Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason locasina üye adayı onerme  (Okunma sayısı 6758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2016, 08:40:26 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kere "Fakirler mason olamaz" diye bir söz edilmiş; bununla ne denilmek istenmiş olduğuna bakmak yerine, söz ayırımcılık anlamına çekilip duruyor...
Sayın Spock pek güzel ve yorulmadan yine anlatmış. Elbette maddi durumu ve gelir düzeyi pek düşük olan bir kişi Masonluğa girebilir hatta şu giriş ödentisi sorunu bir şekilde -kişinin onurunun kırılmasına da meydan vermeyerek- çözümlenebilir ama o kişi mason olamaz. Çünkü önce kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler varsa onları geçindirmeyi düşünmek zorundadır. Böyle bir zorunluluk altında olan bir kişi kendisine Masonluğa  veremez; Masonlukta kendisinden beklenenleri yerine getiremez. Bu durum kendisine de mason kardeşlerine de azap verir. Olmaz.
Bir mason kurumu bir tarikat değildir; imaret de değidir. Hele gelir olanakları yetersiz bir kişi durumunu geliştirebilmek için masonik ilişkileri kullanmaya kalkışırsa, ortaya pek tatsız durumlar çıkablir. Sonradan sorun çıkmasındansa önceden kural koymak daha iyidir. Masonluk bir DÜZEN kurumudur ve düzenin gereği böyledir.
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2016, 09:19:07 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 28, 2016, 09:16:46 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yurt dışı gezisi, balo, etkinlik masrafı denince aklıma bir olay getirdi. Çok tanıdık bir televizyon belgeselcisi, doğada yalnızlık temalı bir etkinlik yapacağını söyledi. Etkinlik tanıtımı şu şekildeydi: "Doğada yalnız geçireceğimiz iki hafta olacak. Bu süreçte tamamen doğayı kullanarak yaşayacağız. Doğallığı sonuna kadar hissedeceğiz. Özümüze döneceğiz..."

Tabi böyle bir etkinlik tanıtımı kafamda "ormanda kamp yapmayı" canlandırdı. Zorlukların olacağı, doğayı kullanacağımız iki hafta kulağa güzel geliyordu.

Ardından beklenen an geldi ve ücret söylendi. 5 bin lira civarıydı. İki haftalık orman kampı için istenen bu ücret bana astronomik geldi. Neden bu kadar yüksek olduğunu sorunca aldığım cevap şu oldu: "Orman içindeki tesislerimiz 4 yıldızlı otel seviyesindedir."

O ana kadar kafamda canlanan portre bir anda yerle bir oldu.

En baştan belki tanıtım yanıltıcı olmasaydı kimse şaşırmazdı.
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2016, 09:39:59 ös Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mayıs 10, 2016, 09:14:02 öö
Yanıtla #22
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn kurt'un dedikleri mantıklı bence de burada bi eksiklik var.
Tanıtım iyi güzel de ışte icraatlarla bağdaşmali katılıyorum lütfen bu konu üzerinde duralım

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Mayıs 10, 2016, 08:41:35 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Oldu olacak, bir de şu başlığın yanılgısını düzeltelim:
Bir mason locasına üye adayı önerilmez; mason adayı önerilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 11, 2016, 11:28:37 öö
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn adam

Üye adayı veya mason adayı ne fark eder anlamı belli zaten belki de hatalı yazmisimdir olabilir . Ama üzerinde durduğumuz konu başlığın hatalı olup olmadığı değil ki. Konuyu başka tartışmalara çekmeye gerek yok bence...
Tekrar ediyorum yazım hataları olabilir bunun için özür dilerim tüm üyelerden..

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )

Mayıs 11, 2016, 01:54:37 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Bu bir yazım hatası değil; mantık hatası.

Bu tür şeyler neden bu kadar önemseniyor ki, denilebilir. Alt tarafı bir kelime yanlış yazılmış da denilebilir. Ancak bunun alt tarafı ve üst tarafı bunlardan ibaret ve basit değil. Bu bir zihin dünyasının dışavurumudur. O zihnin avazı çıktığı kadar bağırışıdır.

Örnek vermek gerekirse,  dün de bugün de Masonlukta giyim kuşam için bazı(buna benzer) eleştiriler getirilmiştir. Efendim hep aynı tip giyinmek çok çağdışı; farklı olsa ne olacak;  biçime bu kadar çok takılmayın.

Aslında onlara verilecek bir cevap şöyle olabilir:

"Üstünü başını disipline edemeyen kişinin zihni disipline olamaz."

Aynı şey buradaki yazılar için de geçerli diye düşünüyorum. Yazılarını ve anlatacaklarını tertipli bir şekilde sunamayan kişinin zihni de tertiplenmeye direnç gösterir.

Bu açıdan bakıldığında önemseniyor olması gayet doğrudur.

« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2016, 02:50:22 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 11, 2016, 03:01:23 ös
Yanıtla #26
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn insan

Görüyorum ki sizde asıl konu yerine yazım hatasının üzerine yorum yapıyorsunuz ...
Burada yazım hatası olduğunu da düşünmüyorum .farklı bir başlıkta değerlendirilebilir bu yazım hatası olarak düşündüğünüz başlık..benim ne demek istediğim çok net anlaşılıyor yani bu konu uzatılabilir ben bu konuyla ilgilenip asıl konudan koptugunuzu düşünüyorum....
Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )

Mayıs 11, 2016, 05:41:12 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn kurt'un dedikleri mantıklı bence de burada bi eksiklik var.
Tanıtım iyi güzel de ışte icraatlarla bağdaşmali katılıyorum lütfen bu konu üzerinde duralım

Sn. Nacizane der ki yaptığımız dil hatasının üzerinde durmaktansa konunun özüne inelim. Konunun özünden kastettiği de, yukarıda alıntılamış olduğum kısım. Burada Sn. Nacizane, Sn. Kurt'un dediklerini mantıklı bulduğunu belirterek, bu konu üzerinde durmak istediğini söylüyor.

Mademki argümanın kaynağı Sn. Kurt'un dedikleri, bu durumda Sn. Kurt'un ne demiş olduğuna bakmamız gerekiyor. Sn. Kurt söylediklerine şöyle başlamış ve argümanını bu temelde şekillendirmiş:

Alıntı yapılan: kurt

Yurt dışı gezisi, balo, etkinlik masrafı denince aklıma bir olay getirdi.

ve şu şekilde de bitirmiş:

Alıntı yapılan: kurt
O ana kadar kafamda canlanan portre bir anda yerle bir oldu.

En baştan belki tanıtım yanıltıcı olmasaydı kimse şaşırmazdı.

Sn. Kurt'un "Yurt dışı gezisi, balo, etkinlik masrafı denince aklıma bir olay getirdi." diye başladığı yazısı, benim daha önce yazmış olduğum bir yazıya dayanıyor. Ben o mesajımda:

1. Aidat

2. Hayır işleri / yardım faaliyetleri (bu yardım faaliyetlerinin kapsamını başka bir konu başlığı altında maddeler halinde yazmıştım, fakat burada tekrar etmek istemedim)

3. Sosyal faaliyetler (yemek, balo, yurt içi/ yurt dışı gezi)

üzerinde durmuşum. Fakat Sn. Kurt, bunların arasından sadece üçüncüsünü seçerek (ve diğerlerini yok sayarak), bunun üzerinden bir eleştiri getirmeyi tercih etmiş. Sn. Nacizane de Sn. Kurt'un bu yaptığını mantıklı bulmuş, bu konuda masonlar açısından bir eksiklik olduğunu belirtmiş ve icraatlar söylenenlerle bağdaşmıyor demiş. Daha sonra da bunun üzerinde daha çok konuşulmasını istemiş, asıl konuya dönelim demiş. Doğru mu anlıyorum?

Bence burada gerçekten bir mantık hatası var. Masonluğun onca faaliyeti içerisinden, yemek, balo, yurt içi/ yurt dışı geziyi cımbızla seçerek, bazı gazeteler/gazeteciler gibi bir karalama kampanyasını yürürlüğe koymaya çalışmak tabi ki kimilerince tercih edilebilir. Fakat Sn. Nacizane acaba "tanıtım icraatlarla bağdaşmalı" derken tam olarak ne demek istiyor? Kendimizi tanıtırken şöyle mi diyelim? "Biz gezip tozmayı, sosyalleşmeyi seven insanlarız. Yemek yeriz, balo düzenleriz, geziye çıkarız, haberiniz olsun ey Hariciler!"  :) Böyle olursa kafanızda canlanan portre bir anda yerle bir olmaz belki de, ne dersiniz Sn. Nacizane?

Live long and prosper.

Mayıs 11, 2016, 06:22:13 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Üye adayı ile mason adayı arasındaki farkı bilmeyenler,burada yapılan tüm açıklamalardan doğru bir anlam çıkartamaz.Nitekim olanda budur.

Görmek, varlığın yükselişidir.

Mayıs 12, 2016, 09:45:34 öö
Yanıtla #29
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn spock

Iyi güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz ... doğruya doğru. Ama beni bu kadar taslamaya gerek yok ben antimason değilim ve özellikle sizin sn kurt'a dediğiniz gibi bazı şeyleri bazı konuları cımbızla da secmiyorum sadece bu konuda daha aydınlık ve benim için daha tatmin edici bir  açıklama arıyorum bu forum zaten kafamızdaki bazı olumsuz düşünceleri bir nebze de olsa giderme yeridir binevi... yada ben öyle düşünüyorum ... ben bu foruma üye olduğumdan beri hiç bir üye ye değil kırıcı saygısız bir kelime dahi yazmadım... lütfen sizde biraz daha yumuşaklık gösterin bana karşı.... yanlış anlamayın lütfen size saygısız veya kırıcı demiyorum sadece biraz daha yumuşaklık diyorum

Ve teşekkür ediyorum ilginiz ve yorumlariniz için
Hatam varsa özür dilerim

Saygılarımla...
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN

(    BOLSE..  )