da, banka size ödeme yapmayı kabul ederse buna da kısa bir süreliğine devam eder. Eğer düzenli bir geliriniz varsa ve sigorta ödemesi için bankaya para yatırıyorsanız, o parayı diğer ihtiyaçlarınız için kenara koymak sizin için daha iyi olabilir.

İstisnai durum: Bu durumda hiçbir istisna yapılamaz.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana


Eylül 26, 2011, 04:22:40 ös
Yanıtla #2

3. Ucuz Tuvalet Kağıtları


Sorun: Ucuz tuvalet kağıdı almak, kar sağlamaktan çok sizi zarara uğratıyor.

Gerçek: 2009 yılında yapılan tüketici anketlerinde, ucuz tuvalet kağıdının dayanıklılık ve nemi emme testlerini başarıyla geçmediği görülmüştür. Bu da sizin sürekli daha fazla tuvalet kağıdı harcamanıza ve yaptığınız tasarrufun çöpe gitmesine neden olur.

İstisnai durum: Çocuklarınızın resim ödevine yardımcı olarak kullanabilirsiniz.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana


Eylül 26, 2011, 05:38:45 ös
Yanıtla #3

Eğer düzenli bir geliriniz varsa ve sigorta ödemesi için bankaya para yatırıyorsanız, o parayı diğer ihtiyaçlarınız için kenara koymak sizin için daha iyi olabilir.

İstisnai durum: Bu durumda hiçbir istisna yapılamaz.[/font]

Nasılsa alıntı olduğuna göre rahatça yorum yapabilirim.

Bu yazılanlar mahalle kahvesi muhabbetinden öte bir bilgi içermiyor maalesef. Sigorta yaptırırken 2-3 dk. ayırır kapsamını okursanız, neye para ödediğinizi öğrenebilirsiniz zaten...

Bir de, bu mantıkla hiç bir konuda sigorta yaptırmayın zaten... Oldu mu? Hayır olmadı... Özellikle iş güvencesi yeterli olmayan bir yerde çalışanlar için, şiddetle tavsiye edeceğim bir sigorta türüdür. Çünkü sigorta işsiz kalma durumunda bir süreliğine kredi kartı borçlarınızı kapsar... Benzer sigorta tüketici kredileri için de vardır.

Ha, derseniz ki "ödemem takibe gitsin, canımı alacak değiller ya" bu kişinin tercihidir. Sonraki hayatınızda bankalarla bir daha muhatap olmayacaksanız, gerek yoktur doğru.

Bunları bilgi diye veren gazeteleri okumamak ne kazandırır bir de onu düşünmek lazım. Mesela bunları yazan Radikal'i okumayıp günlük gazete parasını bir kutuda biriktirin, sigorta yerine geçebilir belki :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Eylül 26, 2011, 07:05:47 ös
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Kredi kartını bir kredilendirme aracı olarak kullanmamak gerekiyor. Her ne kadar isminde kredi olsa da. Hele 17 Eylül sonrası mümkünse ayağı yorgana göre uzatmak en iyisi :)

Ama kredi kartınızla ilgili bankalarca önerilen işsizlik sigortası, bence çok yararlı. İş güvencesinden yoksun çalışıyorsanız. Bence hiç düşünmeden yaptırılması gerekiyor. Aylık maliyeti çok cüz'i bir miktar. Hiçbir şey kaybedilmez aksine başa aksi bir iş gelirse son derece yararlı olur, kazanılır. Ama tabi istifa ederseniz ya da kusurunuz sebebiyle iş akdiniz feshedilirse bu sigorta kapsamına girmez. Ha diyorsanız ki ben devlet memuruyum, iş güvencem var. o zaman yaptırtmaya bilirsiniz tabi ki.

Grip ilaçları için de bir şey söyleyeyim. İnsan en azından psikolojik olarak hastalığı atlatmada faydası olabilir. Ama yine de kış ayları başlamadan grip aşısı da olunabilir. Ben hiç olmadım. Hep klasik yöntemleri demedim. Tavuk suyuna şehriye son derece iyi oluyor şöyle bol karabiberli ve limonlu olacak sıcak sıcak :)


Sevgilerimle.


Eylül 26, 2011, 08:39:54 ös
Yanıtla #5

grip için hem ucuz hemde sağlıklı  bir tavsiyede benden
bol limonlu taze maydanoz ve doğal maden suyu
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Eylül 26, 2011, 10:30:39 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

cari açıktanda anlaşılacağı gibi kredi kartını bırakmak türkiye açısından en olumlusu olacaktır zaten kredi faizlerinin yükseltilmesi ile S&P notumuzda yükselmiş oldu buda sıcak parayı türkiyeye çeker belki...

grip ilacını evde yapmak ne derece mantıklı bilemem ama vicut direncini arttıran şeyler iyi gelebilir örnek olarak ekinezya vs.. sonuçta çoğu ilacın yapımında bitkiler etkin olarak kullanılmakta doğruluğu tartışılabilir bence...
tabiki doktora gitmek en olumlusu işin...


Saygılarımla,
418


Eylül 27, 2011, 03:20:43 öö
Yanıtla #7
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 243

1 taneden fazla kredi kartlari.

Yeni kredi karti cikti veya kredi limiti yukseldi diye parti yapan bir arkadasim vardi. Su an nerede bilmiyorum ama 7 yildir kendisinden haber almadim, facebook'ta da yok.

Isin bir de psikolojik tarafi var. Kisi kendinin olmayan parayi daha rahat harcayabiliyor.

Tutumluluk ne guzel bir meziyet. Cagimizda malesef kotu birsey olarak biliniyor, bircok eski guzel meziyet gibi...

Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction


Eylül 28, 2011, 11:45:00 öö
Yanıtla #8

cari açıktanda anlaşılacağı gibi kredi kartını bırakmak türkiye açısından en olumlusu olacaktır

Cari açık, en basit anlatımı ile ithalat ile ihracat arasındaki farktır. Kredi kartı kullanımı ile cari açık arasında bir ilişki kurmak, en kurgucu komplo senaristleri için bile çok zorlama bir çaba olur.

Dünyada ulaşılmaya çalışılan noktanın kağıt paradan kurtulup plastik paraya dönülmesi olduğunu sanırım biliyorsunuz. Plastik paradan kasıt, kredi kartı, debit kart gibi hesaben yapılan ödemeler için kullanılan enstrümanlardır.

Faydası, ekonomiyi tümüyle kayıt altına alabilmektir. Vergi kaçağı ortadan kalkar, kara para ortadan kalkar. Ortada takip edilemeyen kağıt para kalmadığı zaman, yasa dışı harcamaları kayıtlı yapmak zorunda kalırsınız. Çok akıllıca olmaz...

Kredi kartlarının kötü kullanılması bir vakadır, doğru. Bundaki günah kartta mı yoksa ücretlerde ve/veya harcama iştahında mı onu tartışmak lazım.

Kredi kartı "kötü" demek yerine "ben kullanmayı beceremiyorum" demek daha dürüst bir yaklaşım olur kanısındayım.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Eylül 28, 2011, 11:59:26 öö
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal,

benim branşım ekonomi değil , sadece yerli ve yabancı ekonomi haberlerini takip etmekteyim genel olarak hobby diye bilirim,
evet dediğinizde haklısınız biraz komplo senaryosu gibi ,
sonuçta bir malı yabancı bir ülkeden getirdiğinizde o malı satıp para kazanmanız gerekmekte eğer satamazsanız elinizde kalır  buda ihracat ve ithalatı etkiler neden ikisini etkiliyor çünkü global anlamda düşünüyoruz olayı , halkta para olması bankaların halka kredi açması ile bir momenum kazandırır halkın ödeyebileceği bir rakamdan düşük faiz açılması talebi tetikler tam terside talebin düşmesini tetikler...
sonuç olarak etkilemesi muhtemeldir....

Saygılarımla,
418


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3158 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 07, 2008, 04:30:45 öö
Gönderen: Metatrun
56 Yanıt
21933 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2018, 01:56:47 öö
Gönderen: Venus
5 Yanıt
5682 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2012, 09:05:35 öö
Gönderen: vitriol
2 Yanıt
2445 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2008, 07:53:12 ös
Gönderen: Itzhak
1 Yanıt
2463 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2015, 02:00:55 öö
Gönderen: burakc
3 Yanıt
2836 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2009, 03:57:15 ös
Gönderen: asoraman
0 Yanıt
1666 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 05, 2012, 11:51:18 öö
Gönderen: enelsır
2 Yanıt
3032 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 12, 2012, 05:32:44 ös
Gönderen: enelsır
3 Yanıt
2070 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2015, 09:04:57 ös
Gönderen: Risus
0 Yanıt
1153 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 20, 2014, 11:08:30 ös
Gönderen: MEDUSA