Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sözler  (Okunma sayısı 15256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2015, 09:43:21 ÖS
Yanıtla #50
  • Aktif Uye

Dilin faydası çok olduğu gibi, zararı da çoktur; dil bazen övülür, bazen da çok sövülür. Madem ki böyledir, sözü bilerek söyle; sözün gözsüzlere, körlere göz olsun. Bilgisiz insan, şüphesiz, kördür; ey bilgisiz, yürü; bilgiden nasip al. Bak, doğan ölür; ondan, eser olarak, söz kalır; sözünü iyi söyle, ölümsüz olursun. İnsan iki şey ile kendisini ihtiyarlamaktan kurtarır: biri iyi iş ve diğeri iyi söz. Bak, insan doğdu, öldü; sözü kaldı; insanın kendisi gitti, adı kaldı.
-Kutadgu Bilig- (Yusuf Has Hacip)

Mayıs 22, 2015, 07:49:20 ÖS
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi, öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o ama... Bozmadım.

Özdemir Asaf
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Haziran 03, 2015, 05:20:46 ÖS
Yanıtla #52
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Liberalizm ile Demokrasi birbirleriyle uyuşabilmelerine rağmen aynı şey değillerdir. Liberalizm devlet gücünün kapsamı, Demokrasi ise bu gücün kimin elinde olduğu ile ilgilenir. Aralarındaki fark her 2 kavramın karşıt anlamını alınca daha iyi anlaşılır.

Liberalizmin zıddı Totaliterizm Demokrasi nin zıddı ise Otoriterizm dir.

Netice olarak, en azından pratikte Demokratik bir devletin Totaliter, Otoriter bir devletin ise Liberal olması mümkündür.

F.A. von Hayek
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Haziran 05, 2015, 12:03:32 ÖÖ
Yanıtla #53
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Yumurta içten kırılırsa yaşam başlar, dıştan kırılırsa yaşam sona erer. Bu nedenle doğadaki başarılı değişimler hep içten dışa doğrudur"
- Dostoyevski -

Haziran 24, 2015, 03:10:46 ÖS
Yanıtla #54
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Görelilik kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek. Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacaktır. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman olduğumu söyleyecek. Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır.
Albert Einstein
- Dostoyevski -

Haziran 29, 2015, 05:01:15 ÖS
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Matematik nasıl çalışılır sorusuna bir liseliye verdiğim yanıt:

Düşünmek denilen şey büyük ölçüde tek başına yapılır. Ancak tek başına yeterince düşündükten sonra başkalarıyla verimli bir fikir alış verişi yapılabilir.
Ayrıca düşünmek uzun süren bir süreçtir. Sabır ve inat gerektirir. Öğrenmesi zordur.
Bir spor öğretmeni öğrencilerine bazı kaslarını geliştirmeleri, bazı hareketleri daha kolay yapmaları için bazı önerilerde bulunabilir. Bu zor bir şey değildir. Bu önerileri öğretmen dile getirebilir ve öğrenci bunları anlar. Ancak nasıl düşünülmesi gerektiği konusunda bugüne kadar kimse bir kılavuz kitap yazmamıştır. "Kolunu kaldır" komutuna uymak zor değildir, ama "düşün" komutuyla ne denmek istendiği belli değildir, çünkü düşünmenin kası yoktur, düşünmek tamamen iradeye bağlı bir icraat değildir. Bu yüzden düşünmeyi öğretmek mümkün değildir. Düşünme öğretilmez, düşünme öğrenilir. Tek başına öğrenilir. Masa başına geçilir ve belli bir zaman geçirilir. Bu süreç uzun yıllar her gün tekrarlanırsa, işte o zaman kişi düşünmeyi ve hatta doğruyu yanlışı öğrenebilir.
Düşünceyi tetiklemenin ve sınamanın bir yolu yazmaktır. Düşünceleri yazmak, düşünceleri sınavdan geçirmek demektir. Tabii bunu yaparken, her yazdığına hayran kalmamak, tam tersine sürekli yazılanlardan kuşkulanmak gerekir.
Matematikte de yazmak önemlidir. Maalesef yazı matematik okul kitaplarından giderek daha fazla yok olmaktadır. Bu da düşünmeyi engeller.
Sonuç olarak matematik tek başına ve masa başında ve elde kalemle çalışılır. Başka bir yöntemini bilmiyorum, bilene de rastlamadım.

Ali Nesin
- Dostoyevski -

Temmuz 23, 2015, 11:47:35 ÖS
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Twitter

Konuyu Söz Kavramından Uzaklaştırmadan Yorum Yapmadan Beğendiğimiz Sözleri Yada Kendi Yazdıklarımızı Paylaşalım. Hikayelere Değil Sözlere İhtiyaç Var Bu Bölümde.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Temmuz 23, 2015, 11:48:06 ÖS
Yanıtla #57
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Twitter

Kötüyü bilmen lazım, beyazı giymen için siyahı görmen lazım, 12 saat beyaz 12 saat siyah nası oluyorsa dünya, yaşam için bu gerekli. Zıt Kutuplar...
Kadim
Benim Ülkem Dünyadır,

www.Masonlar.org

Temmuz 25, 2015, 02:05:44 ÖÖ
Yanıtla #58
  • Aktif Uye

Tek kuruş kârım yoktu hayatımdaki varlığından,
İnan zararına seviyordum ben seni.

Anonim
Adequatio intellectus et rei

Temmuz 25, 2015, 11:29:35 ÖÖ
Yanıtla #59
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Twitter

Senin yanlış olarak gördüğün şey başkasına göre doğru olabilir.
Zıt kutuplar üzerine kurulu bu hayatta, tek yanlış öğrenilmiş çaresizliktir.
Kadim
Benim Ülkem Dünyadır,

www.Masonlar.org