Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İsrail'in Kürt Kartı (Hıttin Korkusu)  (Okunma sayısı 8594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2007, 01:04:57 ÖÖ
Yanıtla #10
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

İsrail bütün kürtlere kart vermemiştir.sadece kürtlerin bölgesinde yaşıyan günlük hayatta kürtçe konuşan ibranilere vermiştir.

Sn. Shemuel karrtan kastım başka idi siz ne anladınız bilmiyorum ama benim karttaki kastım bildiğimiz kart değil.
ne kartıymış peki söylesene :D
Kimseye söylemem ;D


Ağustos 16, 2007, 01:51:30 ÖÖ
Yanıtla #11
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

Anladın ne kartı olduğunu 52 li olmadığı belli
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Ağustos 16, 2007, 02:05:29 ÖÖ
Yanıtla #12
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

anlamadım saat on ikiyi geçtimi benimde kafam duruyor :-[


Kasım 07, 2007, 09:46:55 ÖS
Yanıtla #13
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

Çevre Stratejisi'nin Irak Uyarlaması

1961 yılı, Kuzey Irak'taki Kürtler adına önemli bir yıldı. Bağdat reji¬minin Arap milliyetçiliğine dayalı sert ve asimilasyonist politikasından rahat¬sız olan Kürtler, o yıl, ünlü Barzani aşiretinin liderliği altında silahlı bir is¬¬yan başlattılar. Çeşitli iniş çıkışlara rağmen 1975 yılına dek sürecek olan bu ilk isyan, doğal olarak çeşitli "dış güçler"in de ilgisini çekti.
Tahmin edilebileceği gibi, bu dış güçlerin başında İsrail geliyordu. İler¬leyen dönemde İran ve ABD de Kürt isyanının destekçiliğine soyunacak, "Kürt kartı"nı kurcalayacaklardı. Hatta çoğu insan "Kürt kartı"nın asıl sahip¬lerinin bu iki ülke olduğunu düşünecekti. Oysa Kürt isyanına hem ilk el a¬tan, hem de bu kartı çok daha uzun vadeli ve stratejik bir bakış açısıyla de¬ğer¬lendiren ülke, İsrail'di.
1961'de patlak veren isyan, kısa süre içinde İsrailliler'in ilgi alanına gir¬di ve Kürtlerle temas kurdular. Reuven Shiolah'ın 1930'lu yıllardaki temas¬¬larının hem bilgi hem de bağlantı olarak faydasını da görüyorlardı; Ra¬viv ve Melman'a göre, Kürt misyonunu üstlenen İsrail ajanları, "Şiloah'ın a¬yak izleri üzerinde ilerliyorlardı". 
İlk önemli temas ise, 1964 yılında gerçekleşti. O zamanlar Savunma Ba¬¬kan Yardımcısı olan Şimon Peres, Kürt hareketi içinde önemli bir yere sahip olan ve uzun yıllar Kürtlerin Avrupa temsilcisi sıfatını taşıyan Dr. Kumran Ali Bedir-Han ile gizlice bir araya geldi. Bedir-Han, 1940'lı ve 50'li yıl¬lar¬da İsrail adına ajanlık yapmıştı ve dolayısıyla diyaloğun yeniden baş¬latıl¬ması için en uygun aracıydı.  Hatta İsrail'in Ortadoğu ülkelerindeki azın¬lık¬lara destek vererek düşmanlarını zayıflatabileceği, bunun için en uygun a¬zın¬lıkların başında da Kürtler'in geldiği tezi, 1948'de Bedir-Han'ın kendisi ta¬ra¬-fından öne sürülmüştü. 
Peres ile Bedir-Han arasındaki bu görüşmede Kürt gerilla (Peşmerge) subaylarından bir grubun İsrailliler'den askeri eğitim almasına karar verildi. "Merved" (Halı) adı verilen bu gizli operasyon Ağustos 1965'te başladı ve üç ay kadar sürdü. İsrail, çok önem verdiği Kürtlere danışmanlık yapmak ve on¬ları eğitmek üzere bölgeye en iyi istihbaratçılarından Tuğgeneral Tsuri Sa¬guy, Yarbay Haim Levakov ve Albay Arik Regev'i göndermişti.
Aynı yıl içinde zamanın üst düzey Mossad görevlilerinden David Kim¬che'nin yanında bir grup gizli servis görevlisi, gizlice Irak'a geçerek Kürt¬lerle yeni ve daha kapsamlı bir görüşme daha gerçekleştirdiler.  Ertesi yıl, İsrail kabinesinde yer alan ve eski bir Aliyah B (Mossad'ın Yahudi göç¬le¬ri ile ilgili kolu) görevlisi olan Aryeh (Lova) Eliav, katır sırtında yaptığı ma¬ce¬ra¬lı bir yolculukla Kürt ayaklanmacıların karargahına vardı. Eliav, eli boş da gelmemiş, yanında kapsamlı bir heyet ve hatta bir de 3 doktor ve 3 hemşi¬re¬den oluşan bir "seyyar hastane" getirmişti, Bağdat hükümetine karşı sava-şırken yaralanan Kürtler tedavi olsunlar diye.  Eliav, burada isyanın lide¬ri Molla Mustafa Barzani ile görüşmüş, hatta ona Knesset'in yedinci ça¬lış¬ma döneminin başlaması nedeniyle piyasaya sürülen altın bir madalyon he¬diye etmişti. Kuzey Irak dağlarında yapılan görüşme, "İsrail'in, Kürt dev¬leti ve halkının kalkınması için askeri, ekonomik ve teknik yardım verme is¬teği" etrafında şekillenmişti.  Bu gelişmelerin ardından İsrailli uzmanların da katılım ve yardımıyla Barzani 1966 Haziran'ında Irak ordusuna büyük bir sal¬dırı başlattı.
Kürt isyanı boyunca İsrail Barzani gerillalarına para yardımında da bu¬¬lun¬muştu. Ünlü Amerikalı gazeteci Jack Anderson, Washington Post'taki bir makalesinde şöyle yazıyordu: "Her ay kimliği belli olmayan bir İsrail yet¬kilisi İran sınırından Irak'a gizlice girerek Kürt lider Molla Mustafa Bar¬zani'ye 50 bin Amerikan doları veriyor. Bu para Kürtler'in, İsrail aleyhtarı olan Irak hükümetine karşı faaliyetlerini sürdürmelerini sağlıyor."
Anderson'ın o sıralarda yayınlanan bir CIA raporuna dayanarak ver¬diği bilgiler arasında, Molla Mustafa Barzani ile dönemin Mossad şefi Zvi Za¬mir arasındaki yakın ilişki de vardı. Sözkonusu rapora göre, Zamir, en azın¬dan bir kez Barzani'yi Kuzey Irak'taki karargahında ziyaret etmiş ve ondan Bağdat hükümetine karşı yürütülen saldırı ve sabotajların dozunu artır¬masını "rica" etmişti. Bunun yanında, Irak'taki Yahudiler'in İsrail'e gizlice göç edebilmeleri için de Barzani'den yardım istenmişti. Bu tür "rica"ların hep¬si, Barzani tarafından olumlu karşılanıyor, İsrailliler de her ay düzenli ve¬rilen 50 bin dolarlık yardımların dışında, ekstra 50 binlik "paket"ler veri¬yor¬lardı Kürtlere.
 İsrailli eski general Rafael Eitan'ın anıları da, İsrail-Barzani işbir¬liğinin boyutlarını bütün çıplaklığıyla ortaya koyan bilgiler sağlıyordu. Anı¬larında yazdığına göre, Rafael Eitan, Mustafa Barzani'nin talebi üzerine, 1969 yılında Kuzey Irak'a giderek ayaklanmayı yakından görmüş ve ayaklan¬manın lideri Barzani ile, mücadeleyi daha yaygın bir savaş haline dö¬nüştürme konusunu görüşmüştü. Eitan ziyaretinden sonra, İsrail Savunma Ba¬kan¬lığı'na, Kürtlerin çok iyi savaşmakla beraber gelişmiş savaş araçları ve silah-larından mahrum olduklarını, kendilerine yardım edilmesi gerektiğini bil¬diren bir rapor da yazmıştı.
Kürtlerle kurduğu bu gizli ittifak, İsrail'e Irak ordusu hakkında çok ö¬nem¬li istihbaratlara ulaşma şansı da veriyordu. 1967'deki Altı Gün Sava¬şı'ndan kısa bir süre önce İsrailliler'in Irak'tan çaldığı MIG-21 uçağı, bunun en önemli örneğiydi. İsrailliler, Irak Hava Kuvvetleri'ndeki bir pilotla gizlice bağ¬lantıya geçmişler ve onu bir deneme uçuşu sırasında aniden İsrail'e uçma¬ya ikna etmişlerdi. Iraklı "hain" pilotla İsrailliler'in bağlantısını kuran aracı¬lar ise Kürtler'di.  Ağustos 1966'da Tel-Aviv'e inen bu MIG, bu Sovyet yapı¬mı uçak hakkında daha önce yetersiz bilgiye sahip olan İsrail'e ve onun Batı¬lı müttefiklerine büyük bir avantaj sağladı. Hatta bazı yorumlara göre, İs-rail'in Altı Gün Savaşı'nın ilk gününde Mısır Hava Kuvvetleri'ne yaptığı bü¬yük baskın, MIG'lerin teknik özellikleri hakkında edinilen bilgi sayesinde müm¬kün olmuştu. 
Altı Gün Savaşı'nın hemen öncesinde ilginç bir olay daha yaşanmıştı. Irak¬lı bir askeri delegasyon, yaklaşan savaşta "Siyonist düşmana karşı tek bir cep¬he olarak savaşabilmek için" Kürtlere geçici bir ateşkes önermişti. Ancak bu teklife karşı söz alan bir "Kürt gerilla", ne olursa olsun taviz verilmeye¬ceğini ve ateşkesin kabul edilemez olduğunu söylemişti sertçe. İşin en önem¬li yanı ise, bu "Kürt gerilla"nın gerçekte İsrail'in bölgeye yolladığı askeri da¬nış¬manlardan biri olmasıydı.
1960'lı yılların ortasında başlayan bu İsrail-Kürt yakınlaşması, Yahudi Dev¬leti'nin büyük zaferi ile sonuçlanan Altı Gün Savaşı'ndan sonra çok daha bü¬yük bir ivme kazanarak devam etti. 1967 Haziranındaki savaş, Orta¬doğu'¬daki tüm dengeleri alt-üst ederken ve Yahudi Devleti'ni çok daha fazla büyü¬teç altına sokarken, Kürtlerle gizli gizli yürütülen ittifaka zarar verme¬di. Aksine, ittifak daha da gelişti ve İsrail'in giderek sertleşen söylemine para¬lel olarak daha da açık hale geldi. Ian Black ve Benny Morris'e göre, Ku¬zey Irak dağları ile Tel-Aviv arasındaki bu ilişki giderek "Ortadoğu'nun en kötü saklanan sırrı" sıfatını kazandı.
İsrail 1967 yılında Arap ordularından ele geçirdiği çok sayıda Sovyet si¬la¬hı¬nı Kürtlere yolladı. Kendilerine verilen Doğu Bloku silahlarına önce şa¬şı¬ran daha sonra çok sevinen Molla Barzani, olağanüstü bulduğu İsrail ya¬pı¬mı bombalardan daha çok istemişti. Kendisini silah ve paraya boğan İsrail'¬in gücüne hayran kalan Barzani, İsrailliler'e ortak bir seferberlik de önermişti. Bar¬zani'nin planına göre, Kürt peşmergeler Irak'ı zaptettiğinde İsrail de Su¬riye'yi işgal edebilecekti.
İsrail'in Kürtlere giderek artan desteğinin en sembolik göstergelerinden biri, 67 Eylülünde Kürt hareketinin lideri Molla Mustafa Barzani'nin İsrail'e yaptığı ziyaretti. Moşe Dayan'a hediye olarak bir Kürt hançeri getiren Barzani, Yahudi Devleti'nde oldukça sıcak bir biçimde ağırlandı. Bu ziya¬re¬tin uyandırdığı yankılar, Kuzey Irak'taki Kürt isyanında İsrail'in parmağının var olduğu gerçeğini siyasi gündeme taşımaya başladı. 1969 Martı’nda Ker¬kük'¬teki petrol rafinerilerine düzenlenen saldırının gerçekte İsrailli askeri danışmanlar tarafından planlandığı ve yönetildiği hemen herkesçe biliniyor¬du.  Mısırlı ünlü gazeteci Muhammed Hasaneyn Heykel'in ulaştığı ve açık-ladığı bilgiler de, 1971'de "Kürdistan'daki İsrailli subayların İsrail ile düzenli bir telsiz bağlantısı içinde olduklarını ve Irak içindeki istihbarat ve sabotaj faa¬liyetlerini organize ettiklerini" ortaya koydu.  İsrail'in Kürtlerle olan ittifa¬kı, dönemin Irak basınında da yoğun biçimde konu edilmişti. Barzani ikin¬ci olarak 1973 yılında İsrail'i ziyaret etti. Bu ziyaretinde de, ilkinde olduğu gi¬bi, 1950 ortalarında İsrail'e göç etmiş Kürt Musevisi David Gabay'ın evin¬de kalmış, hediye olarak da Moşe Dayan'ın eşi için altın bir kolye getirmişti.
Kısacası, İsrailliler'in kafasında henüz 1930'larda şekillenen ve 1965'te fiili olarak başlayan İsrail-Kürt ittifakı, 1970'lerin başında büyüyerek devam etti. Ancak 1970'ler, Kuzey Irak'taki Kürt isyanının ve dolayısıyla İsrail-Kürt itti¬fakının kaderi açısından önemli bir değişiklik yarattı. Çünkü o dönemde, İs¬rail'in dışında sırasıyla iki ülke daha oynamaya başladılar Kürt kartıyla; İran ve ABD.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Kasım 07, 2007, 09:48:48 ÖS
Yanıtla #14
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

Buraya yazdıklarıma verilen cevaplara göre yazdığım şeyler anlaşılmıyor...

Anlamayana 1 paket MARBORO
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Kasım 07, 2007, 10:30:42 ÖS
Yanıtla #15
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

resimdeki kadın kim ;D
kardeş çok aradınmı neden böyle Bav işlerle uğraşıyorsunki?
her kes senin düşüncelerini paylaşmazki üstelik yazdıkların kısmen doğru ama yanlışlarda çok


Kasım 07, 2007, 11:45:35 ÖS
Yanıtla #16
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

Sonuçta keşke yanlışları ve doğruları tartışabilsek ama onları anlayabilmemiz için önce konuya vakıf olmamız gerekli yoksa ben yanlışsızdır demiyorum.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Ocak 11, 2012, 05:32:49 ÖS
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2983
 • Cinsiyet: Bay

Sn. LuckyEye2 kardeşim eline sağlık ; güzel bir çalışma olmuş . Rahmetli babam 6 gün savaşında Arap askerlerinin Yahudi askerlerinin ayaklarına sarıldığını öldürülmemek için diye anlatırdı ; o gününün  basınında çıkan haberlere dayanarak, siz kardeşlerimle paylaşmak istedim saygılar. ;D ;D ;D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
2793 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2007, 11:31:40 ÖS
Gönderen: Supeluta
15 Yanıt
7014 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2012, 09:43:37 ÖÖ
Gönderen: CAMPANELLA
1 Yanıt
2584 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2009, 06:27:06 ÖS
Gönderen: Lux_e_Tenebris
26 Yanıt
11728 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 06, 2014, 10:51:19 ÖS
Gönderen: blackfriairs
20 Yanıt
9018 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2013, 03:25:02 ÖS
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3341 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 09, 2011, 10:11:41 ÖS
Gönderen: Alşah
Illuminati korkusu!

Başlatan baron « 1 2 ... 6 7 » İlluminati

69 Yanıt
50709 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2014, 12:53:08 ÖS
Gönderen: davut
4 Yanıt
2934 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2012, 09:54:26 ÖS
Gönderen: NOSAM33
10 Yanıt
9308 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 07, 2015, 06:36:45 ÖS
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
1516 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 03:41:43 ÖS
Gönderen: BuZ