Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dalai Lama der ki..  (Okunma sayısı 1214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2011, 10:35:15 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4170
  • Cinsiyet: Bay

Dalai Lama der ki...

“Benim basitçe inancım şu” diyor Dalai Lama*. “Ne tapınak ne de karmaşık felsefeler. Beynimiz ve kalbimiz tapınağımız, şefkatimiz ise felsefemizdir. Bütün dünyanın takdir ettiği seçilmiş kişilerden sadece bir tanesi. Ve bakın neler diyor;

1. Dalai Lama der ki: “Büyük aşklar ve büyük başarılar büyük riskler içerir.”

Yüksek performanslı kişiler aslında ortak bazı özellikler taşırlar. Başarıya odaklanmışlardır, yaptıkları işe tutkuyla bağlıdırlar, hedefleri bellidir ve başkalarına nazaran daha çok risk alabilirler. Akıllıca risk alabilmek başarının anahtarıdır.

2. Dalai Lama der ki: “Kaybettiğinizde, ders almayı atlamayın”

Hata yapmak insana mahsustur. Yaptığınız yada karşılaştığınız hatalara karşı nasıl davrandığınız ne kadar akıllı olduğunuzun kanıtıdır. Çünkü hatalaran alınacak dersler ile aynı hata tekrarlanmaz. Bu yüzden hatalar en iyi öğretmenlerdir.

3. Dalai Lama der ki: “Hatanızı farkettiğinizde onu düzeltmek için hemen harekete geçin.”

Yapılan bir hatanın farkedilmemesini yada kendiliğinden düzelmesini beklemek hatasına düşmeyin. Düzelmeyecektir. Ne kadar erken aksiyon alırsanız o kadar az stres yaşar, problemin büyümesini önlersiniz.

4. Dalai Lama der ki: “Hergün biraz yalnız zaman geçirin”

Bazı günler bir saatinizi hoşunuza giden bir şeylere ayırın. Ne yaptığınız farketmez, yetki hoşlandığınız bir şey olsun. Bu tip şeyler enerjinizi ve konsantrasyonunuzu artırmanızı sağlar. Ayrıca hergün 20 dakika sessiz bir odada oturun. Sıkıcı gelsede bir süre sonra rahatladığınızı göreceksiniz.

5. Dalai Lama der ki: “Sessizliğin bazen en iyi yanıt olduğunu hatırlayın.”

Düşünerek konuşmak bir erdemdir. İnsan beyni aynı anda yüzlerce düşünceyi dilinizin ucuna getirebilir fakat bunların çoğunun söylenmesi gerekmez. Politikacılara, pazarlamacılara dikkat edin. Çatışmayı gerektirmeyecek kadar az ve öz konuşmak yeterlidir. Bu yüzden bir şey söylemeden önce söylediğiniz sözün nasıl bir etki yaratacağını düşünün ve gerekiyorsa susun.

6. Dalai Lama der ki: “Bilgiyi paylaşmak ölümsüzlüğü başarmayı getirir.”

"Eğer bir şey öğrenmek istiyorsanız bir şey öğretmeniz gerekir" diyordu bir söz. Bir fikri kabul ettirmenin, benimsetmenin yolu paylaşmaktan geçer. Başkalarının ne bildiğini öğrenmeye vakit harcayacağınıza ne bildiğinizi öğrenmeye vakit ayırın. Uzmanı olabileceğiniz bir konu bulun kendinize. Eğer bu konu sevdiğiniz bir şeyse öğrenmeniz ve anlamanız kolaylaşacaktır.

7. Dalai Lama der ki: “Ellerinizi değişime açın ama size değer katmayacak değişime değil.”

Bizi biz yapan şeyler vardır. Bizim için önemli olan ve ona zaman ayırdığımız şeyler. Ör. Milliyet blog. Zamanınızı ayırdığınızda elde ettiğiniz değer aldığınız sonuçları belirler. Bu aynı zamanda sizinde motivasyon kaynağınızdır.

8. Dalai Lama der ki: “Bazen çok istediğiniz bir şeyi elde edememek en büyük şanstır”

Bir şey dilerken dikkat et, ya gerçekleşirse diyede düşünmek gerekir. Bazen istediğimiz şeyleri elde edememek alternatifleri görmemizi sağlar.

9. Dalai Lama der ki: “Evinizdeki huzur ortamı hayatınızın temeli olmalıdır.”

En kötü durumunuzda size yardım eli uzatacak olanlar ailenizdir. Aile huzurunuzu ve yaşantınızı her şeyin önüne koymanız çok önemlidir. Hayat sizi nereye iterse itsin eğer evinizde huzur varsa aileniz hep yanınızda olacak ve size destek verecektir. Bazen parayı yada başka şeyleri herşeyin önüne koyma hatasına düşmeyelim.

10. Dalai Lama der ki: “Dünya ile barışık olun.”

Dünyamız çok kırılgan ve barışa çok ihtiyacı var. Herşey birbiri ile bağlantılıdır. Kimin başına kötü bir şey gelse başkalarınında başına kötü bir şey gelebilir. Herkes kendi hayatını şekillendirir ve nasıl şekilendiriyorsa diğerlerinide aynı şekilde etkiler.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo