Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta Eşitlik 5 (Son)  (Okunma sayısı 2058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2013, 10:15:29 öö
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 501
 • Cinsiyet: Bay

Aktarımını yaptığım kitapta eşitlikle ilgili bölümü burada bitiriyoruz. Sonraki bölümümüz yine Masonluğun temel ilkelerinden biri olan Kardeşlik kavramı olacak. Devam..

Eşitlik mason topluluğu içinde sağlanabilmiş midir?

Zor… Ne yazık ki Masonluğun kendi içinde bile yer yer tutumlarıyla gerçek bir eşitlik anlayışına aykırı düşen mason örgütlerinin bulunduğu görülmektedir. Masonlukta, henüz dünya çapında geçerli olmak üzere “ırk ayırımsızlığı”, “din ve inanç ayırımsızlığı”, “sosyal sınıf ayırımsızlığı” ve “cinsiyet ayırımsızlığı” gibi konularda tam bir ortak anlayışa, bütünleşmiş bir yetkinliğe ulaşılamamıştır. İnsanlar arasında “kesin bir ayırımsızlık” güden mason örgütleri varsa da, bunlar, dünya çapındaki tüm mason örgütlerinin toplam nüfusuna oranla henüz azınlıktadır.

Nitekim Masonluğa karşıt girişimlerde bulunacaklar açısından, bu kuruma yöneltilebilecek en ağır eleştiri bu konudadır. Çünkü bu uyuşmazlık, Masonluğun kendi ilkeleriyle açıkça çelişkiye düşmekte olduğunu gösterir. Zaten bu nedenle bazı mason örgütleri, nesnel nitelikli bir “eşitlik” kavramını Masonluğun temel ilkelerinden biri olarak benimsemekten kaçınır.

Eşitlik kavramı üzerindeki farklılık, dünyadaki mason örgütleri arasında bir uyumsuzluk olduğunu mu gösterir?

Buna “uyumsuzluk” değil de “uyuşmazlık” demek daha doğrudur. Nitekim bu durum, dünya yüzündeki mason örgütlerinin, Masonluğu birbirlerinden farklı bir biçimde yorumladıklarını, dolayısıyla dünyada birtakım farklı Masonluklar bulunduğunu gösterir.

Masonluğun değişik örgütlerindeki uygulamalarda eşitlik ilkesi konusunda oldukça farklı benimsemelerin görülmekte olması, mason karşıtlarının suçlamalarında kullandıkları “tek merkezden yönetilen, dışa bağımlı Masonluk” savlarının ne ölçüde asılsız olduğuna açık bir kanıttır.
enelsır


Mayıs 30, 2013, 10:48:02 öö
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 731
 • Cinsiyet: Bay

İşte son bölümde eşitsizliklerin neler olduğu verilmiş.

O zaman benim cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapmam, konu ile bağlantılı olmuş oluyor.

Çeşitli mason örgütleri bu farklılıkları karşıtlık ve ayrımcılık olarak almamalı bence. Bu masonluğun evrensel boyuttaki gücünü azaltır.
Farklılıklar her ne olursa olsun kardeşçe ilişkiler kurulabilir.

Zaten Sayın enelsır'ın dediği üzere sonraki bölüm kardeşlik üzerine.

Son paragraf çok önemli. Antimasonik çabalara karşı güzel bir yanıt vermiş yazar.

Sayın enelsır'a teşekkürler.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Haziran 01, 2013, 05:45:42 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Eşitlik ile bağlantılı aktarımların yer aldığı bu bölümün son sorusu şöyleydi: “Eşitlik mason topluluğu içinde sağlanabilmiş midir?”

Yazar buna olumsuz bir yanıt veriyor. Aslına bakarsanız “ırk ayırımsızlığı” konusu son yıllarda biraz yumuşadı gibi ama elbette bunda Obama tutumunun olağanüstü etkisi var.

Fakat dünyadaki ya da toplumlardaki eşitsizliğin giderilmesi bakımından masonluğun üstlenmiş olduğu bir misyon yoktur. Bu konuyu çok iyi anlamak gerek.

Masonluk eşitsizliğin giderilmesi için çalışan, etkinlik gösteren bir kurum değildir. Fakat eşitsizliğin giderilebilmesi için düşünü ve öneri üreten bir kurumdur.

Diyeceksiniz ki, bir şey yapacaksan gel yap; yapmayacaksan, senin gibi yapılmasını öneren çok olur; önemli olan yapılacak işlerin paylaşım ile, bir ucundan tutulması ile, hep birlikte yapılmasına çalışılmasıdır.

Doğru! Masonluğun en zayıf noktalarından biridir bu. Fakat Masonluk böyledir işte. Eylem yapan bir kurum değildir Masonluk. Öneri ve düşünü üreten bir kurum bile değildir. Sadece üyelerine bu düşünü ve önerilerini üretmeleri ve kardeşleriyle paylaşarak geliştirmeleri bakımından bir özgürlük ve eşitlik ortamı salyan bir kurumdur. Üretilenlerin eyleme sokulması masonlara düşen bireysel girişimlerdir.

Dolayısıyla Masonluk elbette bir temel ilke olarak aldığı eşitlikten yanadır ama bunu doğrudan sağlamak üzere bir etkinliği söz konusu değildir. Belki yer yer, -kültürün öylesine elverdiği ülkelerde- dolaylı etkinliklerde bulunabilir;bulunmaktadır da… Olduğu, olabildiği kadar…

Bu bağlamda elbette mason örgütleri arasında, -yine kültürün bir etkisi sonucu-  farklar, giderek uyuşmazlıklar vardır. Bu ise, daha önce bir başka nedenle belirtmiş olduğum üzere, Masonluğun bölünmüşlüğü ve parçalanmışlığı değil, öyle görünse bile aslında zenginliğidir.

Masonluğu dünya çapında bir genel kurum olarak değil de, her mason etkinliklerini bir çalışma biriminde gösterdiği için loca ya da atölye bazında ele alırsak, hadi diyelim bunu büyük loca bazına kadar uzandırırsak, evet, bir başka başlık altında irdelemiş olduğumuz hiyerarşi kuralları saklı kalmak kaydıyla, masonlar kendi aralarında eşitliği sağlamıştır. Artık bir locada, bir atölyede, bir büyük locada, 18. ve kısman 19. yüzyılda görülmüş olan eşitsizlikler, ayrıcalıklar, kayırmalar, yana itmeler, ayrı tutmalar yoktur. 


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
4620 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2009, 07:55:10 öö
Gönderen: ADAM
20 Yanıt
11024 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2012, 05:04:05 öö
Gönderen: vitriol
8 Yanıt
6938 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2012, 01:07:31 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
10437 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2011, 08:24:04 ös
Gönderen: lord
2 Yanıt
2840 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2012, 01:45:17 ös
Gönderen: Trismegistus
2 Yanıt
4013 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2013, 06:06:26 ös
Gönderen: MASON
5 Yanıt
3529 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2013, 11:05:22 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
3632 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 04:16:53 ös
Gönderen: karahan
8 Yanıt
4247 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 02:44:03 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
942 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2015, 03:19:44 ös
Gönderen: Ömercan