Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Amerika'da Masonluk ile ilgili guzel bir ornek  (Okunma sayısı 4900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2016, 06:32:09 ös
Yanıtla #10

Amerika'daki Masonluk anlayışını kavraya bilmek için politik oluşumlarını incelemek gerekir.

  ABD siyaseti iki büyük parti üzerine kuruludur; Demokratlar ve Cumhuriyetçiler.Demokratlar yenilikci,Cumhuriyetçiler gelenekselci tavırlar sergilerler.

 Aslında  Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki farklar cok azdır.Tek kaynakdan doğan iki su yolu kadar değişkenlik gösterirler."Seküler Sağ" görüşün geleneksel ve yenilikci kavramları ile ayrılmış iki kolu da denebilir.

 Türkiyemizdeki Mason kuruluşları olan "ÖMBL" Demokratlara; "HKMBL" Cumhuriyetcilere benzetile bilir.Tek fark; ABD siyaseti, Sol anlayışı Seküler Sağ anlayışı içinde zamanla eritip, bu sistemi oluşturmuştur.ABD yönetimindeki partiler ve başkanları üstü bir konsey daha vardır.

 ABD yönetimi, aşır Sol görüşün yükselebilceği her kavramı toplumun zihninden silmek üzere yapılanmıştır.

ABD siyaseti hakkında daha geniş bilgi edinmek isteyen, aşağıda paylaştığım linki inceleyebilir.


https://limenya.com/demokratlar-ile-cumhuriyetciler-arasindaki-fark/


 "ABD yönetimindeki partiler ve başkanları üstü bir konsey daha vardır."

Yukarıda bahsettiğim cümleyi biraz daha açar isek:
 
 Bu oluşum, zaman içinde saklı kalmasına karşın,yeni çağın gereksinimleri doğrultusunda, farklı bir konsept oluştururak yüzeye çıkmaya başlamıştır.Kendilerini,"Neocon" olarak tanımlayan bu topluluk hakkında açıklama yapılan bir video konuşmasına, aşagıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.uzmantv.com/neocon-nedir
Sen Özelsin


Mayıs 05, 2020, 07:10:34 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 112
  • Cinsiyet: BayAlıntı yapılan: Surgeus - Eylül 15, 2016, 07:11:45 ÖÖ<blockquote>Herkese merhabalar,

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir paylaşım yapmak istiyorum. Eşimle bayram tatilini fırsat bilerek geldiğimiz San Francisco'da Büyük Kalifornia locasını ziyaret ettik. Ziyaret ettik dememin sebebi Amerikada halka açık(masonluk dışı konularda) kısımların olması. Benimde dikkatimi çeken nokta Masonik mabet olarak tanımlanan yerde halka açık kütüphane, müze, büyük loca ve konser alanının mevcut olması idi. Kütüphane ve müze kısmı bugün konser olacağı için kapalı imiş ve normalde de randevu ile girilebiliyormuş. Görevli bizi gezdirecek birini arasada malesef hazırlıklar olduğu için bu mümkün olmadı. Ancak giriş kısmında fotoğraf çekmemde bir sakınca görmediler. Bende sizlerle bu fotoğrafları paylaşmak istedim.


Sevgi ve saygılarımla...


Ankara Kızılay' ın ortasında böyle bir bina olduğunu düşünün, inanılmaz olurdu sanırım.  Merak ettiğim konu. Ülkemizde birden fazla mason derneği ve bu derneklerin kendi içlerinde kuralları ve ritleri var. ABD ' de tam olarak bu konuda birlik sağlandı mı? yoksa orada da aynı ülkemizdeki gibi çeşitlilik var mı?


Saygılarımla,</blockquote>
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.