Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUKTA DIŞA BAĞIMLILIK  (Okunma sayısı 452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2019, 02:51:29 ÖS
Yanıtla #10
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Soru veya sorun hiçbir zaman Atatürk olmadı. Düşüncenizi söylersiniz, ilgilileri de dinler.

Siz araya laf katıştırıp başka ithamlarda bulunuyorsunuz!

''Türk milletinden ve türklükten aldığı gücün üzerine hiç bir güç ve otorite kabul edemezdi ATATÜRK.''

Bunu derken diğerleri böyle bir otoritenin boyunduruğundaydı ithamınız olduğunu anlamayacak kadar saf olduğunuzu mu yoksa bizi saf yerine koyacak kadar şark kurnazı olduğunuzu mu düşünelim.

Kökü dışarıda filan diyerek aslında bir kurumu, o kurumun üyelerinin bu ülkeye kattığı tüm güzelliklerin üstüne de benzin döküyor, yakıyorsunuz.

Şu yazdıklarımın Atatürk'le hiçbir ilgisi yoktur. Dikkatli okunursa yukarıdaki iddialara karşı yazılmış ve paylaşılmıştır. Ancak bunu görmek isteyen göz görür...

Bir masonun mason olduğunu belgelemenin yeri ise burası değildir.
Laicus Humanitas Scienti

Temmuz 29, 2019, 02:57:41 ÖS
Yanıtla #11
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ne Sultan Abdülmecit ne Abdullah Gül Masondur. Bunlar bazı nişanlar aldı, Atatürk almadı dedikten sonra, ''Türk milletinden ve türklükten aldığı gücün üzerine hiç bir güç ve otorite kabul edemezdi ATATÜRK.'' ye bağlamak ne anlama geliyor?

Diğer okuyucular için belirtirim ki, Osmanlı İmparatorluğunda V. Murad dışında Masonluğa Tekris edilmiş padişah da halife de yoktur.
Laicus Humanitas Scienti

Temmuz 29, 2019, 03:01:13 ÖS
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Türk Masonluğu, hiçbir şekilde dışarıya bağımlı bir kurum değildir.

Aynı örnek verilmişti ama tekrarında fayda görüyorum;

Futbolu bulan İngilizler, kurallarını koyan UEFA ve FİFA. Türk futbolu kökü dışarıda bir kurumudur bu halde?

İlk profesyonel polis teşkilatı Londra'da kurulmuş, hemen ardından kriminoloji denilen bilim gelişmiş. Türk Polis Teşkilatının kökü dışarıda mı oluyor bu durumda?

Aynı şey Masonluk için geçerlidir, başka topraklarda doğması, o topraklara bağlı olduğu anlamına gelmez, öyle de değildir zaten.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Ama bu konuda size katılamayacağım sayın Caliper. Sadece Türk masonluğu değil, tüm dünya devletlerindeki masonluklar Birleşik krallığa bağlıdır. Ezoterizmin Kökeni ve Başlangıcı ilk insana kadar gidebilir ama ‘ezoterik öğretiler bayrağı’ tüm dünyaya yayılmak için ‘büyük oranda’ eski anlaşmalarla Birleşik krallığa geçmiştir.

Ama bu demek değilki ‘ herşey birleşik krallığa bağlı’. Bu durum aslında aydınlanmanın artık büyük bir imparatorluk olan birleşik krallıkla tüm dünyaya yayılacağıdır. Bu kadar basit.

Tüm dünya birliği için birleşik krallıkta bir araçtır. Amaç değil. Yani ittifak ama yararlı bir ittifak.

Kazananın insanoğlu olacağı bir ittifak. Yani bunu kabul edip pozitif bakmakta fayda vardır.

Sevgiler sayın Caliper.

Kesinlikle yanlış bir düşüncedir bu.

Birbirini tanımak ile bağlı olmak farklı kavramlar. Dünya'da birbirini tanıyan Mason Locaları vardır, bir kısmı da birbirini tanımaz, Masonik ilişki kurmaz.

Bunun en basit örneği HKEMBL ile ÖMBL arasında Masonik bir ilişki yoktur, ikisi de Türk Masonluğunu iki farklı kulvarda temsil eden iki farklı ve yüzde yüz milli Masonik teşkilatlar olmasına rağmen.

Ama HKEMBL UGLE'yi tanır, UGLE de HKEMBL'nı tanır.

Bu bütün dünyada böyledir. Türk Masonluğu herhangi bir üst örgüte bağlı değildir, birbirlerini tanıyan Büyük Localar vardır sadece.

HKEMBL ile UGLE'nin birbirini tanımasına rağmen ritüelleri dahil farklıdır. Hatta derece sistemleri bile farklıdır.

Elma ile armutu karıştırmamak lazım.

« Son Düzenleme: Temmuz 29, 2019, 03:22:59 ÖS Gönderen: Caliper »
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Temmuz 29, 2019, 03:07:54 ÖS
Yanıtla #13

Türk Masonluğu, hiçbir şekilde dışarıya bağımlı bir kurum değildir.

Aynı örnek verilmişti ama tekrarında fayda görüyorum;

Futbolu bulan İngilizler, kurallarını koyan UEFA ve FİFA. Türk futbolu kökü dışarıda bir kurumudur bu halde?

İlk profesyonel polis teşkilatı Londra'da kurulmuş, hemen ardından kriminoloji denilen bilim gelişmiş. Türk Polis Teşkilatının kökü dışarıda mı oluyor bu durumda?

Aynı şey Masonluk için geçerlidir, başka topraklarda doğması, o topraklara bağlı olduğu anlamına gelmez, öyle de değildir zaten.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Ama bu konuda size katılamayacağım sayın Caliper. Sadece Türk masonluğu değil, tüm dünya devletlerindeki masonluklar Birleşik krallığa bağlıdır. Ezoterizmin Kökeni ve Başlangıcı ilk insana kadar gidebilir ama ‘ezoterik öğretiler bayrağı’ tüm dünyaya yayılmak için ‘büyük oranda’ eski anlaşmalarla Birleşik krallığa geçmiştir.

Ama bu demek değilki ‘ herşey birleşik krallığa bağlı’. Bu durum aslında aydınlanmanın artık büyük bir imparatorluk olan birleşik krallıkla tüm dünyaya yayılacağıdır. Bu kadar basit.

Tüm dünya birliği için birleşik krallıkta bir araçtır. Amaç değil. Yani ittifak ama yararlı bir ittifak.

Kazananın insanoğlu olacağı bir ittifak. Yani bunu kabul edip pozitif bakmakta fayda vardır.

Sevgiler sayın Caliper.

Kesinlikle yanlış bir düşüncedir bu.

Birbirini tanımak ile bağlı olmak farklı kavramlar. Dünya'da birbirini tanıyan Mason Locaları vardır, bir kısmı da birbirini tanımaz, Masonik ilişki kurmaz.

Bunun en basit örneği HKEMBL ile ÖMBL arasında Masonik bir ilişki yoktur, ikisi de Türk Masonluğunu iki farklı kulvarda temsil eden iki farklı ve yüzde yüz milli Masonik teşkilatlar olmasına rağmen.

Ama HKEMBL UGLE'yi tanır, UGLE'de HKEMBL'nı tanır.

Bu bütün dünyada böyledir. Türk Masonluğu herhangi bir üst örgüte bağlı değildir, birbirlerini tanıyan Büyük Localar vardır sadece.

HKEMBL ile UGLE'nin birbirini tanımasına rağmen ritüelleri dahil farklıdır. Hatta derece sistemleri bile farklıdır.

Elma ile armutu karıştırmamak lazım.

Öyle diyorsanız öyledir sayın Caliper. Sonuçta işin içindesiniz. Ben dışardan bir gözlemciyim. Sizin bu söyleminizi doğru kabul etmek durumundayım. Artık ben de eski düşüncemden vazgeçiyorum.
‘Türk masonluğu’ özgürdür. Bu fikre katılıyorum. Şaka değil ciddi bu dediklerim.

İmzamda ‘ errare humanum est ‘ yazar. Bunun bilincinde hareket etmeye çalışıyorum. Onun için hatamı kabul edip doğruya ulaşmaya çalışıyorum. Bu düşünceyi söylemekte artık inat etmeyeceğim. Ve hatta bu yanlış düşünceme inanmayacağım. Yanlışta inat kötü birşey çünkü.

Sevgi ile kalın.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Temmuz 29, 2019, 03:19:19 ÖS
Yanıtla #14

Böyle bir şey yoktur. Şu forumda bunca bilgi birikimi var, gelip üzerine bağcılar kahvehanesindeki şu sözleri duymak...

Boşa kürek çekiyoruz.

Belki de boşa kürek çekmiyorsunuzdur. Bunu zaman gösterecek sayın ANARCHOSA. ‘An ve zaman’ herşey bunda gizli.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.