Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernek Üyelik Başvurusu  (Okunma sayısı 31255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2014, 08:09:49 öö
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Merhabalar,
Başlığa tam olarak cevap vermek yerine,
Affınıza sığınarak, kafama takılan bir şeyleri dile getirmek istiyorum.

Tüm yorumlarda aklıma takılan üç cümle var:
Sn. asimov derki; mason olmak mı,derneğe üye olmak mı ?
Sn. adam derki; heves mi amaç mı ?
Ve sn. kadim in ben masonluğu benimsemiş fakat mason olmak için çaba sarf etmedim cümleleri.

Bence bu kısa cümleler; forumdaki sayfa sayfa konuların, satırlarca yorumların çok net bir özeti.
Bu fikir ilk aklınıza düştüğünde sebebi muhakkak sorgulanmalı ve emin olunmalıdır.

Heves, ait olma duygusu, sosyal statü, maddi beklentiler mi ?
Yoksa erdem, güzel fikirleri paylaşma, insanlığa faydalı olma, bireysel düşünürsek daha iyi bir insan olmak mı ?

Şimdi sn. kadimin dediği gibi eğer masonluk öğretisini kabul ediyor ve yaşamak istiyorsan;
Oku, öğren, çalış, düşün, yardım et ve sev.
Onlar nasılsa seni bulur.

Yok eğer ilk saydığım sorularsa:
Menfaat bekliyorsa insan; diren, dayan, inat et, ısrar et ve neden olmadığını düşün.
Tekrar ediyorum amacım kimseyi yargılamak, sorgulamak değil sadece sesli düşünüyorum.

Sevgili ADAM, sanırım  Perseus böyle daha anlaşılabilir oldu :)
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2014, 08:17:44 öö Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Kasım 22, 2014, 08:40:31 öö
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Günaydın,

ben gayet anladım ne yazmak istediğini.
Yorum yaparken, yurt dışından yazan veya yurt dışın da yaşamış olan ve Türkçe dil bilgisi sayıf olan bir çok üyemiz var.
Biraz daha anlayışlı davranalım.

Sevgiler

Kasım 22, 2014, 08:53:17 öö
Yanıtla #52
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dil bilgisi yetersiz olan, bunu kendisi de bilmeli ve önce yazmak istediğini bir başka yere yazıp kendisi okumalı, anlaşılıp anlaşılmadığına bakmalı.

Asıl anlayışlı olunmasını biz bekleriz. Buradaki yazılar doğru dürüst olmalı. Doğru dürüst yazamayan, yazmaya kalkışmamalı. Forumun kalitesini düşürmmeli. Buradaki yazıları binlerce kişi okuyor ve yararlanmaya çalışıyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2014, 09:15:26 öö
Yanıtla #53
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Dil bilgisi yetersiz olan, bunu kendisi de bilmeli ve önce yazmak istediğini bir başka yere yazıp kendisi okumalı, anlaşılıp anlaşılmadığına bakmalı.

Asıl anlayışlı olunmasını biz bekleriz. Buradaki yazılar doğru dürüst olmalı. Doğru dürüst yazamayan, yazmaya kalkışmamalı. Forumun kalitesini düşürmmeli. Buradaki yazıları binlerce kişi okuyor ve yararlanmaya çalışıyor.

Sn. Adam,

Sizin ile bu konu da hem fikir değilim. Bu durum da Gramatik hatalar yapan, Forum da yazı yazmasın.

Peki siz ne sıfat ile yazıyorsunuz. Sizin de hatalarınızı görüyoruz, ama rencide etmiyoruz.

Masonluk konu alınan bir forum da böyle durumlar özellikle hoş görülmeli.

Sanırım siz de harici siniz !!!

NOT:
- Bu konuya başka yorum yapmiyacağımı belirtirim.
- Kendi Türkçe dil bilgimin iyi olduğunu idda etmiyorum ve buna rağmen yazmaya devam edeceğim. Okumak istemeyen okumaz veya cevap vermez.

Sevgiler

Kasım 22, 2014, 11:10:28 öö
Yanıtla #54
  • Aktif Uye

Yazım yanlışı, anlam yetersizliği her yazıda olabilir. Yanlışta ısrar etmemek önemlidir diye düşünüyorum.
.
Sanırım forumdaki üyeler buranın dışında ilgi alanlarına uygun başka forumlara da üyedir. Ben kendi adıma müzik üzerine üye olduğum bir forumda bu tür yazım yanlışları, gramer bozuklukları üzerinde çok durulduğunu görmedim.

Ancak bu forum çok başka, çok özel.

Masonluk diğer bütün ilgi alanlarımızdan çok daha fazlası. Bu bağlamda foruma üye olmadan takip eden yüzlerce, binlerce takipçi var.

Yazdıklarımız özenli ve bilimsel olmalı.
Saygılı bir üslupta yazılmalı.
Dilbilgisi ve noktalama kurallarına özen gösterimeli.
Yazılarımız diğer üyeler için aydınlatıcı olmalı.

vs...vs.

Bu konuda herkes hemfikir olduğuna göre gereksiz polemikler ancak zaman kaybı olur.
Herkesin zamanı değerlidir. Bazılarının daha da çok...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 22, 2014, 12:02:29 ös
Yanıtla #55

Forum yönetiminin konu hakkındaki hassasiyetini anlıyorum. Bir çok kere bahsedildiği gibi, burası özel bir platform. Dolayısıyla hitap, kendini ifade etme şekli, dil bilgisi kuralları gibi, forumun kalitesini artırıcı/azaltıcı ögeler diğer platformlara göre daha bir önem arz ediyor.

Aralarına katılmak için özel çaba harcadığım bir zümrenin, herkese açık forum sayfasında elimden geldiğince dikkatli olmaya gayret ediyorum.

Zaman zaman Sayın ADAM' ın uyarılarından nasibimi aldığımı da belirtmek isterim. Bunlar bazen aşırı doz da olsa, forumun kalitesini koruması açısından çok kritik bir koruma mekanizması olduğunu düşünüyorum.

Not: Sayın ADAM'ın harici olduğuna inanmıyorum.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 22, 2014, 07:03:51 ös
Yanıtla #56
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mason olmayı arzu eden kişi, şayet Türkçesi ve grameri bozuk ise, zaten bunu düzeltmeye mecburdur. Bunun sebebini Mason olanlar bilirler. Bu forum da bu doğrultuda çaba göstermek için bulunmaz bir fırsat.

İkinci olarak da dışarıdan forumu izleyen kişilerin, "peh Masonlar forumuna bakın, daha doğru düzgün Türkçeleri bile yok" diye düşünmelerini elbette ki istemeyiz.
Live long and prosper.

Kasım 23, 2014, 12:22:33 öö
Yanıtla #57
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fikirlerini belirten diğer arkadaşlar gibi bende bu platformda düzgün bir Türkçe kullanmanın ve bu yöndeki uyarıların anlamını, önemini anlıyor hatta katılıyorum. Bu yüzden yapılan uyarının haklı, yerinde ve gerekli olduğunu zaten biliyoruz. Ancak sorun edilen, yapılan uyarının dozu. Buna benzer dozu kaçırılan uyarılar oluyor ve hiç hoş şeyler değil.
Konuya tekrar tekrar "Düzgün bir Türkçe'nin bu platform için gerekliliğini" yazmanın pek bir anlamı yok gibi geldi bana. Çünkü bunlar anlaşılmış.
Uygun bir üslupla gereken uyarı yapılacaksa yapılır, ama uzun uzun rahatsız edici betimlemeler ve sınırı aşan ithamlar, Türkçeyi çok iyi kullanamayan birinden 10 kat daha fazla masonluğa zarar veriyor bana göre. Hoşgörüsüz ve kibirli bir hareket gibi gözüküyor dışarıdan.
Ek olarak bir de doğrudan bir cümleye cevap vermek istiyorum:
"Sonunda -gerekmese de- bir "saygılarımla" sözcüğü var ama böyle bir yazı yazmak zaten Foruma saygısızlık oluyor"
Hayır Sayın Adam, düzgün bir Türkçesi olmayan Perseus saygısızlık yapmış olmuyor. Uygun bir dille uyarıldığında hatasını tekrarlamayıp mümkün olduğunca düzgün bir dille yazmaya gayret edeceğine ve yapı olarak bozuk Türkçesini düzeltmeye yöneleceğine eminim. Ancak sizin buna "saygısızlık" ithamında bulunmanız, kendinizi neyin gerekip neyin gerekmeyeceğine karar veren merci ilan etminiz ve baştan kullandığınız üslup, özür gerektiren bir saygısızlık benim gözümde.

İsteyen yazılarının sonuna sevgiler yazar, isteyen saygılar yazar. Mevkinin kapsadığı alanı bilmek, dengeli olmak lazım.

Sayın Kadim, hoşgörünüz ve olumlu uğraşınız için size de teşekkür ederim.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire

Kasım 24, 2014, 10:50:05 öö
Yanıtla #58
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üye ADAM;
İletide yazım hataları olduğu doğrudur,fakat bunu anlatmanın bir çok yolu varken sizin bu üslubu kullanmanız bence oldukça yanlış bir tutum.Diğer arkadaşların yazdıkları yorumları okuduğumda şunu görüyorum ki benim anlatım kabiliyetime hakaret edeceğinize öncelikle kendinizin anlama kapasitesini sorgulamanız gerekmektedir.Buraya girerken herkesin sosyal  statülerini,egolarını bir kenara bırakarak  eşit bir şekilde fikirlerini paylaşmak için katılmaları,sizin tarafınızdan fırça yiyebilecekleri anlamına gelmez. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki yazılarınızı büyük bir ilgi ile okuyorum,araştırma azminize,bilginize ve fikirlerinize saygı duyuyorum fakat bu yazıdan sonra kişiliğinize değil.bu sebeple o bahsettiğiniz "yazının sonundaki gereksiz bir saygılarımla" kısmını lütfen üzerinize alınmayın hak edenler içindir o.
Sır Bekcisi

Aralık 26, 2014, 03:15:15 ös
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet Türkçeyi doğru ve düzgün bir şekilde kullanmak ğerek çünkü bu bizim dilimiz. Yazı yazarken hatalı yazmak gayet normal bir şey. Böyle saçma sapan şeyler için kafa yormayın derim. İnsanların hatalarını yüzlerine vurmayın herkes hata yapar.
🖖🏻