Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve ÖMBL Hakkında  (Okunma sayısı 2491 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 26, 2016, 09:33:38 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli forum üyeleri,

Bir süredir okuduğum ve anlamlandırmaya çalıştığım hususlar var. Buraya başlık olarak taşımak istedim.

Dünyada da Masonlukla ilgili değişik yol ve yorumlar mevcut, Ülkemizde de. Geçmişte yaşanan 'bazı' olaylar ve bu olaylar sebebiyle bölünmeler vs detaylıca okuduğum konular.Ancak hem bu bölünmeler ve oluşan farklı yollar (HKEMBL ve ÖMBL üzerinden soracağım) hemde Forumumuza bazı eleştirel bakışlar yönelteceğim.

Ben bir mason değilim ve her iki kuruma da eşit mesafedeyim. Baştan belirteyim çünkü, pek çok başlıkta bağlı olduğu büyük loca vs değişebilir ancak bütün MASONlar kardeştir. Birbirlerine saygı duyarlar vs denildikten sonra yazılarda HKEMBL ve ÖMBL üyeleri yada fikir destekleyicileri birbirine ağır eleştiri ve tavırlar göstermiş.

Bunu pek çok yerde gördüm ama özellikle Sn. ADAM ın http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8720.0 yazı dizisi ve gelen yorumlarda gördüm diyebilirim.

Baştan başlamam gerekirse,

1. Freemason biliyoruz ama HÜR ve ÖZGÜR mason arasında ne fark var anlayamadım?

2. ÖMBL ismi gereği Özgür Masonları içeriyor anlıyorum, Kabul Edilmiş Masonlar buraya katılamaz mı?

3. ÖMBL sitesinde verilen bilgilerde, bazı diğer büyük locaların İngiltere temelli Büyük Localara aşırı bağlılığı kendilerinin ise daha ulusal değerlere sahip olduğuna dair atıflar var, sebepleri nelerdir merak ettim. Elbette HKEMBL üyesi MASON kardeşlerin kalkıpta evet biz Türkiye dense Birleşik Krallığa aidiyet duyuyoruz demesini beklemiyorum, ama işi temeli nedir merak ettim. Boş bir ima değil sanırım buradaki.

4. Masonlar.Org da forum'un HKEMBL na bağlı diğer ülkelerde ise Muntazam Mason Büyük Localarına bağlı masonlarca kurulup yönetildiği yazıyor. ÖMBL HKEMBL tarafından Muntazam kabul ediliyormu, forumumuzda kendilerini ifade adına hiç ÖMBL bağlı/üye mason varmıdır?

5. Forumumuzda Masonluk tanımı yapılırken KESİN BİR ŞEKİLDE kadınlar MASON olamaz deniliyor.Bir başka yerde ise Aldworth, Elizabeth ismi veriliyor ama onun hikayesi başka deyip geçiştiriliyor. Ancak görünen o ki liberal bir tavıra sahip ÖMBL  böyle düşünmüyor,  hatta Kadınlar Büyük Locası bile mevcut.Bu durumda aklıma Masonlar.Org MASONLUK MASONLARDAN ÖĞRENİLMELİDİR derken HKEMBL Locasının Masonluk anlayışını mı aktarmaktadır? Zira sitede zaman zaman yapılan Üstadı Azam duyurularına baktığımda hep HKEMBL duyurularına rastladım...

6. Son olarak diyelimki ben bu iki kurumdan birinde üye olan düzenli MASON'um. Birinden çıkıp diğerine girebilirmiyim. Hatta daha ileri götüreyim kişi değil Büyük Locaya bağlı Localardan biri tamamen bir kurumdan çıkıp diğerine bağlanabilir mi?

Bilgi verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Mart 19, 2017, 12:47:10 ÖS Gönderen: skullG »
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 26, 2016, 10:04:53 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *
    • masonlar.org

Aranızda çok yeniyim ve benimde merak ettiğim hususları sayın ANARCHOSA dile getirmiş.
Saygılar.
Davranışlarınızı yönetin, yoksa onlar sizi yönetir.

Ağustos 26, 2016, 01:14:22 ÖS
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

6.sorunuzun cevabı bence söyle olur, hiçbir kominist faşist olmaz.Bir ateist in dindar olması gibi yahut bir fenerbahçe Linin galatasaray i tutması na benzer.

Diğer soruların birçoğu üstü kapalı da olsa cevaplanmis aslında. Enteresan olan 2 kurumda özgürlükleri savunurken birinde kadınlar mason olamaz ken diğerinde olur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 26, 2016, 02:46:37 ÖS
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
ÖMBL ismi gereği Özgür Masonları içeriyor anlıyorum, Kabul Edilmiş Masonlar buraya katılamaz mı?

Katılmaz ;Çünkü onlar Kabul Edilmiş Masonların içinden çıkmıştır üyeleri ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 26, 2016, 02:53:30 ÖS
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Katılmaz ;Çünkü onlar Kabul Edilmiş Masonların içinden çıkmıştır üyeleri ...

Saygılar
[/quote]

Sn . NOSAM33 KAtılamaz mı diye sordum , Katılmaz diye cevap aldım. Arada ince bir fark var.

Dediğinizi şöylemi anlayayım. Zaten HKEMBL ye göre Hürmason ve Kabul Edilmiş Mason vardır. Ama Kabul Edilmiş masonlardan ayrılarak 'ÖZGÜR' olarak ÖMBL yi kuranlar, zaten Kabul Edilmiş masonlardan ayrıldıkları için artık ismen öyle anılmazlar mı demek istiyorsunuz?

Sorularımın tümüne doyurucu cevaplar vermek lütfunu gösterecek MASON üyelere şimdiden Şükranlarımı sunuyorum.

Ağustos 26, 2016, 02:56:55 ÖS
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu arada daha başlıkta büyük bir hata yapmışım, ancak yetkim olmadığından düzeltemiyorum, lütfen kusurma bakmayınız.

Elbette başlık KHEMBL ve ÖMBL Hakkında değil

HKEMBL ve ÖMBL Hakkında olmalıydı...

Ağustos 26, 2016, 03:53:06 ÖS
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Dediğinizi şöylemi anlayayım. Zaten HKEMBL ye göre Hürmason ve Kabul Edilmiş Mason vardır. Ama Kabul Edilmiş masonlardan ayrılarak 'ÖZGÜR' olarak ÖMBL yi kuranlar, zaten Kabul Edilmiş masonlardan ayrıldıkları için artık ismen öyle anılmazlar mı demek istiyorsunuz?

HKEMBL  üyeleri bir yaratıcıya inanır ÖMBL  böyle bir kural yoktur  ayrıca ; HKEMBL  sı ÖMBL  Üyelerini Mason olarak kabul etmez .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 26, 2016, 04:00:11 ÖS
Yanıtla #7
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn. NOSAM33 ilgili kısımda beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Özellikle ÖMBL üyelerini MASON olarak kabul etmez sözünüz benim için yeni.

Saygılarımla

Ağustos 26, 2016, 08:01:49 ÖS
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Ikisi de özde birdir. Özgür masonlarda üye olacak kisi illa kitaplı bir dine inanacaktır zorunluluğu yoktur. Kadınlar Mason olamaz deniyor Hür ve Kabul Edilmislerce ancak şartlar eski şartlar degil artık. Kadın Masonların varlığı inkar edilemez.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 19, 2017, 11:41:43 ÖÖ
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Remzi Sanver'in Büyük Üstad olduğu dönemde katıldığı Teke Tek programını izlemenizi öneririm. Sanıyorum tüm sorularınızın cevabını orada bulacaksınız.
Non omnis moriar!