Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Geçiş  (Okunma sayısı 4955 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2014, 08:06:47 ös
Yanıtla #10

Gündüz başlığı okuduğumda, Sayın Tanju Koray'ın konu hakkında, Çırak kitabında yaptığı bir paragraflık açıklama geldi gözümün önüne.

Ancak orada da belirttiğim gibi, tam anımsayamadığım için yazmadım. Bir kelimeyi dahi yanlış hatırlayıp eksik bilgi vermekten çekindim.

Aşağıda o paragrafı ekliyorum.

"Çırak, bilginin bütün unsurlarını yeterince derinleştirip kavradığı, dünya ve evrene (dışa) açılabilecek hale geldiği zaman Kalfa olmaya layıktır. Çırak, Kalfa olduğu zaman, Şakulden Tesviyeye geçti denir."

Tabi bu noktadan sonra bir çok soru çıkıyor ortaya. Mesela, Şakul ve Tesviye... Onları da başlıklarında tartışırız meraklılarıyla.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK


Aralık 26, 2014, 07:56:40 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Tanju Koray Türk Masonluğu'nda çok iyi bilinmiş, çalışmalarıyla, yapıtlarıyla haklıca bir ün kazanmış fakat ne yazık ki genç sayılabilecek bir yaşta yaşama veda etmiş, unutulmamış bir masondur.

Hani arada sırada ünlü masonların adlarını içeren listeler yayınlar ya kimi sansasyoncular!. Tanju Koray'ın adı geçmez oralarda. Oysa Tanju Koray tam anlamıyla "ünlü bir mason"dur. Bir rastlantı sonucu bir ara Masonluğa da girmiş olan sıradan bir ünlü değil...

Ancak ne kadar bilgili ve ünlü olursa olsun, bir kişinin kendi uzmanlık alanında yanlışları olabilir.

Nitekim bu konuda Tanju Koray'ın konuya yaklaşımı doğrudur ama masonik simgeleri sıralamasında bir yanlışlık var. İlk tümcesi doğrudur bir bakıma; o tümce daha da açılabilir belki ama ikinci tümcede tersine, tesviye yani düzeçten şakule geçişten söz etseydi daha doğru olacaktı.

Öyle ya da böyle... Demek ki bir aşamadan bir sonrakine geçiş söz konusu; yükselme değil. Onun için böyle bir terim kullanılmış.
         
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2014, 08:37:48 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 26, 2014, 08:22:56 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 150

Bence doğru yazmış yükseliştir.Usta olmak mertebe sahibi olmak bu yüzden yükseliş.
🖖🏻


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
18 Yanıt
6180 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2011, 04:50:50 ös
Gönderen: ADAM