Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK TARİHİ-BELGESEL  (Okunma sayısı 1619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2016, 05:51:37 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Türkçe belgeseller maalesef anti-masonik,üstelik kalitesiz görüntü,fotoşop ve montajlardan oluşuyor.Elbette birkaç yerine Keçi Kafası, bir zamanlar ÖMBL locasında çekilmiş birkaç kalitesiz görüntü ve gizemli müzikler ve gerilim tonları eklenmiş durumda.

Forumda aslında neredeyse tüm konular tartışılmış ama görsel ve kronolojik olarak kaliteli bir şekilde ele alınmış olmasını istediğimden belgesel aradım.Neden daha önce akıl etmedim diye kendime kızdığım ingilizce kaliteli bir belgesel buldum sonunda.History Channel tarafından hazırlanmış, Geçmişi,operatif ve spekülatif masonluk geçişleri,antimasonik iddiaların ne şekilde geliştiği,Tapınakçılar ve İllüminati ile ilişkileri,bazı ritüellerin kaynakları çok güzel incelenmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=1EYHlfRhxfc

Hiram Abif hikayesi ile başlıyor ama onu ilk Mason olarak değil, Masonluğun sırrını vermektense ölümü tercih eden Mason olarak tanımlıyor-Ölmeden önce söylediği Dul Kadının Çocuğuna Kim Yardım edecek sözü ise önemli.
Belgeselde 33. Derece Masonlarla,Tarihçilerle hatta The Hiram Key kitabının yazarıyla  röpörtajlar var.

İlgimi çeken birkaç başlığı paylaşmam gerekirse:

- Tıpkı onlarda da bizdeki gibi Masonluğun din dışılık ve Düşmanlığı ile suçlanması ama suçlayanların öyle birşey yok diyen Masonlara  sen bilmiyorsun,yeterince yüksek seviyede değilsin,daha yukarda Dinsizlik ve Dini yok etme planları tartışılıyor denmesi, gülünç...
- Tapınak Şövalyelerinin Ortadan kaldırıldığı günün 13. Cumaya denk gelişi , ve Özellikle batı dünyasındaki 13 ve 13. Cumanın uğursuzluğun kaynağının burası oluşu...
- Papanın daha ilk başından beri Bafomet (Keçi başlı İlah) a tapmakla ithamı ve Masonluğa girenin dinden çıkmış sayılacağını açıklaması...
- Fransız İhtilalinin fikir babalarından Voltaire 'i Locaya öneren ve sokan kişinin Amerikan Devletinin Kuruluşunda önemli isim olan Benjamin Franklin oluşu ve eş zamanlı iki önemli büyük gelişmenin bu kişilerce yönlendirilmiş olması...
- Ritüelde bizdeki tekris töreninden (anlatılandan farklı olarak) Hiram Abif'in öldürülmesinin ve geri diriltilmesinin canlandırılıyor oluşu...
- Rosslyn Şapeli ve içerdiği Tarikat Şövalyesi ve Masonik semboller,Orada da yaşanan Hiram abif hikayesine benzer,Ustanın Kalfayı yarattığı müthiş sütunu kıskanarak öldürmesi ve diğer kalfaların ustayı öldürerek yüz heykelini Kalfanın harika sütununu görecek şekilde yerleştirmiş ve sonsuza kadar onun eserini seyretmeye mecbur bırakmaları...
- Rosslyn Şapeli 1446 da yapılmakla birlikte,1492 de keşfedilen AMERİKAda sadece yetişen ve Avrupada bulunmayan Mısır ve bazı bitkilerin Şapelin duvarlarında süsleme olarak bulunması...

Ve daha pek çok şey. İçinde olmadığı için Masonluğun Ritüel ve kendi öğretilerinden çok benim gibi mitolojisi,tarihi ve hikayesiyle ilgilenenler için şiddetle öneririm.

Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 02, 2016, 06:24:15 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İlgimi çeken başlıklara bir ekleme yapıyorum ki daha önce http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=14175.msg91290#msg91290 linkinde Masonlukta Obelisk (Dikilitaş) ın yeri tartışılmıştı belki oraya işaret eder:

Başkent binası,Beyaz Saray ve Obelisk (Washington  deki yapılar) yerleri özellikle seçilmiş ve George Washington tarafından belirlenmiştir. Gök küredeki Arcturus,Regulus ve Spica yıldızları ile aynı hizaya denk gelecek şekilde yerleştirilmiştir. Bu Bir üçgen şeklindedır ve Virgo ,Bakire Tanrıça,Eski Mısırdaki adıyla İSİS e ithaf edilmiştir.

Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 02, 2016, 09:26:05 ÖS
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önceki iletinin son paragrafı pek ilginç bir konuya işaret ediyor.
Amerika kıtasının Avrupalılarca keşfi, kabul edilegelmiş keşif tarihi olan 1492'den yüz küsur yıl önce gerçekleşmiştir. Bunun gerek Amerika'da somut kanıtları gerekse beri yanda belgeleri vardır.
Ayrıntılar, bu başlıkta konu dışı.
Konu içi olan, o belgeselin güzel olmakla birlikte skolastik oluşu. Çünkü sonradan "speküaltif" denilmiş olan çağımızdaki Masonluğun pek önemli köken gerçeklerine hiç değinmeyişi.
Bu köken gerçekleri nedir diy soracaksınız.
Çok şey anlatmak gerekir; Rozkrualar, Priore de Sion, Royal Society, Stuartlar gibi....
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 26, 2016, 09:44:17 ÖS
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • makrada personel site

greetings and happiness