Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--Hristiyanlık--3  (Okunma sayısı 570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 07, 2016, 11:29:49 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Matta,Markos ve Lukas tarafından yazılan İnciller "Mukayeseli İncil'ler" adı altında toplanmış bulunmaktadır. Böylelikle bu İncil'ler arasındaki sıkı münasebetler kastedilmektedir. Bu sayede bunlar hakkında genel bir görüşe sahip olmak mümkündür. Ayrıca bunları, bambaşka mahiyette olan Yuhanna İncil'i ile karşılaştırmak da kabil olmaktadır.

Mukayeseli İncil ile Yuhanna İncil'i arasında edâ bakımından belirli ayrılıklar ve ciddi doktrin karşıtlıkları vardır. Hattâ olaylar arasında belirli sayıda birbirini tutmazlıklar dahi görülmektedir. Örneğin, "Mukayeseli İncil"de İsa'nın dini bir yıl müddetle yaydığı gösterilir. Yuhanna İncil'inde ise bu, üç yıldır. Mukayeseli İncil'de İsa'nın özellikle Galile'de,Yuhanna İncil'inde ise, Yahudiye 'de faaliyet gösterdiği bildirilir.

Mukayeseli İncil'lerde dahi doktrin karşıtlıklarından başka birçok ayrılıklar vardır. İsa'nın mucizeli doğumundan Markos da, Yuhanna da söz etmez. İsa'nın soyunu Yûsuf'tan yana Hz Davud'a bağlayan soy kütüklerinden Matta ve Lukas'ta bahis yoktur. Matta'ya göre, İsa M.Ö. VI. yüzyılda ölen Hirodes'in saltanat devrinde doğmuştur. Lukas'a göre ise, bir nüfus sayımı sırasında, yani M.S. VI. yüzyılda doğmuştur.

Öte yandan Matta ile Lukas'ın, Markos'la parelellikleri bulunmayan bölümlerinin karşılaştırılması ortak bir kaynağın varlığı gibi bir tahmin ortaya çıkarmıştır ki; bazı yorumcular buna "Lukas'tan Önceki İncil" adını vermişlerdir.

Bu verilerin yorumlanması, ortaya büyük sayıda birtakım faraziyeler çıkarmıştır; fakat bunlardan hiçbiri bugün oy birliği ile kabul edilmemektedir.

Bunlardan en ilgi çekenlerden birisi; L. Couchoud'un 'Beş İncil Üzerine Araştırma" başlığı altında ileri sürmüş olduğu faraziyedir:

Couchoud'ya göre, "Lukas'tan Önceki" adı ile gösterilen İncil, Markion tarafından yazılmış olduğu bilinen İncil'dir.

Markion, II. yüzyılın başlangıcında yaşamış büyük bir Hristiyan din ayrılıkçısıdır. Bir piskoposun oğlu olan Markion, Hristiyan dinine göre yetiştirilmiş, Yunan felsefesini öğrenmiş, Eflatun'u okumuş ve İstoacıları tanımıştı.  Kudretli orijinaliteye ve heyecan verici güzelliğe sahip bir Tanrıbilim tasarlamıştı.

...