Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ''İyi'' Kavramı Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 3809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2018, 11:00:53 ÖS
Yanıtla #10

İyi olabilmek, sevebilmekle alakalıdır. Kötüyü bile sevebilirsek iyi olabiliriz.
İyi olabilmek, egoyu yok edebilmektir, ben de sıradanım diyebiliyorsak iyiyizdir.
İyi olabilmek, öfkelenmemektir. Kırıp dökmeyebilirsek iyi olabiliriz.
İyi olabilmek, karmaya tamamen inanmaktır. Karmamızı düzeltirsek iyiyizdir. Ayrıca karma sadece kendimizi değil etrafımızı da iyileştirir.

İyi olduğumuzda ise küçük şeyler bile bizi mutlu edecek, yüzümüz güleç olacaktır.

Yazdıklarım doğru olduğu kadar eksikler de barındırıyordur.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2018, 11:07:10 ÖS Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.


Aralık 18, 2018, 11:05:40 ÖS
Yanıtla #11
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 440
 • Cinsiyet: Bay

6. Madde de pek çok düzeltme gerekli! Var mı gönüllü?

Dil bilgisi hataları mı yoksa maddenin içeriğindeki anlam hataları mı??
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.


Aralık 18, 2018, 11:08:44 ÖS
Yanıtla #12

Sanırım sadece HKEMBL yapmıyor bunları. Türkiye’de ÖMBL ve KMBL’de yapıyor demek istemiş sayın ANARCHOSA.

Sevgiler sayın Caliper.
Errare humanum est.


Aralık 18, 2018, 11:25:52 ÖS
Yanıtla #13
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 56
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ANARCHOSA ve Caliper

lütfen düzeltmeleri yapınız, feyz alayım, alalım.
deus meum que jus


Aralık 19, 2018, 08:49:15 ÖÖ
Yanıtla #14
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1225
 • Cinsiyet: Bay


6) HKMBL locası bu şartlara ek olarak diğer örgütlerden farklı; sembollerle öğrenebilme yeteneği(merakı-isteği), alegorilere karşı yatkınlık(merak-istek), ketum olmak ve ritüelleri sevme yetilerini de ister.

HKMBL veya HKEMBL diye kısaltmasını gördüğümüz kurum bir Büyük Locadır (nâm-ı diğer Obediyans). Büyük Loca zaten localardan teşekkül eder. Dolayısıyla HKMBL Locası, ''Büyük Locası locası'' gibi olmuş.
İkinci olarak bir adayda sembollerle öğrenebilme yeteneği, alegorilere karşı yatkınlık gibi beklentiler, bilemiyorum... Bunlar bir adayda aransa da bulunur mu? Bunlar öğretimde kullanılan tekniklerdir. Ancak ilkokula alacağımız öğrencilerde okuma yazma bilme niteliği arar mıyız? Aramayız çünkü zaten bizim hedefimiz onu öğretmektir. Kaldı ki bunlar ezoterik yöntemin kullandığı yollardan bazılarıdır sadece. HKEMBL değil tüm ezoterik kurumlarda bu yöntemleri kullanır. Dolayısıyla ayrı başlık olarak bu güzîde kurumumuzu ayırmak anlamlı olmaz.

Ketum olmak aranan bir nitelik ise bunu önericiler nasıl test edecek? Aranan nitelikten ziyade simgesel ve hatta yüksek dereceler boyunca gözlemlenen bir nitelik ve hatta geliştirilmesi için sebepler ve yöntemler gösterilen bir nitelik gibi düşünülmesi daha doğru olur kanımca. Kimse zaten sorduğunuzda ''ben sır saklayamam vallahi'' demeyecektir size. İyilik kavramı da buna benzer belki ama işte adli sicil kaydı, bir kaç tanıdığın görüşü, önericilerin referansı (kefaleti) bu konuya ışık tutabilir. Peki ketumiyet için bu yol izlenebilir mi? Özellikle ilk derecelerde hatta tekrisin hemen ardından insanların (kardeşlerin) etrafa bir şeyler söyleyemese bile imâ etme, çaktırma girişimleri pekte azımsanmayacak kadar çoktur diyebilirim. Üstelik ketumiyet yalnızca masonların hâricîlere karşı tutumu değildir. Sır, bilgi verilen grubun (derecenin) henüz o noktaya gelmemiş olanlara karşı da sorumluluğudur. Parmaklarını ağzına kapamayı bilmeli kişiler. Ancak bu adaylar değerlendirilirken kriterlerden ilkidir diyemem. Kaldı ki yine aynı şekilde bunu HKEMBL için ayrı başlık açarak belirtmek üzere bu güzide kurumumuza özeldir hiç diyemem.

Ritüelleri sevme şartı ise yine HKEMBL özel başlığına ait olmamalıdır. Ancak ritüel sevilmez uygulanır. Futbolda forvetlere sorsanız herhalde en sevmedikleri kural ofsaytdır. Ancak hepsi uymak ve uygulamak durumundadır. Dolayısıyla ritüelleri sevmek diye bir şartı da ben bir aday için şartlardan biri olarak sayamayacağım... Hele ki aday henüz tekris olmadığı için ritüelin ne olduğundan  henüz bihaberken.
Alterius non sit qui suus esse potest


Aralık 19, 2018, 12:16:25 ÖS
Yanıtla #15
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 440
 • Cinsiyet: Bay

6) HKMBL locası bu şartlara ek olarak diğer örgütlerden farklı; sembollerle öğrenebilme yeteneği(merakı-isteği), alegorilere karşı yatkınlık(merak-istek), ketum olmak ve ritüelleri sevme yetilerini de ister.
alıştım.

Gerekli düzeltmelerin çoğunu Sayın ANARCHOSA yapmıştır.

Benim 6. maddede üstünde durmak istediğim konu semboller ile ilgili bölüm.

Sembollerin evrensel bir anlamı vardır, evrensel anlamının yanında, hangi kurumda kullanıldığına bağlı olarak ek bir anlam kazanabilirler. Daha açıklayıcı olması için bir örnek vermek istiyorum; kuru kafa sembolü dünyanın her yerinde tehlike anlamına gelir, bu sembolü Masonluk gibi ezoterik bir kurum içerisinde kullanırsanız anlamı değişir.

Masonluk, sembollerin kendisi için anlamını öğretir ama asıl amacı bu değildir. Mason, sembollerin Masonluk için olan anlamını öğrendikten sonra kendisinin bu sembolleri, kendi bilgisine göre, kendi tecrübesine göre ve kendi manevi dünyasına göre yorumlayabilmesi istenir.

Yani her sembolün, her Mason için genel anlamından daha çok özel bir anlamı olması gerekir. Önceki Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver kitabında, sembollerle ilgili bölümde şu ifadeyi kullanır (kitabı çok uzun süre önce okuduğum için cümleleri birebir yazamıyorum, kullandığı cümlelerden çıkardığım sonucu sizlerle paylaşıyorum): bir şarkı veya bir şiir dinlersiniz, onu yüreğinizde hissedersiniz, içinizde bir yerlere dokunur, hadi anlat o şarkının veya şiirin sende neler hissettirdiğini dediklerinde, o anki hislerinizi kelimelere dökemezsiniz ya, işte sembol odur.

Kısacası Masonlukta semboller, bir Mason onu yorumladığı zaman asıl değer kazanır.

Eee hani 6. maddeyi eleştiriyorduk, bu yazının 6. maddeyle ne ilgisi var diye soracaksınız içinizden muhtemelen. Açıklayayım; Mason olabilmek için sembolleri öğrenebilme yeteneği değil onları yorumlayabilme yeteneği önemlidir. Muhakeme yeteneği fazla olan adaylar aranır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2018, 12:18:53 ÖS Gönderen: Caliper »
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.


Aralık 19, 2018, 10:47:12 ÖS
Yanıtla #16
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 56
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ANARCHOSA

HKEMBL kısaltması için yaptığınız düzeltme için teşekkür ederim. Benim dikkatsizliğim.

İyi olmak, ketum biri olmak veya diğer özelliklerin bir adayda, insanda başka birisi tarafından tamamen tespit edilemeyeceğini 1. Maddede çok açık ifade etmiştim. Siz de aynı şeyleri belirtmişsiniz.

Ancak tamamen tespit edilemez de değildir. Neden adayı değerlendiren yeni bir üye değilde Meslekte tecrübeli birisidir ? O tecrübe ile adayda neyi arar/test eder? Sadece doğru bilgi vermek midir amaç ? Öyle olsa tek bir kişi görüşür ve yazılı doğru bilgileri verir süreç biter. Adayı neden meslekte tecrübeli ve birden fazla farklı göz, izler, gözlemler ?

Yazdıklarım tamamen net bir şekilde tespit edilemeyecek olsa bile o gözler adayın en azından bunlara zıt özelliklere sahip olmadığını görmek ister ki bu da aslında benim yazdıklarımla aynı şeyi ifade eder.

Neden HKEMBL nı özellikle belirttiğimi zaten 6. madde de anlamış olmanız gerekliydi. (ÖMBL/KMBL nın ritüellere tam olarak nasıl baktığını hiç bilmiyorum.) Hatta sayın ANARCHOSA dan benim yazdıklarımı doğrular şekilde cevabınıza 'gerekli düzeltmeler' ya da 'anlam hataları' düzeltilmiştir katılıyorum yerine 6. maddedeki 'Ritüelleri sevme' kısmında sizinle ayrılmasını beklerdim. Hele ki  Remzi Sanver'i okumuş birisi olarak "Ritüeli sevme, Ritüellerle yaşamak diye bir şey vardır" diyen Remzi Sanver den alıntılar ile 'Ritüeli sevme' gerekliliğini savunmasını beklerdim.

Ofsaytı sadece kural olarak görürseniz sadece bir kuralı uygulayan herkesten hiç bir farkınız kalmaz. Ritüeli seven ise ofsaytı/ritüelin bir parçasını, oyunu/ritüeli güzelleştiren bir parça olarak görür ve onda kuraldan fazlasının olduğunu düşünür sadece kurala uyan kişiden çok, oyunu yücelten biri olmaya çabalar. Ritüeli sadece kurallar bütünü olarak gören için, örnek veremiyorum burada ama birisi kural gereği oturup kalktığında sadece oturup kalkmıştır! Ancak ritüelde birisi oturup kalktıysa benim için o sadece oturup kalkmamıştır! Bu doğrudur yanlıştır demem fakat HKEMBL için en azından abide şahsiyetlerinin yazdıkları ve anlattıklarında Ritüelin sevilerek, içselleştirilerek yapılması gereken, basit kuralların ötesinde bir şey olduğunu biliyorum.

Sayın Caliper
 6. madde için Sembollerle öğrenebilme yeteneği olmadan yorumlayabilme yeteneği olabileceğini mi söylüyorsunuz. Yani kim olduğu fark etmez herkes kesinlikle bir kavramı, erdemi sembollerle öğrenebilir diyorsunuz. O yüzden bu bir önem teşkil etmez önemli olan yorumlayabilmektir demişsiniz. Keza Remzi Sanver in ifadesi ile; "Bir sembolü mutlak bir kalıba dökmediğimiz için zamana meydan okumuş, ve okuyacağız." Buna ve alıntınıza kesinlikle katılıyor, sizin yorumlayabilme ve muhakeme yeteneği de bir şekilde olmalı sözünüzün, yazdıklarıma bir düzeltme değil hoş bir ek olduğunu düşünüyorum.

Bu arada ben sizce adaylarda aranan bu 'iyi' kavramı nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım, kendimce bazı eklemelerle birlikte. Sanırım bu eklemeler konuyu dağıtacak bunun için herkesten özür dilerim.

Çünkü cevap soruda verilmiş, konu başlığında "Sizce" ...

Saygı ve Sevgilerimle
deus meum que jus


Aralık 19, 2018, 11:24:31 ÖS
Yanıtla #17
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1225
 • Cinsiyet: Bay

Bana aşağıdaki alıntınızın kaynağını belirtirmisiniz rica etsem?

"Hele ki  Remzi Sanver'i okumuş birisi olarak "Ritüeli sevme, Ritüellerle yaşamak diye bir şey vardır" diyen Remzi Sanver den alıntılar ..."

Sanırım gerek var, dilerseniz ayrı bir başlıkta ritüel nedir anlatılıp tartışılabilir... Ancak bundan sonra "ÖMBL'nin ritüele bakışı nedir bilmiyorum" sözünüzün hatası ortaya çıkar. Zira ÖMBL 1909 dan beri ritüelik devamı aynı olan bir çalışmaya sahiptir. Remzi Sanver okumuşsunuz, oradan dilerseniz ben size alıntı yapayım, En Muhterem'in belirttiği gibi Ritüel değişikliğine giden kurum bellidir...
Alterius non sit qui suus esse potest


Aralık 20, 2018, 12:15:41 ÖÖ
Yanıtla #18
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 56
 • Cinsiyet: Bay

Kesinlikle yeni bir başlık, hatta benim dediğim sizin gerekli olmadığını düşündüğünüz, 'Ritüeli sevme, benimseme' başlığı üzerinden gidersek seve seve konuyu tartışabiliriz.

Siz sevme gerekliliğine karşı olduğunuz için ÖMBL üyelerinin bu konudaki görüşünü, bakışını bilemiyorum dedim. Yoksa Ritüelin şekli durumu, kuralları ve tarihsel süreci konusunda bir görüş belirtmedim. Ayrıca Ritüelik devam ÖMBL ndadır. Dolayısı ile 'Ritüeli sevme' diye bir şey yoktur arasındaki bağlantıyı kuramadım.
 Sizin karşı çıkmanıza göre ÖMBL nin "Masonlar ritüeli sevmemelidir, sadece denilen kuralları uygulayıp bunlara bir mana yüklemeden basit kurallar dizisi olarak görüp içselleştirme gibi metafizik şeylerle bağdaştırmamalıdır. Kural sadece kuraldır başka bir şey değildir." gibi bir görüşü var sanırım. Ancak bu görüş varsa bile saygı duyarsınız ki buna katılmama hakkım var.

kaynak: Remzi Sanver'in Teke Tek programında Ritüel ile ilgili olarak; 'duygulanmak, heyecan verici, kalbinden vurucudur' ifadeleri dolayısı ile sadece 'ofsayt' gibi kuraldır, sadece uygulanır gibi ifade etmediğini görebilirsiniz. Ayrıca heyecan duymak, duygulanmak, uygulayanı kalbinden vurması için o kuralları uygulayanın o bütünü sevmesi gerekmez midir zaten. Dediğim ifadeler ise kişisel sohbetimizden alıntıdır. Sizin için bu söylediğim kavramları tekrar teyit ettireceğim kendisine. Bir ihtimal ben yanlış anlamış ya da yanlış hatırlıyor olabilirim.

Saygı ve sevgilerimle
deus meum que jus


Aralık 20, 2018, 12:31:25 ÖÖ
Yanıtla #19

Kültürlü, aydın insanlara bu tartışma yakışmaz. Bence buna bir son vermelisiniz :). Benim gibi haricilere kötü örnek oluyorsunuz :). Biz daha doğruyuz tartışması, gereksiz ve bu forumda sonuçlandırılacak bir tartışma da değil bana göre. İlla tartışacaksanız da lütfen bizim gözümüz önünde yapmayın, çünkü ben çalıştığım ortamda yeterince tartışmaya şahit oluyorum  :), en küçük tartışmadan bile rahatsız oluyorum, napim  :)

HKEMBL’de ÖMBL’de güzel. Birbirinizi sinirlendirmeye ve ya üzmeye değmez.

Sevgiler saygılar.
Errare humanum est.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
23 Yanıt
26722 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 02, 2013, 10:23:53 ÖÖ
Gönderen: Sofi
56 Yanıt
21109 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2018, 01:56:47 ÖÖ
Gönderen: Venus
104 Yanıt
32722 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 19, 2018, 01:08:18 ÖS
Gönderen: Mandıra Filozofu
10 Yanıt
7667 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2012, 02:10:28 ÖÖ
Gönderen: NOSAM33
7 Yanıt
11250 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 09:18:44 ÖS
Gönderen: saskin
2 Yanıt
4048 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2009, 02:55:29 ÖS
Gönderen: ceycet
2 Yanıt
4931 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2011, 01:44:08 ÖS
Gönderen: Maledictum
12 Yanıt
5141 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2011, 08:03:12 ÖS
Gönderen: Tij
14 Yanıt
5216 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2011, 05:05:54 ÖS
Gönderen: ADAM
10 Yanıt
4421 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2012, 06:54:15 ÖS
Gönderen: karahan