Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Etik  (Okunma sayısı 1584 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2014, 03:36:19 ÖS
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 277
  • Cinsiyet: Bay

Masonlar arasında ki yapıyı bilmediğim için bazı merak ettiğim konuları müsaadenizle örnekleyerek sormak istiyorum.

Sorularımın daha iyi anlaşılması amacıyla da Sayın MASON ve Sayın SkullG beyfendileri örneklerim de ki karakterlerin yerine koymak istiyorum.Sorularım tamamiyle hayal ürünüdür.

Bir ihaleye girmiş olalım ve Sayın SkullG baş danışman olsun. Karşı firmayı da Sayın MASON temsil ediyor olsun. Aynı zamanda Sayın MASON Üstad-ı Azam olsun !

Masonlar arasında sır olmaz. Peki ben Sayın SkullG nin, hazırlamış olduğumuz ihale stratejisini Sayın MASON ile paylaşmayacağından nasıl emin olabilirim ?


Bir diğer örnek. Bir boşanma davasında olalım. Sayın SkullG de avukatım olmuş olsun. Sayın MASON  da müstakbel ex eşimin avukatı olmuş olsun. Farzedelim ben eşimi aldattım. Ama karşı tarafın elinde delil yok. Ama Sayın SkullG biliyor. Kardeşiyle bu durumu paylaşır mı ? Yoksa bana gelip "karşı tarafın avukatı da benim gibi bir Mason.Çıkar çatışması var. Başka bir avukat tutmanız daha iyi olur" demeli mi?


Farz edelim ben bir yatırım danışmanlık firmasında yöneticiyim. Farz edelim ki bir şirketin beklenenden yüksek kar ettiğini biliyorum. Sayın SkullG de idarı heyette görevli olsun. Kardeşleriyle bu bilgileri paylaşır mı ? Paylaşırsa ne olur ? Veya bir kardeşi zor durumda ve bilgi istedi !
Bilgi verirse ne olur vemez ise ne olur ?


Saygılarımla

Önemli Not: Kişiler olaylar tamamiyle hayal ürünüdür.Gerçek kişi ve kurumlarla alakası yoktur.
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -


Temmuz 08, 2014, 04:02:34 ÖS
Yanıtla #1

Sayın Metatron, örnekler ne olursa olsun, hür ve iyi ahlaklı olmak daima öncelik taşır. Kardeşlik dayanışması etik değerlerin üzerinde olamaz. Hele de şu fani dünyaya dair menfaatlerle ilgili sıradışı bir kardeş dayanışması pek de söz konusu değildir. Buna hoş bir gözle de bakılmaz. Masonlar kardeşlerini sevdikleri gibi harici alemdeki insanları da sever ve sayarlar. Bir mason daima etik bir anlayış içerisinde düşünmeli, karar verirken başkalarını zarara uğratacak, adaleti ayaklar altına alacak kararlar vermemelidir. Bu çok önemlidir. Dolayısıyla bir mason, verdiğiniz örneklerdeki türden hilelere asla başvurmamalı, itibarına leke sürecek hiç bir davranış içerisinde olmamalıdır. İtibar demişken, kendisini hiç kimse görmeyecek olsa bile, her şeyi gören göz daima hepimizi görmektedir. O nedenle mason olalım ya da olmayalım her zaman, haftanın yedi günü, günün 24 saati mutlaka etik değerler içerisinde yaşamalıyız.


Temmuz 08, 2014, 04:15:29 ÖS
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 277
  • Cinsiyet: Bay

İtibar demişken, kendisini hiç kimse görmeyecek olsa bile, her şeyi gören göz daima hepimizi görmektedir. O nedenle mason olalım ya da olmayalım her zaman, haftanın yedi günü, günün 24 saati mutlaka etik değerler içerisinde yaşamalıyız.

Cevabınız çok güzel ve doyurucu. Özellikle yanıtınızdan alıntı yaptığım kısım !

Gazeteler de ve televizyonlar da sürekli benzeri konular konuluşuyor. Soruyu sorarken de zaten elimizin altında güzel bir cevap olsun, yeri gelirse paylaşırız düşüncesinden hareketleydi.

Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1333 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2010, 12:46:05 ÖÖ
Gönderen: Mozart
4 Yanıt
6698 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2010, 01:52:33 ÖS
Gönderen: redkit
0 Yanıt
3220 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2010, 11:30:26 ÖS
Gönderen: Escalation
2 Yanıt
4155 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2010, 02:07:15 ÖS
Gönderen: ZAMAN
0 Yanıt
1867 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2013, 12:35:23 ÖÖ
Gönderen: Melina