Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yehova Şahitleri  (Okunma sayısı 10834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2012, 03:47:27 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay


Masonluk Yehova Şahitleriyle ilgilenmez ama masonlar bu konuyla ilgilenebilir.

Çünkü bu da diğer birçokları gibi kendine Hıristiyanlığı temel alan bir inanç sistemidir. Bu bağlamda adına bakarak Yahudiliği temel aldığını sananlar yanılmaktadır. Zaten Yahudiler "Yehova" sözcüğünü dile getirmez bile.

Aslında bunu demekle belki forumda şu anda gündemde olan, Sayın enelsır'ınaçmış olduğu bir diğer konuya da küçük bir gönderme yapmış oluyoruz.

Ötesi; bir sözcük olarak da ilgi konusudur Masonluğun bazı derecelerinde "Yehova" ya da aynı kavramı yansıtmak üzere kullanılan ona benzer sözcük. Bunu bir ara forumun "Terimler ve Kavramlar" bölümünde gündeme getirip irdelemeli. Sözlükte zaten var.

Şayet "Yehova Şahitleri" konusu Masonlukta bir locanın ya da kapsamına göre bir yüksek derecenin çalışma gündemine getirilip anlatılır, irdelenirse, -hiç olmuş mudur, yapılmış mıdır, bilmiyorum, bilemem- kuşkusuz pek ilgi çeker. Dolayısıyla konu üzerinde bu forumda da  bu konuda bir başlık açılıp anlatılsa, çok ilgi çekeceği, üzerinde sorular sorulacağı, belki bilenlerin paylaşımda bulunacağı, masonların da ilgileneceği, gerekirse tartışılacağı bir konu olduğundan kuşku duyulmamalıdır.

Biraz alınmış gibi görünüyor ama biz Sayın Bulgaria'dan rica edelim; bunu yapsın bizim için...  Sanırım bunun için forumun "Diğer İnançlar" bölümü pek elverişli olur. Aslında orada zaten böyle bir başyık var 2008'de açılmış ve üzerinde paylaşım yapılmış. Fakat Sayın bulgaria'nın aktarımı farklı içerikli olabilir.

Bekleriz.

Bu arada Sayın Skullg'nin Masonlukta yüce bir güce inanma şartı anrandığına ilişkin görüşüyle bir bağdaşma olup olmadığı da belirtilebilir elbette; her ne kadar böyle bir şart Masonluğun ilk temel ilkesi olan özgürlüğe aykırı gibi bir izlenim vermekteyse de...   

 

   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 24, 2012, 11:35:49 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 341
  • Cinsiyet: Bayan

sn Sahasrara dan gelen yanıta eklenebilecek tek bir harf ve bu kadar yerine oturacak başka cümleler kurulumu bulunamaz. İnsan olmanın gerekliliğini hatırlattığı için şahsıma utanç duydum ve bence ibret verici bir yanıttı.


sn Bulgarianın asla geri adım atmamasını tavsiye ederim. Eğrisi ve doğrusuyla fikrini beyan etme hakkı sadece birilerinin değil, herkesin hakkı; bu geri adımlar dır hükmetmeyi besleyen.
Sevgi ile kalın


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
11 Yanıt
8926 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 02, 2007, 02:30:04 ös
Gönderen: Hamlet
4 Yanıt
3085 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 16, 2008, 11:11:30 öö
Gönderen: Prenses Isabella
YEHOVA ŞAHİTLERİ

Başlatan bugfree « 1 2 3 » Diger Inanclar

27 Yanıt
12601 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 20, 2019, 02:15:28 öö
Gönderen: karahan