Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason kardeşliği parası  (Okunma sayısı 5270 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2016, 12:49:40 öö
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin ADAM beni onure ettiniz gercekten ama siz olmasaydiniz boyle bir ktabin varligindan bile haberim olmayacakti.

Gecen sene cok sahaf gezdim birseylere ulasabilmek icin, o sirada buldum bu sistemi. Herkezin faydalanmasi icin tekrar paylasiyorum siteyi.

www.nadirkitap.com

Kitap henuz ulasmadi elime ama en kisa zamanda paylasacagim.

Bu arada konu ile alakasiz olacak belki ama bu ve bunun gibi degerli kitaplarin daha kolay insanlarin eline gecmesi, insanlarin daha kolay aydinlanmasi icin kendi capimda yeni bir calismaya baslamis bulunuyorum. Kitaplari dijital ortama tasimaya basladim. Belki forumda pdf formatinda hazirlanan kitaplardan olusan bir "kitaplik  " bolumu seklinde  yada konu acildikca ihtiyac halinde, merak eden, okumayi seven ve gercekten konu hakkinda bilgi sahibi olmak isteyen insanlarla paylasilmasi ve ayni zamanda  bu degerlerin bulunmasi zor degil, kolayca ulasilip, derme catma bilgiler yerine en gercek en dogrudan ve en basit haliyle ulasilmasini amaclamaktayim.

Tabi isin diger boyutu ise bukadar kolay ulasmak zararli birseymidir acaba fikir yurutemedim. Ama ben faydali olacagini dusunuyorum.

Calisma hakkindada fikirlerinizi, konusu burasi olmamasindan oturu mesaj atabilir, veya tavsiyeniz uzerine yeni bir konu basligi altinda sorabilirim veya uygun gorurseniz yorum olarak cevabinizi bekliyorum degerli uyeler.

Sevgi ve saygjlarimla
Hayatta kesin karar diye bir şey yoktur. Sadece derhal harekete geçen ve asla harekete geçmeyen insanlar vardır  'André Maurois'

Mayıs 14, 2016, 05:47:06 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

oncelıkle masonların sembolızmayı nasıl yorumlandıgını, kelımesı kelımesıne kıtaptan yazarak anlatmak ıstıyorum.

Bız masonlar davranıslarımızdan oldugu kadar bılgı ve kulturumuzu gelıstırmemızden de sorumluyuz. bılgı ve kulturumuzun gelıstırılmesı masonların kedını bılme yolundakı ılerlemelerını saglar.

hakıkatı arama yolunda ılerleyebılmemız ıcın bılgı ve kultur gerekır. bu bakımdan bılgılenmelı ve kulturumuzu gelıstırmelıyız.

semboler anlatımda bılgıyı ve etkıyı artırır. caglarla ınsanlar arasında ılgı kurarak topluluk duygusu yuceltır. semboller ınsan zınının temel taslarındandır. pısıkolojık arastırmalarda bunun kanıtlar.

ınsanların bılınclerının altında nelerın yattıgını bulmak fevkalade zordur. bılıncaltında semboller ve alegorılerle karsılasırız.

semboler, bılıncaltı faalıyetlerını blınc ustune cıkaran resım ve sekıllerdır dıyebılırız. boyle sembollerden her ksının anlayısına gore farklı farklı anlamlar ortaya cıkar. ancak semboller, ozgun anlamlarını kaybetmezzler.

ve baska bır paragraf ıle yazılanları paylasmaya devam edıyorum

dusunce soz ve fıkırlerımızı sembol ve alegorılerle anlatan masonluk ne lokal  ne kentsel ne nasyonel ve ne de enternasyoneldır. masonluk evrenseldır.

amacımız, cabalarımızın sonuclarını kendı omrumuzun sınırlı yılları arasında gorebılmek olmamalıdır. amac, emeklerı, bııkımlerı nesılden nesıle aktarmak ve gayretlerımızın omur boyu surdurmej olmalıdır.

masonluk ve tum ınsanlık guzellıklere layıktır, ama guzellıkler onu anlayanlara ve yasayanlar ıcındır.

masonların dusunme zengınlıgı, kullandıkları sembollere dayanır. bıjularının uzerındekı sembol ve ısaretler hemen hemen aynı olmasına ragmen her loca kendı bıjuları uzerındekı sembol ve ısaretlere ayrı ayrı anlamlar vererek duzenlenmıslerdır.

benım sormus oldugum bıju ıle dogrudan bır anlatım yok kıtapta ama bence gerekte yok sanırım.
kıtapta genel olarak, feyz alınan sembollerın anlatımları var. ne anlama geldıklerı neyı sembolıze ettıklerı ıle ılgılı.  ornegın sakul, tesvıye gıbı. ve kıtabın gerı kalanı turkıyedekı tum locaların kendı bıjuları ve anlamları ıle dolu. her bırı ayrı bır sanat eserı edası ıle bakmaya doyamayacagınız guzellıkte ve anlamdalar.

bu kıtap bır masonık yayın oldugu ıcın fazla bır ıcerık paylasmak ıstemıyorum ezoterızme saygı duyarak.

eger kıtapla ılgılı merak ettıgınız yada bıjular ıle ılgılı, sembollerle ılgılı merak ettıklerınız varsa bu kıtapa danısarak bılgı edınmenızı saglamak ısterım.

bu arada yukarıda bahsetmıs olduum, yapmak ıstedıgım calısma ıle ılgılı olarakta cevabınızı beklıyorum

sayın ADAM'a benı boyle bır kıtapla bulusturdugu ıcın tekrar tesekkuredıyorum

sevgı ve saygılarımla
Hayatta kesin karar diye bir şey yoktur. Sadece derhal harekete geçen ve asla harekete geçmeyen insanlar vardır  'André Maurois'

Haziran 14, 2016, 11:49:47 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pek çok hatıra para kategorisinde bu ve benzeri para satışını gördüm. İşe 1 haftaya başlıyorum ve başlar başlamaz aldığım paranın bir kısmıyla bu paralardan bir tane alacağım. Büyüleyici hoş bir görünümü var.