Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uzaydan gelen mesaj  (Okunma sayısı 1572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2016, 02:35:54 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

94 ışık yılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinden Bir sinyal alındığını belirten Rus bilimadamlarının bilgilendirmesi üzerine pek çok uzay teleskopu HD16459 a çevrildi.Bu daha önce 1977 de SAGITTARIUS takım yıldızından alınan 72 sn lik WOW sinyali gibi halen gizemini koruyor.

Haberin detayı için http://mobil.hurriyet.com.tr/uzaydan-cok-guclu-sinyal-geldi-teleskoplar-hd-16459a-dondu-40211661?utm_source=t.co&utm_medium=post&utm_campaign=uzaydan-cok-guclu-sinyal-geldi-teleskoplar-hd-16459a-dondu-40211661&utm_term=post
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 30, 2016, 03:47:49 ÖS
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *
    • masonlar.org

Davranışlarınızı yönetin, yoksa onlar sizi yönetir.

Ağustos 31, 2016, 05:33:12 ÖÖ
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım 1967 veya 1968 yılında İngiliz Astronomların "çok güçlü sinyal aldık, büyük ihtimal bunlar uzaylılar." dedikleri sinyalin Nötron Yıldızı'ndan kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştı. Haliyle bu da Nötron Yıldızı'nın keşfi olmuştu. Alınan her sinyal canlıları işaret etmeyebilir. Bence galaktik bir patlamanın sonucu gelen bir sinyal olabilir ya da evrendeki yaylım halinde olan radyo dalgalarının girişimi veya yansıması olabilir. Heyecanlanmadım dersem yalan söylemiş olurum. Hep böyle şeyler ilgimi çekmiştir.

Mizah: Türkiye'de olsa FETÖ ile bağlantısı araştırılırdı.   :)
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2016, 05:35:24 ÖÖ Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ağustos 31, 2016, 09:12:20 ÖÖ
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn Zaharoff,

Uzayla ilgili pek çok haberde , yok yeaağ dedirtmek üzere algılarımızla oynandığını düşünüyorum. Bunun iki yolu vardır. Birincisi Çizgi film ve film bombardımanı ile aslında uzay/uzaylı ile temasa nasıl geçilire kafamızı şartlar ve Dünyayı işgale gelen büyük Uzay gemileri görmezsek yok yeağğ deriz. İkincisi ise saçma sapan asparagas haberlerle kafamızı kirletirler ve ufo sanıldı ama frizbi çıktı, hava gözlem balonu çıktı,gök olayı çıktı gibi mantıklı açıklamalar gördüğümüzden çıkan her haberi de muhtemelen bir  asparagas haberi gibi karşılarız otomatik olarak.

Ben haberi uzaylılar bize market listesi gönderdi :) tarzında vermedim aynen paylaştım, ancak sizinle ilgili değil genel olarak oluşan Uzay haberlerine bakışta yukarıdaki etkileri görüyorum.

Uzaydan sinyal şüphesiz ilk defa alınmadı, hatta bilirsiniz eski televizyonlarda kanal aramak diye birşey vardı,geçişlerde gördüğümüz karıncalanmanın uzayın ilk büyük patlamasından buyana gelen sinyaller olduğu söylenirdi. Ancak daha bilimsel konuşmak gerekirse 1901 de Markoni uzaya V ve S harflerini yayın olarak gönderdiğini iletti.1924 te ise Prof. David Todd uzaydan mors alfabesi ile V ve S harflerini yayın olarak aldığını bildirdi. Ses Dalgaları gibi Radyo Dalgalarının da Dünya atmosferi katmanlarında  difüze olduğu dağıldığı çok sonra ortaya çıktı. Hatta duygusal bir yaklaşımla ses dalgalarının asla kaybolmadığı ama yayıldığı ,Dünyada bugüne kadar ki tüm konuşmaların uygun bir cihaz icat edilirse geriye doğru toplanabileceği fikirleri doğdu.

Uzayda ise vakum ortamı vardır,Ancak buna rağmen Galakside içinde bulunduğumuz milky way kolundan, galaksimizin kendisinden, güneşten, başka güneşlerden (yıldızlardan), hatta yıldıza kalmadan Jüpiter gibi gezegenlerden pek çok ses alındı. Bunlar  Xray dan mikrodalgaya hatta infrared e değişik şekillerde elde edildi. Büyük çoğunluğu zaten belirttiğiniz şekilde açıklanabilmektedir. Açıklanamayanların bazısı ise şu andaki cüzzi Uzay bilgimizle  açıklanamamaktadır. Ancak SETI gibi büyük projelerle Uzayı dinlememizi engellemez bu.

İlk başta belirttiğim durum komiktir ama her an tekrarlanmaktadır. Örneği ise dün verdiğim haberin aslı uzaydan sinyal alındı iken bugün pek çok websitesinde uzaydan değil- Dünya dışı akıllı varlıklardan sinyal var diye haber verilmiş olmasıdır.

Bilimi,Kurguyu ve Bilimkurguyu severim. Ancak hangisi ile uğraştığımız baştan belli olmalı aksi halde boşa kürek çekmek olur. Ancak özellikle bir zihin manipülasyonu aracı olan Holywood filmlerine dikkat çekmek istiyorum. %99 aslında olmayan kurgular ama %1 toplumun tepkisini ölçmek veya hazırlamak amaçlı önceden sızdırılan gerçeğe dayalı bilgiler üzerine kurulu filmler mevcut. Dikkat ederseniz pek çok bilimkurgu filmindeki konular zamanla hayatımıza giriyor. Bu bağlamda Contact ve benzeri filmleri,Star Gate ve benzeri filmleri,Total Recall ve Martian filmlerini başka bir gözle izlemeyi öneririm.

Ayrıca konu Forumumuzla çok alakalı olmadığından ille de alakalı hale getirmek gerekiyorsa bugünlerde okuduğum Berk Yüksel'in  VİTRİOL - Yeni Çağın Şafağı kitabını da öneririm. Belki konuyla bir alakasını kurabilirsiniz.

Aşağıda bazı değişik uzay sinyallerinin açıklandığı linki de ekliyorum, ilgilenenler inceleyebilrler.

http://www.toptenz.net/10-strange-signals-coming-from-space.php

Saygılarımla

Not : Astronomi ve uzay bilimleri ile ilgilenenlerden özür dilerim,zira bazı terimleri  kolay anlaşılsın ve yazıya uysun diye tam anlamıyla ve doğru kullanmamayı tercih ettim.

Ağustos 31, 2016, 10:38:21 ÖÖ
Yanıtla #4

Uzay araştırmaları finansal bir kaynak ihtiyacı duyar.Parasal cekiciliği bulunmayan hiç bir sektör ise gelişemez; diye biliyorum.Uzay araştırmalarına, toplumsal ilginin cekilmesi gerekiyor ki,kaynak yaratılsın ve serbest girişimcilik bu sektör'de tutuna bilsin.

Şu zamanlar da Uzay araştırmaları, Parasal cekiciliği bulunmayan ve serbest girişimciliğin yeni yeni filizlendiği bir sektör olmasına karşılık; gelecekde büyük dilimi elinde tutucak.

Yeni çağ tarikatlarına dönüşmemizi engelleyerek başlarımızı gök yüzüne cekmemizi sağlasal bari  :) :) :)
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2016, 10:56:39 ÖÖ Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Ağustos 31, 2016, 11:09:14 ÖÖ
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn Zig-zag muhtemelen onu ima etmemiştir ama yine de söyleyelim ki milyar dolarların kaynağı elbette Holywood değil. Uzay uluslararası yasalar gereği Deniz hukukuna tabidir (enteresan ama öyle) ilk keşfeden ve kontrolü altına alan hakların sahibi olur.

Bilirsiniz ağır metaller yüksek sıcaklık ve füzyon etkileriyle yıldızlarda oluşur, ve değişik yıldızların boyutu sebebiyle bazı kıymetli metaller bazılarında bulunabilirken bazılarında bulunamazlar (enerjileri belli bir atom sayısına kadar çekirdeklerin füzyonuna izin verir). Bir diğer yaygın kullanılan ifade de hepimiz yıldız tozuyuz (star dust,interstellar dust ). Tabi ki büyük patlamalardan uzaya yayılan tozlar, gezegenlerinde parçalanması ile oluşan asteroidler vs. Peki asteroidlerin bazı tipleri vardır, sadece kurubuz,toz, değersiz metal vs. Bazı kıta büyüklüğündeki asterodilerin ise spektrometrik yöntemlerle saf altın saf platine yakın derecede kıymetli maddeler içerdiği biliniyor, hatta bunların üzerine yerleşecek itiş gücüne sahip aygıtlatla yönlendirilip indirilmesi planlanıyor. Biliyorsunuz ESA (Avrupa uzay ajansı) Kuiper kuşağından gelen Dünya’dan 590 milyon km uzaktaki 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına rosetta sondası ile yüzey aracı Philae yı indirdi ve araştırma yapıyor.

Tabi bütün bunları yaparken uzay araçlarına sonsuz hareket kabiliyeti ve enerji verebileceği düşünülen anti-madde nin toplanmasına çalışılması, mekik ve roket bilimiyle aslında nükleer füzelerinde gelişmesinin paralel oluşu,uzaydaki uydularla haberleşmeye sahip olan medeniyetin tüm insanlığın bilgilerini (her ne kadar kodlanıyor,korunuyor dense de) kontrol ediyor olması vs. ise konunun yan getirileri. Astrobiyoloji,astrokimya ve klima değiştirme denemeleriyle yaşamı başka bir yerde yeşertebilme denemeleri ve ilk Mars Kolonileri için yaşam planlamasına girmiyorum bile.Yada özel uzay turizminin 30 milyon dolar olan geleceğe biletlerinin daha satışa çıktığı anda tükenmesini...

Netice olarak uzay bir ticari noktadır.Uzay araştırmalarına yapılan yatırım şüphesiz Dünyada ki tüm çalışmalardan daha fazla getiri vaat ediyor.

Birde her arayan bulamaz, ama bulanlar hep arayanlardır diyerek konuyu kapatayım.

Saygılarımla

Ağustos 31, 2016, 11:26:30 ÖÖ
Yanıtla #6

Sayın ANARCHOSA;

Cok güzel açıklamışsınız.Medeniyetimiz bebek adımları ile "Derecelerini" atlıyarak ilerliyor.
Kitap okuyan ve Harita okuyan nesiller var.Gelecekde, Zamanı okuyan nesiller doğacak; eminim.
Sen Özelsin

Ağustos 31, 2016, 03:10:01 ÖS
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @ANARCHOSA çok güzel açıklamışsınız elinize sağlık. Okurken kendimi bilimsel bir makale okuyor gibi hissettim. İleride inşallah bizde Türkiye olarak uzayda yerimizi alıp bu maceraya katılırız.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ağustos 31, 2016, 03:15:00 ÖS
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Güzel bir paylaşım....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 31, 2016, 03:22:57 ÖS
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın @ANARCHOSA İleride inşallah bizde Türkiye olarak uzayda yerimizi alıp bu maceraya katılırız.

Sn Zaharoff,

Size bir link veriyorum. Nisan Ayının  haberi O dönemin Başbakanı A.Davutoğlu 3 ay içinde TUA-Türk Uzay Ajansı kuruluyor diye müjdeyi vermiş. Haberde verilen Bayrağımızı dikmiş astronot resmi fotoşopta olsa göğsümü kabarttı. Eylüle giriyoruz 5 ay olmuş açılalı 2 ay olmuş olması gereken TUA neler yapmış bakayım dedim. Ne göreyim,TUA yazınca google a bakın ne çıktı (resimi inceleyiniz)

http://www.webtekno.com/uzay/uc-ay-icinde-turkiye-uzay-ajansi-tua-kurulacak-h16081.html

TÜBİTAK 'ı (ki içini çok iyi bilirim) Hayvanat Bahçesi Müdürüne teslim eden zihniyetten bir şey beklemesem de, D&R lar da satılan küçük çaplı deney roketleri ile bile başlasalar yine bir şeydir. Zira en büyük yolculuklar ufak bir adımla başlar, önemli olan gayrettir. Belki günün birinde milli haberleşmemizin başka milletlerin uydularından aktarıldığını değil kendimizin üretip,kodlayıp,fırlattığı  projeler görürüz.

Saygılarımla