Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Rotary, Lions Klüpleri ve Masonluğun İlişkisi  (Okunma sayısı 13965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 13, 2014, 06:18:29 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

 Herkese tekrar Merhabalar;

Toplum içinde türlü söylentilerin var olduğu Rotary, Lions Klüpleri ve Masonluğun birbirleriyle olan iletişimleri veya iletişimsizlikleri hep merak edilir. Bu bağlamda bi' kaç şık altında sorularım olacak :

1. Başlıktaki klüplerin birbirleriyle olan münasebetleri var mıdır yok mudur? Varsa ne boyuttadır?
2. Rotary, Lions klüpleri ve alt grupları (Rotaract, Interact, Leo) Masonluğa hizmet mi eder? Masonluğun bir uzantısı mıdır?
3. Masonluk bahsi geçen klüplerden yetişmiş üye toplama amacı var mıdır ?

Bilenler yanıtlasınlar lütfen..
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


Nisan 13, 2014, 06:30:59 ös
Yanıtla #1
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 27
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba,

1. Klüpler arasındaki ilişki hakkında kesin bir bilgim yok.

2. Hayır.

3. Hayır.Nisan 13, 2014, 06:36:05 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

 Sn. Onur affınıza sığınarak belirtmek isterim ki 1. şıkka verdiğiniz cevap zaten 2. ve 3. yanıtınızı geçersiz kılmaktadır; Şöyle ki klüpler arasında ilişki hakkında kesin bir bilginiz yoksa eğer bu klüplerin masonluğa hizmet edip etmediğini de masonluğun bu klüpleri yetişmiş üye seçmek için kullanmadığını da bilemezsiniz. Net.

 Saygılarımla
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


Nisan 13, 2014, 06:41:46 ös
Yanıtla #3
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 27
 • Cinsiyet: Bay

Demek istediğim lions, Rotary ve alt kolları arasındaki ilişkiydi.

Ayrıca bu konuya benzer sorular daha önceden bu forumda sorulduğu için 2. Ve 3. Sorunuza cevap verebildim.


Nisan 13, 2014, 06:48:05 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Bende bu sorularla karşılaşmadığım için böyle bir başlık oluşturdum ama biraz daha inceleyeyim bakayım, çünkü forum derya deniz..

Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


Nisan 13, 2014, 09:05:22 ös
Yanıtla #5

Sayın Erbeks,

Rotary, Lions Kulüpleri ile masonluğun ilişkisi söylentiden ibarettir. Bu söylentiyi canlı kılan bazı unsurlar vardır. Örneğin Rotary'nin kurucularının mason olması, işleyişin görünürde masonlukla bazı benzerlikleri olması (kulüp loca benzerliği), Rotaryen masonların ve mason rotaryenlerin varlığı bu unsurlardan bazılarıdır.

Ancak bu benzerlik görüntüden ibarettir. İçerik olarak masonluk ve rotaryenlik ya da Rotary arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Lions için de aynı durum geçerlidir.

Arada zaten bir bağ olmadığından, bu kuruluşların gençlik kollarında da bu yönde bir çalışma yoktur.

Zaten bu kuruluşların benzemeyen yönleri benzeyen yönlerinden fazladır. Örneğin Rotary'de sıkı dostluk bağları oluşturulabilir ancak masonlukta kardeşlik vardır, Rotary'de ise kardeşlik yoktur. Rotary'nin herhangi bir ezoterik yönü yoktur. Herhangi bir Rotary kulübünün herhangi bir toplantısına konuk olarak katılabilirsiniz, masonlukta bir locanın toplantısına katılabilmeniz için tekris olmuş bir mason olmanız gerekir.

Lions ve Rotary'nin birbirine çok benzeyen yönleri vardır. Ama bu ikisinin masonlukla bir alakası yoktur. Umarım tatmin edici olmuştur bu söylediklerim.


Nisan 13, 2014, 10:08:48 ös
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Sn. resurrected ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.. Gayet açıklayıcı ve tatmin edici gerçekten..
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


Nisan 14, 2014, 07:08:47 öö
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

İşin öteden beri ilginç yanı, böyle bir soru silsilesinin niçin üretildiği...

Bu Forumda üretilişi de ilginç çünkü kim bilir kaç kez bu konu üzerinde irdelemeler, açıklamalar yapıldı ve bunlar silinip atılmadı; Forumun arşivinde duruyor. Merak eden bir yeni Forum üyesi açısından yapılması gereken tek şey, hemen klavyeye girişip soru üretmek yerine, Forum'daki Arama bölümünden yararlanarak ilgili paylaşımları bulmak.

Elbette böyle sorular Lions ve Rotary Kulüplerinin, -her biri gerek amaç ve ilke gerek yapılanmaları bakımından çok farklı olmasına karşın- Amerikan kaynaklı oluşu, Masonluğun da iyi bilinemediğinden benzer kaynaklı sayılışındandır. Bir de ülkemizde başka ezoterik kurumların varsa varlığı bilinmediğinden, mason olanlar arasında aynı zamanda bu kulüplerin üyelerinin de bulunuşundan, hele bu kişiler bir de toplumda adı çok duyulmuş ünlülerden olunca, kuruluşlar arasında bağlantı varsayılması gibi bir durumun ortaya çıkmasındandır.

Bu arada Rotary Kulübü'ne pek benzeyen Propeller ile kısmen benzeyen Söroptimist Derneği, yeterince popüler olmadığından gündeme getirilmez.

Karşılığında, ara sıra Masonluğu benzer (paramasonik) nitelikli kurumlardan bazılarının da Türkiye'de kolları olduğundan söz edilir ama gerçekten varsa sanırım onlar Masonluk gibi dillere pelesenk olmamak için kendilerini açığa çıkarmamaktadır.

Bütün bunların üzerine Masonluk da zaten Rotary ve Lions Kulüplerinin üst düzey yönetiminde birleşmeleri gibi tek beden sanılır. (Gerçi bu kulüpler de Türkiye'de yönetim çevreleri bakımından en az ikişer ayrı grup halinde çalışıyor ama dışarıdakiler onu pek bilmez.)

Ülkemizde niçin buna karşılık şöyle bir soru sorulmaz acaba: "Bektaşi ve Mevlevi derneklerinin, özellikle  Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı'nın Masonluk ile herhangi bir ilişkisi var mıdır?" (Bunlara benzer derneklerin sayısı artırılabilir.)

 
     
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2014, 07:14:21 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 14, 2014, 09:08:26 ös
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Adam cevabınızdaki defansif tavrınızı hayretle karşıladım açıkçası, forumda yeni olduğumdan gayet tabi en önce sizin haberdar olmanızla birlikte her insanın yapacağı bir takım hatalar olabilir hele ki yeni adapte sağlanmaya çalışılan bir ortamsa bu eğer gayet de normaldir ve normal de karşılanmalıdır diye düşünüyorum.
 
Forumda yorum yapma ve/veya yeni konu başlığı açma konularında da zaman içinde daha özenli olunacaktır elbette ama sizler çok rahatsızsanız eğer bu durumdan üyeleri önce bir eğitime tabi tutun bari aksi takdirde aynı defansif tavırlarla karşılaşma ihtimaliniz işten bile değil! Veya arama motorunuzu geliştirin lütfen çünkü aradığımız bi çok konuyu gerek anahtar kelime girerek gerekse bütün cümle halinde arattığımızda bulamamaktayız.

Bunun da ötesinde sizin bu konu başlığının var olduğunu belirttikten sonra bi göz gezdirdim o başlıklara fakat yeterince derinlemesine bilgi verilmediğini düşünüyorum. Hele ki şu sizin bahsettiğiniz ve değindiğiniz tarzda değinilmemiş konulara. Benim gibi yüzeysel bilgiye allerjisi olan bi' insan için yetersiz kalıyor elbette.

Yine de zaman ayırdığınız ve engin bilgilerinizin paylaşımı için teşekkürler.
Saygılarımla...
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


Nisan 14, 2014, 11:32:28 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay

Sayin Uyeler,
Lions ve Rotary uye gruplari, kendilerine sunulmus ozel bolumler ve imtiyazlar, yeteri aktivite saglanmadigi icin kaldirilmistir. Icerigindeki konular elenerek uygun gorulenler harici basliklara tasinmistir.
Saygilarimla

Buyrun çok uzağa gitmeden Forum sitesinden Masonluk , Rotary ve Lions arasındaki sempatiye bir örnek. Sn . Mason'un 06 Mart 2011 tarihli , 2:22:10 saatinde göndermiş olduğu mesajın birebir aynısı. Masonluk hizmetine çalışan bir site niçin bir başka sivil toplum örgütü değil de Sn. Adam'ında sözünü ettiği gibi örneğin Bektâşi  ve Mevlevi derneklerine veya Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfının üyelerine değil de Rotary ve Lions klüp üyelerine  İnternet ortamında bile bir imtiyaz sağlamaya çalışmaktadır?

Ha şu da var; bence zaten bu 3 kurum arasında organik bağ olması kadar doğal birşey yok çünkü öncelikle kurumları hayata geçiren insanlar Masonlar.. Bence keşke her bir sivil toplum kuruluş örgütü bir diğeriyle keşke daha çok dayanışma ve iletişim ve birlik halinde olsa, ilişkileri ve iletişimleri daha yüksek olsa bence sisteme çok daha büyük faydaları olur. Birlikten kuvvet doğar misali.

Herşey bi kenara ayrıca şunu da düşünmekteyim bu konuyla alakalı Rotary ve Lions Masonluğun halka inmiş hali olarak düşünüyorum yani Masonluğun gizeminden ve halkın önyargısından sıyrılmış Masonluğun sevimli yüzleri niteliğinde örgütler ve çok sayıda üyeleri olduğundan bunun bahsinden bile irrite olunuyor gibi düşünüyorum.

Saygılarımla...
Saygı, Sevgi ve Sadakatle... E'S


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
27 Yanıt
74991 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:57:36 ös
Gönderen: akcanmd
21 Yanıt
17509 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2013, 11:40:37 öö
Gönderen: Samuray
39 Yanıt
18511 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2017, 10:33:04 ös
Gönderen: Risus
15 Yanıt
63436 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 11, 2012, 11:48:18 ös
Gönderen: triocharger
24 Yanıt
62387 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 11:53:32 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
10243 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 21, 2010, 01:52:31 ös
Gönderen: hiramsavas
Lions ve Medya

Başlatan triocharger Lions ve Leo

9 Yanıt
4100 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 31, 2014, 01:02:36 ös
Gönderen: 38
0 Yanıt
3221 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2011, 02:22:10 öö
Gönderen: MASON
9 Yanıt
8678 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:59:31 ös
Gönderen: akcanmd
9 Yanıt
7184 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2014, 11:00:47 ös
Gönderen: ihboz