Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ALLAH/TANRI ile antlaşmalar  (Okunma sayısı 1557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 26, 2016, 05:41:36 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Kutsal metinler ve rivayetlere göre,

Allah İnsanlarla (belkide ilk başta bazı metinlerde geçtiği üzere Tanrı oğulları ve sonrasında insan oğullarıyla) antlaşmalar yapmıştır ve bunların bazı simgeleri/sembolleri mevcuttur.

1. Hz. Nuh ile antlaşma - Birdaha yeryüzü Tufan ile tamamen yok edilmeyecek- Simgesi Gökkuşağı
2. Hz. İbrahim ile antlaşma -Hz. İbrahime övülmüş ve 'alemlere üstün kılınmış' bir soy verilecek- Simgesi Sünnet
3. Hz. Musa ile antlaşma - Simgesi Tablete yazılmış On Emir mi yoksa Ahit Sandığımı yoksa her ikisi birden mi bilemedim...

Buradan yola çıkarak  soracağım Allah/Tanrı İnsanlarla bunlardan başka antlaşmalar yapmış mıdır, yaptıysa simgesi/Sembolü nedir?

Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 28, 2016, 09:06:53 ÖS
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA'nın sorusuna hem Tevrat ve hem de Kur'andan alıntılarla cevap vermek isterdim ama, ne yazık ki şu anda kaynaklarımdan çok uzaktayım. Konu gündemde kaldığı takdirde muhtemelen Kasım ayının ilk haftasında uzun uzun örnekler verebileceğim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 28, 2016, 09:10:02 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn Alşah,nefes bizde oldukça bilgiye açlık bilgeye olan saygıda bizde kalır.Acelemiz yok.Katkılarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla

Ağustos 28, 2016, 09:34:41 ÖS
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

:) :) :)
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 28, 2016, 10:57:24 ÖS
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kitabı mukaddes Eski ahit ( Tevrat , Zebur ) ve Yeni ahiti (İncil) içeriyor. Yeni ahit İsa ile yapılan ikinci antlaşma diye geçiyor. Sembol olarak kanını temsil eden şarap diye biliyorum.
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2016, 11:34:06 ÖS Gönderen: Herakles »
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Ağustos 29, 2016, 12:57:25 ÖÖ
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Allah ile insanlar arasında anlaşma olması namumkun bir olay.
Konuda kullanılan kaynaklar tahrip edilmiş olduğu kabul edildiği için mantık dışı demek lazım.
Öncelikle bu antlaşma nin içeriğine bakmak lazım. Bir antlaşma yapan ilah ile antlaşma yaptığı onun yarattığı.

Bu söylem bence doğru değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 29, 2016, 01:15:42 ÖÖ
Yanıtla #6

Benim kanım: Yaratıcı ile yapılan bütün antlaşmaların, tek bir sembolde birleşdiği.Sonsuz şartlandırmaların sonunda kaybolan duygularımızın ifadesi.

Sen Özelsin

Ağustos 29, 2016, 09:09:58 ÖÖ
Yanıtla #7
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn Karahan'a katılamayacağım.

Kullanılan kaynaklar ise Torah ve Kur'an dır. Tahrif edilmiş olması bir iddia dır. Kur'an ın tahrif edilmiş olduğunuysa ileri süreceğini sanmam. Halbu ki Kur'an da:

Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetimi hatırlayın ve ahdime bağlı kalın, ki Ben de ahdinize bağlı kalayım. Ve yalnızca Benden korkun. (Bakara Suresi, 40)

der.

Açıkça karşılıklı ahitleşildiği (antlaşıldığı) bellidir. Başkaca ayetlerde getirilebilir.Ancak konunun özü bakımından bu yeterlidir sanıyorum.

Tahrif edilme meselesi ise  kesin ve kati bir hüküm değildir.

1. “Andolsun, senden önce de rasuller/elçiler gönderdik ve onlara da eşler ve çocuklar verdik. Allah’ın izni olmadan hiçbir peygamber bir âyet (mûcize) getiremezdi. Her ecelin kitabı vardır. Allah dilediğini siler, dilediğini bırakır; Ummu’l-Kitab O’nun katındadır.” (Ra’d, 13/38-39) 

Ayeti ile bazı kitapların verilse bile zamanla silinebileceğini (kaybolabileceğini) bildirse de

2. “İçinde Allah’ın hükmü bulunan Tevrat yanlarında dururken, seni nasıl hakem yapıyorlar da sonra (senin verdiğin hüküm, işlerine gelmeyince) dönüyorlar?” (Mâide, 5/43)
ve
3. “İncil sahipleri Allah’ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenler fâsıkların ta kendisidir (onlar yoldan çıkmışlardır).” (Mâide, 5/47)

ayetlerinde Allah Kur'an-ı Kerim de açıkça Tevrat ve İncille hükmedilmesi gerektiğini bildiriyor. Bozulmuş birşeyi Allahın şahit veya hüküm verici göstermesi inanan kişiler için söz konusu olamaz diye  yorumluyorum.

Ben Allahın dinine inanırım, dine insanların verdiği isimler ve yorumlarsa beni ilgilendirmez. Ortaokul ve Lise de birlikte okuduğum SAMİ isminde bir Musevi arkadaşıma o dönem bana öğretildiği şekilde Dininiz ve Kitabınız tahrif edilmiş neden hala inanıyorsunuz deme çiğliğinde bulunmuştum. O ise 'siz öyle diyorsunuz ama öyle bile olsa tümünü sıktığında elinde bir parça öz Kalır, o Özün ALLAHTAN geldiğine inanıyoruz' şeklinde cevaplamıştı.Bence her inananın inandığına saygı duymak gerek.

Dinlerin tarihi ve tahrifat konuları ayrı bir inceleme ve tartışma konusu, İslamın tahrif edilmediğini iddia etmek ne derece doğru IŞİD gibi yorumlar Dünyayı sarmışken. Ancak sanırım bu başlık altında değil başka başlık altında ve daha uzmanları tarafından tartışılsa daha iyi olur. Bana düşen herkese saygı duymaktır.Zira din bireyseldir toplumsal değil.

Saygılarımla

Ağustos 29, 2016, 09:11:54 ÖÖ
Yanıtla #8
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Benim kanım: Yaratıcı ile yapılan bütün antlaşmaların, tek bir sembolde birleşdiği.Sonsuz şartlandırmaların sonunda kaybolan duygularımızın ifadesi.

Sn . Zig-Zag

bu sembolün anlamlarını araştırmaya başlıyorum. Kan dediğiniz için Hz. İsa üzerinden yapılan antlaşma diye değerlendirmeli herhalde,ancak diğer Haç sembollerinden oldukça farklı, incelemeye değer.

Saygılarımla

Ağustos 30, 2016, 01:54:44 ÖÖ
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Ahit  türkçe karşılığı söz vermektir.
Karşılıklı ahitlesme dır benim kastım ki bu yoktur olamazda.Elbette kuranda bu apaçık şekilde vardır allah in verdiği söz cennet mujdesidir.
Karşılıklı olarak sanki konuşup anlaşmışlar gibi aktarılması yanlış bunu ifade ettim ben.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo