Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Spock – Bir iddia üzerine soru  (Okunma sayısı 3293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2013, 03:55:53 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BayForum üyelerimizden Sayın Spock, Mason Töresi’ne Aykırı Davranışlar başlığı altındaki bir yazı dizisinden alıntıyla şöyle bir soru yöneltmiş bulunuyor.

“Fransız Büyük Doğusu'nun 20. yy başlarında bir bildirgeyle "amacımız demokratik bir Dünya Cumhuriyeti kurmaktır" şeklinde beyanat verdiği ancak bunun ancak o dönemde Fransız Büyük Doğusu'nun başında bulunan yöneticileri bağlayacağı, bunun ötesinde bir etki alanı düşünülmemesi gerektiği söylenmiş... Günümüzde Masonlara ithaf edilen tek dünya devleti kurma amacı İDDİASI bu bildirge yüzünden mi ortaya çıkmış? Yoksa bu bildirgenin daha sonra diğer ülkelerdeki büyük localar tarafından da benimsendiğini düşünmek mantıklı olur mu? Her ne kadar Masonluk müessesesinin tümüne ithaf edemesek de, böyle bir ütopya birçok büyük locada fikren ağır basmakta mıdır, yoksa böyle bir şey yok mudur?”


Bu ciddi ve önemli soruyu yanıtlarken, önce bir açıklamada bulunmak gerekiyor.

Masonluğun geçmişinde değişik dönemlerde farklı eğilimler ortaya çıkmış ve bunların bir bölümü kamuoyuna yansımıştır.

Belli bir dönemde ortaya çıkmış olan bir eğilimin önceden beri var olduğu söylenemeyeceği gibi, daha sonra geçerliğini sürdürdüğünü söylemek de yanlış olabilir.

Bu bakımdan Masonlukta “değişmezlik ve değiştirilemezlik” ilkesini savunanlara, göreli bir açıdan hak verilebilir. Hiç olmazsa onların örgütünde, -şayet o ilkeyi kuru kuruya savunmakla kalmayıp gerçekten uyguluyorlarsa- şu yukarıda değindiğim sorun ile karşılaşılması söz konusu olmaz demektir.

Ayrıca belirli bir coğrafyadaki bir masonik tutum ve eğilim bir başka coğrafyaya uymaz. Çünkü kültür farkı vardır. Hatta aynı coğrafyadaki iki ayrı mason örgütünün tutum ve eğilimi arasında bile büyük farklar görülebilir.

Dahası Masonluktaki farklı ritler de bu bağlamda bir diğer çeşitlilik yaratır.

Kimileri Masonluğun tük dünya çapında tek tip olduğunu sanır. Nerdeeee! Birkaç değil, çok türlü-çeşitli Masonluklar var.

Şimdi gelelim Fransa Büyük Doğusu’nun 20. yüzyıl başlarındaki durumuna…

Birileri çıkmış, o tarihte Sayın Spock’un dediği gibi bir laf etmiş. Bu etmiş olduğu laf aslında söylenmesi istenenin çok yanlış anlaşılabilmesine neden olduğu gibi sadece Fransa Büyük Doğusu’nda o lafı eden kişiyi bağlar. Eğer bu lafı etmiş olan kişi bir Büyük Üstat ise o zaman obediyansı da bağlar. Fakat Fransa’daki diğer büyü localar için bağlayıcı olmayışının ötesinde dünya genelinde Evrensel Masonluk için ilgilenilmeye bile değmeyebilir. Kaldı ki ilgili büyük üstadın görev süresi dolunca seçilen yeni büyük üstadın tutumu çok farklı olabilir.

Antimasonik cephede anlaşılamayan husus işte budur.

Aynı tarihlerde Fransa Büyük Doğusu’nun 1897 yılında kurulmuş olan “Dünya Siyonist Organizasyonu” adlı örgütü destekleyici demeçleri, yayınlarında bu bağlamda çıkmış makaleler vardır. Ardından zaten Masonluğa karşıtlığı kafalarına takmış olanlar bir de Siyonistlik yaftası yakıştırmıştır.

Rusya'daki 1917 devriminden sonra Kerensky kabinesini masonlardan kuracağını ve bu ülkeyi masonların kurtaracağın ilan etmişti. Ancak aynı yılın sonrasında Bolşevikler onları al aşağı edince Masonluğu yasakladı ama gelin görün ki Masonluğa ön yargılarıyla  suçlamalarda bulunmayı kaasına takmış olanlar, günümüzde bile bu örneğin başlangıcını  gösterip Masonluğun "ihtilalci" yetiştirmek amacıyla kurulmuş olduğunu söyleyip durur. Hatta buna bir de Karl Marx'ın Yahudi asıllı mason olduğunu da ekler. Sanırsınız "Kapital"  Masonlukta şu çok sözü edilen kutsal kitap ile özdeştir. 

Günümüzde ara sıra komplo teorilerince ortaya atanların Masonluğun bir dünya devleti kurmayı amaçladığına ilişkin iddialarının, bundan yüz yıl kadar önceki demeç ve yazılar bağlamında bir anlamı ve mantığı yoktur. Bu gibi iddiaların ortaya çıkabilmesi için, önceki bir durum ile bağlantısının kurulması gerekmiyor. Hele Türkiye’de, kamuoyunun büyük çoğunluğu zaten bu konuda temel bilgileri bile erdinememiş olduğu için antimasonik cephede yapılmış yaygaraların haddi hesabı yoktur. Öyle ki, bir kitapta masonlar için şöyle deniyordu: “Bunlar hem Komünist hem Siyonist hem Emperyalisttir.”

Konumuza dönersek…

Fransa Büyük Doğusu’nun bir bildirgesinin diğer büyük localarca benimsenmesi diye bir şey yoktur. Belki o tarihte var idiyse Belçika Büyük Doğusu gibi bazı Frankofon örgütler  benimsemiş olabilir.  Nitekim Evrensel Masonlukta birçok büyük loca bir başka büyük locanın ortaya koyduğu ilkeleri ve bildirgeleri benimsediği görülebilmektedir. Bu bağlamda en başarılı büyük loca, hiç kuşkusuz İngiltere Birleşik Büyük Locası’dır. O da Anglosakson cephedir. Bunun da ne yazık ki Masonluk ile pek ilgisi yoktur; asıl ilgiyi sağlayan uluslararası ekonomik politikanın, çıkar alış verişlerinin etkisidir.

Ne yazık ki bu yüzden aslında Masonluğu bir insanlık ülküsü olarak alarak o doğrultuda çaba harcayanlar da güme gidiyor.

Şunu açıkça belirtebiliriz: Masonluk bir dünya devleti kurulmasına karşı değildir. Fakat böyle bir hedefi destelemekte de değildir. Masonluğun amacı tüm insanlar ve tüm toplumlar arasında barış ve mutluluğun egemen ve sürekli olmasının sağlanmasıdır. Eğer bir dünya devleti bunu sağlayabilecekse ne âlâ… Dünya devletini bir yana bırakalım, bir küçücük devlet bile bu bağlamda başarısız değil mi?... Dolayısıyla Masonluğun amacı, o başarısızlığın gerekçesinin giderilmesinin sağlanmasıdır.

Masonluk eleştirilebilir. Hele masonlar, haydi haydi eleştirilebilir. Fakat ikisi ayrı; birbirine karıştırmamak gerek. Eleştiri yerine boşuna yermeye girişmemek gerek. Bütün bu işleri yapmaya girişirken, okuyacak ve dinleyecek olanların bilgisizliğinden yararlanmaya kalkışmamak, bilgili olanları aptal yerine koymamak gerek. Batı ülkelerindeki antimasonik girişimlerde artık bu bakımdan özenli davranılıyor. Önce Masonluk incelniyor, öğreniliyor, sonra eleştiriliyor. Kesinlikle palavra atılmıyor. Çünkü günümüzde yalancının mumu yatsıya kadar bile dayanmıyor.

Umarım Türkiye’de antimasonik girişimlerde bulunacak olanlar da Batı ülklerindekilerden ders alır da kendilerine biraz çeki düzen verir.

« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2013, 04:12:37 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 27, 2013, 12:54:33 ös
Yanıtla #1
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Detaylı cevabınız için çok teşekkürler Sn. ADAM.
Live long and prosper.


Ağustos 11, 2014, 11:21:58 ös
Yanıtla #2
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 23
 • Cinsiyet: Bay

   Sn. Adam Masonluk tabiiki ihtilalci yetiştirmiyor ama Fransız ihtilali, Küba devrimi ve Çarlığın yıkılmasında oynadıkları roller küçümsenmeyecek kadar büyük diye düşünüyorum.Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.


Ağustos 12, 2014, 03:32:34 öö
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.adam
masonluk bir dunya devleti kurulmasına karşı değildir lakin desteklememektedir derken neyi kast ediuorsunuz acarmisiniz?benim bildigim tek dunya devleti bir yahudi ulkusudur ,utopyasidir. Bu paralelligi nasil aciklarsiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ağustos 12, 2014, 12:17:12 ös
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 214
 • Cinsiyet: Bay

benim bildigim tek dunya devleti bir yahudi ulkusudur ,utopyasidir.

Sanki iyi olanı , güzel olanı , genelin hayrına atılacak her adımı bir tek Yahudiler düşünüyor .

Gereksiz yere abartıyorsunuz bu milleti . Dolayısıyla düşünceler ve yazılanlar birer komplodan ibaret kalıyor .

"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"


Ağustos 12, 2014, 04:14:52 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 222
 • Cinsiyet: Bay

Aydınlanmak için bilgiye sahip olmak gerekir, bilgiye sahip olanın özü, içseli yani ruhunu beslemesi gerekir.


Özgür birey bilgiye sahip olan, başkalarına bağımlı olmayan, evrensel yasalara göre hareket eden, vb. özelliklere sahip olabilmektir.


Özgür düşünce kendisini sınırlayan mevcut şeylerden daha iyisinin olabileceğini düşünür, araştırır ve değişime öncülük ederek insanın insan olarak gelişimine katkıda bulunur.

Bu ve benzeri özelliklere sahip olan mason olabilir. Masonik öğretiye sahip olanların değişime öncülük etmiş olması kabul edilemiyor, bu sebeple insanı yücelten tarihsel değişimler sürekli başka topluluklarla, vb. ilintilenmek zorunda hissediliyorsa bu yaklaşımın sorunlu bir düşünce sistematiği olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Saygılarımla,
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek


Ağustos 13, 2014, 11:02:55 öö
Yanıtla #6
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Sn.adam
benim bildigim tek dunya devleti bir yahudi ulkusudur ,utopyasidir. Bu paralelligi nasil aciklarsiniz.

Ben böyle bir şey bilmiyorum... Fakat bir an için bu bilginin doğru olduğunu kabul edelim. Tek dünya devleti ülküsünü amaç edinmiş olmak için mutlaka bu Yahudi ülküsünü (eğer gerçekten böyle bir şey varsa tabi) benimsemiş olmak mı gerekmekte? Bir kişi Yahudilerden bağımsız olarak, hatta böyle bir sözde ülküye sahip olduklarını hiç bilmeyerek, kendisi aynı ülkünün sevdalısı olamaz mı?

Ona bakarsanız aynı şeyi döndürüp "tek dünya devleti bir İslam ülküsüdür" diye bir iddiada da bulunabiliriz. Üstelik hem dini, hem tarihsel kanıtlı. Dini kanıtı İslam'daki cihad ederek İslam'ı yayma çabasından gelmekte. Amaç tüm dünyayı cihad ederek İslam altında birleştirmek değil mi? Tarihsel kanıtı ise kendisine "Cihan İmparatorluğu" demiş Osmanlı'nın bu amacı fiilen yayma çabasından gelmekte. Osmanlı bunu denemedi mi? Eğer Viyana ve ötesine geçebilseydi, İslam'ı cihana yaymaya devam etmeyecek miydi?

Oysa ben Yahudilerin böyle bir tarihsel çabasını hatırlamıyorum. Onların derdi cihan falan değil, kendi düşüncelerine göre "vaad edilmiş topraklar" üzerinde bir ülke kurmak. Tüm dünyayı kapsamıyor bu ülkü.

Değerli forum üyelerinden ve forumu dışarıdan okuyan kişilerden, yapılan dezinformasyon ve yanlış yönlendirmelere karşı dikkatli olmalarını dilerim.
Live long and prosper.


Ağustos 13, 2014, 03:41:38 ös
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Spock'un dediği çok doğru.

Yahudilerin hiçbir zaman bir dünya dveleti oluşturma gibi bir girişimlerinin olmayışını  bir yana bırakalım, böyle bir iddialarının olmayışını da bir yanda tutalım, bu doğrultuda bir düşünceleri de olmamıştır.

Yahudilerin dünyanın her yerinde ve her alanda önemli düzeylerde bulunmalarını sağlamak gibi çalışmaları vardır. Bunun için kendi aralarında kurmuş oldukları örgütler de vardır; Bnai B'rith gibi…

Denilen türden bir iddia ise ancak kısaca “Siyon Protokolleri” denilen anlaşmadaki bazı sözlerin yanlış yorumlaması ile ortaya çıkarılmıştır. Bu belgenin ise Yahudilerle hiçbir ilgisi yoktur.

Pardon vardır. Şöyle; Bu anlaşmayı yapanlardan biri Yahudi asıllıdır. Bu yetiyor mu?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 13, 2014, 08:19:36 ös
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 91

Şu yazışmalardan bile daha çok okumam gerektiğinii anladım,katkıda bulunan herkese teşekkürler


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
4058 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2011, 07:38:16 ös
Gönderen: neumann
4 Yanıt
7716 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 12, 2014, 10:17:37 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2171 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2008, 05:10:04 ös
Gönderen: Mozart
1 Yanıt
3023 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2011, 11:02:12 ös
Gönderen: Escalation
5 Yanıt
6014 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2015, 11:38:27 ös
Gönderen: kudüs prensi
16 Yanıt
9654 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 16, 2011, 02:24:35 ös
Gönderen: TANMAN
19 Yanıt
11721 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 12, 2011, 10:42:58 öö
Gönderen: ADAM
13 Yanıt
4404 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2013, 12:55:50 öö
Gönderen: Alşah
7 Yanıt
2510 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2015, 11:06:03 öö
Gönderen: mbulut
2 Yanıt
2095 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 18, 2015, 12:28:26 ös
Gönderen: propulsion