Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anekdotlar Ve Biz 3  (Okunma sayısı 1661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2013, 09:55:18 ös
  • Uzman Uye

Alıntı
Akýlda zekada bir kabiliyettir.Ýkisi arasýndaki en önemli fark,bir baþkasýndan akýl alýnabilir ,ama zeka alýnamaz.O insanýn kendisine mahsustur.'zeki' dediðimiz insanlar bu zeka mevhumuna fazlasý ile sahip olduklarýný gösterenlerdir.'Akýllý'dediðimizx insanlar ise sahip olduklarý zekayý en iyi kullanabilenlerdir.

Tamer AYAN

Bu alintimizi veya anekdotumuzu sayin karahan"dan aliyoruz. Kendisi bu anekdotu benim daha önce alintiladigim iki anekdotun akabinde , belkida bana birseyler söyleme amacli yazdi.
Kendisinden ricam yayinladigi anekdotu bize biraz örneklemelerle acabilirmi, belki bizimde verecegimiz cevaplarla güzel ve "akilli" bir sohbet olusur.

Saygilar

Temmuz 11, 2013, 10:17:09 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayýn Tij,

Bence sayýn karahan'a deðilde forumdaki bir çok üye bu konuyu tartýþmalýdýr.Güzel bir anekdot.

Sayýn karahan da  özellikle bu anekdotu size yazdýðýný düþünmüyorum.

Saygýlarýmla.
Tek bildiðim hiçbir þey bilmediðimdir.
(Socrates)

Temmuz 11, 2013, 09:34:15 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayýn Tij,

Bence sayýn karahan'a deðilde forumdaki bir çok üye bu konuyu tartýþmalýdýr.Güzel bir anekdot.

Sayýn karahan da  özellikle bu anekdotu size yazdýðýný düþünmüyorum.

Saygýlarýmla.

sn.symbol doðru söylüyor benim aklýam gelmemiþti sn.tij dostumu düþünerek yazmak.Berk yüksel!in kendini bilme yolculuðu isimli kitabýndan bir tamer ayan alýntýsý idi çok düþünülesi bir manasý var herkesin çýkarým yapabilþeceði güzel bir saptama idi.
ÖZGÜRLÜK BÝLE SAHÝP OLMAK ÝÇÝN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört Ýþlemle Sýnar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrýlýklarla Böler, Ýnsanlýktan Çýkarýr ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 29, 2013, 09:43:01 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Verileri yorumlamak; bilgi. Bilginin; moral, ahlak, vicdan gibi sunulmasý ise bilgeliktir.
ÖZGÜRLÜK BÝLE SAHÝP OLMAK ÝÇÝN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört Ýþlemle Sýnar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrýlýklarla Böler, Ýnsanlýktan Çýkarýr ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 14, 2016, 11:22:11 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

" Ýnsanlar içgüdüsel olarak bencil ve acýmasýzdýrlar, bu yüzden onlarý ahlâkî varlýklar haline getirmek için yapýlacak her giriþim zaman kaybýdýr..."

Thomas Hobbes , Leviathan
Adequatio intellectus et rei

Haziran 16, 2016, 06:59:22 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

"Her þey insanoðlunun elindedir ama yine de sýrf korkaklýðý yüzünden her fýrsatý elinden kaçýrýyor... Bu artýk bilinen bir gerçek... Acaba insanlar en çok neden korkarlar? Doðrusu ilginç bir soru. Ýnsanlar en çok atacaklarý yeni adýmdan, söyleyecekleri yeni sözden kýsacasý alýþkanlýklarýný terk etmekten korkarlar..."

Dostoyevski/Suç ve Ceza
Adequatio intellectus et rei