Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İki tuhaf haber (Masonik hesaplaşma)  (Okunma sayısı 10313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 27, 2007, 05:42:21 ös
 • Ziyaretçi

MASONLARIN ESKİ BÜYÜK ÜSTADI PAŞAKAY VE 2 YÖNETİCİ İHRAÇ EDİLİYOR 
 
 Masonların eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay, genel sekreteri Koray Darga ve saymanı Prof. Dr. Sait  Sevgener "yolsuzluk" nedeniyle locadan ihraç ediliyor. 

Masonların eski Büyük Üstadı Kaya Paşakay ile çok üst düzey iki yöneticisi yolsuzluk nedeniyle Masonluk'tan ihraç ediliyor. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın Konvan adı verilen 18 Aralık'taki seçiminde Büyük Üstad seçilen Prof. Dr. Asım Akın, eski Büyük Üstad Kaya Paşakay'la ilgili yolsuzluk iddialarını araştırmaya başladı. İddiaları araştırmak üzere Ocak ayında bir komisyon kuruldu. Tartışmalar arasında iddialar araştırılırken yolsuzluk kokuları yükseldi. Adını vermeyen bir Mason, "Ocak'tan bu yana kavgalar yapılıyor. İnanılmaz kötü tartışmalar oldu. Herkes birbirinin üzerine yürüdü. Yaşananlar çok üzücüydü. Bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadı" dedi. Bu arada MasonProf. Dr. Sait SevgenerLocası'nın eski üstadı Kaya Paşakay, genel sekreteri Koray Darga ve Saymanı Prof. Dr. Sait Sevgener'in yolsuzluktan ötürü locadan ihraç edilmeleri kararı alındı. Böyle bir olayın masonluk tarihinde ilk kez meydana geldiği belirtildi.

MAHKEME OLMAYACAK

Kaya Paşakay'ın eski üstad olması nedeniyle Masonist Mahkemesi'nde yargılanmadığı, Koray Darga ile Sait Sevgener'in de yargılanmasına ise üstad Akın'ın gerek duymadığı öğrenildi. Yolsuzluk iddiasıyla ilgili son kararı Prof. Dr. Asım Akın verdi. Üç ismin de yeni yönetimle bazı konularda ters düştüğü öğrenilirken, kararın bugün levha ile Türkiye genelindeki tüm localara duyurulacağı belirtildi.

Masonist Mahkeme üyeleri yargılayabiliyor

İnsanların ve toplumların barış ve mutluluğu amacıyla 18'inci yüzyılda kurulan Masonluk günümüzde gizli bir yapılanma olarak görülüyor. Örgütlenmesi çok sayıda kurulan localardan ve bunları çatısı altında toplayan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'ndan oluşuyor. Mason örgütlenmesinde üyelerin yargılandığı sisteme Masonist Mahkeme deniyor. Masonist Mahkeme'de sadece Büyük Üstad yargılanamıyor.

Paşakay'ın Türkiye güzeli olan kızı intihar etmişti

Eski 'Büyük Üstad' Kaya Paşakay'ın kızı Ahu Paşakay intihar ederek hayatına son vermişti. 1995 Türkiye güzellerinden olan ve Miss İnternational'da ilk 10'a giren Paşakay, 26 yaşındayken Arnavutköy'deki evinde kendini iple asarak yaşamına son vermişti.

                                                                                       ...................

MASON LOCASINDA RÖVANŞ PAŞAKAY'IN

Türkiye masonlarının yeni 'üstadı' Salih Evcilerli oldu. Evcilerli'nin arkasındaki ismin ise koltuğu devraldığı Asım Akin tarafından daha önce 'yolsuzluk' suçlamalarıyla masonluktan ihraç edilen Kaya Paşakay olduğu belirtiliyor
04 Haziran 2007 Pazartesi 11:15
 
Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın Genel Kurul'unda Kaya Paşakay'ın desteklediği Salih Evcilerli büyük üstad oldu. Locadan ihraç edilen Kaya Paşakay'ın Asım Akin'e karşı desteklediği Evcilerli'nin büyük üstad seçilmesiyle birlikte, ihraç edilen eski Büyük Üstad Kaya Paşakay ile Genel Sekreter Koray Darga ve Sayman Ali Sait Sevgener'e iade-i itibar verilmesi gündeme geldi.

Türkiye'de 97 yıl önce kurulan Mason Locası, iki yılda bir 'konvan' adını verdiği kongrede, 'büyük üstad'ı seçiyor. İstanbul Sheraton Otel'de yapılan ve dün sona eren Olağanüstü Kongre'nin ilk gününde büyük üstat seçimi yapıldı. 550 mason delegesinin oy kullandığı konvanın ilk turunda, işadamı Salih Evcilerli 200, öğretim üyesi Asım Akin 140, ceza avukatı Önder Öztürel oy aldı. Adaylardan hiçbiri salt çoğunluğu elde edemeyince en çok oyu alan 3 aday 2. turda yarıştı. 320 oy alan Evcilerli, 189 oy alan Akin'i geçerek büyük üstat seçildi. Ön seçimlerde en fazla oyu olan Doç. Dr. Remzi Sanver de genel sekreterliğe getirildi.

ULUSALCILAR VE EVRENSELCİLER ÇATIŞMASI

Büyük Üstad Salih Evcilerli, Kaya Paşakay döneminde, loca yönetiminde sayman olarak görev yapıyordu. Büyük Üstad Kaya Paşakay ile birlikte, Evcilerli'den sonra saymanlık görevini devralan Ali Sait Sevgener ve Genel Sekreter Koray Darga da ihraç edilmişti. Kaya Paşakay ve iki arkadaşına yöneltilen yolsuzluk suçlamasının miktarının 7 milyon dolar olduğu belirtiliyordu. İddialar arasında, Paşakay'ın locaya fatura ettiği iç çamaşırları ve otellerdeki Pay TV ücretleri de bulunuyordu. Bu iddialarla birlikte loca içinde, 'Ulusalcılar' ve 'Evrenselciler' çatışması yaşadığı iddialarını gündeme gelmişti. Kaya Paşakay'ın 'Ulusalcılar' grubunun başını çektiği ve bazı icraatlarının Evrenselciler grubunu rahatsız ettiği belirtiliyordu.

Masonları sarsan yolsuzluk suçlaması

Mason Locası'nın eski üstadı Kaya Paşakay, genel sekreteri Koray Darga ve saymanı Prof. Dr. Sait Sevgener yolsuzluktan ötürü locadan ihraç edilmişti. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın konvan adı verilen 18 Aralık 2006'da yapılan seçiminde Büyük Üstad seçilen Prof. Dr. Asım Akin, eski Büyük Üstad Kaya Paşakay'la ilgili yolsuzluk iddialarını araştırmak için komisyon kurmuştu.

Locayı karıştıran usulsüz harcama iddiaları da 7 trilyon lira tutardaki bu fonlardan kaynaklanmıştı. İddiaya göre bu fonlar, Üstat Kaya Paşakay'ın keyfi kararları doğrultusunda harcandı. İddialara göre Paşakay, 1 trilyonluk mefruşat alımını, 5.5 milyarlık “altın tabanca”yı, kaldığı lüks otellerdeki erotik kanalları izleme ücretlerini ve 1.5 milyarlık iç çamaşırı masrafını locaya fatura etti. Özellikle eşi Rabia Hanım'ın kıyafet, mücevher gibi pahalı isteklerini karşıladı. Prof. Akin'in avukatlar dilekçede, Paşakay ahlaksızlıkla suçlanmıştı.

DEĞERLERİME BAĞLIYIM

Bu arada Eşi Rabia Paşakay'ın meme kanseri tedavisi için Amerika'da bulunan Kaya Paşakay, y'a konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini belirterek, “Şu an açıklama yapmak istemiyorum. Bir hafta sonra İstanbul'da olacağım” dedi. Kaya Paşakay, ihraç edilmesinden sonra Aksiyon Dergisi'ne verdiği demeçte ise: “Hem milli, hem de manevi değerlere saygılı bir insanım. Kapıya Türk bayrağı asmam bile problem oldu. Değerlere sahip çıkan biri olduğum için suçlama yapıyorlar” demişti.

En büyük iftiraydı

Yine Kaya Paşakay döneminde Genel Sekreter olarak görev yapan ve onunla birlikte dernekten atılan ve toplantılara girişi yasaklanan Koray Darga da yaşadıkları süreç için “Masonluk tarihinin en büyük iftirasıydı” dedi. Locaya 31 yılını verdiğini, mason dilinde, 'Harici alem' olarak tanımlanan atılmayı hak etmediğini söyleyen Darga, locaya yeniden dönmeyi hayal ettiğini söyledi.

İade-i itibar bekliyoruz

Kaya Paşakay döneminde Loca'nın saymanlığını yapan ve onunla birlikte ihraç eden Prof. Dr Ali Sait Sevgener, yeni yönetimde, derneğin onrurunun, saygınlığının yeniden geri kazanılacağını beklediğini söyledi. Gereksiz bir çok polemikler yaşayarak üzüldüklerini ve locanın zarar gördüğünü anlatan Sevgener, kendilerine yargısız infaz yapıldığını söyledi. Sevgener, “Hiç kimseye, hiçbir ülkeye bağlı değiliz. TC'nin bir kuruluşu olarak kanunlarına bağlı, laik ve demokratik bir derneğiz. Biz Türkiye Masonlar derneğiyiz. Elbiselerimizde ay yıldız var” dedi.


Haziran 27, 2007, 05:44:43 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Evet görüldüğü gibi yolsuzluk ve dolandırıcılık suçuyla masonluktan ihraç edilen bir üye ilk seçimde, baskısıyla ve ağırlığıyla tercih ettiği adayı seçtirebiliyor..Yolsuzluğu ispatlanmış birisi nasıl olur da hala locaya müdahale edip Üstad'lık seçimlerinde rol oynayabilir?..Sİzce de tuhaf ve çelişkili değil mi?


Haziran 27, 2007, 06:12:43 ös
Yanıtla #2
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

konvanlar yanlış bilmiyorsam zaten her yıl toplanıyor iki yılda bir de büyük üstad ve diğer görevlilerin seçimleri oluyor. yani burda olağanüstülük yok gibi haberde olağanüstü toplanıldığından bahsediliyor.

ayrıca dernek olma sebebiyle yine dernekler yasasına göre genel kurul toplantısı da oluyor.Haziran 27, 2007, 06:14:09 ös
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Konu toplanma ya da olağanüstü hal falan değil Sevgili Skullg..Açıklamasını üstte yaptım zaten


Haziran 27, 2007, 06:22:44 ös
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay


eski büyük üstad dahi olsa harici aleme çıakrtılmış birisinin ben konvana etki edeceğine inanmıyorum.


Haziran 27, 2007, 06:30:30 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Bazen inanmadığımız şeyler hakikatin ta kendisi çıkabilir değil mi?Bugün Allah'a da inanmayan sürüyle insan var :)


Haziran 27, 2007, 10:21:35 ös
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Bu haberi doğrulayabilicek kişi var mı aramızda ? Haberi ilk defa burda duydumda. Einsof sen scorbi olmalısın ?
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 28, 2007, 08:06:56 ös
Yanıtla #7
 • ZiyaretçiHaziran 29, 2007, 11:33:43 öö
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Scorci lakablı arkadaşım vardı da nazi kendisi onu siz sanım.
''Kızıl elmada buluşalım''


Haziran 29, 2007, 03:47:47 ös
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

Yok alaaddincim ben adıyla şanıyla Einsof'um :)


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3654 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2008, 12:12:18 ös
Gönderen: Supeluta
5 Yanıt
3480 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2012, 01:25:23 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
3196 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 10, 2009, 06:39:20 ös
Gönderen: amurdad
1 Yanıt
2399 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2010, 05:32:46 öö
Gönderen: Sirius
3 Yanıt
2387 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2011, 10:51:22 öö
Gönderen: BULGARIA
12 Yanıt
4186 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 07, 2013, 05:18:00 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
757 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2015, 02:19:32 ös
Gönderen: MEDUSA
13 Yanıt
9044 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 19, 2017, 10:08:01 öö
Gönderen: night manager
5 Yanıt
3515 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 20, 2015, 01:46:04 ös
Gönderen: Risus
4 Yanıt
1630 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 19, 2015, 11:16:57 ös
Gönderen: burakc