Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--Çin'deki Dinler--Taoizm  (Okunma sayısı 554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2016, 12:46:25 ÖÖ
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Rivayete göre Taoizm M.Ö. VI. yüzyılda yaşamış olan büyük bir düşünürün,  Lao Tseu( Bilge İhtiyar )'nun felsefesidir. Söylendiğine göre kendisi ,Konfüçyüs'tan biraz önce doğmuştur. Efsaneye göre onunla münasebet kurmuş ve Batı'ya gitmek üzere Çin'den ayrılmıştır. Lao Tseu hakkında tarihsel bakımdan muhakkak olan hiçbir şey bilinmemektedir.

Muhakkak olan şudur ki ; Taoizm'in başlıca metni , Çuang Tseu adıyla anılan eserdir.

Tao, 'âlemin nizamı'dır. Bütün olayların kendisinden çıktığı ebedi özdür.  Ayrıca Tao, 'yol, iz, mevsim' de demektir.

Birlik çokluğa üstündür. Dünya var olanla yani 'yang' ile var olmayanın yani 'yin' in bileşiminden meydana gelmiştir. Olaylar sadece dış görünüşlerden ibarettir. Ve her şey bağıntılıdır. Çuang Tseu bir kelebek olduğunu hayal eder; acaba o , Çuang Tseu olduğunu hayal eden bir kelebek değil midir?

Çuang Tseu suda oynaşan balıkları görünce:  " İşte balıkların eğlencesi " der. Karşısındaki ise şu itirazda bulunur : " Sen balık değilsin ki, balığın neyle eğlendigini bilesin" Çuang Tseu da şöyle der :

"Sen de ben değilsin. Benim balıkların neyle eğlendiklerini bilmediğimi nerden biliyorsun"  Eskiden Varoluş'un birliği içinde başka varlıklarla kaynaşmış olduğumuza göre bu varlıkları da anlayabiliriz belki.

Bu birliği tekrar bulmak için okumaktan, müşterek yaşayıştan vazgeçmek, "zekayı kusmak" , sezişle hareket etmek, dağılınacak yerde toplanmak,sadeleşmek gerektir. Hiçbir şeye aldırmamak lâzımdır. Granet'in yazdığı gibi : " Sırf yaşamak için yaşamak gibi sade gibi sade ve neşeli bir sanatı çocuklardan, hayvanlardan,  bitkilerden öğrenmek gerektir."

Başlıca 3 fazilet şunlardır : Tutumlu olmak,basit bir hayat sürmek; sonra alçak gönüllü, gösterişsiz olmak. Kendinden iz bırakan hiç kimse ,gerçekten büyük değildir. Ve nihayet ,merhametli olmak. İnsan kendisine kötülük edene bile iyilik etmelidir.

Bu din ,her şeyden önce ,ölümü geciktirmek amacını gütmektedir. Eski zaman üstadlarının metafizik kurgu(speculation)ların yerini bir uzun yaşama iksiri araştırmak , kâhinlik, büyücülük gibi şeyler almıştı.

Taoist mezhep, birkaç asır sonra , Budizm'in kendisine verdiği örneğe uyarak , Klise halinde teşkilâtlanmıştır.