Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 4. Sütun  (Okunma sayısı 1597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2017, 08:48:41 ÖÖ
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Biraz ilgilenen hariciler ve elbette Masonlar bilir ki;

J ve B sütunlarından girmeden dışarıdasındır. Onlardan geçersen içeride. Mabede girdiğinizde de sizi 3 sütun karşılar. Bunlar 2. ve 1. Nazırın temsil ettiği Güzellik (Çırak) ve Kuvvet (Kalfa)  sütunları ile Üstad-ı Muhterem (saygıdeğer Üstad) tarafından sembolize edilen Bilgelik sütunu.

Peki aklıma bir soru geldi, bir bina (Mabed) inşaa  ediliyor. Herkes bilir ki , özellikle eski çağ mimarisinde, sağlam bir tapınak (ve hatta sadece bina bile) 4 sütun üstüne kurulmalıdır. Peki 4. sütun nerede? Var mıdır? Varsa neden gözle görülmez? Yoksa, bu da yarım kalmış mabed inşaatının bir sembolizması mı?

Aslında belki ingilizce kısmında paylaşmamın doğru olacağı güzel bir makale buldum bununla ilgili:

Ama bu daha ziyade bilinebilecek değil de, yorumlanabilecek bir konu gibi geldi bana... Yorumlarınız olur mu?

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2017, 03:35:55 ÖS Gönderen: Arais »
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 24, 2017, 11:38:34 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Gönül gözü açık olanın görebileceği bir sütundur diye anımsıyordum . Masonik Mezarlarda ki 3 lü sutun buna örnek ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 24, 2017, 08:22:15 ÖS
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir de şunu düşünün:
Her sütun yük taşımaz. Nitekim tek sütunlar bile vardır.
İlle de yatay boyutta da olan tarzda  (bir platform ya da döşeme gibi) yük taşımasını isterseniz, iki sütun azdır ama üç sütun yeter. Üstelik bu, geometrik olarak dört sütundan daha statiktir. Kaldı ki dört sütunlu bir düzenleme, yatayda pek zayıf ve dengesizdir. Bunu güçlendirmek ve dengeyi sağlamak isterseniz, eşit uzaklıklı yani her biri 72 derece dış yerleşimli 5 sütun gerekir ama bunu gerçekleştirmek çok zordur. 6 sütuna geçerseniz o da 3 sütunla özdeştir.
Anlaması zor mu oldu? Öyleyse basitleştirelim:
Dört ayaklı bir masa, tabanın ufacık bir pürüzlü durumunda oynaklaşıverir; sağlam durmaz. Oysa üç ayaklı bir masa hiç sallanmaz.
Bu nedenle asal olan üç sütundur; dördüncüyü aramak boş bir kaygıdan ileri gelir. Bu kaygı da bir dolu spekülatif yoruma yol açar.
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2017, 08:24:54 ÖS Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 24, 2017, 09:12:01 ÖS
Yanıtla #3
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Mimari ve sanat tarihi bilgim sıfıra yakın olduğundan pek yorum yapamıyorum. İyon, korinth, dor nizamları vs okuduğumu aktarabilirim. Ama ilgilileri şu detaylı Tapınak mimarisi tez çalışmasını inceleyebilir.
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/2746/279013.pdf%3Bsequence%3D1&ved=0ahUKEwi-0beT1b3TAhVECiwKHSSQDLQQFgiPATAR&usg=AFQjCNEWd9N86TARJdhdgOluhhnDvmCdsQ&sig2=idkbJ4zh5UI-Yz2MJ_p5SA

Merkezden açısı 20o, köşelerden 160o Açılı 18gen yapılar bile mevcut. Elbette değişik denemeler var. Tabii konumuz mimari değil doğrudan, yine de 3 sütun ya da üçgen temel üstüne kurulu tarihi önemde bir tapınak ismi verirseniz incelemek isterim. Örneğiniz mantıklı. Ancak arayışımı sonlandıracak kadar ikna olmadım hala.

Nisan 24, 2017, 09:21:59 ÖS
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu somut olarak bir tarihsel tapınak değil ki...
Geometriyi temel alarak simgesel değerlendirme gerek. Biraz da "statik" kavramına bakmak gerek.
Masonlukta öncelikli olan bunlar; somut bir yapı olarak tapınak ya da bir başka tür bina değil. Onlar ancak metafor olabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 24, 2017, 09:50:45 ÖS
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Her zaman ki gibi spekülatif değil operatif gözle bakmayı seçtim demek ki! Ondan dolayı da gerçek bir bina arıyorum...

Nisan 24, 2017, 10:18:05 ÖS
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu soruyu ketumiyet gereği çok sevdiğim bir hikayeden alıntı yaparak cevaplamaya çalışacağım.

Mecnun’u(asıl adı Kays) aşkından deli divane eden kızı, devrin padişahı merak etti. Adamlarına, onu görmek istediğini, bulup huzuruna getirmelerini emretti.

Adamları Leyla’yı bulup huzuruna getirdiler. Padişah, Leyla’yı dünyanı en güzel ve çekici kızlarından biridir diye tahayyül ediyordu. Karşısında esmer tenli ve zayıf çöl kızını gören padişah şaşırdı, hayretler içinde, “Mecnun’u deli eden, perişan olup çöllere düşmesine sebep olan Leyla sen misin? Çok güzelde değilsin. Halbuki senden daha güzel olan, nice kızlar var” dedi.

Leyla hemen padişaha cevap verdi:

“Padişahım, susunuz! Çünkü Mecnun değilsin. Güzelliğimi görebilmen için Mecnun’un gözüyle bakmalısın. Ben Mecnun’un bakışlarında güzelim.”

Bu güzel soruya böyle romantik bir cevap vermek istemezdim ama aklıma başka bir şekilde cevap vermek gelmedi.
4. sütunu ancak Mecnunlar görür ve gördüğü gibi açıklar

Nisan 30, 2017, 04:05:54 ÖS
Yanıtla #7

Masonluğu harici tutarak, kendimce bir acıklama yapar isem:

3.anahtardır.4.ise, 3'lü anahtarın bütün varyasyonlarını bulmuş ve yaradılmış ve ya var olmuş bütün gizemlerin kilidini açabilendir.Anahtar sahibi olduğu için, yaratılan ve ya var olmuş herşeyi anlar; dolayısıyla yaratıcının ve ya var oluşun yaşayan eli,otoritesi haline gelir.

"Tetragrammaton".vs bir cok ism olan, 4'ün kısaca otorite sahiplerinin tasfiridir.Bu durum dinsel ve ya sadece farkında olmak arasında kalır. Çift 4'lük 1.denge ile 9 ve daha anlatılması güç olan bir cok basamağı bulunur.Kısaltmaları 4 harften oluşur.Örnek; yhwe,hvhj,jhvh,sshr,eksr.vb...Bu otoriteler çalışma şekillerine göre kendi içlerinde de 2'ye bölünür; Örneğin: aktif-pasif vb gibi.

Aktif.4; pasif.4 denge.1.Toplam.9 gibi.

Kendi içlerindeki çalışmaları daha karmaşık basamakları tanımlar.(5,10,72,144,73 ...)

Evren bir gizemdir; lakin sadece körler için...

Evren dişil ve görünür hallerde küreler ve Spiraller ile dolu(Galaksiler,gezegenler vs).Eril ve görünmez keskin düz cizgilerle bir dans halindedir. Dişil Mavi küreler ve Spiraller; Görünmez eril kırmızı kareler ile boyutsal geometrik bir yaratım gercekleştiriyor.Belki evren'de kendi yaratıcılığını İnsan'ın da anlaması ve ayni şekilde yaratıcı olması için İnsan'ın zihnine görünmez,eril,düz cizgiler ile dolu bir geçmişi yeniden hatırlatıyor ki  görünür dişil küreler ve Spiraller ile gelecekten ilham alabilsin.

İnsan geçmişin düz cizgileri ile geleceğin kürelerini birleştirdiğinde,yaratabileceklerimizi hayal dahi edemiyorum. Evrenimizdeki geçmişin yansımaları olan mikro,eril ve düz cizgiler, neden(kare,üçgen vs.)kuantum fiziği olararak, yeniden ve yeniden ve yeniden hatırlanıp yaşanıyor? (Sadece iyi arayanlar bulur)

Aşağıda paylaştığım resimler evren'in bütün sırlarını içinde saklıyor gibi.İnsan'ın yaratıcılığını da içine eklemek için geçmişten yansıyan eril keskin ve dengeleyici düz cizgilere ihtiyaç duyuyor sanki.

Not: Son resim,evren'in görünen ve gelecekten yansıyan dişil yükselen soyutluğu...Sanki İnsan'ın keşfedeceği ve geçmişten gelen görünmez eril düz cizgileri bekliyor gibi...Gri'nin ve mor'un bütün tonlarını yaratmamızı bekliyor gibi...(Zihnimden geçenlerin tarifi yüzbinlerce kitap için bile bir nokta...Bu anlatım sadece binlerce perdenin ardında kalan düşüncelerimin gölgelerinden yansıyan bir zerre...)

« Son Düzenleme: Nisan 30, 2017, 04:37:14 ÖS Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 30, 2017, 04:59:15 ÖS
Yanıtla #8

Bu görünür,görünmez ve ya  sadece bir gölge...Spiral,kare ve ya tüm şekiller...Geçmiş ve gelecek ve ya sadece bir an...Mavi,kırmızı ve ya sadece bir mor... Yaratılmış herşey; var olmuş herşey veya  sadece bir  farkındalık...
Sen Özelsin

Mayıs 02, 2017, 05:08:14 ÖS
Yanıtla #9

4.Sütun konusunu irdeler iken 9.rakamı cok önem arz eder."18.000 alem,18'nci sır vs" tarihler boyunca vortex,boyutsal temelli matematik tanrısal veya oransal mitolojiye ilham kayanağı olmuş; nedenini kısaca acıklamaya çalışacağım.Bilinen evrenimizin dahilinde matematiksel,boyutsal Geometri olarak varlık.9,yokluk.9 olarak nihai sonuca ulaşır. 9+9=18  1+8=9

Ezoterik dinsel veya rasyonel arayışlarda kaynağa giden rakam 4.sesli,4 sessiz harf ve rakam 1.denge veya var eden olarak 9.rakamı aranır ve bunu 10 bütünler.(Yaşınılan çağ,Kültür ve tarih döngülerine göre bu anlatımlar değişkenlik gösterir; lakin bilgi süslendirilip gizlenerek herseferinde daha tatlı anlatılır; zira bilgi paylaşımı türümüzün sevdiği bir huy değildir.)

9'a geri döner isek:

Ana anlatıma girmeden evel kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye etmek isterim.

9x1=09 0+9=9
9x2=18 1+8=9
9x3=27 2+8=9
9x4=36 3+6=9
9x5=45 4+5=9
9x6=54 5+4=9
9x7=63 ....
9x8=72 ...
9x9=81 ..

Yukarıdaki örnek sadece 9'un gizeminde ufak bir parçadır; araştırarak kendiniz devamını tamamlaya bilirsiniz.

Vortex,boyutsal temelli matematik içinde 9 neyi ifade eder? Bu durumu resimler ile ifade etmeye çalışırsam; sonuç "torus" merkezindeki Matematiksel,boyutsal Geometri olarak varlık.9,yokluk.9 olarak nihai sonuca ulaşır. 9+9=18  1+8=9

Son resim; torus'un ve enerji taşıyan herşeyin merkezinde var olan , 9 ile  ifade edilen ve bu sonsuz düngünün büyüttüğü ışıktır.

Not: Anlatım masonluk ile alakalı değildir; kişisel görüşümdür.

Varlık,tekillik.9

--- --- ---

Yokluk.9.

--- --- ---
Yokluğun döngüsel zamansız  9'u.

--- --- ---
Varlığın ve tekilliğin döngüsel zamansız  9'u.

--- --- ---
Varlığın.9'u ve yokluğun.9'u

--- --- ---
"18.000 alem,18'nci sır vs" 9+9=18  1+8=9 olgunlaşma döngüsünden cıkış.

Sır: Yaşar iken, ilk bulduğun ile son bulduğunu birleştir; Lakin  ilk bulduğunun son bulduğunun ortasında olduğunu da unutma...Her seferinde mutlu öl ki,mutsuz ölücek kadar cok şey bildiğini sanma...

Sevgiler.

Sen Özelsin