Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ama Ben Sanıyordum ki... 7  (Okunma sayısı 2025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 25, 2011, 09:53:53 öö
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 501
 • Cinsiyet: Bay


  Değerli üyeler,

 Yazmaya çalıştığım bu öykünün bölümlerinin yayınlanışı arasındaki zamanın biraz uzun olması sebebiyle, bu öyküyü başından itibaren okuyan ve gelecek bölümleri merak eden kişilerden özür dilerim. Ancak. Bunun haklı sebepleri var:

 Birincisi bu daha önceden yazılmış hazır bir metinin aktarımı değil. Bu gün yazıyor, yarın yayınlıyorum desem abartmış olmam.

 İkincisi hepimiz gibi benimde günlük hayatta uğraşmam gereken başka işlerim var. Foruma ve bu öyküye ayırabileceğim zaman da sınırsız değil.

 Anlayışınıza sığınarak tekrar özür diliyorum.

 Bir de küçük bir rica:

 Yazma işine öteden beri hevesli biri olarak fark ettiğim bir şey var. Daha doğrusu yaşadığım ve diğer yazıya meraklı tanıdıklarımın da katıldığı bir görüş; yazmak yalnızlığa muhtaç bir süreçtir, yazar da yalnızlığa mahkum. Bu yazarken yazanın katlanacağı ve göze alacağı bir durumdur... Tamam. Buraya kadar sorun yok. Ya peki eser bitirilip okuyucusuna kavuştuğu vakit? Bu yazarın da yalnızlığının bir sonu olmamalı mı?

 Bütün bunları niçin anlatıyorum? Efendim çocukça bir arsızlıkla size şöyle seslendiğimi hayal edin ve beni anlayın: Ses verin!
Ay ışığı altında pırıl pırıl güzel bir akşamda, yan yana yürüyoruz. Cebinden sigarasını çıkarıp yakarken onu biraz düşünceli görüyorum. Sanki söyleyeceklerini kafasında toparlamaya, nasıl başlayacağını belirlemeye çalışır gibi geliyor bana. Sözü toparlamaya çalıştığı hissine kapılıyorum. Sigarasından derin bir nefes çekip konuşmaya başlıyor:


- Bak genç dostum... Kafanda bir çok soru olduğunu biliyorum. Bu konuşmaları da zaten senin bu muhtemel sorularının yanıtlarını bulmak için yapıyoruz. Ben elimden geldiğince bu konuda sana yardımcı olmaya çalışacağım. Fakat bilmelisin ki her soruna seni tatmin edecek yanıtlar veremeyebilirim. Bu bazen yanıtı seninle paylaşamayacağım için, bazen de ne kadar anlatırsam anlatayım anlayamayacağını düşündüğüm için olabilir... Fakat dur! Beni yanlış anlamanı istemem. Bu anlayamayacağına olan inancım seninle ilgili bir durum değildir. Bizim mesleğimizde öyle konular öyle durumlar vardır ki, kişiye anlatamazsın. Anlatsan da anlamasını sağlayamazsın. Kişi yaşar, görür, ve kendi çıkarımını kendisi yapar... Fakat illa ki bunu kendisi yaşamalıdır. Buna en iyi örnek sanırım Masonluğa kabul törenidir, yani tekris. Şimdi ben sana bunu enine boyuna anlatabilirim. Fakat bunu tam manasıyla anlayabilmen için onu senin bizzat yaşaman kaçınılmazdır.


Söylediklerinden ne demek istediğini anlıyorum. Fakat Masonluktan bahsederken onu bir "meslek" olarak tanımlaması çok ilgimi çekiyor. Bunun yanında bu tanımlama hoşuma da gidiyor. O konuşmasına devam ediyor.


- Neyse sırası geldikçe hepsine değinmeye çalışırız. Şimdi konumuza dönelim. Sen Masonluğun içindeki düşünsel ve uygulama olarak var olan farklılıklara takılmışsın anladığım kadarıyla.


- Efendim, bu bir takılma değil... Diye konuya girecek oluyorum. Eliyle dur işareti yaparak beni durduruyor.


- Dur genç dostum, dur, bekle. Hepsine sıra gelecek. Sabırlı ol. Acele etme. Biz Adım adım gidelim. Şimdi biz Ne diyorduk? Masonluğun doğuşunun M.Ö. 4000 yılına dayandığını söylüyorduk Fakat bu doğuş yanlış anlaşılmasın. Bu Masonluğun savunduğu ilkelerin doğuşudur. Ya da başka bir bakış açısıyla şöyle de diyebiliriz: Masonluğun savunduğu, insan ve insanlık adına oluşmasını istediği ve benimsediği ilkeler, dünyanın ve insanlığın yaratılışından bu yana vardır. Fakat bunların yanında bir de Masonluğun kurum olarak ortaya çıkışı vardır. Bu ikisini birbiriyle karıştırmamak gerekir.

Sigarasından bir nefes daha alıyor.

- Buraya kadar tamamız öyle değil mi? Sorun yok?

Soran gözlerle yüzüme bakıyor.

- Yok efendim. Devam edebiliriz.

- Masonluk kurum olarak çok sonra ortaya çıkmıştır. Bu asıl olarak operatif dönem olarak adlandırdığımız taş ustalarının dönemine denk düşer ama biz daha çok resmi ve günümüzde de geçerliğiliği kabul edilen başka bir başlangıçtan söz ediyoruz... İşte o tarih de 1717 dir. O tarihte Masonluk kaçınılmaz olarak bir yol belirlemiştir. Kaçınılmaz olarak diyorum çünkü o tarihe kadar Masonluğun bu yol haritasının belirlenmesine sebep olacak durumlar zaten yaşanmıştı, yaşanıyordu.

Bu defa ben ona soran gözlerle bakıyorum. Beni anlıyor.

- Yani bizim Operatif Masonluk dediğimiz yapılanma, içine "kabul edilmişler" dediğimiz dönemin aydınlarını ve aristokratlarını kabul etmeye başlamıştı. Hoş, bu durum kaçınılmaz olmakla birlikte o dönem Kilise'nin baskısından bunalmış aydınlar içinde bir kurtuluş gibiydi ama, neyse... Yani sonuçta bu süreç kaçınılmaz olarak bir değişimi beraberinde getiriyordu. Öyle de oldu. Masonluğun içinde "kabul edilmişler" çoğaldıkça (ki duvarcı ustalığı önemini yitirdikçe bu da kaçınılmazdı) bu da doğal bir süreç oldu.

- Yani bizim bu gün Masonluğun doğuşunu incelerken değindiğimiz oluşum başka bir hal alıyordu öyle mi?

Yüzüme şüpheci bir ifadeyle bakıyor.

- Evet öyle.

- Yani Masonluk zorunlu bir değişime uğruyordu, öyle mi? Sırf duvarcı ustalığı önemin yitirdiği için. Kabul edilmişler de ne yapacaklarını şaşırdığı için.

Bu defa daha da ciddi düşüncelere daldığını hissediyorum. Fakat bu kez daldığı düşüncelerin kaynağı benmişim gibi geliyor. Kendime kızıyorum. Of be oğlum! Bir tut be şu ağzını. Bir sus! Ne güzel hızını almış gidiyordu... Ama yook! Tutamam ki çenemi. İlla karışacağım.

Ben kendimi ne yapayım şimdi?
enelsır


Kasım 25, 2011, 04:53:32 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın enelsır özellikle mi tam bu noktada bıraktı acaba?

Bundan sonrası pek ilginçleşecek gibi geliyor bana. Sanki Masonluğun tarihinin klasik benimsenişi gündeme gelecekmiş gibi bir gidişi var.

Bekleyelim görelim bakalım o genç ne sanıyormuş ama  nasılmış!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 26, 2011, 08:03:11 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1808
 • Cinsiyet: Bay

          Sayın  enelsır, elimde olmayan nedenlerden dolayı epeydir formdan uzaktım.  "Ama Ben Sanıyordum ki!" başlıklı yazı dizilerinizi zevkle izlediğimi daha önce de belirtmiştim. Bunu da zevkle okudum. Yanlız , gerek bu sohbetlerinizi  ve gerekse formdaki katılımcıların yazılarını ve özfikirlerini değerlendirdiğimde , sohbet ettiğiniz büyüğünüzü  sanki gıyaben tanır gibi oluyorum. Ne dersiniz ?
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
2871 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 04, 2012, 01:25:51 ös
Gönderen: BULGARIA
9 Yanıt
4600 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 22, 2011, 12:43:50 öö
Gönderen: Alşah
3 Yanıt
2068 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 04, 2012, 04:46:37 öö
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
1765 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2011, 02:58:31 ös
Gönderen: enelsır
0 Yanıt
1375 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2011, 05:29:42 ös
Gönderen: enelsır
1 Yanıt
1571 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2011, 12:19:39 öö
Gönderen: Alşah
2 Yanıt
1438 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2012, 11:08:29 ös
Gönderen: Alşah
1 Yanıt
1675 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2012, 08:50:44 ös
Gönderen: Tij
3 Yanıt
1522 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2012, 12:53:14 ös
Gönderen: Tij
0 Yanıt
1170 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 01, 2012, 12:22:34 ös
Gönderen: enelsır