Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: DIŞ POLİTİKA - MONŞERLER ARANIYOR  (Okunma sayısı 532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2017, 11:59:02 öö
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1405
 • Cinsiyet: Bay

Yıllar önce dış politika da monşerler hakimdi diye küçümseyerek artık biz varız denildi. Stratejik derinlik kitabının yazarı dış işleri bakanı yapıldı. Sıfır sorun politikası sıfır dost derecesine dönüştü. Şamda Emeviye camisinde cuma namazı kılınacakken istanbul fatih camisinde bile bine yakın güvenlik görevlisi olmadan cuma kılamaz hale geldiler. Stratejik derin kişi Başbakan da oldu, koltuğa daha abidik gubidik birinin gelmesi gerektiği düşünüldüğünden olsa gerek düşük profilli başka kişi arandı, görünen o ki bulunmuş.

Yeni referandum sürecinde bir 'haçlı hilal' savaşı var gösterilerek oylar konsolide edilmeye çalışılıyor. 2008 de kendi çıkardığımız yurt dışında seçim çalışması yapılmaz yasağını kendimiz çiğneyip sonrada çok onur kırıcı bir vaziyette bakanımızın sınırdışı edilmesine yol açacak olayların vuku bulmasını sağladık. Toplantı ısrarımızı mesela kolaylıkla organizasyon izni verenler yerine özellikle peşinen aman ha gelme diyen veya orada da seçim iklimi hakim olduğundan eli kolu bağlı yabancı hükümetlerin olduğu yerlerde gösterdik.

Avrupanın yıllardır dostumuz olmadığını ve terör örgütlerini gizli kapaklı hamilikle palazlandırdığını biliyorduk elbette, ama bunu bugün yeniden mi hatırladık? Uluslararası ilişkilerde dost ya da düşman olmadığının ne zaman ayırdına varacağız? Atlarıyla itleriyle bizim soydaşlarımıza nazi uygulamaları yapıyorlar dediğimiz (ki Avrupalıya ana avrat küfür etmekten beterdir Nazi demek) halde ülkemizde hayır kampanyası yapanlar baskılandı, pankartlar indirildi, paylaşımlarda bulunanlar gözaltına alındı. Aylardır iddianame hazırlanmadığı için neden içeride olduğu bilinmeyen Kadri Gürsel gibi gazeteciler ve benzeri muhalifler gözaltında mahpus. Daha önceki seçimler ve referandumlarda da ergenekon balyoz vb bahane edilerek muhalifler içeride tutulmuştu. Hal böyle olunca destekçi haline gelen Avrupa ülkeleri sığınan darbeci askerleri bile sende yargı bağımsızlığı, adil yargı ve özgürlük ortamı yok diyerek iade edemeyebiliyor. Ne cevap verebiliriz?

Amerika Müslüman ülkelere ban uyguladığında oh bu seferlik yırttık diyorduk, şimdi Amerika ve ingiltere bir kaç ortadoğu ülkesi ile birlikte istanbul ve THY uçuşlarında telefon dışında elektronik eşya yasağı getirdi, terör tehdidi sebebiyle? Bu haberi duyup e n'olacak diye soran kişiye artık hiç kimse transfer noktası olarak istanbulu seçmez, milyonlarca ziyaretçi ve yolcudan olduk diyelim.  Geçen sene mayısa yetişmedi hazirana kesin avrupaya vizesiz gidiyoruz deniyordu, şimdi '16 nisan hele bir bitsinde bakacağız, bitti o iş' noktasına geldik Avrupa ile ipler karşılıklı atılıyor. AB üyesi olmak benim için önem arz etmiyor, ancak AB ideal ve yaşam kalitesinden vazgeçerse Türkiye onlarca yıl kaybedeceği için üzülürüm. Sadece üzülme mevzusu da değil, Rusya ve Avrupa Türk ürünlerinin en büyük iki pazarı (ürüne göre marketler değişebilir elbette, ancak tarımsal ürün ağırlıklı ihracata bakıldığında durum bu).

Suriye'de el babı aldık Allah Allah gidiyorduk Rakka ya, o da nesi? Afrin kantonu bir anda menbiçe koridor oluşturdu güneyde, menbiçe giriyorduk birde baktık PYD 5 köyü Suriye rejimine bıraktı, el babdan menbiçe girmek için tek durum rejimle çatışmak oldu. Tekrar sınırdan girecektik bir de baktık, ABD ve Rusya askerleri menbiçte kollarında PYD amblemi. Elimiz kolumuz bağlı kaldı, 'İncirlik'te görüştüğümüz ABD Genel kurmay başkanı planlarımızı beğenmedi,Rakka operasyonu da PYD ile yapılır oldu. Uçak krizinin ardından 'Eey Putin' döndü dolaştı 'Dostum Putin' oldu, ABD fetö lideri cahil imamı bize vermeyince ABD den Rusyaya koşmuştuk, dün birde ne gördük,Rusya Menbiçte üs kurup PYD askerini eğitecekmiş.

Norveç 5 darbeciye sığınma hakkı vermiş, yunanistan darbeciyi iade etmezmiş, AB gelmeyin,ABD bizden uzakta durun,Rusya benim istediğimi yaptığın sürece dostunum, der olmuş. Rusya ile tekrar dost olmuştuk hani, ne domates, ne tavuk ürünleri alımındaki ambargoyu kaldırdılar. Ama gel sana S-400 füze satayım dediler, pek bir hoşumuza gitti. Rusyaya AB ye ürün satamıyorduk. Elimizde ortadoğu ve kuzey afrika ülkeleri kalmıştı pazar olarak ama oda ne, Irak,Suriye,İran üstünden tırlarımız çıkamıyor. Konteynerların Ro-Ro ile ulaşabileceği limanlar Mısır ve Libya gemilerimizi kabul etmiyor. Kaldık mı 20 yıl 0,79 faizle ev al, ekonomisine. Babil kulesini inşa etsek sadece bununla yürümez ekonomi, ne zaman anlayacağız. 23,5 milyar dolar IMF borcunu ödedik diye reklamımızı yaparken bu süreçte vatandaşımızın borcu neden 129 milyar $ dan 420 Milyar $ a çıktı anlatması lazım. Neden  60 milyar $ milli varlığımız satıldı, Milletin kaynakları neden fon adı altında toplanıp kredibilite çalışması yapılıyor, işsizlik patlamışken işsizlik maaşı fonu neden kısa vadeli istihdam yaratabilmek için bitiriliyor,bunları duymak gerek.

Hamaset iyi güzel , tüm Dünya bize karşı birleşti sizde aman şu dönemde bize laf etmeyin demek iyi güzel, de Türkiye hiçbir dönemde yedi düvele karşı tek başına savaşmadı. 1. Dünya savaşında Avusturya-Macaristan imparatorluğu ve Almanya, Kurtuluş savaşında Bolşevik silahları ve daha neler. Hamaset siyaseti yaparken birileri de gerçekçi dış politika ve ekonomi ile çocuklarımızın geleceğini korumaya çalışmalı. Yeni ekonomik düzeyde, Rusyadan Buğday, Güney Amerika dan nohut ithal ediyoruz. O ilkokul kitaplarımızda kalan kendi kendine yeten ülke artık kalmadı maalesef. Ürettiğimizi de satacak marketlerimizle ipleri atarsak cari açık nasıl olacak düşünmeli. Ben hep 50 Tl lik benzin alıyorumla ancak bir yere kadar gider bu dibi delik gemi.

Eski zamanda küçümseyip kinaye ile söylediğiniz o monşerler,şüphesiz bu duruma Türkiye asla gelmeden, gerekli önlemleri alırlardı. Yeniden onlara ihtiyacımız var gibi görünüyor. Yoksa Rusya gümrüğümüzden S-400 ünü sokarken biz onların gümrüğüne Salatalığımızı bile sokamayız.

Alterius non sit qui suus esse potest


Mart 22, 2017, 03:54:04 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 144
 • Cinsiyet: Bayan

"Uçak krizinin ardından 'Eey Putin' döndü dolaştı 'Dostum Putin' oldu"

Siyaset boylebir sey.İsraile de o kadar atip tutuyorlar da ne oluyor?  İki bağirip üç kizip yine çıkarlar için ayni masa etrafinda birlesilmiyor mu?
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes


Mart 22, 2017, 03:56:53 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Şu monşer ler ile alakalı daha farklı bir şeyler söylemek lazım.
Sokrates devlet yönetiminde ısrarla filozoflarin olması gerektiğini söyler.
Bu konuda benimde bir önerim var;
180 ülkede görev yapmış 180 emekli Buyuk elçi ve onlara yine oralarda görev yapmış 3 Er yardımcı,görevleri türkiyenin o ülke ile olan her tür ilişkisini tarihi ,ekonomik ve jeopolitik konumu ile değerlendirip siyaseti geliştirmek,10 yıl 20 yıl ve 50 yıl sonrası öngörüleri hazırlayıp dış politika hazırlamak.
Dış İşleri bakanıda bir sekreter gibi bu politikaları uygulasin.
Monşer işte o zaman monşer olur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mart 22, 2017, 07:14:46 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Özgürlük, eşitlik... Cumhuriyet kurulduğundan beri hep aynı kelimeler. Değişen birşey oldu mu? Hayır. Uyutuluyoruz başka bir tabiri yok sanırım. Artık Türkiye misyonerlik faaliyetlerini başlatması gerek. Geç olabilir ama zararın neresinden dönersek kârdır. Eğitime bilime önem vermeliyiz. İngilizler dillerini ve kültürlerini nasıl dünyaya pazarladıysa bizde öyle Türkçe'yi ve kültürümüzü dünyaya pazarlamalıyız. Üzülerek söylüyorumki artık misyonerlik faaliyeti yapmayan ülkeler pekde yaşayacak gibi gözükmüyor.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2017, 07:17:14 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Mart 22, 2017, 07:57:09 ös
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 298
 • Cinsiyet: Bay

Sn. RANA,

Bır devletın tek amacı vardır. O da hıcbır seye karısmadan bütün mahsulu toplamaktır. Suan da yapılan budur. Amaç : ABD ve Rusyayı savaşa sokmak mahsulü toplamaktır. Israıl sadece gostermelıktır.

"Uçak krizinin ardından 'Eey Putin' döndü dolaştı 'Dostum Putin' oldu"

Siyaset boylebir sey.İsraile de o kadar atip tutuyorlar da ne oluyor?  İki bağirip üç kizip yine çıkarlar için ayni masa etrafinda birlesilmiyor mu?
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Mart 22, 2017, 08:11:08 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 279
 • Cinsiyet: Bay

İşini bilmeyen çavuşlar ... , diye bir söz var. Bizim dış politikanın kısaca özeti.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender